Domů     Štěstí nepronásledujte, uteče vám
Štěstí nepronásledujte, uteče vám
17.6.2024

Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit?

Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat.

Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak jednoduché.

Nalaďte se na něj

Štěstí není něco, co přijde samo od sebe, je to úmyslné rozhodnutí. Prvním krokem ke štěstí je se pro něj rozhodnout. Přeprogramovat se. Uzavřete sami se sebou dohodu, že budete šťastní, a tomu pak podřiďte své chování a vidění světa.

Psychologové říkají, že štěstí je výsledkem našeho smýšlení. A jde také o pocit spokojenosti – když ten se dostaví, a je dlouhodobý, budete i šťastni. Ani pocit radosti nenechávejte náhodě, naopak z něj udělejte každodenní mód. K cestě za štěstím rozhodně existuje několik cest, my jich nabízíme pět:

1. Pryč od hořkosti a zoufalství

Každého z nás někdy přepadnou myšlenky o nedostatku. Chtěli bychom lepší byt, auto, zajímavější práci a také více peněz. Jenže přitom zapomínáme na pocit vděku za to, co máme nyní.

Vymezte si proto každý den pár minut pro uvědomění si, za co všechno můžete být vděční. Za střechu nad hlavou, za to, že jste zdraví, že máte bezva rodinu… Sepište si z toho seznam a vnímejte to jako dar.

Udělejte si z toho každodenní rituál poděkování. Díky tomu se začnete na svět dívat jinou optikou. Místo závisti a pocitu neuspokojení budete vyrovnanější.

2. Věřte sobě a dobrým vztahům

Často máte sklony hodnotit své štěstí očima okolí? To ale nedělejte! Věřte svým vlastním úspěchům i svému osobnímu štěstí. Vždy bude po světě běhat někdo hubenější, bohatší, úspěšnější, ale to neznamená, že váš život ztrácí na hodnotě.

Věřte ve svou unikátnost, osobitost. Uvidíte-li sami sebe jako dítě Štěstěny, pak jím i budete. Ve hře na srovnávanou nejsou žádní vítězové, srovnávání vás bude o štěstí nenápadně okrádat.

Naopak mějte urovnané vztahy v rodině, se svými kolegy v práci i s přáteli. Dobré vztahy mezi lidmi jsou totiž víc, než sláva nebo peníze.

3. Hledejte štěstí v maličkostech

Je skvělé vyhrát v loterii, ale skutečný život se odehrává každý den, každou hodinu. Opravdovou radost můžete zažít právě teď, stačí ji vidět. Třeba v tom, že si můžete pochutnat na dobrém jídle, zajít na koncert, nebo se projít lesem.

Pokud čekáte na dostatek peněz, abyste mohli být šťastní, nikdy nebudete. Nepromarněte život honbou za věcmi, co vám štěstí nikdy nepřinesou. Víte, že mezi množstvím peněz a štěstím neexistuje přímá úměra?

Určitě jste už zažili pocit, kdy jste si koupili něco, po čem jste dlouho bažili, ale nakonec byl pocit spojenosti jen krátkodobý. Hromadíte majetek, ale to neustálé střádání vám přinese spíš stres a zbytečné starosti. Věřte tomu…

4. Naučte se odpouštět

Možná znáte ten pocit, když si nesete uvnitř srdce křivdy, kterých se na vás dopustili jiní. Klinický psycholog Everett Worthington ve své knize Pět kroků k odpuštění doporučuje toto: Prvním krokem je vzpomenout si na onu zraňující událost.

Pak se snažte pochopit akt z pohledu viníka. Následně – třeba v neodeslaném dopise – vše oné osobě popište, řekněte čím vám ublížila a jak moc vás to ranilo. Na závěr se dostaňte k odpuštění.

Často v tomto směru býváme přísní, ale když té dotyčné osobě odpustíme, nakonec odpustíme i sobě, neboť se těmito myšlenkami už nebudeme muset zaobírat. Třeba se tím vyrovnáme i s událostmi, které jsme někdy nezvládli a zpětně si je v hloubi duše vyčítáme.

5. Žijte přítomností

Téměř všichni se někdy zaobíráme neurovnanými vztahy i otázkami bez odpovědí. Je ale důležité si si rodinné křivdy vyříkat a pozici v práci ujasnit. A pokud přitom narazíte na něco, co změnit z nějakých důvodů nemůžete, pusťte to z hlavy.

Prožívejte přítomný okamžik bez výčitek, že jste se mohli věnovat něčemu důležitějšímu. Věnujte se tomu, co vás dělá šťastnými. Rozhodně není k zahození, když se navíc naučíte žít v přítomném okamžiku. Tak to mají v sobě zakódováno buddhisté.

Nemá smysl trápit se minulostí a vynakládat úsilí k budoucnu, když opravdový život se odehrává právě nyní. Jak prožíváte své jednotlivé dny, tak také žijete celý svůj život.

Víte, že:

*Lidé s dostatkem přátel se dožívají vyššího věku a jejich život je spokojenější?

*Někteří jedinci mají k pocitu štěstí blíže díky své genetické výbavě? Prostě se už od dětství na svět dívají optimisticky a nehroutí se z každé překážky.

*Jedinci, kteří jsou velkorysí k ostatním a nečekají „až“ na to budou mít, se cítí být šťastnější?

Foto: Shutterstock, Unsplash

Štítky:
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je