Domů     Staré krámy? Kdepak, retro je hit!
Staré krámy? Kdepak, retro je hit!
6.5.2020

Ke kulise, v níž jsme mnozí žili nebo vyrůstali, máme obvykle přezíravý vztah. Jakou cenu tyhle krámy z dob minulého režimu mohou mít?! Někdy překvapivě vysokou.

Čas hojí nejen rány, ale také mění hodnoty. Ještě nedávno se pod pojmem „retro“ rozuměl styl 40. nebo 50. let minulého století. A dneska? Jako retro se už prodává a vykupuje nábytek z let 60. až 80. Možná ho máte doma a možná má větší hodnotu, než si myslíte.

Je to nábytek, který si v mládí pořizovali lidé, již dnes patří ke generaci prarodičů a rodičů ve středním věku. Časem ho nahrazovali modernějším vybavením, ale s trochou štěstí někde na půdě, ve sklepě nebo odsunuté na chalupě něco z původní výbavy zůstalo.

Stojí za to se po nich podívat, neboť zachovalé kusy vykupují specializované obchody s retro nábytkem a bytovými doplňky.

Kdo to kupuje?

S výměnou generací získal starý nábytek a doplňky nové kouzlo, takže nepřekvapí, že kupci jsou hlavně mladší lidé.

Vlna zájmu o retro nábytek se teprve zvedá, první specializované obchody vznikaly na internetu před pár lety, kde jsou dodnes, ale už k nim přibyly i kamenné prodejny a showroomy.

Zpočátku získávali prodejci svůj sortiment zpočátku namáhavě objížděním bazarů i z nabídek v běžné inzerci, dnes už to jde jednodušeji, pokud najdete na půdě zajímavý stolek, lampu nebo vázu, můžete zaslat nabídku e-mailem.

Obchody obvykle vyžadují dobrý snímek pro posouzení stavu a hodnoty kusu. Konkrétní kontakty najdete v závěru článku.

Vykoupené vybavení se buď ponechává v původním stavu, nebo se opravuje a repasuje, pokud to jeho hodnota vyváží. To se posuzuje vždy kus od kusu.

Co se nejlépe prodává?

Velký zájem je hlavně o drobnější věci, především bytové doplňky, které navodí atmosféru starých časů, navíc díky materiálu bývají ve velmi dobrém stavu. To se týká hlavně skla a keramiky, zastoupené vázami a dekorativními předměty. Velmi dobře se uplatní i stolní a stojací lampy a stropní svítidla.

Z nábytku nejvíce letí rovněž drobnější kusy jako židle, křesla, stolky. Prodávají se i stojany na květiny nebo popelníky. Naopak o typické socialistické nábytkové stěny je zájem nejmenší.

Hitem jsou staré hračky

Dnes se z nich stávají bytové doplňky. Mnohonásobně vzrostla cena plastových hraček výtvarnice Libuše Niklové, které se staly už sběratelským kouskem.

Zájem je o vybavení nejen domácí, ale třeba i o nástěnné hodiny ze školních chodeb nebo dobové tělocvičné nářadí.

Prodávají se i doplňky pracovní jako psací stroje, kancelářské lampičky, telefony z jasně oranžového plastu, chodbové stojací popelníky, plechové cedule s nápisy.

Technika i na ozdobu

Oproti moderním replikám, které pod starým designem skrývají moderní technickou výbavu, jde o přístroje vysloužilé a původní. I když jsou nefunkční, dají se prodat a koupit, patrně jako stylová dekorace.

V nabídce najdete staré žehličky, rádia, gramofony, gramofonové skříně, televize.

Kontakty: Nanovo.cz (má showroom v Brně), Novoretro.net, Moare čili Retroobjects.com, Tuzeks.eu (mají jen kamennou prodejnu s bytovými doplňky v Praze), nějaké kousky se dají najít také na Designoutlet.cz.

Jak se styly měnily

Pod vlivem Bruselu

Měkké linie a oblé hrany, asymetrie a hrátky s „měkkou“ geometrií. Poznáváte svůj starý nebo zděděný nábytek? Prapůvod má tento styl v úspěchu světové výstavy Expo 58 a podle místa konání se mu říká „bruselský“.

Líbil se tak, že se nadlouho ujal a ovlivňoval tvorbu nábytku a bytových doplňků zhruba po dvě desetiletí.

Typické byly

pestré a jasné barvy jako růžová, jasně oranžová a světle zelená

květinové a geometrické vzory

oblé hrany a ladně zvlněné tvary

Duch času

K bruselskému stylu se samozřejmě přidávaly další dobové vlivy, které se nám dnes mohou zdát zastaralé či úsměvné, ale ve své době byly žhavým trendem. Nástup plastů, to byla moderní novinka. Nebo rozvoj kosmonautiky, tehdy velmi vzrušující.

Jen se podívejte na fotky první umělé družice Sputnik a na dobové stoličky, zdroj inspirace se tu nezapře.

Obdobný původ měl zájem o metalické materiály a „technizaci“ designu kuchyňských spotřebičů.

60. léta ale přinesla do bytového zařízení i uvolněnost a jistou hravost, byť je u domácího designu méně znatelná než u zahraničního, který hýřil barvami a jejich neobvyklými kombinacemi.

V módě byla červená, odstíny šeříkové, lososové, vanilkově i hořčicově žlutá a světle zelená v mnoha odstínech.

Diskopříběh

Nábytek z 80. let je už o poznání méně ladný, zato dynamičtější, doba křiklavé diskotékové módy přinesla stejně akční a neurvalý vliv i do interiérového vybavení. V kurzu byl vysoký lesk, metalické materiály.

Nábytek se protahoval a zvětšoval, ale veselou barevnost předchozího období vystřídaly tlumené odstíny. Geometrické prvky zůstaly, ale nabraly na brutalitě a průraznosti. Oproti útulnosti předchozího období přišla neosobnost.

Typické byly

využití odrazů a odlesků (inu diskodoba), a to reflexními povrchy, vysokým leskem nábytku a chromovanými komponenty

zvýrazněné hrany, ostré úhly, ale i oblouky, zkrátka výrazné geometrické linie

geometricky tvarovaná svítidla

Text: Lenka Korandová, Foto: archiv firem

Štítky:
reklama
Související články
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
16.5.2024
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhal
10.5.2024
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského