Staré krámy? Kdepak, retro je hit!

Ke kulise, v níž jsme mnozí žili nebo vyrůstali, máme obvykle přezíravý vztah. Jakou cenu tyhle krámy z dob minulého režimu mohou mít?! Někdy překvapivě vysokou.

Čas hojí nejen rány, ale také mění hodnoty. Ještě nedávno se pod pojmem „retro“ rozuměl styl 40. nebo 50. let minulého století. A dneska? Jako retro se už prodává a vykupuje nábytek z let 60. až 80. Možná ho máte doma a možná má větší hodnotu, než si myslíte. Je to nábytek, který si v mládí pořizovali lidé, již dnes patří ke generaci prarodičů a rodičů ve středním věku.

Časem ho nahrazovali modernějším vybavením, ale s trochou štěstí někde na půdě, ve sklepě nebo odsunuté na chalupě něco z původní výbavy zůstalo.

Stojí za to se po nich podívat, neboť zachovalé kusy vykupují specializované obchody s retro nábytkem a bytovými doplňky.

Kdo to kupuje?

S výměnou generací získal starý nábytek a doplňky nové kouzlo, takže nepřekvapí, že kupci jsou hlavně mladší lidé. Vlna zájmu o retro nábytek se teprve zvedá, první specializované obchody vznikaly na internetu před pár lety, kde jsou dodnes, ale už k nim přibyly i kamenné prodejny a showroomy.

Zpočátku získávali prodejci svůj sortiment zpočátku namáhavě objížděním bazarů i z nabídek v běžné inzerci, dnes už to jde jednodušeji, pokud najdete na půdě zajímavý stolek, lampu nebo vázu, můžete zaslat nabídku e-mailem. Obchody obvykle vyžadují dobrý snímek pro posouzení stavu a hodnoty kusu.

Konkrétní kontakty najdete v závěru článku.

Vykoupené vybavení se buď ponechává v původním stavu, nebo se opravuje a repasuje, pokud to jeho hodnota vyváží. To se posuzuje vždy kus od kusu.

Co se nejlépe prodává?

Velký zájem je hlavně o drobnější věci, především bytové doplňky, které navodí atmosféru starých časů, navíc díky materiálu bývají ve velmi dobrém stavu. To se týká hlavně skla a keramiky, zastoupené vázami a dekorativními předměty. Velmi dobře se uplatní i stolní a stojací lampy a stropní svítidla.

Z nábytku nejvíce letí rovněž drobnější kusy jako židle, křesla, stolky. Prodávají se i stojany na květiny nebo popelníky. Naopak o typické socialistické nábytkové stěny je zájem nejmenší.

Hitem jsou staré hračky

Dnes se z nich stávají bytové doplňky. Mnohonásobně vzrostla cena plastových hraček výtvarnice Libuše Niklové, které se staly už sběratelským kouskem. Zájem je o vybavení nejen domácí, ale třeba i o nástěnné hodiny ze školních chodeb nebo dobové tělocvičné nářadí.

Prodávají se i doplňky pracovní jako psací stroje, kancelářské lampičky, telefony z jasně oranžového plastu, chodbové stojací popelníky, plechové cedule s nápisy.

Technika i na ozdobu

Oproti moderním replikám, které pod starým designem skrývají moderní technickou výbavu, jde o přístroje vysloužilé a původní. I když jsou nefunkční, dají se prodat a koupit, patrně jako stylová dekorace. V nabídce najdete staré žehličky, rádia, gramofony, gramofonové skříně, televize.

Kontakty: Nanovo.cz (má showroom v Brně), Novoretro.net, Moare čili Retroobjects.com, Tuzeks.eu (mají jen kamennou prodejnu s bytovými doplňky v Praze), nějaké kousky se dají najít také na Designoutlet.cz.

Jak se styly měnily

Pod vlivem Bruselu

Měkké linie a oblé hrany, asymetrie a hrátky s „měkkou“ geometrií. Poznáváte svůj starý nebo zděděný nábytek? Prapůvod má tento styl v úspěchu světové výstavy Expo 58 a podle místa konání se mu říká „bruselský“. Líbil se tak, že se nadlouho ujal a ovlivňoval tvorbu nábytku a bytových doplňků zhruba po dvě desetiletí.

Typické byly

  • pestré a jasné barvy jako růžová, jasně oranžová a světle zelená

  • květinové a geometrické vzory

  • oblé hrany a ladně zvlněné tvary

Duch času

K bruselskému stylu se samozřejmě přidávaly další dobové vlivy, které se nám dnes mohou zdát zastaralé či úsměvné, ale ve své době byly žhavým trendem. Nástup plastů, to byla moderní novinka. Nebo rozvoj kosmonautiky, tehdy velmi vzrušující. Jen se podívejte na fotky první umělé družice Sputnik a na dobové stoličky, zdroj inspirace se tu nezapře.

Obdobný původ měl zájem o metalické materiály a „technizaci“ designu kuchyňských spotřebičů.

60. léta ale přinesla do bytového zařízení i uvolněnost a jistou hravost, byť je u domácího designu méně znatelná než u zahraničního, který hýřil barvami a jejich neobvyklými kombinacemi. V módě byla červená, odstíny šeříkové, lososové, vanilkově i hořčicově žlutá a světle zelená v mnoha odstínech.

Diskopříběh

Nábytek z 80. let je už o poznání méně ladný, zato dynamičtější, doba křiklavé diskotékové módy přinesla stejně akční a neurvalý vliv i do interiérového vybavení. V kurzu byl vysoký lesk, metalické materiály. Nábytek se protahoval a zvětšoval, ale veselou barevnost předchozího období vystřídaly tlumené odstíny. Geometrické prvky zůstaly, ale nabraly na brutalitě a průraznosti.

Oproti útulnosti předchozího období přišla neosobnost.

Typické byly

  • využití odrazů a odlesků (inu diskodoba), a to reflexními povrchy, vysokým leskem nábytku a chromovanými komponenty

  • zvýrazněné hrany, ostré úhly, ale i oblouky, zkrátka výrazné geometrické linie

  • geometricky tvarovaná svítidla

Text: Lenka Korandová, Foto: archiv firem

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pohřeb žehem křesťané dlouho odmítali
epochaplus.cz

Pohřeb žehem křesťané dlouho...

Křesťané spalovat své mrtvé věřící nechtěli. Proč? Součástí...
Czech Space Week – startuje největší tuzemský festival kosmických aktivit
21stoleti.cz

Czech Space Week – startuje...

Za hranice Česka a ještě dál se...
Nezvyklý případ slavných lovců duchů: Když manželé Warrenovi pátrali po Bigfootovi
enigmaplus.cz

Nezvyklý případ slavných lovců...

Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak...
Tvoří opatovický poklad  místo zlata knihy?
epochaplus.cz

Tvoří opatovický poklad ...

Existují teorie, že skutečnou podstatou...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Kamarádka má děti s mým manželem
skutecnepribehy.cz

Kamarádka má děti s mým...

Naprostá náhoda odhalila...
Cukrovkou trpí každá dvoustá kočka – Nemoc se ale nevyhýbá ani psům
epochalnisvet.cz

Cukrovkou trpí každá dvoustá...

Žízeň, časté močení a ztráta hmotnosti – to jsou...
Porsche představuje vstup do virtuálních světů během akce Art Basel v Miami
iluxus.cz

Porsche představuje vstup do...

Společnost Porsche během veletrhu Art Basel...
Kdo je tajným milencem krásné Halouzkové?
nasehvezdy.cz

Kdo je tajným milencem...

Krásná rusovlávska Natálie...
Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin
epochanacestach.cz

Chodsko a Domažlicko: Za...

Kromě hradů, jejichž jména...
Stojí lásce v cestě Třeštíkova manželka?
nasehvezdy.cz

Stojí lásce v cestě...

Svůj vztah s TOMÁŠEM...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
0 shares