Nejím, ale nehubnu! Pokud tomu tak skutečně je, pak příčinou může být podvýživa. Jakmile nějakou dobu váš denní příjem kalorií nestačí pokrývat nároky těla na základní provoz orgánů a tělesných pochodů, organismus přepne na prastarý adaptační mechanismus.
Ten kdysi chránil naše předky v období hladovění, aby neztráceli příliš mnoho energie. Druhou příčinou může být zdravotní porucha, nejčastěji hormonální potíže. V tom případě se nechte vyšetřit endokrinologem. Může jít o poruchu štítné žlázy, nadledvin i ženských hormonů.
Kolik si žádají špeky?
V jednom jediném kilogramu tukové tkáně máme uloženo energie kolem 30 000 kJ, jak uvádí Obesity-news.cz. To je obrovské množství, odpovídá normální kalorické spotřebě za zhruba 4 dny.
Z toho důvodu nelze snížit nadváhu jen dietou, je nutné kombinovat racionální jídelníček se cvičením a sportem. Obé je ale nutné s rozvahou naplánovat a dlouhodobě dodržovat, aby se výsledky dostavily.
Rychle nemusí být účinně
Nárazové cvičení jako o život velký přínos pro spalování tukových polštářků neznamená. Spalují se při něm totiž hlavně zdroje rychlé energie, tedy cukry. Klesá pak i hladina cukru v krvi, což se projeví rychlou únavou, pak nevolností a velkým hladem.
Mnohem lepších výsledků dosáhnete vytrvalostním výkonem v pomalejším tempu a pravidelně několikrát do týdne.
Hlad, nebo jen chuť?
Malý rozdíl, který může za velké přírůstky na váze.
Kdo chce zhubnout a váhu si udržet, musí začít rozlišovat mezi chutí na něco dobrého a skutečným hladem, musí se naučit odolávat pokušením smyslovým, když se na jídlo dívá nebo vdechuje jeho vůni.
Stejně tak stálé uzobávání vytváří umělý pocit hladu, protože málokdy vede k nasycení, zato zvyšuje chuť.
Pro zhubnutí je nezbytné nechat obnovit hlad jako přirozený signál těla. Ale pozor, nepřehánět v hladovění, pak se hubnutí zastaví. Hladověním jsou diety, kde je denní příjem nižší než 5000 kJ.
2 brzdy chuti na něco dobrého
Bez záruky, ale za vyzkoušení stojí, zdraví rozhodně neuškodí a mohou i chutnat:
Čaj maté má brzdit touhu po něčem pořádně mastném. V Jižní Americe, odkud tento nápoj pochází, se prý používá i pro tišení hladu. Musíte si ale pořídit poctivé maté z čajovny, abyste tento účinek mohli otestovat.
Syrovátka je sice tekutina řidší než mléko, ale s vysokým obsahem minerálů a vitaminů (B1, B2, B6, B12, dále obsahuje i vitaminy C a E, z minerálů hlavně hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík, zinek).
Ačkoli tedy nezasytí, organismus reaguje na dodávku těchto látek a chuť na něco dobrého má ochabnout. Vyzkoušejte, uvidíte. V každém případě je syrovátka zdraví prospěšná.
Při obezitě opatrně
Zatímco na nadváhu je pohyb velmi dobrým lékem, u obezity lékaři radí obezřetnost, stejný pohyb může víc uškodit než prospět. Kvůli velké hmotnosti dostávají zabrat především klouby a oběhový systém, kde je nejpravděpodobnější poškození.
Od rad jako „nejezděte výtahem, choďte po schodech pěšky“ obezitologové spíše odrazují. V těchto případech je zapotřebí speciální šetrná aktivita, na níž se domluvte s lékařem.
Banalitou není ani vyčerpání obézních při pohybu, vychází z fyzikálních vlastností těla.
Pro představu: Při pomalé chůzi pohodlným terénem spálí za 1 hodinu štíhlá 50 kg vážící žena asi 770 kJ, zatímco 80 kg vážící žena asi 1235 kJ a při 100 kg tělesné váhy je to už 1520 kJ.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock