Domů     Všelék ženšen: Být silná jako on
Všelék ženšen: Být silná jako on
21.7.2023

Ženšenu se říkává všelék, což je samozřejmě nadsázka, ale jen částečně. Jeho unikátní vlastnosti se v aktuálním slovníku označují pojmem adaptogen. A ten potřebujeme stejně silně jako všelék.

Ženžen není jediným adaptogenem, naopak, tato kategorie léčivek je poměrně hojně zastoupená dalšími bylinami, ale i houbami. Co je spojuje, je mimořádná schopnost zvyšovat odolnost těla i psychiky vůči zátěži.

Tu v dnešních dobách představuje především stres se svým ničivým vlivem, kterým podkopává fyzickou i duševní kondici. Proto když zátěžová situace trvá déle, začnou se objevovat následky přetížení. Objeví se tělesné neduhy, nespavost, úzkosti nebo deprese. V tu chvíli dokážou adaptogeny ulevit.

Ideální kombinace: Adaptogeny ideálně vyrovnávají působení stresových hormonů na nervovou soustavu. Snižují podráždění a současně povzbuzují.

To znamená, že oproti uklidňujícím prostředkům neotupují a na rozdíl od kávy nebo například guarany nevedou k duševní čilosti následované novým útlumem.

Dobře vybrat

Kromě schopnosti zvyšovat odolnost vůči zátěži sdílejí adaptogeny také další podstatnou vlastnost – žádný z nich není při doporučeném dávkování škodlivý nebo jedovatý. V dílčích rysech se ale vzájemně liší.

Některé z nich působí silněji na játra, jiné na nervy, další především tlumí záněty a alergie. Proto je důležité si správně vybrat podle kondice těla.

Pozor: Nejedovatost ještě neznamená, že se tyto byliny hodí pro každého. Vyhnout by se jim měly těhotné ženy a nedáváme je ani dětem. Opatrnosti je třeba také při současném užívání léků, v takovém případě se poraďte s lékárníkem.

Jako prevence

Adaptogeny nepomáhají jen k obnovení zdraví za zátěžové situace, ale prospívají také jako prevence proti potížím, zvláště těm, které jsou spojeny se současným stylem života. Proto se jim říká civilizační choroby.

Hodí se jako prevence aterosklerózy, cukrovky nebo vysokého krevního tlaku. Zpomalují také postup stárnutí.

A co dále umí:

Dodávají energii v každém věku.

Zlepšují spánek.

Působí proti únavovému syndromu.

Následuje přehled jednotlivých bylin, dají se klidně přehazovat

Pro regeneraci sil

* Vitánie snodárná

Na internetu na ni spíš narazíte pod jejím indickým názvem ašvaganda. Je totiž tradičním léčebným prostředkem indické áyurvédy.

Co slibuje?

– Výrazně snižuje dopad stresu na psychiku. Užívání ašvagandy efektivně zmírňuje chorobnou úzkost, což potvrzují i odborné studie. Působí totiž přímo proti stresovému hormonu kortizolu, který úzkost a strach způsobuje.

Zlepšuje také spánek, tato schopnost se dostala i do českého názvu rostliny. Doporučuje se též jako doplňkový prostředek při depresi, podle některých studií má mít dokonce účinek srovnatelný s léky proti depresi. Obecně pak povzbuzuje a zlepšuje duševní stav.

– Podstatně tlumí zánětlivost, což rovněž dokládají studie. Proto pomáhá také u široké skupiny onemocnění, které se označují jako autoimunitní, protože jejich podstatou je zánět vyvolaný imunitou. K nejčastějším patří revmatismus, alergie, astma nebo ekzémy.

Pozor: Pokud však už berete léky na některý z autoimunitních neduhů, pak se vitánii vyhněte, mohla by nepříznivě zvýšit jejich účinek a příliš oslabit imunitu.

A kromě toho:

– Má chránit proti nabírání na váze při stresu. Zvýšené ukládání energie je totiž opět efekt stresového hormonu kortizolu. Typicky se pak kila navíc projeví v rostoucím objemu břicha.

– Příznivě působí na dobrý stav štítné žlázy a chrání ji proti poruchám, které jsou v současnosti u nás velmi časté, zejména u žen.

– Výrazně prospívá mozku, zlepšuje duševní výkonnost a paměti, podporuje myšlení. Má také chránit nervové buňky před poškozením kyslíkovými radikály čili před oxidačním stresem.

Pro čilý mozek

* Schisandra

Českým názvem klanopraška čínská. Z Číny také tato liána dorůstající i více než 10 m pochází a je jedním ze základních prostředků tamní tradiční medicíny. U nás je známá spíš jako okrasná zahradní rostlina.

Podle TCM má vedle účinků u řady zdravotních potíží mimořádnou schopnost harmonizovat energii v celém těle a posilovat.

Co slibuje:

– Působí přímo proti zvýšené tvorbě stresových hormonů. Tím uvolňuje psychické napětí a úzkost. Pomáhá i při depresích a zlepšuje spánek podobně jako vitanie.

– Současně se zklidněním emocí lehce povzbuzuje nervový systém, takže je mozek bdělejší a výkonnější, což ocení nejen duševně pracující lidé. Prospívá při stavu vyhoření nebo při únavovém syndromu, který rovněž ztěžuje duševní činnost.

– Zvyšuje fyzickou výkonnost tvorbou energie v těle přímo na buněčné úrovni. Nejen pro sportovce je tak neškodným „dopingem“.

– Podporuje zdraví srdce a cév, snižuje riziko trombózy. Lehce uvolňuje napětí cév, tím zlepšuje prokrvení a snižuje krevní tlak.

A kromě toho:

Zvyšuje ostrost vidění, a to i za tmy. Má zlepšovat krátkozrakost.

Prospívá při osteoporóze, zejména u žen, protože působí na hormony.

Doporučuje se jako podpůrný prostředek při potížích s játry. Pomáhat má také při žaludečních vředech a zánětech.

Proti duševní únavě

Rozchodnice růžová

Rozchodnice patří do tradiční apotéky severských národů Evropy a Ruska. V lidovém léčitelství se používala hlavně jako celkově posilující prostředek.

Její účinky jsou potvrzené fakmakology, takže rozchodnice je v řadě zemí na oficiálních seznamech léčivých rostlin.

Co slibuje?

Zlepšuje duševní výkonnost a současně zklidňuje nervy. Posiluje zhoršující se paměť, prospívá k duševní čilosti a produktivitě. Dopřává mozku klid pro regeneraci, protože podporuje zdravý spánek.

Posiluje tělesnou energii a fyzickou výdrž, ulevuje při vyčerpání, snižuje únavnost a malátnost.

Chrání před degenerativními onemocněními, především před nádorovými změnami v těle, protože jako silný antioxidant pomáhá bránit buňky před poškozením a genetickými změnami. Lze ji tedy využít jako prevenci proti riziku rakovinného onemocnění.

A kromě toho:

– Hodí se jako podpůrný prostředek při léčbě deprese a úzkostných stavů díky své schopnosti příznivě ovlivňovat hladinu látek působících na náladu, jako je serotonin, endorfin a dopamin, a optimalizovat jejich působení.

– Pomáhá při cukrovce, protože přispívá k udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi.

Pro zdravá játra

Šišák bajkalský

Tradiční čínská medicína používá šišák bajkalský už zhruba dva tisíce let jako podpůrný posilující prostředek při závažných onemocněních a vyčerpání a také při léčbě cukrovky 2. typu.

Co slibuje?

– Výrazně pomáhá při nervovém vyčerpání, mírní úzkosti a podrážděnost, navozuje pocit klidu a přivolává zdravý spánek.

– Kromě své funkce adaptogenu rostlina prospívá také játrům, zlepšuje především zpracování tuků, které mají játra v kompetenci.

Doporučuje se také při vysokém cholesterolu a trávicích potížích, jako pomocný prostředek při jaterních zánětech (žloutence) a ztukovatění jater.

– Prospívá při zánětech akutních i chronických, má antibakteriální i protivirové účinky, proto je vhodným doplňkem léčby nachlazení a kašle, kdy současně posiluje, dodává energii na boj s nemocí a zrychluje uzdravování.

A kromě toho:

– Slibné je využití šišáku v kosmetice, zejména v přípravcích proti padání vlasů. Obsahuje totiž látky, které hubí bakterie a kvasinky způsobující záněty vlasové pokožky.

– Při zevním použití na kůži se hodí také na zmírnění podráždění a svědění při alergiích.

– Chrání proti nemocem srdce a cév, snižuje vzniku riziko mrtvice, aterosklerózy a vysokého krevního tlaku.

Proti tělesnému vyčerpání

Eleuterokok ostnitý

Říkává se mu sibiřský ženšen, je to ostnatý keř s plody připomínajícími na pohled ostružiny. Nejvíce léčivých látek ovšem obsahuje jeho kořen.

Pozor: Eleutorokok mírně zvyšuje krevní tlak. Tím dodává energii, ale současně není vhodný pro lidi, kteří se léčí s vysokým tlakem nebo se srdečními chorobami.

Co slibuje:

– Významně snižuje únavu, a to i chronickou. Podporuje lepší hospodaření s energií a také odstraňování látek, které v těle při fyzické námaze vznikají. Proto snižuje bolesti kvůli namožení svalů a prodlužuje výkonnost.

– Blahodárně působí na stav mozku a nervových buněk, chrání je před poškozením a zánětlivými změnami a podporuje jejich regeneraci.

– Pomáhá při rekonvalescenci po těžkých onemocněních a operacích, urychluje regeneraci sil. Hodí se také při únavovém syndromu.

A kromě toho:

– Je účinnou prevencí před osteoporózou, protože podporuje ukládání vápníku do kostí a tvorbu nových kostních buněk.

– Posiluje ochranu před sezonními virózami a nachlazením, ale také chřipce a zápalu plic. Nejúčinnější je při užívání hned od prvních příznaků nemoci.

Nevybrali jste si?

Adaptogenů je řada: bakopa drobnolistá * bazalka posvátná * housenice čínská * chebule srdčitá * kustovnice čínská * kozinec blanitý * lékořice lysá * lesklokorka lesklá * maca horská * pupečník asijský * rezavec šikmý * ženšen *

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte