Domů     Všelék ženšen: Být silná jako on
Všelék ženšen: Být silná jako on
21.7.2023

Ženšenu se říkává všelék, což je samozřejmě nadsázka, ale jen částečně. Jeho unikátní vlastnosti se v aktuálním slovníku označují pojmem adaptogen. A ten potřebujeme stejně silně jako všelék.

Ženžen není jediným adaptogenem, naopak, tato kategorie léčivek je poměrně hojně zastoupená dalšími bylinami, ale i houbami. Co je spojuje, je mimořádná schopnost zvyšovat odolnost těla i psychiky vůči zátěži.

Tu v dnešních dobách představuje především stres se svým ničivým vlivem, kterým podkopává fyzickou i duševní kondici. Proto když zátěžová situace trvá déle, začnou se objevovat následky přetížení. Objeví se tělesné neduhy, nespavost, úzkosti nebo deprese. V tu chvíli dokážou adaptogeny ulevit.

Ideální kombinace: Adaptogeny ideálně vyrovnávají působení stresových hormonů na nervovou soustavu. Snižují podráždění a současně povzbuzují.

To znamená, že oproti uklidňujícím prostředkům neotupují a na rozdíl od kávy nebo například guarany nevedou k duševní čilosti následované novým útlumem.

Dobře vybrat

Kromě schopnosti zvyšovat odolnost vůči zátěži sdílejí adaptogeny také další podstatnou vlastnost – žádný z nich není při doporučeném dávkování škodlivý nebo jedovatý. V dílčích rysech se ale vzájemně liší.

Některé z nich působí silněji na játra, jiné na nervy, další především tlumí záněty a alergie. Proto je důležité si správně vybrat podle kondice těla.

Pozor: Nejedovatost ještě neznamená, že se tyto byliny hodí pro každého. Vyhnout by se jim měly těhotné ženy a nedáváme je ani dětem. Opatrnosti je třeba také při současném užívání léků, v takovém případě se poraďte s lékárníkem.

Jako prevence

Adaptogeny nepomáhají jen k obnovení zdraví za zátěžové situace, ale prospívají také jako prevence proti potížím, zvláště těm, které jsou spojeny se současným stylem života. Proto se jim říká civilizační choroby.

Hodí se jako prevence aterosklerózy, cukrovky nebo vysokého krevního tlaku. Zpomalují také postup stárnutí.

A co dále umí:

Dodávají energii v každém věku.

Zlepšují spánek.

Působí proti únavovému syndromu.

Následuje přehled jednotlivých bylin, dají se klidně přehazovat

Pro regeneraci sil

* Vitánie snodárná

Na internetu na ni spíš narazíte pod jejím indickým názvem ašvaganda. Je totiž tradičním léčebným prostředkem indické áyurvédy.

Co slibuje?

– Výrazně snižuje dopad stresu na psychiku. Užívání ašvagandy efektivně zmírňuje chorobnou úzkost, což potvrzují i odborné studie. Působí totiž přímo proti stresovému hormonu kortizolu, který úzkost a strach způsobuje.

Zlepšuje také spánek, tato schopnost se dostala i do českého názvu rostliny. Doporučuje se též jako doplňkový prostředek při depresi, podle některých studií má mít dokonce účinek srovnatelný s léky proti depresi. Obecně pak povzbuzuje a zlepšuje duševní stav.

– Podstatně tlumí zánětlivost, což rovněž dokládají studie. Proto pomáhá také u široké skupiny onemocnění, které se označují jako autoimunitní, protože jejich podstatou je zánět vyvolaný imunitou. K nejčastějším patří revmatismus, alergie, astma nebo ekzémy.

Pozor: Pokud však už berete léky na některý z autoimunitních neduhů, pak se vitánii vyhněte, mohla by nepříznivě zvýšit jejich účinek a příliš oslabit imunitu.

A kromě toho:

– Má chránit proti nabírání na váze při stresu. Zvýšené ukládání energie je totiž opět efekt stresového hormonu kortizolu. Typicky se pak kila navíc projeví v rostoucím objemu břicha.

– Příznivě působí na dobrý stav štítné žlázy a chrání ji proti poruchám, které jsou v současnosti u nás velmi časté, zejména u žen.

– Výrazně prospívá mozku, zlepšuje duševní výkonnost a paměti, podporuje myšlení. Má také chránit nervové buňky před poškozením kyslíkovými radikály čili před oxidačním stresem.

Pro čilý mozek

* Schisandra

Českým názvem klanopraška čínská. Z Číny také tato liána dorůstající i více než 10 m pochází a je jedním ze základních prostředků tamní tradiční medicíny. U nás je známá spíš jako okrasná zahradní rostlina.

Podle TCM má vedle účinků u řady zdravotních potíží mimořádnou schopnost harmonizovat energii v celém těle a posilovat.

Co slibuje:

– Působí přímo proti zvýšené tvorbě stresových hormonů. Tím uvolňuje psychické napětí a úzkost. Pomáhá i při depresích a zlepšuje spánek podobně jako vitanie.

– Současně se zklidněním emocí lehce povzbuzuje nervový systém, takže je mozek bdělejší a výkonnější, což ocení nejen duševně pracující lidé. Prospívá při stavu vyhoření nebo při únavovém syndromu, který rovněž ztěžuje duševní činnost.

– Zvyšuje fyzickou výkonnost tvorbou energie v těle přímo na buněčné úrovni. Nejen pro sportovce je tak neškodným „dopingem“.

– Podporuje zdraví srdce a cév, snižuje riziko trombózy. Lehce uvolňuje napětí cév, tím zlepšuje prokrvení a snižuje krevní tlak.

A kromě toho:

Zvyšuje ostrost vidění, a to i za tmy. Má zlepšovat krátkozrakost.

Prospívá při osteoporóze, zejména u žen, protože působí na hormony.

Doporučuje se jako podpůrný prostředek při potížích s játry. Pomáhat má také při žaludečních vředech a zánětech.

Proti duševní únavě

Rozchodnice růžová

Rozchodnice patří do tradiční apotéky severských národů Evropy a Ruska. V lidovém léčitelství se používala hlavně jako celkově posilující prostředek.

Její účinky jsou potvrzené fakmakology, takže rozchodnice je v řadě zemí na oficiálních seznamech léčivých rostlin.

Co slibuje?

Zlepšuje duševní výkonnost a současně zklidňuje nervy. Posiluje zhoršující se paměť, prospívá k duševní čilosti a produktivitě. Dopřává mozku klid pro regeneraci, protože podporuje zdravý spánek.

Posiluje tělesnou energii a fyzickou výdrž, ulevuje při vyčerpání, snižuje únavnost a malátnost.

Chrání před degenerativními onemocněními, především před nádorovými změnami v těle, protože jako silný antioxidant pomáhá bránit buňky před poškozením a genetickými změnami. Lze ji tedy využít jako prevenci proti riziku rakovinného onemocnění.

A kromě toho:

– Hodí se jako podpůrný prostředek při léčbě deprese a úzkostných stavů díky své schopnosti příznivě ovlivňovat hladinu látek působících na náladu, jako je serotonin, endorfin a dopamin, a optimalizovat jejich působení.

– Pomáhá při cukrovce, protože přispívá k udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi.

Pro zdravá játra

Šišák bajkalský

Tradiční čínská medicína používá šišák bajkalský už zhruba dva tisíce let jako podpůrný posilující prostředek při závažných onemocněních a vyčerpání a také při léčbě cukrovky 2. typu.

Co slibuje?

– Výrazně pomáhá při nervovém vyčerpání, mírní úzkosti a podrážděnost, navozuje pocit klidu a přivolává zdravý spánek.

– Kromě své funkce adaptogenu rostlina prospívá také játrům, zlepšuje především zpracování tuků, které mají játra v kompetenci.

Doporučuje se také při vysokém cholesterolu a trávicích potížích, jako pomocný prostředek při jaterních zánětech (žloutence) a ztukovatění jater.

– Prospívá při zánětech akutních i chronických, má antibakteriální i protivirové účinky, proto je vhodným doplňkem léčby nachlazení a kašle, kdy současně posiluje, dodává energii na boj s nemocí a zrychluje uzdravování.

A kromě toho:

– Slibné je využití šišáku v kosmetice, zejména v přípravcích proti padání vlasů. Obsahuje totiž látky, které hubí bakterie a kvasinky způsobující záněty vlasové pokožky.

– Při zevním použití na kůži se hodí také na zmírnění podráždění a svědění při alergiích.

– Chrání proti nemocem srdce a cév, snižuje vzniku riziko mrtvice, aterosklerózy a vysokého krevního tlaku.

Proti tělesnému vyčerpání

Eleuterokok ostnitý

Říkává se mu sibiřský ženšen, je to ostnatý keř s plody připomínajícími na pohled ostružiny. Nejvíce léčivých látek ovšem obsahuje jeho kořen.

Pozor: Eleutorokok mírně zvyšuje krevní tlak. Tím dodává energii, ale současně není vhodný pro lidi, kteří se léčí s vysokým tlakem nebo se srdečními chorobami.

Co slibuje:

– Významně snižuje únavu, a to i chronickou. Podporuje lepší hospodaření s energií a také odstraňování látek, které v těle při fyzické námaze vznikají. Proto snižuje bolesti kvůli namožení svalů a prodlužuje výkonnost.

– Blahodárně působí na stav mozku a nervových buněk, chrání je před poškozením a zánětlivými změnami a podporuje jejich regeneraci.

– Pomáhá při rekonvalescenci po těžkých onemocněních a operacích, urychluje regeneraci sil. Hodí se také při únavovém syndromu.

A kromě toho:

– Je účinnou prevencí před osteoporózou, protože podporuje ukládání vápníku do kostí a tvorbu nových kostních buněk.

– Posiluje ochranu před sezonními virózami a nachlazením, ale také chřipce a zápalu plic. Nejúčinnější je při užívání hned od prvních příznaků nemoci.

Nevybrali jste si?

Adaptogenů je řada: bakopa drobnolistá * bazalka posvátná * housenice čínská * chebule srdčitá * kustovnice čínská * kozinec blanitý * lékořice lysá * lesklokorka lesklá * maca horská * pupečník asijský * rezavec šikmý * ženšen *

Foto: Shutterstock

Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během