Domů     Všelék ženšen: Být silná jako on
Všelék ženšen: Být silná jako on
21.7.2023

Ženšenu se říkává všelék, což je samozřejmě nadsázka, ale jen částečně. Jeho unikátní vlastnosti se v aktuálním slovníku označují pojmem adaptogen. A ten potřebujeme stejně silně jako všelék.

Ženžen není jediným adaptogenem, naopak, tato kategorie léčivek je poměrně hojně zastoupená dalšími bylinami, ale i houbami. Co je spojuje, je mimořádná schopnost zvyšovat odolnost těla i psychiky vůči zátěži.

Tu v dnešních dobách představuje především stres se svým ničivým vlivem, kterým podkopává fyzickou i duševní kondici. Proto když zátěžová situace trvá déle, začnou se objevovat následky přetížení. Objeví se tělesné neduhy, nespavost, úzkosti nebo deprese. V tu chvíli dokážou adaptogeny ulevit.

Ideální kombinace: Adaptogeny ideálně vyrovnávají působení stresových hormonů na nervovou soustavu. Snižují podráždění a současně povzbuzují.

To znamená, že oproti uklidňujícím prostředkům neotupují a na rozdíl od kávy nebo například guarany nevedou k duševní čilosti následované novým útlumem.

Dobře vybrat

Kromě schopnosti zvyšovat odolnost vůči zátěži sdílejí adaptogeny také další podstatnou vlastnost – žádný z nich není při doporučeném dávkování škodlivý nebo jedovatý. V dílčích rysech se ale vzájemně liší.

Některé z nich působí silněji na játra, jiné na nervy, další především tlumí záněty a alergie. Proto je důležité si správně vybrat podle kondice těla.

Pozor: Nejedovatost ještě neznamená, že se tyto byliny hodí pro každého. Vyhnout by se jim měly těhotné ženy a nedáváme je ani dětem. Opatrnosti je třeba také při současném užívání léků, v takovém případě se poraďte s lékárníkem.

Jako prevence

Adaptogeny nepomáhají jen k obnovení zdraví za zátěžové situace, ale prospívají také jako prevence proti potížím, zvláště těm, které jsou spojeny se současným stylem života. Proto se jim říká civilizační choroby.

Hodí se jako prevence aterosklerózy, cukrovky nebo vysokého krevního tlaku. Zpomalují také postup stárnutí.

A co dále umí:

Dodávají energii v každém věku.

Zlepšují spánek.

Působí proti únavovému syndromu.

Následuje přehled jednotlivých bylin, dají se klidně přehazovat

Pro regeneraci sil

* Vitánie snodárná

Na internetu na ni spíš narazíte pod jejím indickým názvem ašvaganda. Je totiž tradičním léčebným prostředkem indické áyurvédy.

Co slibuje?

– Výrazně snižuje dopad stresu na psychiku. Užívání ašvagandy efektivně zmírňuje chorobnou úzkost, což potvrzují i odborné studie. Působí totiž přímo proti stresovému hormonu kortizolu, který úzkost a strach způsobuje.

Zlepšuje také spánek, tato schopnost se dostala i do českého názvu rostliny. Doporučuje se též jako doplňkový prostředek při depresi, podle některých studií má mít dokonce účinek srovnatelný s léky proti depresi. Obecně pak povzbuzuje a zlepšuje duševní stav.

– Podstatně tlumí zánětlivost, což rovněž dokládají studie. Proto pomáhá také u široké skupiny onemocnění, které se označují jako autoimunitní, protože jejich podstatou je zánět vyvolaný imunitou. K nejčastějším patří revmatismus, alergie, astma nebo ekzémy.

Pozor: Pokud však už berete léky na některý z autoimunitních neduhů, pak se vitánii vyhněte, mohla by nepříznivě zvýšit jejich účinek a příliš oslabit imunitu.

A kromě toho:

– Má chránit proti nabírání na váze při stresu. Zvýšené ukládání energie je totiž opět efekt stresového hormonu kortizolu. Typicky se pak kila navíc projeví v rostoucím objemu břicha.

– Příznivě působí na dobrý stav štítné žlázy a chrání ji proti poruchám, které jsou v současnosti u nás velmi časté, zejména u žen.

– Výrazně prospívá mozku, zlepšuje duševní výkonnost a paměti, podporuje myšlení. Má také chránit nervové buňky před poškozením kyslíkovými radikály čili před oxidačním stresem.

Pro čilý mozek

* Schisandra

Českým názvem klanopraška čínská. Z Číny také tato liána dorůstající i více než 10 m pochází a je jedním ze základních prostředků tamní tradiční medicíny. U nás je známá spíš jako okrasná zahradní rostlina.

Podle TCM má vedle účinků u řady zdravotních potíží mimořádnou schopnost harmonizovat energii v celém těle a posilovat.

Co slibuje:

– Působí přímo proti zvýšené tvorbě stresových hormonů. Tím uvolňuje psychické napětí a úzkost. Pomáhá i při depresích a zlepšuje spánek podobně jako vitanie.

– Současně se zklidněním emocí lehce povzbuzuje nervový systém, takže je mozek bdělejší a výkonnější, což ocení nejen duševně pracující lidé. Prospívá při stavu vyhoření nebo při únavovém syndromu, který rovněž ztěžuje duševní činnost.

– Zvyšuje fyzickou výkonnost tvorbou energie v těle přímo na buněčné úrovni. Nejen pro sportovce je tak neškodným „dopingem“.

– Podporuje zdraví srdce a cév, snižuje riziko trombózy. Lehce uvolňuje napětí cév, tím zlepšuje prokrvení a snižuje krevní tlak.

A kromě toho:

Zvyšuje ostrost vidění, a to i za tmy. Má zlepšovat krátkozrakost.

Prospívá při osteoporóze, zejména u žen, protože působí na hormony.

Doporučuje se jako podpůrný prostředek při potížích s játry. Pomáhat má také při žaludečních vředech a zánětech.

Proti duševní únavě

Rozchodnice růžová

Rozchodnice patří do tradiční apotéky severských národů Evropy a Ruska. V lidovém léčitelství se používala hlavně jako celkově posilující prostředek.

Její účinky jsou potvrzené fakmakology, takže rozchodnice je v řadě zemí na oficiálních seznamech léčivých rostlin.

Co slibuje?

Zlepšuje duševní výkonnost a současně zklidňuje nervy. Posiluje zhoršující se paměť, prospívá k duševní čilosti a produktivitě. Dopřává mozku klid pro regeneraci, protože podporuje zdravý spánek.

Posiluje tělesnou energii a fyzickou výdrž, ulevuje při vyčerpání, snižuje únavnost a malátnost.

Chrání před degenerativními onemocněními, především před nádorovými změnami v těle, protože jako silný antioxidant pomáhá bránit buňky před poškozením a genetickými změnami. Lze ji tedy využít jako prevenci proti riziku rakovinného onemocnění.

A kromě toho:

– Hodí se jako podpůrný prostředek při léčbě deprese a úzkostných stavů díky své schopnosti příznivě ovlivňovat hladinu látek působících na náladu, jako je serotonin, endorfin a dopamin, a optimalizovat jejich působení.

– Pomáhá při cukrovce, protože přispívá k udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi.

Pro zdravá játra

Šišák bajkalský

Tradiční čínská medicína používá šišák bajkalský už zhruba dva tisíce let jako podpůrný posilující prostředek při závažných onemocněních a vyčerpání a také při léčbě cukrovky 2. typu.

Co slibuje?

– Výrazně pomáhá při nervovém vyčerpání, mírní úzkosti a podrážděnost, navozuje pocit klidu a přivolává zdravý spánek.

– Kromě své funkce adaptogenu rostlina prospívá také játrům, zlepšuje především zpracování tuků, které mají játra v kompetenci.

Doporučuje se také při vysokém cholesterolu a trávicích potížích, jako pomocný prostředek při jaterních zánětech (žloutence) a ztukovatění jater.

– Prospívá při zánětech akutních i chronických, má antibakteriální i protivirové účinky, proto je vhodným doplňkem léčby nachlazení a kašle, kdy současně posiluje, dodává energii na boj s nemocí a zrychluje uzdravování.

A kromě toho:

– Slibné je využití šišáku v kosmetice, zejména v přípravcích proti padání vlasů. Obsahuje totiž látky, které hubí bakterie a kvasinky způsobující záněty vlasové pokožky.

– Při zevním použití na kůži se hodí také na zmírnění podráždění a svědění při alergiích.

– Chrání proti nemocem srdce a cév, snižuje vzniku riziko mrtvice, aterosklerózy a vysokého krevního tlaku.

Proti tělesnému vyčerpání

Eleuterokok ostnitý

Říkává se mu sibiřský ženšen, je to ostnatý keř s plody připomínajícími na pohled ostružiny. Nejvíce léčivých látek ovšem obsahuje jeho kořen.

Pozor: Eleutorokok mírně zvyšuje krevní tlak. Tím dodává energii, ale současně není vhodný pro lidi, kteří se léčí s vysokým tlakem nebo se srdečními chorobami.

Co slibuje:

– Významně snižuje únavu, a to i chronickou. Podporuje lepší hospodaření s energií a také odstraňování látek, které v těle při fyzické námaze vznikají. Proto snižuje bolesti kvůli namožení svalů a prodlužuje výkonnost.

– Blahodárně působí na stav mozku a nervových buněk, chrání je před poškozením a zánětlivými změnami a podporuje jejich regeneraci.

– Pomáhá při rekonvalescenci po těžkých onemocněních a operacích, urychluje regeneraci sil. Hodí se také při únavovém syndromu.

A kromě toho:

– Je účinnou prevencí před osteoporózou, protože podporuje ukládání vápníku do kostí a tvorbu nových kostních buněk.

– Posiluje ochranu před sezonními virózami a nachlazením, ale také chřipce a zápalu plic. Nejúčinnější je při užívání hned od prvních příznaků nemoci.

Nevybrali jste si?

Adaptogenů je řada: bakopa drobnolistá * bazalka posvátná * housenice čínská * chebule srdčitá * kustovnice čínská * kozinec blanitý * lékořice lysá * lesklokorka lesklá * maca horská * pupečník asijský * rezavec šikmý * ženšen *

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet