Domů     Slunečné Jižní Tyrolsko
Slunečné Jižní Tyrolsko
18.8.2021

Italsky Alto Adige, německy Südtirol a česky Jižní Tyrolsko. Slunce tu prý svítí tři sta dní v roce. Samozřejmě, že i na podzim, když přijde babí léto.

Přestože jsme v Itálii, mluví se tu převážně německy. Část rakouskéhoTyrolska totiž získala po první světové válce Itálie. Dodnes se tu mísí vlivy obou kultur. I to je možná důvod se sem podívat.

Jak se sem dostat?

Asi nejlepší, je cestovat autem. Z Prahy do Bolzana dostanete za necelých šest hodin. Z Brna do dojedete za sedm. Velmi oblíbenou trasou a nejvíce projížděným alpským sedlem je přitom Brennerský průsmyk.

Jako alternativu můžete použít starou brennerskou silnici. Je pomalejší, ale krásná. Trasa s četnými serpentinami vás přes malé vesnice provede z Innsbrucku až na Brenner.

Příjezdové trasy

Z Prahy – 680 km: směr Plzeň – Rozvadov – Mnichov – Innsbruck – Brenner – Brixen/Bressanone – Bozen

Z Brna – 735 km: směr Linec – Salzburg – Innsbruck – Brenner – Brixen – Bozen

Jak se domluvíte?

Záleží na tom, kde se ocitnete. Ve městě většinou italsky, na venkově vládne němčina. Tou tu mluví 70 % lidí. Zavítáte-li do údolí Val Gardena nebo Val Badia narazíte na ladinštinu, což je místní nejstarší jazyk.

Ale nemějte strach, v turistických centrech se domluvíte samozřejmě anglicky a tam, kde to nepůjde, ještě máte ruce a nohy.

Kam se vydat?

Záleží na tom, jestli preferujete turistiku městskou a památky, nebo přírodu, nebo obojí. V tomhle období vás určitě přilákají vinice nebo si třeba chcete zasportovat. Začněme tedy městy.

Brixen – vyhnanství Havlíčkovo

Samozřejmě nejen, ale my prostě tohle město máme spojeno se jménem Karla Havlíčka Borovského, který sem byl poslán do vyhnanství. Tedy jak se to vezme. Nežil si tu nijak špatně, bydlel v hostinci U slona, jehož název odkazuje na zvláštní dar tureckého sultána.

Tohle zvíře poslal roku 1551 císaři Maxmiliánovi do Vídně jako akt usmíření. Zvíře po dlouhé a náročné cestě v Brixenu onemocnělo a půl roku se o ně starali právě v budově, na jejímž místě dnes stojí hotel.

I Havlíček se tu měl podle všeho celkem dobře, soudě podle veršů: Teletina jako mandle, vína také dost, jakou pak chceš, všivá duše jinou blaženost. V každém případě v Brixenu pilně psal.

Důkazem jsou Tyrolské elegie, Král Lávra a Křest svatého Vladimíra. Do hotelu s restaurací se můžete podívat i dnes. Poznáte ho snadno, protože má na fasádě co jiného než slona.

Město biskupů

Tak se Brixen nazývá odedávna. Takže určitě neopomeňte navštívit některou ze sakrálních staveb.

Na náměstí Domplatz najdete katedrálu se skvostnými prostory, které zdobí 33 druhů vzácného mramoru, pozdně gotická soška Madonny a nádherná postranní křížová chodba z 12. století s freskami ze století čtrnáctého.

Otevřeno je tu denně od 6.00 do 18.00 . V listopadu, lednu, únoru a březnu je od 12.00 do 15.00 je dóm uzavřen.

Pár kroků od katedrály se nachází kompletně zachovalý biskupský palác Hofburg, který byl od poloviny 18. století až do roku 1973 sídlem říšských biskupů. Dnes se zde nachází Diecézní muzeum se 70 sály.

Bolzano – město historie a zámků

Projděte se uličkami starého města, zejména ty s podloubím byly po dlouhá staletí považovány za centrum obchodu mezi Itálií a Německem.

Na severu, hned za starým městem, se tyčí zámek Runkelstein, který byl postaven v roce 1237. Tato památka skrývá úžasné fresky. Jihu města dominuje majestátní zámek Sigmundskron, ve kterém se nachází horské muzeum, které vybudoval Reinhold Messner.

Starší vědí, že jde o slavného Reinholda Messnera, který má na kontě nejvíc výstupů na osmitisícovky bez použití kyslíkových přístrojů.

A když už tu budete nezapomeňte, že v Jihotyrolském archeologickém muzeu odpočívá Ötzi, známá mumie, která byla nalezena v ledovci na vrcholu Similaun.

Cesta za vínem

Pokud chcete spojit turistiku a víno, což se v tomto období nabízí, vydejte se vinařskou stezkou, která se táhne od Etschtalu přes Bozen do Überetsche a podél jezera Kalterer See do oblasti Unterland.

Šestnáct vinařských obcí lemuje panoramatickou cestu, na které se otevírají pohledy do rozmanitého světa jihotyrolských vín. A co si dát po příjemné cestě?

Záleží to na vaší chuti, ale určitě byste neměli vynechat aromatický kořeněný tramín a sametově chutnající Lagrein.

Chcete bydlet na statku?

A být tak přírodě co nejblíž? V Jižním Tyrolsku máte ideální příležitost. Můžete si vybrat statky historické, vinařské, bio, některé jsou bezbariérové. A co si užijete? Čistý vzduch, procházky nebo třeba jízdu na koni, ale i pozorování zvěře.

Ochutnáte domácí produkty, jako marmelády, sýry, mléko a samozřejmě domácí kuchyni. Když budete chtít,vyzkoušíte si různé farmářské práce, prostě zažijete tu pravou venkovskou atmosféru.

Náš tip: Vodítkem pro výběr může být značka kvality Roter Hahn (Červený kohout), kterou uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1999 a statky najdete na roterhahn.cz.

Na kole po Sella Ronda

Majestátní skalní masiv Sella, který se dá objet v zimě na sjezdových lyžích, zná většina českých lyžařů. Na podzim se zde nabízí jiná výzva – obkroužit Sellu Rondu na kole. Možnosti jsou dvě – v terénu a na silnici. Která je lepší?

Trasa pro horská kola vede přes čtyři horské průsmyky a dá se absolvovat ve dvou směrech. Je určená pro zkušené bikery a měří 55 kilometrů. Pokud zvolíte silnici bude vám cesta rychle utíkat a krásné výhledy zažijete také.

Co ochutnat?

Absolutní klasikou jihotyrolské kuchyně jsou knedlíky ve všech podobách, ať už špekové, špenátové, s červenou řepou nebo sýrové. Servírují se v polévkách, jako hlavní chod, příloha, slisované, uvařené či upečené.

Bezpodmínečně vyzkoušejte i Schlutzkrapfen, těstoviny se špenátovou náplní podávané s máslem často jako první chod. A nezapomeňte na sladké, třeba pohankový koláč nebo jablečný štrúdl. Zejména ve venkovských oblastech se připravují smažená kolečka Tirtlan.

Foto: PX FUEL

Další článek
reklama
Související články
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
epochaplus.cz
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31.
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc