Domů     Slunečné Jižní Tyrolsko
Slunečné Jižní Tyrolsko
18.8.2021

Italsky Alto Adige, německy Südtirol a česky Jižní Tyrolsko. Slunce tu prý svítí tři sta dní v roce. Samozřejmě, že i na podzim, když přijde babí léto.

Přestože jsme v Itálii, mluví se tu převážně německy. Část rakouskéhoTyrolska totiž získala po první světové válce Itálie. Dodnes se tu mísí vlivy obou kultur. I to je možná důvod se sem podívat.

Jak se sem dostat?

Asi nejlepší, je cestovat autem. Z Prahy do Bolzana dostanete za necelých šest hodin. Z Brna do dojedete za sedm. Velmi oblíbenou trasou a nejvíce projížděným alpským sedlem je přitom Brennerský průsmyk.

Jako alternativu můžete použít starou brennerskou silnici. Je pomalejší, ale krásná. Trasa s četnými serpentinami vás přes malé vesnice provede z Innsbrucku až na Brenner.

Příjezdové trasy

Z Prahy – 680 km: směr Plzeň – Rozvadov – Mnichov – Innsbruck – Brenner – Brixen/Bressanone – Bozen

Z Brna – 735 km: směr Linec – Salzburg – Innsbruck – Brenner – Brixen – Bozen

Jak se domluvíte?

Záleží na tom, kde se ocitnete. Ve městě většinou italsky, na venkově vládne němčina. Tou tu mluví 70 % lidí. Zavítáte-li do údolí Val Gardena nebo Val Badia narazíte na ladinštinu, což je místní nejstarší jazyk.

Ale nemějte strach, v turistických centrech se domluvíte samozřejmě anglicky a tam, kde to nepůjde, ještě máte ruce a nohy.

Kam se vydat?

Záleží na tom, jestli preferujete turistiku městskou a památky, nebo přírodu, nebo obojí. V tomhle období vás určitě přilákají vinice nebo si třeba chcete zasportovat. Začněme tedy městy.

Brixen – vyhnanství Havlíčkovo

Samozřejmě nejen, ale my prostě tohle město máme spojeno se jménem Karla Havlíčka Borovského, který sem byl poslán do vyhnanství. Tedy jak se to vezme. Nežil si tu nijak špatně, bydlel v hostinci U slona, jehož název odkazuje na zvláštní dar tureckého sultána.

Tohle zvíře poslal roku 1551 císaři Maxmiliánovi do Vídně jako akt usmíření. Zvíře po dlouhé a náročné cestě v Brixenu onemocnělo a půl roku se o ně starali právě v budově, na jejímž místě dnes stojí hotel.

I Havlíček se tu měl podle všeho celkem dobře, soudě podle veršů: Teletina jako mandle, vína také dost, jakou pak chceš, všivá duše jinou blaženost. V každém případě v Brixenu pilně psal.

Důkazem jsou Tyrolské elegie, Král Lávra a Křest svatého Vladimíra. Do hotelu s restaurací se můžete podívat i dnes. Poznáte ho snadno, protože má na fasádě co jiného než slona.

Město biskupů

Tak se Brixen nazývá odedávna. Takže určitě neopomeňte navštívit některou ze sakrálních staveb.

Na náměstí Domplatz najdete katedrálu se skvostnými prostory, které zdobí 33 druhů vzácného mramoru, pozdně gotická soška Madonny a nádherná postranní křížová chodba z 12. století s freskami ze století čtrnáctého.

Otevřeno je tu denně od 6.00 do 18.00 . V listopadu, lednu, únoru a březnu je od 12.00 do 15.00 je dóm uzavřen.

Pár kroků od katedrály se nachází kompletně zachovalý biskupský palác Hofburg, který byl od poloviny 18. století až do roku 1973 sídlem říšských biskupů. Dnes se zde nachází Diecézní muzeum se 70 sály.

Bolzano – město historie a zámků

Projděte se uličkami starého města, zejména ty s podloubím byly po dlouhá staletí považovány za centrum obchodu mezi Itálií a Německem.

Na severu, hned za starým městem, se tyčí zámek Runkelstein, který byl postaven v roce 1237. Tato památka skrývá úžasné fresky. Jihu města dominuje majestátní zámek Sigmundskron, ve kterém se nachází horské muzeum, které vybudoval Reinhold Messner.

Starší vědí, že jde o slavného Reinholda Messnera, který má na kontě nejvíc výstupů na osmitisícovky bez použití kyslíkových přístrojů.

A když už tu budete nezapomeňte, že v Jihotyrolském archeologickém muzeu odpočívá Ötzi, známá mumie, která byla nalezena v ledovci na vrcholu Similaun.

Cesta za vínem

Pokud chcete spojit turistiku a víno, což se v tomto období nabízí, vydejte se vinařskou stezkou, která se táhne od Etschtalu přes Bozen do Überetsche a podél jezera Kalterer See do oblasti Unterland.

Šestnáct vinařských obcí lemuje panoramatickou cestu, na které se otevírají pohledy do rozmanitého světa jihotyrolských vín. A co si dát po příjemné cestě?

Záleží to na vaší chuti, ale určitě byste neměli vynechat aromatický kořeněný tramín a sametově chutnající Lagrein.

Chcete bydlet na statku?

A být tak přírodě co nejblíž? V Jižním Tyrolsku máte ideální příležitost. Můžete si vybrat statky historické, vinařské, bio, některé jsou bezbariérové. A co si užijete? Čistý vzduch, procházky nebo třeba jízdu na koni, ale i pozorování zvěře.

Ochutnáte domácí produkty, jako marmelády, sýry, mléko a samozřejmě domácí kuchyni. Když budete chtít,vyzkoušíte si různé farmářské práce, prostě zažijete tu pravou venkovskou atmosféru.

Náš tip: Vodítkem pro výběr může být značka kvality Roter Hahn (Červený kohout), kterou uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1999 a statky najdete na roterhahn.cz.

Na kole po Sella Ronda

Majestátní skalní masiv Sella, který se dá objet v zimě na sjezdových lyžích, zná většina českých lyžařů. Na podzim se zde nabízí jiná výzva – obkroužit Sellu Rondu na kole. Možnosti jsou dvě – v terénu a na silnici. Která je lepší?

Trasa pro horská kola vede přes čtyři horské průsmyky a dá se absolvovat ve dvou směrech. Je určená pro zkušené bikery a měří 55 kilometrů. Pokud zvolíte silnici bude vám cesta rychle utíkat a krásné výhledy zažijete také.

Co ochutnat?

Absolutní klasikou jihotyrolské kuchyně jsou knedlíky ve všech podobách, ať už špekové, špenátové, s červenou řepou nebo sýrové. Servírují se v polévkách, jako hlavní chod, příloha, slisované, uvařené či upečené.

Bezpodmínečně vyzkoušejte i Schlutzkrapfen, těstoviny se špenátovou náplní podávané s máslem často jako první chod. A nezapomeňte na sladké, třeba pohankový koláč nebo jablečný štrúdl. Zejména ve venkovských oblastech se připravují smažená kolečka Tirtlan.

Foto: PX FUEL

Další článek
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve