Ne, nejde o tloustnutí. Sezóna zralého tuzemského ovoce je problém hlavně pro lidi s nesnášenlivostí ovocného cukru.
Nesnášenlivost čili intolerance ovocného cukru je sice v obecném povědomí mnohem méně známá než obdobný problém s laktózou, to ale vůbec neznamená, že jde o vzácnou potíž. Naopak, postihuje asi dvojnásobné množství lidí než intolerance laktózy.
Podle odhadů odborníků může mít problémy s trávením ovocného cukru až 30 % populace. Řada z postižených o tom překvapivě vůbec neví, protože ovoce jí zřídka. Problémy se proto mohou objevit až vrcholící domácí sklizní ovoce. Jeho lákavá sladkost je pokušením, které pak překvapí nepříjemnými následky.
Ovoce je přece zdravé…
To nelze popřít, ovoce obsahuje rozmanité cenné živiny, bohužel právě ovocný cukr je pro tělo problémový. Aby ho trávení dokázalo využít, potřebuje jisté „transportní“ bílkoviny, které fruktózu odvádějí skrze střevní stěnu do krve.
Těchto bílkovin má ale tělo k dispozici jen určité množství, což znamená, že strávíme zase jen určité množství fruktózy. Při větší porci ovoce už nastávají trávicí potíže a to i u zdravých lidí.
Mnohem větší problém představuje trávení ovoce při intoleranci fruktózy, kdy transport ovocného cukru ze střeva nefunguje správně. Vstřebávání vázne, což se projeví nadýmáním a průjmem. Nejde o alergickou reakci, ale o neschopnost fruktózu využít.
Co je příčina?
Ve vážnějších případech jde o genetickou poruchu. Častějším důvodem je ale s věkem postupující úbytek zmíněných transportních bílkovin nebo pokles jejich funkčnosti. Proto mají s trávením ovoce potíže především starší lidé.
K tomu se může přidružit přetížení těla trávením fruktózy, která se ve velkém používá jako potravinářské sladidlo. Fruktóza je téměř dvakrát sladší než běžný cukr, takže se stala jeho lacinou náhražkou.
Najdete ji ve složení mnoha různých potravin, od nápojů, přes mléčné a light výrobky, sladké pečivo a dokonce i v ochucovadlech jako grilovací omáčka.
Uvedení fruktózy mezi ingrediencemi přitom paradoxně vzbuzuje u dojem, že jde o zdravější náhražku cukru, i když je tomu ve skutečnosti naopak.
Bouře ve střevech
Typickým následkem intolerance fruktózy je nadýmání a průjem. Proč k těmto potížím dochází? Vyvolává je ovocný cukr, který tělo nedokázalo vstřebat stěnou tenkého střeva. Když se pak se dostane až do tlustého střeva, začnou ho rozkládat bakterie.
Vznikají plyny, zčásti hnilobně páchnoucí. Trávicí proces je narušený, což vede k pocitu plnosti v břiše, bolestem a nevolnosti.
Obtíže s diagnózou
Zjistit, že příčinou trávicích potíží je práce ovocný cukr, není jednoduché už proto, že si nemusíte vůbec uvědomovat, že ho konzumujete ve větších množstvích.
Stává se to jak při běžné stravě, zahrnující už zmíněné potravinářské výrobky slazené fruktózovým sirupem, tak i u lidí zaměřených na zdravou stravu, pokud používají zdánlivě zdravější sladidla rostlinné sirupy jako javorový nebo agávový.
Tyto a další rostlinné sirupy totiž tvoří ze značné části opět ovocný cukr, u agávového sirupu je to kolem 80 % jeho objemu. Nehledě na typ stravy se tedy může intolerance fruktózy objevit jako následek přetížení trávicího traktu při jejím využití.
Problém je ale v tom, že se potíže neliší od projevů nesnášenlivosti mléčného cukru, ale i zánětlivých onemocnění střeva nebo syndromu dráždivého střeva.
Podezření, že jde o nesnášenlivost fruktózy, lze potvrdit jednoduchým dechovým testem, který se rovněž používá k potvrzení nesnášenlivost mléčného cukru.
Nutná je změna jídelníčku
Trávení je třeba odlehčit především tím, že co nejvíce omezíte průmyslově vyráběné potraviny slazené fruktózou a fruktózovým sirupem.
Co ano a co ne?
– Přirozeně vysoké množství fruktózy obsahují jablka, hrušky, mango, hrozny, sušené ovoce, med, ovocné šťávy a rostlinné sirupy jako sladidla.
– Některé druhy ovoce jsou lépe stravitelné, protože obsahují menší množství fruktózy, případně ji doplňuje ve vhodném poměru glukóza. To platí především o banánech, meruňkách, rybízu, malinách, ostružinách a borůvkách.
– Trávení ovoce usnadňuje kombinace s mléčnými výrobky, s tvarohem nebo smetanou. Je to tím, že mléčný tuk a bílkoviny zpomalují využití fruktózy a usnadňují tak situaci při přetížení transportních bílkovin.
– Pozor na žvýkačky a sladkosti bez cukru. Pokud obsahují sladidla sorbitol, xylitol a mannitol, pak blokují vstřebávání fruktózy v tenkém střevě. Proto je vhodné takové mlsání co nejvíce omezit.
P.S.: Vede i k obezitě
A to je nepříjemná vlastnost fruktózy, která platí obecně, netýká se jen lidí trpících její intolerancí. Fruktóza totiž blokuje fungování „hormonu sytosti“ leptinu.
Ten je za normálních okolností odpovědný za to, aby mozku doručil informaci o tom, že jsme sytí. Zvýšená konzumace fruktózy ale přenos tohoto signálu naruší, a tak máme pocit nedostatečně utišeného hladu.
Kromě toho ale urychluje ovocný cukr nárůst váhy ještě dalších mechanismem: Podporuje mnohem více než řepný cukr tvorbu tuků a také usazování tzv. viscerálního hnědého tuku v břiše. Současně tyto tukové zásoby brání před odbouráváním.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL