Domů     Skalka chce jen trpělivost
Skalka chce jen trpělivost
7.7.2020

Pokud budete trávit letošní dovolenou u sebe na zahradě, můžete se konečně pustit do založení skalky. Stačí jen vhodné místo a chuť do práce.

Pokud má být skalka chloubou zahrady, musíte dodržet určité postupy a zásady jak při stavbě, tak při výběru rostlin a osazování. Pro celkový dojem je velmi důležité umístění skalky.

Pokud máte zahradu se zvlněným terénem, stačí, když vyberete vhodnou vyvýšeninu, nebo hned několik sousedních – podle plánované rozlohy skalky. Do zahrady ležící v prudkém svahu se hodí spíše květinové zídky.

Mohou zpevňovat terasy, což v době kvetení skalniček vypadá velmi působivě a romanticky. I prudší svah však může zdobit klasická skalka. V rovinatých plochých zahradách zas vypadají přirozeně tzv. spárové skalky.

Výběr místa

Stavět se dá kdekoliv, zahradní architekti doporučují situovat rostliny na východní či jižní stranu zahrady, ale pokud se hodí na druhý konec, není to problém. Také záleží na výběru skalniček.

Zkuste skalku volně navázat na terasu či jiný zajímavý kout domu, který budete moci obdivovat. Nebudujte ji však pod listnatými stromy, jinak budete každý podzim čistit kameny a zákoutí od spadaného listí.

Začínáme stavět

Skalka by měla sestávat jen z jednoho druhu horniny – kvůli vzhledu i nárokům rostlin, které obvykle vyžadují buď zásaditý, kyselý, nebo neutrální podklad. Měla by také působit co nejpřirozeněji, jako by na zahradě byla odjakživa.

Jedině tak docílíte celkového harmonického a příjemného dojmu. K tomu přispějí kameny s patinou omšelosti. Najdete je třeba na krajích starých lomů. Řasy, které patinu dotvářejí, můžete „přihnojit“.

Už pevně umístěné kameny potřete zlehka bílým jogurtem, laciným vínem, či roztokem kravského hnoje.

Jak postupovat při stavbě skalky:

Základem je 20–50 cm silná vrstva drenáže (skalničky potřebují funkční odtok vody). Použít můžete štěrk, drobné kameny, keramzit i stavební suť, pokud je skalka ze zásadité horniny.

Kameny musí být aspoň z třetiny pevně zapuštěné v zemi a měly by ležet na šířku. Ani v přírodě většinou běžně netrčí do výšky. Dejte si se stavbou na čas, je dobré kameny umístit do přirozené polohy.

Půdu mezi kameny pokryjte štěrkem ze stejné horniny – kromě vylepšení vzhledu chrání půdu před přehřátím, odplavováním i vyschnutím.

Kameny vyváženě střídejte s ploškami pro rostliny.

Je nutné vybudovat i přístupové cestičky ke skalce. Nejlépe působí ploché nášlapné kameny.

Spárová skalka

Variantou pro ploché zahrady jsou spárové skalky, které vypadají přirozeně a současně i velmi působivě. Budují se podle přirozených skalních teras. Stavějí se z vrstevnatých hornin a plochých deskovitých kamenů, které se přirozeně dělí na pláty.

Patří sem například břidlice či opuka. Rostliny se sázejí do spár mezi kameny. Nahoře je příhodné stanoviště pro suchomilné druhy, u paty skalky místo pro skalničky vlhkomilné.

Vhodná zemina

Podle nároků rostlin připravíme i základní substrát – rašelinový pro rostliny vyžadující kyselé půdy (např. rostliny vřesovištní), jiné druhy vyžadují půdu neutrální a další zase půdu zásaditou (s přídavkem vápence).

Stavba

• Kameny by měly být v jednom rozměru dlouhé nejméně 40 centimetrů.

• Zapouštějí se do země vedle sebe naplocho, tedy stejně jako v přírodě.

• Mezi jednotlivými liniemi z kamenů ponechejte rozestupy 5 až 20 cm.

• Velmi dobře vypadá, když se tyto linie mírně, avšak ne zcela souvisle svažují – nejlépe směrem na východ.

• Mezery vyplňte zeminou vylehčenou štěrkem pocházejícím ze stejného druhu horniny, čímž vznikají spáry pro skalničky.

• Stejný štěrk se použije v závěru na pokrytí povrchu.

Ke skalce patří voda

Pokud chcete celkový dojem ze skalky ozvláštnit potůčkem či přírodním jezírkem, které navíc vytvoří prostředí vhodné pro vlhkomilné druhy (např. kapradiny), je třeba včas do skalky při stavbě zasadit trubky.

Tak hluboko, aby v nich v zimě nezamrzla voda. Pokud chcete, aby voda padala přímo do rybníčku, musíte postavit skalní převis. Do horní části umístěte žlábek na přívod vody, padající do jezírka.

Pro ně je třeba vybetonovat mělkou nádržku (misku) a okraje zakrýt kameny, dno menšími oblázky. Vodní plochy jsou vždy překrásné a přináší na zahradu další zajímavé rostliny od leknínů, travin až po kapradiny.

Alpinky a skalničky

Vybírejte zdravé rostliny s kořenovým balem. Koupíte je ve školkách a zahradních centrech. Řiďte se zálivkou a doporučeným stanovištěm. Pro každou skalku existují pravidla – jižní svah se nehodí pro alpinky, které rychle prosychají.

Sukulenty, netřesky, rozchodníky a jihoafrické delospermy naopak přímé slunce vyžadují. Než začnete sázet, rostlinky volně rozmístěte. Plazivé druhy patří na horní část skalky, dominantní zas k originálním kamenům.

Nesázejte je blízko sebe, prázdná místa velmi brzy zarostou. Po výsadbě dostatečně zalijte a doplňte slehlou zeminu. Povrch zasypte jemným štěrkem, který udržuje vlhkost.

Pořiďte si vhodné rostlinky

1. Slunné stanoviště: lomikámen•mateřídouška•netřesky•nízké kosatce•nízké kobercové floxy•pochybek plazivý•pupalka•rozchodník•rozrazil•rožec•tařice horská

2. Polostín: dymnivka žlutá•dlužicha krvavá•dřípatka horská•hosta•kandíky•prvosenky•trávnička přímořská•zběhovec výběžkatý

3. Suché stanoviště: čistec•hlaváček jarní•kostřava•karafiát skalkový•lomikámen vždyživý•opuncie

Skalničky krásné po celý rok

1) Pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites) je velice atraktivní, exoticky vyhlížející rostlina.

• Vyžaduje mnoho slunce a suchou půdu, která nesmí zadržovat vodu.

• Na jih otočená skalka nebo osluněná suchá zídka je pro pryšec ideální.

• I když u nás přes zimu často trpí, po seříznutí na jaře opět spolehlivě obrůstá.

2) Lomikámen (Saxifraga) patří se 400 druhy a stovkami dalších kultivarů k nejbohatšímu rodu skalniček. Rostliny se rozrůstají do hustých bochánků nebo plochých trsů, jiné vzhledem připomínají mech. Prospívají jak na slunci, tak i ve stínu.

3) Netřesk (Sempervivum) – jedna z nejoblíbenějších skalniček s dužnatými listy, které mají zelenou, modravou, červenou, fialovou i žlutavou barvu.

• Zakořeňuje i v těch nejužších spárách.

• Výborně se hodí na ozdobu zdí.

• Odumřelé květy a růžice odstraňujeme.

• Pozor, netřesky nesnášejí přemokření!

4) Plamenka (Phlox) zahrnuje i typické skalkové druhy, rozrůstající se do velkých ploch. Mají čárkovité, smaragdově zelené listy, připomínající jehlice.

Kvete v sytých barvách od bílé přes růžovou, světle modrou až fialovou, či dokonce po karmínově červenou.

5) Rozchodník (Sedum) je nepostradatelná, na péči nenáročná trvalka se širokou škálou listových variací. Zelené, šedé nebo purpurové šťavnaté a masité listy mohou být celokrajné, vroubkované, válcovité, zubaté, okrouhlé i špičaté. Na plném slunci vykvétá v hustých květenstvích drobných hvězdicovitých kvítků.

6) Tařička (Aubrieta) je polštářovitě se rozrůstající rostlinka s chloupkatými listy, milující výsluní. Daří se jí na svislých zídkách, na kterých vytváří bohaté vodopády. Nové rostlinky získáváme jednoduše dělením. Kvete zářivými odstíny bílé, žluté, růžové, modré a fialové.

7) Pelyněk (Artemisia) má efektní, velice odolné stříbřité olistění, které bez problémů přečká mrazy i -28 °C.
7) Pelyněk (Artemisia) má efektní, velice odolné stříbřité olistění, které bez problémů přečká mrazy i -28 °C.

• Do skalek se hodí nízce rostoucí pelyňky, např. A. schmidtiana ‘Nana’, A. assoana či A. stelleriana ‘Mori’.

• Vynikají zejména na tmavých horninách.

• Prospívají na slunci při dobré drenáži.

Tím výčet zdaleka nekončí. Mezi stálezelené skalničky řadíme i štěničník, devaterník, úrazník šídlolistý, hvozdík, dryádku, azorelu, tařici, sivutku a mnoho dalších.

Doplňkové rostliny

I přesto, že je skalka určená především typicky horským kobercovým přízemním rostlinám, uplatníme v ní i jiné rostliny, které ji oživí a zvýrazní. Působivě vypadají zakrslé jehličnany. Vysadit můžeme rovněž nižší polokeře, jako jsou vřesy, hebe a mateřídoušky. Půvabné jsou i kapradiny či okrasné trávy.

Text: Marie Šrámková, foto: Shuterstock

Štítky:
Další článek
reklama
Související články
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
26.2.2024
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové, je v souladu s ekologií a přírodou. A navíc zahánějí nudu a budete z nich mít o
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
8.1.2024
Pusťte se s chutí do tvoření, které vám připomene rozkvetlé léto…Milou dekoraci do bytu i do zahrady si vyrobíte z obyčejných houbiček na nádobí. Vlastnoručně vyrobené kvítky potěší nejen na podzim, kdy ostatní květiny pomalu odkvétají, ale také na jaře, než se příroda probudí ze zimního spánku. Ostatně parádu vám mohou dělat po celý rok. Co budete potřebovat ploché pěnové houbičky na
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro