Domů     Skalka chce jen trpělivost
Skalka chce jen trpělivost
7.7.2020

Pokud budete trávit letošní dovolenou u sebe na zahradě, můžete se konečně pustit do založení skalky. Stačí jen vhodné místo a chuť do práce.

Pokud má být skalka chloubou zahrady, musíte dodržet určité postupy a zásady jak při stavbě, tak při výběru rostlin a osazování. Pro celkový dojem je velmi důležité umístění skalky.

Pokud máte zahradu se zvlněným terénem, stačí, když vyberete vhodnou vyvýšeninu, nebo hned několik sousedních – podle plánované rozlohy skalky. Do zahrady ležící v prudkém svahu se hodí spíše květinové zídky.

Mohou zpevňovat terasy, což v době kvetení skalniček vypadá velmi působivě a romanticky. I prudší svah však může zdobit klasická skalka. V rovinatých plochých zahradách zas vypadají přirozeně tzv. spárové skalky.

Výběr místa

Stavět se dá kdekoliv, zahradní architekti doporučují situovat rostliny na východní či jižní stranu zahrady, ale pokud se hodí na druhý konec, není to problém. Také záleží na výběru skalniček.

Zkuste skalku volně navázat na terasu či jiný zajímavý kout domu, který budete moci obdivovat. Nebudujte ji však pod listnatými stromy, jinak budete každý podzim čistit kameny a zákoutí od spadaného listí.

Začínáme stavět

Skalka by měla sestávat jen z jednoho druhu horniny – kvůli vzhledu i nárokům rostlin, které obvykle vyžadují buď zásaditý, kyselý, nebo neutrální podklad. Měla by také působit co nejpřirozeněji, jako by na zahradě byla odjakživa.

Jedině tak docílíte celkového harmonického a příjemného dojmu. K tomu přispějí kameny s patinou omšelosti. Najdete je třeba na krajích starých lomů. Řasy, které patinu dotvářejí, můžete „přihnojit“.

Už pevně umístěné kameny potřete zlehka bílým jogurtem, laciným vínem, či roztokem kravského hnoje.

Jak postupovat při stavbě skalky:

Základem je 20–50 cm silná vrstva drenáže (skalničky potřebují funkční odtok vody). Použít můžete štěrk, drobné kameny, keramzit i stavební suť, pokud je skalka ze zásadité horniny.

Kameny musí být aspoň z třetiny pevně zapuštěné v zemi a měly by ležet na šířku. Ani v přírodě většinou běžně netrčí do výšky. Dejte si se stavbou na čas, je dobré kameny umístit do přirozené polohy.

Půdu mezi kameny pokryjte štěrkem ze stejné horniny – kromě vylepšení vzhledu chrání půdu před přehřátím, odplavováním i vyschnutím.

Kameny vyváženě střídejte s ploškami pro rostliny.

Je nutné vybudovat i přístupové cestičky ke skalce. Nejlépe působí ploché nášlapné kameny.

Spárová skalka

Variantou pro ploché zahrady jsou spárové skalky, které vypadají přirozeně a současně i velmi působivě. Budují se podle přirozených skalních teras. Stavějí se z vrstevnatých hornin a plochých deskovitých kamenů, které se přirozeně dělí na pláty.

Patří sem například břidlice či opuka. Rostliny se sázejí do spár mezi kameny. Nahoře je příhodné stanoviště pro suchomilné druhy, u paty skalky místo pro skalničky vlhkomilné.

Vhodná zemina

Podle nároků rostlin připravíme i základní substrát – rašelinový pro rostliny vyžadující kyselé půdy (např. rostliny vřesovištní), jiné druhy vyžadují půdu neutrální a další zase půdu zásaditou (s přídavkem vápence).

Stavba

• Kameny by měly být v jednom rozměru dlouhé nejméně 40 centimetrů.

• Zapouštějí se do země vedle sebe naplocho, tedy stejně jako v přírodě.

• Mezi jednotlivými liniemi z kamenů ponechejte rozestupy 5 až 20 cm.

• Velmi dobře vypadá, když se tyto linie mírně, avšak ne zcela souvisle svažují – nejlépe směrem na východ.

• Mezery vyplňte zeminou vylehčenou štěrkem pocházejícím ze stejného druhu horniny, čímž vznikají spáry pro skalničky.

• Stejný štěrk se použije v závěru na pokrytí povrchu.

Ke skalce patří voda

Pokud chcete celkový dojem ze skalky ozvláštnit potůčkem či přírodním jezírkem, které navíc vytvoří prostředí vhodné pro vlhkomilné druhy (např. kapradiny), je třeba včas do skalky při stavbě zasadit trubky.

Tak hluboko, aby v nich v zimě nezamrzla voda. Pokud chcete, aby voda padala přímo do rybníčku, musíte postavit skalní převis. Do horní části umístěte žlábek na přívod vody, padající do jezírka.

Pro ně je třeba vybetonovat mělkou nádržku (misku) a okraje zakrýt kameny, dno menšími oblázky. Vodní plochy jsou vždy překrásné a přináší na zahradu další zajímavé rostliny od leknínů, travin až po kapradiny.

Alpinky a skalničky

Vybírejte zdravé rostliny s kořenovým balem. Koupíte je ve školkách a zahradních centrech. Řiďte se zálivkou a doporučeným stanovištěm. Pro každou skalku existují pravidla – jižní svah se nehodí pro alpinky, které rychle prosychají.

Sukulenty, netřesky, rozchodníky a jihoafrické delospermy naopak přímé slunce vyžadují. Než začnete sázet, rostlinky volně rozmístěte. Plazivé druhy patří na horní část skalky, dominantní zas k originálním kamenům.

Nesázejte je blízko sebe, prázdná místa velmi brzy zarostou. Po výsadbě dostatečně zalijte a doplňte slehlou zeminu. Povrch zasypte jemným štěrkem, který udržuje vlhkost.

Pořiďte si vhodné rostlinky

1. Slunné stanoviště: lomikámen•mateřídouška•netřesky•nízké kosatce•nízké kobercové floxy•pochybek plazivý•pupalka•rozchodník•rozrazil•rožec•tařice horská

2. Polostín: dymnivka žlutá•dlužicha krvavá•dřípatka horská•hosta•kandíky•prvosenky•trávnička přímořská•zběhovec výběžkatý

3. Suché stanoviště: čistec•hlaváček jarní•kostřava•karafiát skalkový•lomikámen vždyživý•opuncie

Skalničky krásné po celý rok

1) Pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites) je velice atraktivní, exoticky vyhlížející rostlina.

• Vyžaduje mnoho slunce a suchou půdu, která nesmí zadržovat vodu.

• Na jih otočená skalka nebo osluněná suchá zídka je pro pryšec ideální.

• I když u nás přes zimu často trpí, po seříznutí na jaře opět spolehlivě obrůstá.

2) Lomikámen (Saxifraga) patří se 400 druhy a stovkami dalších kultivarů k nejbohatšímu rodu skalniček. Rostliny se rozrůstají do hustých bochánků nebo plochých trsů, jiné vzhledem připomínají mech. Prospívají jak na slunci, tak i ve stínu.

3) Netřesk (Sempervivum) – jedna z nejoblíbenějších skalniček s dužnatými listy, které mají zelenou, modravou, červenou, fialovou i žlutavou barvu.

• Zakořeňuje i v těch nejužších spárách.

• Výborně se hodí na ozdobu zdí.

• Odumřelé květy a růžice odstraňujeme.

• Pozor, netřesky nesnášejí přemokření!

4) Plamenka (Phlox) zahrnuje i typické skalkové druhy, rozrůstající se do velkých ploch. Mají čárkovité, smaragdově zelené listy, připomínající jehlice.

Kvete v sytých barvách od bílé přes růžovou, světle modrou až fialovou, či dokonce po karmínově červenou.

5) Rozchodník (Sedum) je nepostradatelná, na péči nenáročná trvalka se širokou škálou listových variací. Zelené, šedé nebo purpurové šťavnaté a masité listy mohou být celokrajné, vroubkované, válcovité, zubaté, okrouhlé i špičaté. Na plném slunci vykvétá v hustých květenstvích drobných hvězdicovitých kvítků.

6) Tařička (Aubrieta) je polštářovitě se rozrůstající rostlinka s chloupkatými listy, milující výsluní. Daří se jí na svislých zídkách, na kterých vytváří bohaté vodopády. Nové rostlinky získáváme jednoduše dělením. Kvete zářivými odstíny bílé, žluté, růžové, modré a fialové.

7) Pelyněk (Artemisia) má efektní, velice odolné stříbřité olistění, které bez problémů přečká mrazy i -28 °C.
7) Pelyněk (Artemisia) má efektní, velice odolné stříbřité olistění, které bez problémů přečká mrazy i -28 °C.

• Do skalek se hodí nízce rostoucí pelyňky, např. A. schmidtiana ‘Nana’, A. assoana či A. stelleriana ‘Mori’.

• Vynikají zejména na tmavých horninách.

• Prospívají na slunci při dobré drenáži.

Tím výčet zdaleka nekončí. Mezi stálezelené skalničky řadíme i štěničník, devaterník, úrazník šídlolistý, hvozdík, dryádku, azorelu, tařici, sivutku a mnoho dalších.

Doplňkové rostliny

I přesto, že je skalka určená především typicky horským kobercovým přízemním rostlinám, uplatníme v ní i jiné rostliny, které ji oživí a zvýrazní. Působivě vypadají zakrslé jehličnany. Vysadit můžeme rovněž nižší polokeře, jako jsou vřesy, hebe a mateřídoušky. Půvabné jsou i kapradiny či okrasné trávy.

Text: Marie Šrámková, foto: Shuterstock

Štítky:
Další článek
Související články
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
5.2.2025
Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit. Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí. C
reklama
Šikovné tipy
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.