Domů     Skalka chce jen trpělivost
Skalka chce jen trpělivost
7.7.2020

Pokud budete trávit letošní dovolenou u sebe na zahradě, můžete se konečně pustit do založení skalky. Stačí jen vhodné místo a chuť do práce.

Pokud má být skalka chloubou zahrady, musíte dodržet určité postupy a zásady jak při stavbě, tak při výběru rostlin a osazování. Pro celkový dojem je velmi důležité umístění skalky.

Pokud máte zahradu se zvlněným terénem, stačí, když vyberete vhodnou vyvýšeninu, nebo hned několik sousedních – podle plánované rozlohy skalky. Do zahrady ležící v prudkém svahu se hodí spíše květinové zídky.

Mohou zpevňovat terasy, což v době kvetení skalniček vypadá velmi působivě a romanticky. I prudší svah však může zdobit klasická skalka. V rovinatých plochých zahradách zas vypadají přirozeně tzv. spárové skalky.

Výběr místa

Stavět se dá kdekoliv, zahradní architekti doporučují situovat rostliny na východní či jižní stranu zahrady, ale pokud se hodí na druhý konec, není to problém. Také záleží na výběru skalniček.

Zkuste skalku volně navázat na terasu či jiný zajímavý kout domu, který budete moci obdivovat. Nebudujte ji však pod listnatými stromy, jinak budete každý podzim čistit kameny a zákoutí od spadaného listí.

Začínáme stavět

Skalka by měla sestávat jen z jednoho druhu horniny – kvůli vzhledu i nárokům rostlin, které obvykle vyžadují buď zásaditý, kyselý, nebo neutrální podklad. Měla by také působit co nejpřirozeněji, jako by na zahradě byla odjakživa.

Jedině tak docílíte celkového harmonického a příjemného dojmu. K tomu přispějí kameny s patinou omšelosti. Najdete je třeba na krajích starých lomů. Řasy, které patinu dotvářejí, můžete „přihnojit“.

Už pevně umístěné kameny potřete zlehka bílým jogurtem, laciným vínem, či roztokem kravského hnoje.

Jak postupovat při stavbě skalky:

Základem je 20–50 cm silná vrstva drenáže (skalničky potřebují funkční odtok vody). Použít můžete štěrk, drobné kameny, keramzit i stavební suť, pokud je skalka ze zásadité horniny.

Kameny musí být aspoň z třetiny pevně zapuštěné v zemi a měly by ležet na šířku. Ani v přírodě většinou běžně netrčí do výšky. Dejte si se stavbou na čas, je dobré kameny umístit do přirozené polohy.

Půdu mezi kameny pokryjte štěrkem ze stejné horniny – kromě vylepšení vzhledu chrání půdu před přehřátím, odplavováním i vyschnutím.

Kameny vyváženě střídejte s ploškami pro rostliny.

Je nutné vybudovat i přístupové cestičky ke skalce. Nejlépe působí ploché nášlapné kameny.

Spárová skalka

Variantou pro ploché zahrady jsou spárové skalky, které vypadají přirozeně a současně i velmi působivě. Budují se podle přirozených skalních teras. Stavějí se z vrstevnatých hornin a plochých deskovitých kamenů, které se přirozeně dělí na pláty.

Patří sem například břidlice či opuka. Rostliny se sázejí do spár mezi kameny. Nahoře je příhodné stanoviště pro suchomilné druhy, u paty skalky místo pro skalničky vlhkomilné.

Vhodná zemina

Podle nároků rostlin připravíme i základní substrát – rašelinový pro rostliny vyžadující kyselé půdy (např. rostliny vřesovištní), jiné druhy vyžadují půdu neutrální a další zase půdu zásaditou (s přídavkem vápence).

Stavba

• Kameny by měly být v jednom rozměru dlouhé nejméně 40 centimetrů.

• Zapouštějí se do země vedle sebe naplocho, tedy stejně jako v přírodě.

• Mezi jednotlivými liniemi z kamenů ponechejte rozestupy 5 až 20 cm.

• Velmi dobře vypadá, když se tyto linie mírně, avšak ne zcela souvisle svažují – nejlépe směrem na východ.

• Mezery vyplňte zeminou vylehčenou štěrkem pocházejícím ze stejného druhu horniny, čímž vznikají spáry pro skalničky.

• Stejný štěrk se použije v závěru na pokrytí povrchu.

Ke skalce patří voda

Pokud chcete celkový dojem ze skalky ozvláštnit potůčkem či přírodním jezírkem, které navíc vytvoří prostředí vhodné pro vlhkomilné druhy (např. kapradiny), je třeba včas do skalky při stavbě zasadit trubky.

Tak hluboko, aby v nich v zimě nezamrzla voda. Pokud chcete, aby voda padala přímo do rybníčku, musíte postavit skalní převis. Do horní části umístěte žlábek na přívod vody, padající do jezírka.

Pro ně je třeba vybetonovat mělkou nádržku (misku) a okraje zakrýt kameny, dno menšími oblázky. Vodní plochy jsou vždy překrásné a přináší na zahradu další zajímavé rostliny od leknínů, travin až po kapradiny.

Alpinky a skalničky

Vybírejte zdravé rostliny s kořenovým balem. Koupíte je ve školkách a zahradních centrech. Řiďte se zálivkou a doporučeným stanovištěm. Pro každou skalku existují pravidla – jižní svah se nehodí pro alpinky, které rychle prosychají.

Sukulenty, netřesky, rozchodníky a jihoafrické delospermy naopak přímé slunce vyžadují. Než začnete sázet, rostlinky volně rozmístěte. Plazivé druhy patří na horní část skalky, dominantní zas k originálním kamenům.

Nesázejte je blízko sebe, prázdná místa velmi brzy zarostou. Po výsadbě dostatečně zalijte a doplňte slehlou zeminu. Povrch zasypte jemným štěrkem, který udržuje vlhkost.

Pořiďte si vhodné rostlinky

1. Slunné stanoviště: lomikámen•mateřídouška•netřesky•nízké kosatce•nízké kobercové floxy•pochybek plazivý•pupalka•rozchodník•rozrazil•rožec•tařice horská

2. Polostín: dymnivka žlutá•dlužicha krvavá•dřípatka horská•hosta•kandíky•prvosenky•trávnička přímořská•zběhovec výběžkatý

3. Suché stanoviště: čistec•hlaváček jarní•kostřava•karafiát skalkový•lomikámen vždyživý•opuncie

Skalničky krásné po celý rok

1) Pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites) je velice atraktivní, exoticky vyhlížející rostlina.

• Vyžaduje mnoho slunce a suchou půdu, která nesmí zadržovat vodu.

• Na jih otočená skalka nebo osluněná suchá zídka je pro pryšec ideální.

• I když u nás přes zimu často trpí, po seříznutí na jaře opět spolehlivě obrůstá.

2) Lomikámen (Saxifraga) patří se 400 druhy a stovkami dalších kultivarů k nejbohatšímu rodu skalniček. Rostliny se rozrůstají do hustých bochánků nebo plochých trsů, jiné vzhledem připomínají mech. Prospívají jak na slunci, tak i ve stínu.

3) Netřesk (Sempervivum) – jedna z nejoblíbenějších skalniček s dužnatými listy, které mají zelenou, modravou, červenou, fialovou i žlutavou barvu.

• Zakořeňuje i v těch nejužších spárách.

• Výborně se hodí na ozdobu zdí.

• Odumřelé květy a růžice odstraňujeme.

• Pozor, netřesky nesnášejí přemokření!

4) Plamenka (Phlox) zahrnuje i typické skalkové druhy, rozrůstající se do velkých ploch. Mají čárkovité, smaragdově zelené listy, připomínající jehlice.

Kvete v sytých barvách od bílé přes růžovou, světle modrou až fialovou, či dokonce po karmínově červenou.

5) Rozchodník (Sedum) je nepostradatelná, na péči nenáročná trvalka se širokou škálou listových variací. Zelené, šedé nebo purpurové šťavnaté a masité listy mohou být celokrajné, vroubkované, válcovité, zubaté, okrouhlé i špičaté. Na plném slunci vykvétá v hustých květenstvích drobných hvězdicovitých kvítků.

6) Tařička (Aubrieta) je polštářovitě se rozrůstající rostlinka s chloupkatými listy, milující výsluní. Daří se jí na svislých zídkách, na kterých vytváří bohaté vodopády. Nové rostlinky získáváme jednoduše dělením. Kvete zářivými odstíny bílé, žluté, růžové, modré a fialové.

7) Pelyněk (Artemisia) má efektní, velice odolné stříbřité olistění, které bez problémů přečká mrazy i -28 °C.
7) Pelyněk (Artemisia) má efektní, velice odolné stříbřité olistění, které bez problémů přečká mrazy i -28 °C.

• Do skalek se hodí nízce rostoucí pelyňky, např. A. schmidtiana ‘Nana’, A. assoana či A. stelleriana ‘Mori’.

• Vynikají zejména na tmavých horninách.

• Prospívají na slunci při dobré drenáži.

Tím výčet zdaleka nekončí. Mezi stálezelené skalničky řadíme i štěničník, devaterník, úrazník šídlolistý, hvozdík, dryádku, azorelu, tařici, sivutku a mnoho dalších.

Doplňkové rostliny

I přesto, že je skalka určená především typicky horským kobercovým přízemním rostlinám, uplatníme v ní i jiné rostliny, které ji oživí a zvýrazní. Působivě vypadají zakrslé jehličnany. Vysadit můžeme rovněž nižší polokeře, jako jsou vřesy, hebe a mateřídoušky. Půvabné jsou i kapradiny či okrasné trávy.

Text: Marie Šrámková, foto: Shuterstock

Štítky:
Další článek
Související články
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
5.2.2025
Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit. Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí. C
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého