Všude kolem to roste a voní a příroda láká k procházkám. Tak proč nespojit příjemné s užitečným?
Nadýcháte se čerstvého vzduchu, trocha pohybu taky neuškodí a k tomu si nasbíráte nějaké bylinky. To, abyste byli připraveni, kdyby vás přece jen přepadly nějaké neduhy.
Můžete je samozřejmě usušit na čaj, ale některé můžete jíst čerstvé, třeba v salátech, z jiných zase vyrobíte masti, olejíčky nebo tinktury. Uvidíte, že se neztratí.
Bříza
Sbírají se pupeny nebo mladé listy. Čaj pomáhá při onemocnění močových cest, podporuje metabolismus, takže se hodí při jarních očistných kúrách, pomáhá snížit cholesterol, doporučuje se také při revmatismu, stejně jako koupel, do které se přidá odvar z listů. Pro vnitřní použití si můžete také udělat tinkturu, která vám vydrží déle.
Tinktura
1) Sklenici naplňte nakrájenými březovými lístky a zalijte alkoholem tak, aby byly ponořené. Dobře uzavřete a nechte na slunci 4 týdny macerovat. Často protřepávejte.
2) Nakonec přeceďte přes plátýnko a nalijte do lahviček z tmavého skla.
Vnitřně se užívá 15 kapek ve 200 mililitrech vlažné vody 1x denně. Po třech týdnech je ale potřeba užívání přerušit.
Fialka
Neboli violka vonná se kdysi užívala při bolesti hlavy. Stačilo si prý přivonět. Dnes se doporučuje především proti kašli. Čaj z oddenku i natě pomáhá rozpouštět hleny a podporuje vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu.
Má i močopudné a potopudné účinky. Při revmatismu, dně a zánětech svalstva se doporučuje tinktura, která se vtírá do pokožky na bolavých místech. Na suchý kašel zase sirup.
Sirup
1) Tři hrsti květů natrhaných za plného slunce vložte do uzavíratelné sklenice, zalijte 1 litrem převařené vody a nechte do druhého dne.
2) Sceďte a z květů vymačkejte co nejvíce šťávy. Tekutinu dejte do hrnce, přisypte 1,5 kg cukru. Vařte do sirupové konzistence. Nakonec můžete přidat pár kapek citronu.
Sirup pak užívejte samotný po lžičkách 2x denně, nebo ho můžete přidávat do různých nápojů.
Kostival
Vysoká bylina s fialovými nebo bílými kvítky roste hlavně tam, kde je vlhko – na březích potoků, řek i na okrajích lesů. Ale klidně se vám může z ničeho nic usadit i na zahradě.
Používá se kořen, který se sbírá právě na jaře, nebo potom až na podzim v září a v říjnu. Bylina mírní bolesti, podporuje hojení ran. Hodí se na vředy, modřiny, výrony a vyvrtnutí. Léčí i popáleniny a také pokožku spálenou od slunce.
Dříve se používal vnitřně třeba na žaludeční vředy, dělalo se z něj dokonce i víno. Bohužel rostlina obsahuje některé jedovaté látky, které mohou poškodit játra, proto by se měla používat jen zevně, ať už ve formě tinktury, masti nebo obkladů.
Mast
1) 250 g čerstvého kostivalového kořene nasekaného na kousky vložte do 250 g rozehřátého vepřového sádla (nejlepší je samozřejmě domácí, ideálně vnitřní). Přes noc nechte uležet.
2) Druhý den opět rozehřejte a sceďte přes gázu do sterilních uzavíratelných nádobek.
3) Uložte v chladničce a při kloubních potížích potírejte několikrát denně bolestivá místa.
Mast se dá vyrobit i ze sušeného kořene, pak ho musíte rozemlít na prášek a použít asi 50 gramů.
Obklad
1) 1 díl drceného kořene, 1 díl slunečnicového oleje a 1/5 objemu lihu smíchejte. Kašičku naneste na plátno a přiložte na bolestivé místo.
2) Převažte suchým obvazem a nechte působit 1–2 hodiny. Opakujte 2–3 x denně.
Jitrocel
Roste sice celé léto, ale právě teď na jaře má největší sílu. Že je to bylinka, která hojí rány a pomáhá na štípance, asi ví každý. Stačí přiložit list. Jitrocel je močopudný, takže se hodí při zánětech močového měchýře, ale i na onemocnění žaludku.
Nejčastěji se užívá při nachlazení, protože pomáhá odkašlávání, čistí průdušky a uleví i astmatikům. Samozřejmě si můžete připravit čaj, ale lepší bude sirup, který vydrží, a navíc chutná dětem.
Ještě je důležité vědět, že existují dva druhy jitrocele, většinou se sbírá ten s úzkými listy, ale léčivé jsou oba.
Sirup
1) 3 plné hrsti jitrocele pokrájejte na malé kousky. A dávejte po vrstvách do sklenice. Vždycky 1 centimetr listů, jeden centimetr cukru. Tak pokračujte, dokud nebude sklenice plná. Nakonec zasypte cukrem.
2) Sklenici dejte na teplé slunné místo a nechte pár dní odpočinout. Cukr se rozpustí a vytáhne z jitrocele šťávu. Tu pak přeceďte do čisté sklenice.
Při nachlazení podávejte 5x denně lžičku. Jitrocel by neměly užívat těhotné ženy.
Tinktura
1) Listy nakrájejte na menší kousky, dejte do uzavíratelné nádoby a zalijte alkoholem tak, aby byly zcela ponořené.
3) Nechte 3–4 týdny macerovat na tmavém místě a každý den protřepte. Poté slijte a užívejte vnitřně po kapkách.
Užívá se 3x denně 20 kapek do vody či čaje.
Mast
1) 2 hrsti listů nakrájejte na menší kousky.
2) Ve vodní lázni si ve velké nádobě rozpusťte 300 g sádla nebo kokosového, kakaového či bambuckého másla, nasypte do něj jitrocel a nechte macerovat asi čtyři hodiny. Všechny listy by měly být ponořené pod hladinou tuku.
Pak nádobu vyndejte, obsah nechte vychladnout a na týden uložte na temné a chladné místo.
3) Po týdnu znovu pozvolna rozehřejte a následně přeceďte přes jemné plátýnko nebo gázu.
4) Nalijte do čisté a suché skleničky nebo plastového kelímku. V lednici vám bez problémů vydrží rok.
Mast hojí popáleniny i řezné rány. Pokožku skvěle regeneruje, poradí si i s akné. Použít ji můžete na povrchové záněty žil i na proleženiny.
Kontryhel
Tuhle rostlinu, které se také říkalo perlová bylina, určitě znáte, jen možná nevíte, že se tak jmenuje. Je to ta, která má poránu v úžlabí listů kapičku, která vypadá jako rosa. Tu kapičku si ovšem tvoří rostlina sama a dříve se jí říkalo nebeská rosa.
A na co se hodí? Říká se, že je to ženská bylinka. To proto, že užívaná vnitřně jako čaj pomáhá při léčbě menstruačních problémů a pro posílení a hojení po porodu. To ale není všechno.
Zlepšuje zažívání, pomáhá proti průjmu, dokáže ulevit i od bolestí žaludku a křečí. Můžete si ale udělat také tinkturu nebo olejíček.
Tinktura
1) 2 hrsti kontryhele dejte do sklenice, zalijte alkoholem tak, aby bylinka byla zcela ponořena a nechte macerovat asi 2–4 týdny na světlém místě.
2) Poté přeceďte, nalijte do tmavých lahviček a uchovávejte v temnu.
Olej
1) Kvetoucí nať nejprve nechte zavadnout a pak přelijte kvalitním rostlinným olejem lisovaným za studena.
2) Nechte v oleji macerovat asi 2–4 týdny, potom přeceďte a olej přelijte do tmavé lahve. Při uchování v temnu vydrží i dva roky.
Olejíček využijete k potírání ekzémů a vyrážek, při lupence, ale také na drobná poranění či podlitiny.
Hluchavka bílá
Podobá se kopřivě, takže pokud právě nekvete, mohli byste ji zaměnit. Ale poznáte ji podle toho, že vás na rozdíl od kopřivy nežahne. Sbírají se květy i nať. Z mladých rostlinek můžete odstřihnout celou vrchní část.
Použít se dá do různých nádivek, nebo ji usušíte na čaj. Pomáhá při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci, při průjmech a zažívacích potížích, zklidňuje i různé vyrážky a štípance.
Tinktura z květů
1) 5 lžic sušených květů zalijte 200 ml 40 % alkoholu a nechejte 2–3 týdny odstát.
2) Poté přeceďte a nalijte do skleniček. Uchovávejte v chladu.
Pomáhá celkovému zklidnění a také při nespavosti. Užívejte 10–20 kapek na noc ve sklence vody.
Pár rad do začátku
– Místo, kde budete sbírat, vybírejte pečlivě. Vyhněte se okrajům polí a hnojeným loukám, stejně jako místům u silnic či oblastem v blízkosti továren či skládek.
– Pokud se sběrem bylin teprve začínáte, vybírejte ty, které znáte a nemůžete si je splést. Neuškodí také, když se poradíte s někým zkušenějším, nebo si obstaráte vhodnou literaturu.
– Léčivky sbírejte jen za suchého a ještě lépe slunečného počasí. Nikdy ne po ránu, když je rosa a po dešti. Mohly by se zapařit nebo zplesnivět.
– Trhejte jen přiměřené množství. Vždy na místě nějaké ponechte, aby se mohly dál rozmnožovat.
– Vezměte si na sběr košík nebo papírový sáček. V igelitové tašce nebo mikrotenovém sáčku by se vám zapařily.
– Rostliny stříhejte ostrými nůžkami.
Foto: Shutterstock