Domů     Sezona jarních léčivek vrcholí
Sezona jarních léčivek vrcholí
17.5.2023

Všude kolem to roste a voní a příroda láká k procházkám. Tak proč nespojit příjemné s užitečným?

Nadýcháte se čerstvého vzduchu, trocha pohybu taky neuškodí a k tomu si nasbíráte nějaké bylinky. To, abyste byli připraveni, kdyby vás přece jen přepadly nějaké neduhy.

Můžete je samozřejmě usušit na čaj, ale některé můžete jíst čerstvé, třeba v salátech, z jiných zase vyrobíte masti, olejíčky nebo tinktury. Uvidíte, že se neztratí.

Bříza

Sbírají se pupeny nebo mladé listy. Čaj pomáhá při onemocnění močových cest, podporuje metabolismus, takže se hodí při jarních očistných kúrách, pomáhá snížit cholesterol, doporučuje se také při revmatismu, stejně jako koupel, do které se přidá odvar z listů. Pro vnitřní použití si můžete také udělat tinkturu, která vám vydrží déle.

Tinktura

1) Sklenici naplňte nakrájenými březovými lístky a zalijte alkoholem tak, aby byly ponořené. Dobře uzavřete a nechte na slunci 4 týdny macerovat. Často protřepávejte.

2) Nakonec přeceďte přes plátýnko a nalijte do lahviček z tmavého skla.

Vnitřně se užívá 15 kapek ve 200 mililitrech vlažné vody 1x denně. Po třech týdnech je ale potřeba užívání přerušit.

Fialka

Neboli violka vonná se kdysi užívala při bolesti hlavy. Stačilo si prý přivonět. Dnes se doporučuje především proti kašli. Čaj z oddenku i natě pomáhá rozpouštět hleny a podporuje vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu.

Má i močopudné a potopudné účinky. Při revmatismu, dně a zánětech svalstva se doporučuje tinktura, která se vtírá do pokožky na bolavých místech. Na suchý kašel zase sirup.

Sirup

1) Tři hrsti květů natrhaných za plného slunce vložte do uzavíratelné sklenice, zalijte 1 litrem převařené vody a nechte do druhého dne.

2) Sceďte a z květů vymačkejte co nejvíce šťávy. Tekutinu dejte do hrnce, přisypte 1,5 kg cukru. Vařte do sirupové konzistence. Nakonec můžete přidat pár kapek citronu.

Sirup pak užívejte samotný po lžičkách 2x denně, nebo ho můžete přidávat do různých nápojů.

Kostival

Vysoká bylina s fialovými nebo bílými kvítky roste hlavně tam, kde je vlhko – na březích potoků, řek i na okrajích lesů. Ale klidně se vám může z ničeho nic usadit i na zahradě.

Používá se kořen, který se sbírá právě na jaře, nebo potom až na podzim v září a v říjnu. Bylina mírní bolesti, podporuje hojení ran. Hodí se na vředy, modřiny, výrony a vyvrtnutí. Léčí i popáleniny a také pokožku spálenou od slunce.

Dříve se používal vnitřně třeba na žaludeční vředy, dělalo se z něj dokonce i víno. Bohužel rostlina obsahuje některé jedovaté látky, které mohou poškodit játra, proto by se měla používat jen zevně, ať už ve formě tinktury, masti nebo obkladů.

Mast

1) 250 g čerstvého kostivalového kořene nasekaného na kousky vložte do 250 g rozehřátého vepřového sádla (nejlepší je samozřejmě domácí, ideálně vnitřní). Přes noc nechte uležet.

2) Druhý den opět rozehřejte a sceďte přes gázu do sterilních uzavíratelných nádobek.

3) Uložte v chladničce a při kloubních potížích potírejte několikrát denně bolestivá místa.

Mast se dá vyrobit i ze sušeného kořene, pak ho musíte rozemlít na prášek a použít asi 50 gramů.

Obklad

1) 1 díl drceného kořene, 1 díl slunečnicového oleje a 1/5 objemu lihu smíchejte. Kašičku naneste na plátno a přiložte na bolestivé místo.

2) Převažte suchým obvazem a nechte působit 1–2 hodiny. Opakujte 2–3 x denně.

Jitrocel

Roste sice celé léto, ale právě teď na jaře má největší sílu. Že je to bylinka, která hojí rány a pomáhá na štípance, asi ví každý. Stačí přiložit list. Jitrocel je močopudný, takže se hodí při zánětech močového měchýře, ale i na onemocnění žaludku.

Nejčastěji se užívá při nachlazení, protože pomáhá odkašlávání, čistí průdušky a uleví i astmatikům. Samozřejmě si můžete připravit čaj, ale lepší bude sirup, který vydrží, a navíc chutná dětem.

Ještě je důležité vědět, že existují dva druhy jitrocele, většinou se sbírá ten s úzkými listy, ale léčivé jsou oba.

Sirup

1) 3 plné hrsti jitrocele pokrájejte na malé kousky. A dávejte po vrstvách do sklenice. Vždycky 1 centimetr listů, jeden centimetr cukru. Tak pokračujte, dokud nebude sklenice plná. Nakonec zasypte cukrem.

2) Sklenici dejte na teplé slunné místo a nechte pár dní odpočinout. Cukr se rozpustí a vytáhne z jitrocele šťávu. Tu pak přeceďte do čisté sklenice.

Při nachlazení podávejte 5x denně lžičku. Jitrocel by neměly užívat těhotné ženy.

Tinktura

1) Listy nakrájejte na menší kousky, dejte do uzavíratelné nádoby a zalijte alkoholem tak, aby byly zcela ponořené.

3) Nechte 3–4 týdny macerovat na tmavém místě a každý den protřepte. Poté slijte a užívejte vnitřně po kapkách.

Užívá se 3x denně 20 kapek do vody či čaje.

Mast

1) 2 hrsti listů nakrájejte na menší kousky.

2) Ve vodní lázni si ve velké nádobě rozpusťte 300 g sádla nebo kokosového, kakaového či bambuckého másla, nasypte do něj jitrocel a nechte macerovat asi čtyři hodiny. Všechny listy by měly být ponořené pod hladinou tuku.

Pak nádobu vyndejte, obsah nechte vychladnout a na týden uložte na temné a chladné místo.

3) Po týdnu znovu pozvolna rozehřejte a následně přeceďte přes jemné plátýnko nebo gázu.

4) Nalijte do čisté a suché skleničky nebo plastového kelímku. V lednici vám bez problémů vydrží rok.

Mast hojí popáleniny i řezné rány. Pokožku skvěle regeneruje, poradí si i s akné. Použít ji můžete na povrchové záněty žil i na proleženiny.

Kontryhel

Tuhle rostlinu, které se také říkalo perlová bylina, určitě znáte, jen možná nevíte, že se tak jmenuje. Je to ta, která má poránu v úžlabí listů kapičku, která vypadá jako rosa. Tu kapičku si ovšem tvoří rostlina sama a dříve se jí říkalo nebeská rosa.

A na co se hodí? Říká se, že je to ženská bylinka. To proto, že užívaná vnitřně jako čaj pomáhá při léčbě menstruačních problémů a pro posílení a hojení po porodu. To ale není všechno.

Zlepšuje zažívání, pomáhá proti průjmu, dokáže ulevit i od bolestí žaludku a křečí. Můžete si ale udělat také tinkturu nebo olejíček.

Tinktura

1) 2 hrsti kontryhele dejte do sklenice, zalijte alkoholem tak, aby bylinka byla zcela ponořena a nechte macerovat asi 2–4 týdny na světlém místě.

2) Poté přeceďte, nalijte do tmavých lahviček a uchovávejte v temnu.

Olej

1) Kvetoucí nať nejprve nechte zavadnout a pak přelijte kvalitním rostlinným olejem lisovaným za studena.

2) Nechte v oleji macerovat asi 2–4 týdny, potom přeceďte a olej přelijte do tmavé lahve. Při uchování v temnu vydrží i dva roky.

Olejíček využijete k potírání ekzémů a vyrážek, při lupence, ale také na drobná poranění či podlitiny.

Hluchavka bílá

Podobá se kopřivě, takže pokud právě nekvete, mohli byste ji zaměnit. Ale poznáte ji podle toho, že vás na rozdíl od kopřivy nežahne. Sbírají se květy i nať. Z mladých rostlinek můžete odstřihnout celou vrchní část.

Použít se dá do různých nádivek, nebo ji usušíte na čaj. Pomáhá při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci, při průjmech a zažívacích potížích, zklidňuje i různé vyrážky a štípance.

Tinktura z květů

1) 5 lžic sušených květů zalijte 200 ml 40 % alkoholu a nechejte 2–3 týdny odstát.

2) Poté přeceďte a nalijte do skleniček. Uchovávejte v chladu.

Pomáhá celkovému zklidnění a také při nespavosti. Užívejte 10–20 kapek na noc ve sklence vody.

Pár rad do začátku

– Místo, kde budete sbírat, vybírejte pečlivě. Vyhněte se okrajům polí a hnojeným loukám, stejně jako místům u silnic či oblastem v blízkosti továren či skládek.

– Pokud se sběrem bylin teprve začínáte, vybírejte ty, které znáte a nemůžete si je splést. Neuškodí také, když se poradíte s někým zkušenějším, nebo si obstaráte vhodnou literaturu.

– Léčivky sbírejte jen za suchého a ještě lépe slunečného počasí. Nikdy ne po ránu, když je rosa a po dešti. Mohly by se zapařit nebo zplesnivět.

– Trhejte jen přiměřené množství. Vždy na místě nějaké ponechte, aby se mohly dál rozmnožovat.

– Vezměte si na sběr košík nebo papírový sáček. V igelitové tašce nebo mikrotenovém sáčku by se vám zapařily.

– Rostliny stříhejte ostrými nůžkami.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
5.2.2025
Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit. Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí. C
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale