Domů     Sezona jarních léčivek vrcholí
Sezona jarních léčivek vrcholí
17.5.2023

Všude kolem to roste a voní a příroda láká k procházkám. Tak proč nespojit příjemné s užitečným?

Nadýcháte se čerstvého vzduchu, trocha pohybu taky neuškodí a k tomu si nasbíráte nějaké bylinky. To, abyste byli připraveni, kdyby vás přece jen přepadly nějaké neduhy.

Můžete je samozřejmě usušit na čaj, ale některé můžete jíst čerstvé, třeba v salátech, z jiných zase vyrobíte masti, olejíčky nebo tinktury. Uvidíte, že se neztratí.

Bříza

Sbírají se pupeny nebo mladé listy. Čaj pomáhá při onemocnění močových cest, podporuje metabolismus, takže se hodí při jarních očistných kúrách, pomáhá snížit cholesterol, doporučuje se také při revmatismu, stejně jako koupel, do které se přidá odvar z listů. Pro vnitřní použití si můžete také udělat tinkturu, která vám vydrží déle.

Tinktura

1) Sklenici naplňte nakrájenými březovými lístky a zalijte alkoholem tak, aby byly ponořené. Dobře uzavřete a nechte na slunci 4 týdny macerovat. Často protřepávejte.

2) Nakonec přeceďte přes plátýnko a nalijte do lahviček z tmavého skla.

Vnitřně se užívá 15 kapek ve 200 mililitrech vlažné vody 1x denně. Po třech týdnech je ale potřeba užívání přerušit.

Fialka

Neboli violka vonná se kdysi užívala při bolesti hlavy. Stačilo si prý přivonět. Dnes se doporučuje především proti kašli. Čaj z oddenku i natě pomáhá rozpouštět hleny a podporuje vykašlávání. Léčí astma a pomáhá při chrapotu.

Má i močopudné a potopudné účinky. Při revmatismu, dně a zánětech svalstva se doporučuje tinktura, která se vtírá do pokožky na bolavých místech. Na suchý kašel zase sirup.

Sirup

1) Tři hrsti květů natrhaných za plného slunce vložte do uzavíratelné sklenice, zalijte 1 litrem převařené vody a nechte do druhého dne.

2) Sceďte a z květů vymačkejte co nejvíce šťávy. Tekutinu dejte do hrnce, přisypte 1,5 kg cukru. Vařte do sirupové konzistence. Nakonec můžete přidat pár kapek citronu.

Sirup pak užívejte samotný po lžičkách 2x denně, nebo ho můžete přidávat do různých nápojů.

Kostival

Vysoká bylina s fialovými nebo bílými kvítky roste hlavně tam, kde je vlhko – na březích potoků, řek i na okrajích lesů. Ale klidně se vám může z ničeho nic usadit i na zahradě.

Používá se kořen, který se sbírá právě na jaře, nebo potom až na podzim v září a v říjnu. Bylina mírní bolesti, podporuje hojení ran. Hodí se na vředy, modřiny, výrony a vyvrtnutí. Léčí i popáleniny a také pokožku spálenou od slunce.

Dříve se používal vnitřně třeba na žaludeční vředy, dělalo se z něj dokonce i víno. Bohužel rostlina obsahuje některé jedovaté látky, které mohou poškodit játra, proto by se měla používat jen zevně, ať už ve formě tinktury, masti nebo obkladů.

Mast

1) 250 g čerstvého kostivalového kořene nasekaného na kousky vložte do 250 g rozehřátého vepřového sádla (nejlepší je samozřejmě domácí, ideálně vnitřní). Přes noc nechte uležet.

2) Druhý den opět rozehřejte a sceďte přes gázu do sterilních uzavíratelných nádobek.

3) Uložte v chladničce a při kloubních potížích potírejte několikrát denně bolestivá místa.

Mast se dá vyrobit i ze sušeného kořene, pak ho musíte rozemlít na prášek a použít asi 50 gramů.

Obklad

1) 1 díl drceného kořene, 1 díl slunečnicového oleje a 1/5 objemu lihu smíchejte. Kašičku naneste na plátno a přiložte na bolestivé místo.

2) Převažte suchým obvazem a nechte působit 1–2 hodiny. Opakujte 2–3 x denně.

Jitrocel

Roste sice celé léto, ale právě teď na jaře má největší sílu. Že je to bylinka, která hojí rány a pomáhá na štípance, asi ví každý. Stačí přiložit list. Jitrocel je močopudný, takže se hodí při zánětech močového měchýře, ale i na onemocnění žaludku.

Nejčastěji se užívá při nachlazení, protože pomáhá odkašlávání, čistí průdušky a uleví i astmatikům. Samozřejmě si můžete připravit čaj, ale lepší bude sirup, který vydrží, a navíc chutná dětem.

Ještě je důležité vědět, že existují dva druhy jitrocele, většinou se sbírá ten s úzkými listy, ale léčivé jsou oba.

Sirup

1) 3 plné hrsti jitrocele pokrájejte na malé kousky. A dávejte po vrstvách do sklenice. Vždycky 1 centimetr listů, jeden centimetr cukru. Tak pokračujte, dokud nebude sklenice plná. Nakonec zasypte cukrem.

2) Sklenici dejte na teplé slunné místo a nechte pár dní odpočinout. Cukr se rozpustí a vytáhne z jitrocele šťávu. Tu pak přeceďte do čisté sklenice.

Při nachlazení podávejte 5x denně lžičku. Jitrocel by neměly užívat těhotné ženy.

Tinktura

1) Listy nakrájejte na menší kousky, dejte do uzavíratelné nádoby a zalijte alkoholem tak, aby byly zcela ponořené.

3) Nechte 3–4 týdny macerovat na tmavém místě a každý den protřepte. Poté slijte a užívejte vnitřně po kapkách.

Užívá se 3x denně 20 kapek do vody či čaje.

Mast

1) 2 hrsti listů nakrájejte na menší kousky.

2) Ve vodní lázni si ve velké nádobě rozpusťte 300 g sádla nebo kokosového, kakaového či bambuckého másla, nasypte do něj jitrocel a nechte macerovat asi čtyři hodiny. Všechny listy by měly být ponořené pod hladinou tuku.

Pak nádobu vyndejte, obsah nechte vychladnout a na týden uložte na temné a chladné místo.

3) Po týdnu znovu pozvolna rozehřejte a následně přeceďte přes jemné plátýnko nebo gázu.

4) Nalijte do čisté a suché skleničky nebo plastového kelímku. V lednici vám bez problémů vydrží rok.

Mast hojí popáleniny i řezné rány. Pokožku skvěle regeneruje, poradí si i s akné. Použít ji můžete na povrchové záněty žil i na proleženiny.

Kontryhel

Tuhle rostlinu, které se také říkalo perlová bylina, určitě znáte, jen možná nevíte, že se tak jmenuje. Je to ta, která má poránu v úžlabí listů kapičku, která vypadá jako rosa. Tu kapičku si ovšem tvoří rostlina sama a dříve se jí říkalo nebeská rosa.

A na co se hodí? Říká se, že je to ženská bylinka. To proto, že užívaná vnitřně jako čaj pomáhá při léčbě menstruačních problémů a pro posílení a hojení po porodu. To ale není všechno.

Zlepšuje zažívání, pomáhá proti průjmu, dokáže ulevit i od bolestí žaludku a křečí. Můžete si ale udělat také tinkturu nebo olejíček.

Tinktura

1) 2 hrsti kontryhele dejte do sklenice, zalijte alkoholem tak, aby bylinka byla zcela ponořena a nechte macerovat asi 2–4 týdny na světlém místě.

2) Poté přeceďte, nalijte do tmavých lahviček a uchovávejte v temnu.

Olej

1) Kvetoucí nať nejprve nechte zavadnout a pak přelijte kvalitním rostlinným olejem lisovaným za studena.

2) Nechte v oleji macerovat asi 2–4 týdny, potom přeceďte a olej přelijte do tmavé lahve. Při uchování v temnu vydrží i dva roky.

Olejíček využijete k potírání ekzémů a vyrážek, při lupence, ale také na drobná poranění či podlitiny.

Hluchavka bílá

Podobá se kopřivě, takže pokud právě nekvete, mohli byste ji zaměnit. Ale poznáte ji podle toho, že vás na rozdíl od kopřivy nežahne. Sbírají se květy i nať. Z mladých rostlinek můžete odstřihnout celou vrchní část.

Použít se dá do různých nádivek, nebo ji usušíte na čaj. Pomáhá při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci, při průjmech a zažívacích potížích, zklidňuje i různé vyrážky a štípance.

Tinktura z květů

1) 5 lžic sušených květů zalijte 200 ml 40 % alkoholu a nechejte 2–3 týdny odstát.

2) Poté přeceďte a nalijte do skleniček. Uchovávejte v chladu.

Pomáhá celkovému zklidnění a také při nespavosti. Užívejte 10–20 kapek na noc ve sklence vody.

Pár rad do začátku

– Místo, kde budete sbírat, vybírejte pečlivě. Vyhněte se okrajům polí a hnojeným loukám, stejně jako místům u silnic či oblastem v blízkosti továren či skládek.

– Pokud se sběrem bylin teprve začínáte, vybírejte ty, které znáte a nemůžete si je splést. Neuškodí také, když se poradíte s někým zkušenějším, nebo si obstaráte vhodnou literaturu.

– Léčivky sbírejte jen za suchého a ještě lépe slunečného počasí. Nikdy ne po ránu, když je rosa a po dešti. Mohly by se zapařit nebo zplesnivět.

– Trhejte jen přiměřené množství. Vždy na místě nějaké ponechte, aby se mohly dál rozmnožovat.

– Vezměte si na sběr košík nebo papírový sáček. V igelitové tašce nebo mikrotenovém sáčku by se vám zapařily.

– Rostliny stříhejte ostrými nůžkami.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč