Domů     Setrvalá žízeň je špatný signál
Setrvalá žízeň je špatný signál
7.7.2025

Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém.

Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výčet možností, kdy je nadměrné pití přirozené.

Pokud se žízeň ozývá opakovaně znovu a znovu, pak to ukazuje na rozladění mechanismu, který sleduje správnou koncentraci různých látek v krvi. Tou nejčastější a nejznámější příčinou je cukrovka. Vedle ní ale existují další zdravotní potíže, které se hlásí vydatnou žízní.

Mohou to být léky

Než se začnete znepokojovat, podívejte se na příbalový leták léků, které užíváte. U některých se totiž mezi nežádoucími vedlejšími účinky objevuje právě nadměrné žízeň. Patří mezi ně především diuretika, používaná při otocích.

Podobný nežádoucí efekt mohou ale mít také antidepresiva a léky proti epilepsii.

* Nejčastější důvod: Psychika

Někdy stačí i zvýšený stres nebo nervozita, abychom opakovaně sáhli po sklenici vody. Stresový hormon kortizol navíc způsobuje suchost v ústech. Vydatné pití může být také čímsi jako nutkavým jednáním, které přináší dočasné uklidnění.

Objevit se může také při anorexii, kdy je reakcí na touhu po jídle a vnitřní neklid. Nadměrné pití z psychických důvodů může být dočasné a pomine, když skončí příčina stresu.

Pokud trvá déle, je vhodné lékařské vyšetření, protože žízeň a nadměrné pití patří také k typickým příznakům cukrovky. Rozdíl je v tom, že zde žízeň vyvolává častější močení, u cukrovky je tomu naopak. Jistotu ale přinese až laboratorní vyšetření.

Jak to řešit?

Bez léčby základního problému, tedy psychických potíží, to jde těžko. Lze zkusit přípravky s výtažky z třezalky, s tou ale opatrně, pokud berete jiné léky. Třezalka často ovlivňuje jejich účinek. Alternativou jsou doplňky stravy s meduňkou, chmelem nebo kozlíkem lékařským.

* Potíže s draslíkem

Draslík je pro hospodaření s vodou v těle velmi důležitý minerál. Vyrovnává vliv sodíku ze soli: Sůl vodu zadržuje, draslík urychluje její odvádění. Ovšem tak to funguje jen v případě, že je draslíku „tak akorát“.

Jenže množství draslíku nezáleží jen na tom, kolik ho máme v jídelníčku. Jeho hladinu v krvi ovlivňují také různé metabolické a hormonální poruchy.

Ty představují pro organizmus obvykle i další a větší rizika než samotné nadměrné pití, takže pokud problém trvá déle, je rozumné nechat se vyšetřit.

Co jíst pro dostatek draslíku?

Bohatým zdrojem jsou především banány a z příloh brambory. Hodně draslíku dodávají také zelené fazolky a obecně luštěniny, špenát, brokolice, z ovoce hlavně citrusy a meruňky.

Ale pozor: Strava bohatá na draslík je nevhodná při onemocnění ledvin. Naopak prospívá při cukrovce. Draslík je totiž nepostradatelný pro ukládání cukru ve svalech a játrech.

Pokud je ho v krvi málo, tělo mylně signalizuje, že potřebuje další cukr, ve skutečnosti mu chybí draslík.

* Hormonální poruchy

Na hospodaření s vodou v těle se podílejí i některé hormony, takže při žíznivosti bez zjevného důvodu, která přetrvává delší dobu, padá podezření i na hormonální poruchu. Týkat se může ledvin a nadledvin, štítné žlázy, případně některých částí mozku. V takovém případě rozladěnost hormonů nezpůsobuje pouze nadměrné pití.

– Že by mohlo jít o zvýšenou činnost štítné žlázy, na to ukazuje hubnutí i přes dobrou chuť k jídlu, ale také nervozita, nesoustředěnost a potíže se spánkem.

– Při poruše nadledvin se zhoršuje pleť a mění se vzhled – obličej a trup se nápadně zakulacují, zatímco paže a nohy zůstávají štíhlé. Porucha, která se označuje jako Cushingův syndrom, nutí k častému pití i močení, přesto se tvoří otoky.

* Diabetes, nikoli ale cukrovka

I to je hormonální porucha: Diabetes insipidus, česky úplavice močová. S cukrovkou, označovanou jako diabetes mellitus, ovšem nijak nesouvisí.

O co jde?

Příčinou je porucha funkce důležitého hormonu označovaného zkratkou ADH, který řídí zpětné vstřebávání vody z moči. Ta je pak velmi světlá a odchází ve velkém množství, což postižené obtěžuje, a to i v noci. Jiné problémy naštěstí nezpůsobuje.

Léčit se dá podobně jako cukrovka užíváním syntetického hormonu. To ale funguje jen v případě, že se přirozeného hormonu tvoří méně. Někdy je ale příčinou necitlivost ledvin na tento hormon a pak jeho užívání nemá smysl.

V každém případě prospívá jídelníček s omezením potravin hodně slaných a vyžadujících důkladné zapití. Naštěstí jde o chorobu poměrně vzácnou a navíc se často projevuje jen v mírné formě.

* Onemocnění mozku

Pocit žízně spouští právě mozek produkcí hormonu ADH, proto není divu, že poškození nebo onemocnění mozku může regulaci žízně narušit.

Zvýšená žíznivost po úrazu hlavy nebo při akutním infekčním onemocnění jsou proto varovným znamením, že mozek nemusí být v pořádku. Plíživě narůstající žíznivost může zase doprovázet vznik nádorů a cyst v mozku.

* Suchost v ústech

Žízeň může plynout i z prostého pocitu sucha v ústech. V extrémní podobě se to stává při autoimunitním onemocnění, kterému se říká Sjögrenův syndrom. Při něm dochází k tomu, že imunitní buňky napadají slinné žlázy a ničí je.

V ústech pak narůstá pocit sucha, který může dojít až do stavu, kdy bez doušku vody nelze rozžvýkat a spolknout sousto. Od jiných příčin žíznivosti se Sjögrenův syndrom liší tím, že nenutí pít velká množství vody, jen malé doušky, zato často.

Kromě slinných žláz bývají zasažené i slzné, takže sucho v ústech doprovází i pálení v očích. S těmi problémy je třeba se obrátit na imunologa, domáckými prostředky se zlepšit nedají.

Co vás čeká u lékaře?

Protože nadměrné pití vyvolávají poruchy v metabolismu a v produkci hormonů, tak hledání příčiny začíná laboratorním vyšetření krve a moči. Nezřídka se ukáže, že jde o neléčenou cukrovku.

Pokud hodnoty na cukrovku neukazují, zkouší se reakce těla na syntetickou variantu hormonu AHD, který řídí zpětné vstřebávání vody z moči. Není-li ani tento pokus úspěšný, pak následují specializovaná vyšetření, aby se objevila příčina.

Když pít, tak co vlastně?

* Za běžné situace je samozřejmě nejvhodnější čistá voda. Komu se zdá fádní, může sáhnout po jemně perlivé. Bublinky ovšem dráždí žaludek a jsou nevhodné hlavně pro lidi trpící pálením žáhy nebo jinými žaludečními potížemi.

* U minerálek záleží na koncentraci solí, které obsahují. Čím je vyšší, tím méně se hodí pro běžné pití.

Slabě mineralizované vody se doporučují k pití hlavně v horkých dnech, po vydatném pocení, fyzické námaze nebo při průjmových onemocněních, protože doplní ztráty minerálů.

* S ovocnými šťávami, džusy a nektary je to také složitější. Hlavním problémem je velký obsah cukru, z části ovocného, který tělo ukládá jako tuk. Proto je lepší tyto nápoje ředit vodou a ponechat je jako pochoutku, nikoli k pravidelnému hašení žízně.

Tip: Mnohem vhodnější je konzumovat celé ovoce, tím se podíl cukru sníží, navíc přibydou užitečné živiny a látky, které se do vylisované šťávy nedostanou. Ještě prospěšnější jsou vodnaté druhy zeleniny jako okurky a rajčata.

* A jak je to s kávou? Navzdory rozšířenému mýtu, že dehydratuje a nutí víc pít, odborné studie nic takového nepotvrzují. Jen první šálek poněkud zvýší tvorbu moči, ale tento efekt pak už nepokračuje.

Foto: Shutterstock
Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
historyplus.cz
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
nasehvezdy.cz
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
V posledních týdnech čelí moderátor Karel Šíp (80) nejisté situaci kolem budoucnosti svého dlouholetého pořadu Všechnopárty a to se může projevit i na jeho osobním životě! Není tajemstvím, že oblí
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
epochaplus.cz
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
Zábavní park Six Flags v New Orleans měl krátký, ale tragický osud. Krátce po svém otevření v roce 2000 se stal oblíbeným cílem, ale série nešťastných událostí, včetně smrtelné nehody na atrakci a zničujícího hurikánu Katrina v roce 2005, jej odsoudily k zániku. Dnes je tento opuštěný areál, kde se kedysi ozýval smích a jásot,
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Co napsal Homér o Amazonkách?
enigmaplus.cz
Co napsal Homér o Amazonkách?
Amazonky byly podle řecké mytologie národem bojovných žen, které se cvičily v boji a ponechávaly si veškerou moc nad veřejným životem. Skutečně existovaly? [gallery ids="155553,155554,155555"] P
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
skutecnepribehy.cz
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
Nikdy jsem netušila, že mám talent na věštění. Jednou jsem ale zírala na dno svého šálku čaje a lístky mi prozradily budoucnost. Zdálo se, že to bude den jako každý jiný. Hleděla jsem z okna a nadávala na počasí. Pršelo už druhý den. Popíjela jsem šálek čaje z konvičky, která patřila k mým oblíbeným. Ten čaj jsem si přivezla ze
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
nejsemsama.cz
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
Tvarohové těsto je snadné, knedlíky jsou proto rychle připravené, nedají moc práce a chutnají jako od maminky. Potřebujete: ✿ 500 g měkkého tvarohu ✿ 1 hrnek polohrubé mouky ✿ 1 vejce ✿ špetku soli ✿ 12 větších jahod ✿ 125 g tvrdého tvarohu ✿ 2 lžíce másla ✿ skořicový cukr 1. Z měkkého tvarohu, vejce a mouky a špetky soli vypracujte těsto. Vyválejte z
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
21stoleti.cz
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie "tap and pay", která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uved
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část