Domů     Selfness: Pomoc přichází zevnitř
Selfness: Pomoc přichází zevnitř

Po vlnách fitness a wellness k nám nyní míří další novinka. Selfness nám ukazuje, že tím největším pomocníkem pro sebe jsme… my sami.

Zatímco oba předchozí směry se zaměřovaly spíše na tělo – ve fitku jsme ho týrali a ve welness studiu zase hýčkali, selfness se obrací více k duši. I když toto vysvětlení není tak docela výstižné.

Přesněji: pomocí své duše a svého ducha ovlivňujeme celou svou osobnost, svůj život, svůj pohled na svět i svou péči o vlastní zdraví.

Naučit se umění žít…

Aktivně, s uvědoměním si své vlastní zodpovědnosti, se snahou o osobnostní rozvoj. Při self koučinku už nepotřebujeme žádné instruktory. My jsme sami sobě rádcem, vůdcem, učitelem a guru.

My sami se staráme o své blaho a přijímáme veškerou zodpovědnost za svůj život. A to:

* z hlediska sebepřijetí

* v oblasti péče o tělo

* na poli zdraví

* s cílem řídit sám sebe.

1. Sebepřijetí

Mít rád sám sebe a přijímat se takový, jaký jsem. To je jeden z nejobtížnějších momentů v životě naprosté většiny lidí. Buďte k sobě upřímní – kolikrát jste se odsuzovali:

že jste k ničemu, nic neumíte, nic jste nedokázali, všechno (anebo spoustu toho) pokazili? Všichni kolem byli: lepší, chytřejší, moudřejší, krásnější, bohatší, úspěšnější, šťastnější… Self koučink nic takového nepřipouští. Vašimi prvním úkoly při jeho používání jsou:

* sebeláska – každé ráno, ještě než otevřete oči, se pochvalte. Řekněte si, že se máte rádi, a to se všemi svými chybami. A vyjmenujte alespoň 5 důvodů, proč. Tím začínejte svůj den.

* nalezení rovnováhy a harmonie – jsou to dva základní a důležité aspekty, které dnešnímu člověku (potažmo celému světu) tolik chybí. Pracujte na svých nedostatcích.

Uvědomte si je, bez výčitek, a začněte je postupně gumovat, až se budou – jeden po druhém – pomalu zmenšovat a nakonec úplně vymizí.

Úkol: Každý den si na papír napište jednu vlastnost, která se vám na vás samotných nelíbí. Nechte slova na sebe chvíli působit, a pak pod ně připište možnosti, jak byste se mohli změnit. Proč byste to měli a chtěli udělat. Zkuste si nápravu popsat krok za krokem.

Příklad: Jsem velmi upovídaná, skáču ostatním do řeči. Nechci to dělat, protože to není slušné, naopak je to sobecké a egoistické. Vím, že nejsem egoistická ani sobecká, neodsuzuji se proto, jen tuto svou vlastnost změním. Věřím, že se mi to podaří.

1. Poprosím kamarádku, aby mě hned napomenula, až to udělám. Vždy, když tak učiní, jí poděkuji. 2. Postupně si vypěstuji návyk, že si sama uvědomím, že jsem tak opět učinila.

3. Jakmile si to uvědomím, hned přestanu mluvit a tomu, komu jsem přerušila řeč, se omluvím.

4. Budu trénovat, že než něco vyřknu, napočítám předtím pomalu do deseti. Tím intenzitu svého hovoru přirozeně snížím.

2. Péče o tělo

Je důležitá, ale není to o třikrát dvou hodinách cvičení v tělocvičně. Selfness si nehraje na „odfajfkování“ splněné povinnosti v diáři. Bere člověka jako celek. A ukazuje, že krokem vpřed je návrat k sobě. K té osobě, která má tělo, emoce a mysl.

Hledá a poznává zdroje problémů. Snaží se nastolit mezi nimi rovnováhu a vytvořit tak zdravý obraz sebe sama. Jak? Vybudujte si vztah se svým vnitřním Já. Naslouchejte mu a nechte se jím vést.

Úkol: Pojmenujte jeden ze svých problémů. Pak ztište svou mysl a ptejte se svého vnitřního Já, co se s tím dá udělat. Nechte si dostatek času, abyste se mohli dokonale propojit se svým podvědomím i nadvědomím.

Když se vám dostane odpovědi, poděkujte a řiďte se jí. Jestli to nebude hned, čekejte a mějte oči i uši otevřené. Odpověď určitě dostanete.

Příklad: Trápí vás nadváha. Nikdo neví lépe než vy, že se s ní snažíte neúspěšně bojovat už hodně dlouho. Tentokrát to ale vezměte přes selfness. V pohodlném sedu se uvolněte a položte svou otázku. Jak se zbavit nadváhy?

Neodsuzujte se a všechny poplašné systémy v hlavě vypněte. Chcete přece slyšet rozumnou odpověď od svého vnitřního Já. Možná se vám napoprvé nepodaří utišit rozbouřenou mysl. Nevadí. Přerušte meditaci. Ale při každé příležitosti pozorujte „svět“ kolem sebe.

Možná potkáte člověka, který vám „zničeho nic“ nabídne pomoc. Nebo od někoho dostanete dárek v podobě zajímavé knihy o jídelníčku. Může přijít jakýkoli podnět zvenčí, a budete-li připraveni ho přijmout, přijměte ho.

3. Zdraví

Je přirozené být zdráv, a to na fyzické i duševní úrovni. Vykročte na cestu souladu s přírodou a jejími zákonitostmi, hledejte možnosti harmonie těla i duše. A když přijde krize? Berte ji jako cennou zkušenost, jako příležitost ke znovunalezení rovnováhy.

Nemusíte s ní bojovat. Časem možná zjistíte, že jste již méně zranitelní, ale že také své okolí méně zraňujete vy sami. Že začínáte být víc vnímaví nejen k lidem, ale i přírodě, k životnímu prostředí. A to vám jako bumerang vrací kvalitnější zdroje pro zdravější život.

Úkol: Vděčně přijímejte všechny těžkosti, které vás na vaší životní pouti potkají, a použijte je jako zdroj obohacení a nabytí nových poznatků k hlubšímu zkoumání sebe sama.

4. Automanažering

Postupně na své cestě zjistíte, že sami sebe zodpovědně, ale přitom nenásilně a podvědomě směřujete k sebeúctě a k sebeuvědomění. Pochopíte tajemství selfness.

Totiž, že jeho následovníci jsou účastníky celoživotního optimistického a pozitivního tvoření, které se nakonec stane jejich životním stylem.

Selfness je jeden z nejmodernějších a nejkomplexnějších způsobů života XXI. století. Všichni lidé, kteří jsou otevřeni sobě samému, mají schopnost dosáhnout stavu vnitřní harmonie a díky tomu prožít smysluplnější, zdravější a šťastnější život.

Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte