Domů     Selfness: Pomoc přichází zevnitř
Selfness: Pomoc přichází zevnitř

Po vlnách fitness a wellness k nám nyní míří další novinka. Selfness nám ukazuje, že tím největším pomocníkem pro sebe jsme… my sami.

Zatímco oba předchozí směry se zaměřovaly spíše na tělo – ve fitku jsme ho týrali a ve welness studiu zase hýčkali, selfness se obrací více k duši. I když toto vysvětlení není tak docela výstižné.

Přesněji: pomocí své duše a svého ducha ovlivňujeme celou svou osobnost, svůj život, svůj pohled na svět i svou péči o vlastní zdraví.

Naučit se umění žít…

Aktivně, s uvědoměním si své vlastní zodpovědnosti, se snahou o osobnostní rozvoj. Při self koučinku už nepotřebujeme žádné instruktory. My jsme sami sobě rádcem, vůdcem, učitelem a guru.

My sami se staráme o své blaho a přijímáme veškerou zodpovědnost za svůj život. A to:

* z hlediska sebepřijetí

* v oblasti péče o tělo

* na poli zdraví

* s cílem řídit sám sebe.

1. Sebepřijetí

Mít rád sám sebe a přijímat se takový, jaký jsem. To je jeden z nejobtížnějších momentů v životě naprosté většiny lidí. Buďte k sobě upřímní – kolikrát jste se odsuzovali:

že jste k ničemu, nic neumíte, nic jste nedokázali, všechno (anebo spoustu toho) pokazili? Všichni kolem byli: lepší, chytřejší, moudřejší, krásnější, bohatší, úspěšnější, šťastnější… Self koučink nic takového nepřipouští. Vašimi prvním úkoly při jeho používání jsou:

* sebeláska – každé ráno, ještě než otevřete oči, se pochvalte. Řekněte si, že se máte rádi, a to se všemi svými chybami. A vyjmenujte alespoň 5 důvodů, proč. Tím začínejte svůj den.

* nalezení rovnováhy a harmonie – jsou to dva základní a důležité aspekty, které dnešnímu člověku (potažmo celému světu) tolik chybí. Pracujte na svých nedostatcích.

Uvědomte si je, bez výčitek, a začněte je postupně gumovat, až se budou – jeden po druhém – pomalu zmenšovat a nakonec úplně vymizí.

Úkol: Každý den si na papír napište jednu vlastnost, která se vám na vás samotných nelíbí. Nechte slova na sebe chvíli působit, a pak pod ně připište možnosti, jak byste se mohli změnit. Proč byste to měli a chtěli udělat. Zkuste si nápravu popsat krok za krokem.

Příklad: Jsem velmi upovídaná, skáču ostatním do řeči. Nechci to dělat, protože to není slušné, naopak je to sobecké a egoistické. Vím, že nejsem egoistická ani sobecká, neodsuzuji se proto, jen tuto svou vlastnost změním. Věřím, že se mi to podaří.

1. Poprosím kamarádku, aby mě hned napomenula, až to udělám. Vždy, když tak učiní, jí poděkuji. 2. Postupně si vypěstuji návyk, že si sama uvědomím, že jsem tak opět učinila.

3. Jakmile si to uvědomím, hned přestanu mluvit a tomu, komu jsem přerušila řeč, se omluvím.

4. Budu trénovat, že než něco vyřknu, napočítám předtím pomalu do deseti. Tím intenzitu svého hovoru přirozeně snížím.

2. Péče o tělo

Je důležitá, ale není to o třikrát dvou hodinách cvičení v tělocvičně. Selfness si nehraje na „odfajfkování“ splněné povinnosti v diáři. Bere člověka jako celek. A ukazuje, že krokem vpřed je návrat k sobě. K té osobě, která má tělo, emoce a mysl.

Hledá a poznává zdroje problémů. Snaží se nastolit mezi nimi rovnováhu a vytvořit tak zdravý obraz sebe sama. Jak? Vybudujte si vztah se svým vnitřním Já. Naslouchejte mu a nechte se jím vést.

Úkol: Pojmenujte jeden ze svých problémů. Pak ztište svou mysl a ptejte se svého vnitřního Já, co se s tím dá udělat. Nechte si dostatek času, abyste se mohli dokonale propojit se svým podvědomím i nadvědomím.

Když se vám dostane odpovědi, poděkujte a řiďte se jí. Jestli to nebude hned, čekejte a mějte oči i uši otevřené. Odpověď určitě dostanete.

Příklad: Trápí vás nadváha. Nikdo neví lépe než vy, že se s ní snažíte neúspěšně bojovat už hodně dlouho. Tentokrát to ale vezměte přes selfness. V pohodlném sedu se uvolněte a položte svou otázku. Jak se zbavit nadváhy?

Neodsuzujte se a všechny poplašné systémy v hlavě vypněte. Chcete přece slyšet rozumnou odpověď od svého vnitřního Já. Možná se vám napoprvé nepodaří utišit rozbouřenou mysl. Nevadí. Přerušte meditaci. Ale při každé příležitosti pozorujte „svět“ kolem sebe.

Možná potkáte člověka, který vám „zničeho nic“ nabídne pomoc. Nebo od někoho dostanete dárek v podobě zajímavé knihy o jídelníčku. Může přijít jakýkoli podnět zvenčí, a budete-li připraveni ho přijmout, přijměte ho.

3. Zdraví

Je přirozené být zdráv, a to na fyzické i duševní úrovni. Vykročte na cestu souladu s přírodou a jejími zákonitostmi, hledejte možnosti harmonie těla i duše. A když přijde krize? Berte ji jako cennou zkušenost, jako příležitost ke znovunalezení rovnováhy.

Nemusíte s ní bojovat. Časem možná zjistíte, že jste již méně zranitelní, ale že také své okolí méně zraňujete vy sami. Že začínáte být víc vnímaví nejen k lidem, ale i přírodě, k životnímu prostředí. A to vám jako bumerang vrací kvalitnější zdroje pro zdravější život.

Úkol: Vděčně přijímejte všechny těžkosti, které vás na vaší životní pouti potkají, a použijte je jako zdroj obohacení a nabytí nových poznatků k hlubšímu zkoumání sebe sama.

4. Automanažering

Postupně na své cestě zjistíte, že sami sebe zodpovědně, ale přitom nenásilně a podvědomě směřujete k sebeúctě a k sebeuvědomění. Pochopíte tajemství selfness.

Totiž, že jeho následovníci jsou účastníky celoživotního optimistického a pozitivního tvoření, které se nakonec stane jejich životním stylem.

Selfness je jeden z nejmodernějších a nejkomplexnějších způsobů života XXI. století. Všichni lidé, kteří jsou otevřeni sobě samému, mají schopnost dosáhnout stavu vnitřní harmonie a díky tomu prožít smysluplnější, zdravější a šťastnější život.

Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet