Domů     Sebeobrana proti podpásovkám
Sebeobrana proti podpásovkám
17.12.2019

Věty, které působí jako rána pěstí a v jistém smyslu jimi také jsou. lehce vyprovokují hádku, obvykle bez konce. Dá se na tyto podpásovky v partnerské komunikaci vůbec reagovat rozumně a konflikt zažehnat v zárodku?

Zachovat si v takovou chvíli hladnou hlavu je velmi těžké, ale vyplatí se to. Bohužel neexistuje jednoznačný návod na správnou reakci. Ačkoli většina mužů slyší na racionální až technicky laděnou konverzaci, v tuto vypjatou chvíli to nemusí platit.

Určitě na muže zabírá vtip, ale toho býváme my ženy málokdy schopné, když se cítíme ukřivděně. Nemalá část mužů bývá založena emotivně, u těch uspějete s apelem na city. Bohužel mívají pro svou emotivnost také „kratší zápalnou šňůru“.

Zde je pár ukázek jako inspirace, jak si poradit.

Když partner řekne: „Ale prosím tě, vždyť TY jsi unavená v jednom kuse! Tak si zajdi k doktorovi!“

Únava je těžko řešitelné téma v partnerské komunikaci. Můžete zkusit odpovědět zcela racionálně, že to není nemocí, ale prostě odlišnou konstrukcí ženského těla. Máme o čtvrtinu méně svalů při stejné váze a svaly jsou hlavním výrobcem energie.

Takže by se partner ve vašem těle cítil jako po třech měsících strávených na nemocniční posteli, kdy se mu část svalů odbourala. A za druhé: Máme méně krve a tím i méně kyslíku, který je hlavním palivem pro buňky. Prostě horší motor…

A až to rozumě vysvětlíte, přidejte pak apel: „Ale stačí mi půlhodiny odpočinku a baterky se zase dobijí.“ Jestli to nepochopí, pak zřejmě další debata nemá smysl.

Když partner řekne: „Vůbec nechápu, jak se ti do téhle díry povedlo dojet. Já věděl, že tě nemám k řízení pouštět!“

Argumentovat tím, že vás tam zavedla mapa nebo GPS nemá v tuto chvíli smysl. Když zabloudíte, pak je asi nejlepší navrhnout, že si nejprve zajdete na jídlo a současně se místních zeptáte, jak se odtud vymotat.

Jídlo zaručeně rozpustí partnerův vztek a uvolní napětí. Pak můžete – ale nemusíte – nadhodit, že přece ví, že orientační smysl příroda ženám prostě upřela. Zato jim dala jiné dary a na ty si partner určitě nestěžuje…

Když partner řekne: „Čekám, až uděláš něco k jídlu! Nosím domů dost peněz na to, abych dostal pořádnou večeři!“

Můžete mu předhodit, že máte hůř placenou práci, protože jste se na tom dohodli, abyste mohla kdykoli zůstat doma s dětmi a starat se o rodinu. Jenže proč to říkat, vždyť to ví.

V tuhle chvíli z něj patrně mluví únava za celý den, má vztek a vylévá si ho na vás. Můžete udělat totéž, ale pak se strávíte večer vzájemnými výčitkami.

Řekněte mu bez vzteku, že i vy jste dost unavená a že se na druhou směnu dnes necítíte. Že byste mohli zajít do restaurace (vždyť dobře vydělává) nebo fast foodu. Prostě si udělat odpočinkový a pohodový večer, na to muži obvykle dobře slyší.

Kromě toho: Jiná situace je, pokud se partner jako macho chová častěji. Pak s ním vyjdete jen za pomoci manipulace, když budete hrát křehkou květinku, která potřebuje pomoc a ochranu.

Někdy to funguje, jindy se partnerova arogance přizpůsobí vaší přizpůsobivosti a poroste. Každopádně uvažte, zda na se na takový vztah cítíte. Chápavého manžela v něm rozhodně nenajdete.

Když partner řekne: „Jaká sleva? Věčně kupuješ blbosti!“

Impulzivní ženské nákupy bývají velkým kamenem úrazu ve vztazích. Muži je až na výjimky nechápou. Jejich postoj je jasný – nejvíc ušetříte, když nekupujete nic. Nejlepší je konfliktům přímo v obchodě předejít tím, že si už doma stanovíte jasné hranice.

Vy řeknete, co byste možná koupila, kdyby se naskytla výhodná příležitost, a muž s tím bude počítat.

Jenže my ženy máme při nákupech oči na stopkách, takže určitě objevíme i něco, o čem řeč nebyla. Pak je nejlepší nabídnout výměnu a říct: „Hele, já to vezmu, to se vyplatí. A ruším ty nové hodiny do kuchyně.“

Když partner řekne: „Dej mi pokoj, s takovými slepicemi se bavit nebudu“

Taková reakce na veselé video nebo zprávu od vaší sestry, sestřenice, kamarádky apod. je ledová sprcha na vaši dobrou náladu. Samozřejmě že se cítíte rovněž uražená, protože dobře v podtónu slyšíte, že mezi ty „slepice“ zahrnul i vás. Můžete se urazit, ale tím mu potvrdíte jeho pohrdavý přístup.

Jak to řešit? Asi přejít bez povšimnutí. Partner má patrně špatnou náladu a prostě ji tak ventiluje. Možná se dokonce chce pohádat. Svou sílu a převahu ukážete právě tím, že se nenecháte vyvést z rovnováhy.

Aby v místnosti nezůstalo napjaté ticho, je nejlepším řešením pohyb a malá akce. Například úplně klidným hlasem bez ledového podtónu řekněte, že si jdete udělat kávu a jestli ji chce také. Normální muž se zastydí za svůj předchozí přístup a rád přijme takové příměří.

Kromě toho: Pokud to není normální muž, ale macho a ponižuje vás takto častěji, tak nepomůže žádná diplomacie. S takovým mužem se špatně žije, nedělejte si iluze, že ho změníte a že vás přestane urážet, doma i před lidmi.

Když partner řekne: „To nemůžeš někdy zapnout mozek a přemýšlet?!“

Ať už se stalo cokoli, výčitky tohoto stylu nejsou ničím jiným, než slovním výpraskem od muže, který by ženu neuhodil rukou. Že je to stejná agrese, tomu by asi neuvěřil. Každopádně máte v tu chvíli dva problémy.

Ten reálný, k němuž nějakým vašim nedopatřením došlo, a pak zraňující jednání partnera.

Jak reagovat? Asi by bylo nejlepší zachovat chladnou hlavu a začít se bavit o tom, jak zachránit, co se dá. Jenže pokud cítíte na nepříjemné situaci vinu, už tím jste v nevýhodě, protože nedokážete zachovat odstup. Pláčem se ale nic nespraví.

Nejlepší budete, když partnera narovinu požádáte: „Pomůžeš mi to vyřešit? Sama nevím, jak dál.“

Tím je vaše stanovisko jasné a partner se možná bude ještě chvíli vztekat, ale pak začne jednat. Až se situace vyřeší a opadnou emoce, pak bude namístě celou záležitost racionálně probrat a tím uzavřít. V normálním vztahu už by na žádné urážky dojít nemělo. Pokud se to přece stane, pak zauvažujte o manželské poradně.

Jak doma pročistit vzduch?

• Narážky a útočné dvojsmysly jsou jed, který partnerskou komunikaci bez pardonu otráví. Pokud je používá partner, neoplácejte stejným, to je slepá ulička.

• Nečíhejte s partnerem na své chyby. Už tím vzniklé napětí, které se s objevením „prohřešku“ bude stupňovat. Pokud máte pocit, že partner čeká na každý váš přešlap a není s ním řeč, poraďte se s odborníky.

• Mluvte spolu, tichá domácnost nikdy nic nevyřeší. Mlčení je formou útoku a to velmi silného. V takovém partnerství je obtížné pak znovu nastolit rovnováhu.

• Postoj „Na mě nezáleží“ nevede k míru v domácnost, ale k podřízenosti. Z takové role se budete dostávat těžko, naopak partner bude zabírat čím dál větší díl rozhodovacích pravomocí.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla