Domů     Sebeobrana proti podpásovkám
Sebeobrana proti podpásovkám
17.12.2019

Věty, které působí jako rána pěstí a v jistém smyslu jimi také jsou. lehce vyprovokují hádku, obvykle bez konce. Dá se na tyto podpásovky v partnerské komunikaci vůbec reagovat rozumně a konflikt zažehnat v zárodku?

Zachovat si v takovou chvíli hladnou hlavu je velmi těžké, ale vyplatí se to. Bohužel neexistuje jednoznačný návod na správnou reakci. Ačkoli většina mužů slyší na racionální až technicky laděnou konverzaci, v tuto vypjatou chvíli to nemusí platit.

Určitě na muže zabírá vtip, ale toho býváme my ženy málokdy schopné, když se cítíme ukřivděně. Nemalá část mužů bývá založena emotivně, u těch uspějete s apelem na city. Bohužel mívají pro svou emotivnost také „kratší zápalnou šňůru“.

Zde je pár ukázek jako inspirace, jak si poradit.

Když partner řekne: „Ale prosím tě, vždyť TY jsi unavená v jednom kuse! Tak si zajdi k doktorovi!“

Únava je těžko řešitelné téma v partnerské komunikaci. Můžete zkusit odpovědět zcela racionálně, že to není nemocí, ale prostě odlišnou konstrukcí ženského těla. Máme o čtvrtinu méně svalů při stejné váze a svaly jsou hlavním výrobcem energie.

Takže by se partner ve vašem těle cítil jako po třech měsících strávených na nemocniční posteli, kdy se mu část svalů odbourala. A za druhé: Máme méně krve a tím i méně kyslíku, který je hlavním palivem pro buňky. Prostě horší motor…

A až to rozumě vysvětlíte, přidejte pak apel: „Ale stačí mi půlhodiny odpočinku a baterky se zase dobijí.“ Jestli to nepochopí, pak zřejmě další debata nemá smysl.

Když partner řekne: „Vůbec nechápu, jak se ti do téhle díry povedlo dojet. Já věděl, že tě nemám k řízení pouštět!“

Argumentovat tím, že vás tam zavedla mapa nebo GPS nemá v tuto chvíli smysl. Když zabloudíte, pak je asi nejlepší navrhnout, že si nejprve zajdete na jídlo a současně se místních zeptáte, jak se odtud vymotat.

Jídlo zaručeně rozpustí partnerův vztek a uvolní napětí. Pak můžete – ale nemusíte – nadhodit, že přece ví, že orientační smysl příroda ženám prostě upřela. Zato jim dala jiné dary a na ty si partner určitě nestěžuje…

Když partner řekne: „Čekám, až uděláš něco k jídlu! Nosím domů dost peněz na to, abych dostal pořádnou večeři!“

Můžete mu předhodit, že máte hůř placenou práci, protože jste se na tom dohodli, abyste mohla kdykoli zůstat doma s dětmi a starat se o rodinu. Jenže proč to říkat, vždyť to ví.

V tuhle chvíli z něj patrně mluví únava za celý den, má vztek a vylévá si ho na vás. Můžete udělat totéž, ale pak se strávíte večer vzájemnými výčitkami.

Řekněte mu bez vzteku, že i vy jste dost unavená a že se na druhou směnu dnes necítíte. Že byste mohli zajít do restaurace (vždyť dobře vydělává) nebo fast foodu. Prostě si udělat odpočinkový a pohodový večer, na to muži obvykle dobře slyší.

Kromě toho: Jiná situace je, pokud se partner jako macho chová častěji. Pak s ním vyjdete jen za pomoci manipulace, když budete hrát křehkou květinku, která potřebuje pomoc a ochranu.

Někdy to funguje, jindy se partnerova arogance přizpůsobí vaší přizpůsobivosti a poroste. Každopádně uvažte, zda na se na takový vztah cítíte. Chápavého manžela v něm rozhodně nenajdete.

Když partner řekne: „Jaká sleva? Věčně kupuješ blbosti!“

Impulzivní ženské nákupy bývají velkým kamenem úrazu ve vztazích. Muži je až na výjimky nechápou. Jejich postoj je jasný – nejvíc ušetříte, když nekupujete nic. Nejlepší je konfliktům přímo v obchodě předejít tím, že si už doma stanovíte jasné hranice.

Vy řeknete, co byste možná koupila, kdyby se naskytla výhodná příležitost, a muž s tím bude počítat.

Jenže my ženy máme při nákupech oči na stopkách, takže určitě objevíme i něco, o čem řeč nebyla. Pak je nejlepší nabídnout výměnu a říct: „Hele, já to vezmu, to se vyplatí. A ruším ty nové hodiny do kuchyně.“

Když partner řekne: „Dej mi pokoj, s takovými slepicemi se bavit nebudu“

Taková reakce na veselé video nebo zprávu od vaší sestry, sestřenice, kamarádky apod. je ledová sprcha na vaši dobrou náladu. Samozřejmě že se cítíte rovněž uražená, protože dobře v podtónu slyšíte, že mezi ty „slepice“ zahrnul i vás. Můžete se urazit, ale tím mu potvrdíte jeho pohrdavý přístup.

Jak to řešit? Asi přejít bez povšimnutí. Partner má patrně špatnou náladu a prostě ji tak ventiluje. Možná se dokonce chce pohádat. Svou sílu a převahu ukážete právě tím, že se nenecháte vyvést z rovnováhy.

Aby v místnosti nezůstalo napjaté ticho, je nejlepším řešením pohyb a malá akce. Například úplně klidným hlasem bez ledového podtónu řekněte, že si jdete udělat kávu a jestli ji chce také. Normální muž se zastydí za svůj předchozí přístup a rád přijme takové příměří.

Kromě toho: Pokud to není normální muž, ale macho a ponižuje vás takto častěji, tak nepomůže žádná diplomacie. S takovým mužem se špatně žije, nedělejte si iluze, že ho změníte a že vás přestane urážet, doma i před lidmi.

Když partner řekne: „To nemůžeš někdy zapnout mozek a přemýšlet?!“

Ať už se stalo cokoli, výčitky tohoto stylu nejsou ničím jiným, než slovním výpraskem od muže, který by ženu neuhodil rukou. Že je to stejná agrese, tomu by asi neuvěřil. Každopádně máte v tu chvíli dva problémy.

Ten reálný, k němuž nějakým vašim nedopatřením došlo, a pak zraňující jednání partnera.

Jak reagovat? Asi by bylo nejlepší zachovat chladnou hlavu a začít se bavit o tom, jak zachránit, co se dá. Jenže pokud cítíte na nepříjemné situaci vinu, už tím jste v nevýhodě, protože nedokážete zachovat odstup. Pláčem se ale nic nespraví.

Nejlepší budete, když partnera narovinu požádáte: „Pomůžeš mi to vyřešit? Sama nevím, jak dál.“

Tím je vaše stanovisko jasné a partner se možná bude ještě chvíli vztekat, ale pak začne jednat. Až se situace vyřeší a opadnou emoce, pak bude namístě celou záležitost racionálně probrat a tím uzavřít. V normálním vztahu už by na žádné urážky dojít nemělo. Pokud se to přece stane, pak zauvažujte o manželské poradně.

Jak doma pročistit vzduch?

• Narážky a útočné dvojsmysly jsou jed, který partnerskou komunikaci bez pardonu otráví. Pokud je používá partner, neoplácejte stejným, to je slepá ulička.

• Nečíhejte s partnerem na své chyby. Už tím vzniklé napětí, které se s objevením „prohřešku“ bude stupňovat. Pokud máte pocit, že partner čeká na každý váš přešlap a není s ním řeč, poraďte se s odborníky.

• Mluvte spolu, tichá domácnost nikdy nic nevyřeší. Mlčení je formou útoku a to velmi silného. V takovém partnerství je obtížné pak znovu nastolit rovnováhu.

• Postoj „Na mě nezáleží“ nevede k míru v domácnost, ale k podřízenosti. Z takové role se budete dostávat těžko, naopak partner bude zabírat čím dál větší díl rozhodovacích pravomocí.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk