Domů     Sebeobrana proti podpásovkám
Sebeobrana proti podpásovkám
17.12.2019

Věty, které působí jako rána pěstí a v jistém smyslu jimi také jsou. lehce vyprovokují hádku, obvykle bez konce. Dá se na tyto podpásovky v partnerské komunikaci vůbec reagovat rozumně a konflikt zažehnat v zárodku?

Zachovat si v takovou chvíli hladnou hlavu je velmi těžké, ale vyplatí se to. Bohužel neexistuje jednoznačný návod na správnou reakci. Ačkoli většina mužů slyší na racionální až technicky laděnou konverzaci, v tuto vypjatou chvíli to nemusí platit.

Určitě na muže zabírá vtip, ale toho býváme my ženy málokdy schopné, když se cítíme ukřivděně. Nemalá část mužů bývá založena emotivně, u těch uspějete s apelem na city. Bohužel mívají pro svou emotivnost také „kratší zápalnou šňůru“.

Zde je pár ukázek jako inspirace, jak si poradit.

Když partner řekne: „Ale prosím tě, vždyť TY jsi unavená v jednom kuse! Tak si zajdi k doktorovi!“

Únava je těžko řešitelné téma v partnerské komunikaci. Můžete zkusit odpovědět zcela racionálně, že to není nemocí, ale prostě odlišnou konstrukcí ženského těla. Máme o čtvrtinu méně svalů při stejné váze a svaly jsou hlavním výrobcem energie.

Takže by se partner ve vašem těle cítil jako po třech měsících strávených na nemocniční posteli, kdy se mu část svalů odbourala. A za druhé: Máme méně krve a tím i méně kyslíku, který je hlavním palivem pro buňky. Prostě horší motor…

A až to rozumě vysvětlíte, přidejte pak apel: „Ale stačí mi půlhodiny odpočinku a baterky se zase dobijí.“ Jestli to nepochopí, pak zřejmě další debata nemá smysl.

Když partner řekne: „Vůbec nechápu, jak se ti do téhle díry povedlo dojet. Já věděl, že tě nemám k řízení pouštět!“

Argumentovat tím, že vás tam zavedla mapa nebo GPS nemá v tuto chvíli smysl. Když zabloudíte, pak je asi nejlepší navrhnout, že si nejprve zajdete na jídlo a současně se místních zeptáte, jak se odtud vymotat.

Jídlo zaručeně rozpustí partnerův vztek a uvolní napětí. Pak můžete – ale nemusíte – nadhodit, že přece ví, že orientační smysl příroda ženám prostě upřela. Zato jim dala jiné dary a na ty si partner určitě nestěžuje…

Když partner řekne: „Čekám, až uděláš něco k jídlu! Nosím domů dost peněz na to, abych dostal pořádnou večeři!“

Můžete mu předhodit, že máte hůř placenou práci, protože jste se na tom dohodli, abyste mohla kdykoli zůstat doma s dětmi a starat se o rodinu. Jenže proč to říkat, vždyť to ví.

V tuhle chvíli z něj patrně mluví únava za celý den, má vztek a vylévá si ho na vás. Můžete udělat totéž, ale pak se strávíte večer vzájemnými výčitkami.

Řekněte mu bez vzteku, že i vy jste dost unavená a že se na druhou směnu dnes necítíte. Že byste mohli zajít do restaurace (vždyť dobře vydělává) nebo fast foodu. Prostě si udělat odpočinkový a pohodový večer, na to muži obvykle dobře slyší.

Kromě toho: Jiná situace je, pokud se partner jako macho chová častěji. Pak s ním vyjdete jen za pomoci manipulace, když budete hrát křehkou květinku, která potřebuje pomoc a ochranu.

Někdy to funguje, jindy se partnerova arogance přizpůsobí vaší přizpůsobivosti a poroste. Každopádně uvažte, zda na se na takový vztah cítíte. Chápavého manžela v něm rozhodně nenajdete.

Když partner řekne: „Jaká sleva? Věčně kupuješ blbosti!“

Impulzivní ženské nákupy bývají velkým kamenem úrazu ve vztazích. Muži je až na výjimky nechápou. Jejich postoj je jasný – nejvíc ušetříte, když nekupujete nic. Nejlepší je konfliktům přímo v obchodě předejít tím, že si už doma stanovíte jasné hranice.

Vy řeknete, co byste možná koupila, kdyby se naskytla výhodná příležitost, a muž s tím bude počítat.

Jenže my ženy máme při nákupech oči na stopkách, takže určitě objevíme i něco, o čem řeč nebyla. Pak je nejlepší nabídnout výměnu a říct: „Hele, já to vezmu, to se vyplatí. A ruším ty nové hodiny do kuchyně.“

Když partner řekne: „Dej mi pokoj, s takovými slepicemi se bavit nebudu“

Taková reakce na veselé video nebo zprávu od vaší sestry, sestřenice, kamarádky apod. je ledová sprcha na vaši dobrou náladu. Samozřejmě že se cítíte rovněž uražená, protože dobře v podtónu slyšíte, že mezi ty „slepice“ zahrnul i vás. Můžete se urazit, ale tím mu potvrdíte jeho pohrdavý přístup.

Jak to řešit? Asi přejít bez povšimnutí. Partner má patrně špatnou náladu a prostě ji tak ventiluje. Možná se dokonce chce pohádat. Svou sílu a převahu ukážete právě tím, že se nenecháte vyvést z rovnováhy.

Aby v místnosti nezůstalo napjaté ticho, je nejlepším řešením pohyb a malá akce. Například úplně klidným hlasem bez ledového podtónu řekněte, že si jdete udělat kávu a jestli ji chce také. Normální muž se zastydí za svůj předchozí přístup a rád přijme takové příměří.

Kromě toho: Pokud to není normální muž, ale macho a ponižuje vás takto častěji, tak nepomůže žádná diplomacie. S takovým mužem se špatně žije, nedělejte si iluze, že ho změníte a že vás přestane urážet, doma i před lidmi.

Když partner řekne: „To nemůžeš někdy zapnout mozek a přemýšlet?!“

Ať už se stalo cokoli, výčitky tohoto stylu nejsou ničím jiným, než slovním výpraskem od muže, který by ženu neuhodil rukou. Že je to stejná agrese, tomu by asi neuvěřil. Každopádně máte v tu chvíli dva problémy.

Ten reálný, k němuž nějakým vašim nedopatřením došlo, a pak zraňující jednání partnera.

Jak reagovat? Asi by bylo nejlepší zachovat chladnou hlavu a začít se bavit o tom, jak zachránit, co se dá. Jenže pokud cítíte na nepříjemné situaci vinu, už tím jste v nevýhodě, protože nedokážete zachovat odstup. Pláčem se ale nic nespraví.

Nejlepší budete, když partnera narovinu požádáte: „Pomůžeš mi to vyřešit? Sama nevím, jak dál.“

Tím je vaše stanovisko jasné a partner se možná bude ještě chvíli vztekat, ale pak začne jednat. Až se situace vyřeší a opadnou emoce, pak bude namístě celou záležitost racionálně probrat a tím uzavřít. V normálním vztahu už by na žádné urážky dojít nemělo. Pokud se to přece stane, pak zauvažujte o manželské poradně.

Jak doma pročistit vzduch?

• Narážky a útočné dvojsmysly jsou jed, který partnerskou komunikaci bez pardonu otráví. Pokud je používá partner, neoplácejte stejným, to je slepá ulička.

• Nečíhejte s partnerem na své chyby. Už tím vzniklé napětí, které se s objevením „prohřešku“ bude stupňovat. Pokud máte pocit, že partner čeká na každý váš přešlap a není s ním řeč, poraďte se s odborníky.

• Mluvte spolu, tichá domácnost nikdy nic nevyřeší. Mlčení je formou útoku a to velmi silného. V takovém partnerství je obtížné pak znovu nastolit rovnováhu.

• Postoj „Na mě nezáleží“ nevede k míru v domácnost, ale k podřízenosti. Z takové role se budete dostávat těžko, naopak partner bude zabírat čím dál větší díl rozhodovacích pravomocí.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského