Domů     Sauna v paneláku? Proč ne!
Sauna v paneláku? Proč ne!
23.12.2020

Počasí nám dává najevo, že kralování se ujímá paní Zima. To je ten nejlepší čas jít se ohřát. Co třeba do sauny?

I když slovo sauna pochází z Finska (označovalo malý domek, ve kterém se vzduch ohříval pecí), na výběr je vedle té „finské“ ještě několik dalších typů saun. A některé z nich si můžete pořídit i domů.

Se žhavými kameny

Když se řekne sauna, představí si mnozí z nás místnost obloženou voňavým dřevem, ve které je poměrně vysoká teplota (klidně 90 °C) a vlhkost kolem 30 procent. Takový popis patří právě finské sauně.

Aby byl úplný, je k němu nutné přidat ještě lávové kameny umístěné na kamnech, vědro s vodou a dřevěnou naběračku. Občas (pro udržení správné vlhkosti) se rozžhavené kameny polijí vodou a na malou chviličku se objeví pára.

V mlžném oparu

S párou je spojen i jiný druh sauny. Tzv. parní lázeň se od finské sauny liší tím, že není obložená dřevem, ale keramickým obkladem. A páry je v ní tolik, že se v ní všechno ztrácí jako v té nejhustší mlze.

Z toho je jasné, že vlhkost tady dosahuje téměř 100 procent, ale teplota se vyšplhá jen na 50-60 °C. Tak si ji mohou dovolit i ti, kteří saunu ze zdravotních důvodů nesmějí. Ale tělo se v ní moc neprohřeje. Jen se dokonale prokrví.

Každý, kdo navštívil Turecko, si pravou parní lázeň nejspíš vychutnal a pravděpodobně i s příjemnou masáží. Protože tento typ sauny Turci milují, mají je téměř na každém kroku.

Suchar, co to rozpálí

Vypadá skoro stejně, jako finská. Je také obložena dřevem a také to v ní voní. Rozdíly se ale u tzv. švédské sauny přece jen najdou. Teplota se v ní může vyšplhat i přes 100 °C, ale vlhkost je naopak nízká, do 5 procent. Proto se jí také říká „suchá“.

Přestože prý v ní člověk dokázal neuvěřitelně shazovat svá nadbytečná kila (díky vysoké teplotě), je dnes už na ústupu. Kdo by také chtěl sedět v takové rozpálené peci!

Zářící teplo

Sauna pro každého. I tak by se dala nazvat tzv. infrakabina. Proč?

Protože teplota je nastavená na neuvěřitelných 30 – 60 °C. Saunovat se tak mohou i lidé se zdravotními potížemi, jako je vysoký krevní tlak a potíže se srdcem, kterým většinou klasické saunování nedělá dobře.

Navíc se díky technologii infračerveného záření 80 % tepla dostane přímo do těla a pouze 20 % se rozprostře v místnosti.

Za vznik infrakabin je svět vděčný japonskému doktorovi Ishikawovi, který si v roce 1965 nechal patentovat keramické zářiče nutné pro provoz tohoto typu sauny.

Přenosná

Existuje ještě jedna možnost, jak mít svou saunu doma. Koupit si můžete mobilní saunu, a to jak parní, tak infrakabinu. Výhodou je, že ani jedna nevyžaduje žádnou speciální instalaci, složité připojování ani časově náročnou údržbu.

Obě jsou však spíše provizorním, i když velmi levným řešením (parní stojí kolem 2000 Kč, infrakabina zhruba 7000 Kč).

A ještě další…

Dnes je na trhu k mání také tzv. biosauna. Je kombinací parní a finské sauny s teplotou kolem 60 °C a vlhkostí vzduchu 30 – 60 procent. Vedle ní si velkou oblibu získává další hybrid mezi saunami, a to sauna kombinovaná.

Tato varianta je podle prodejců velmi žádaná a v jednom prostoru nabízí hned několik druhů saun – finskou, solnou, parní a infrakabinu. Poslední sauna, o které se zmíníme, je tzv. solná.

Může to být klasická finská sauna, infrakabina nebo sauna kombinovaná, rozdíl je ve vnitřním obkladu stěn. Tvoří ho z velké části solné cihly nebo solné štípané kameny. Může být doplněna o solné koše.

A kterou domů?

Výčet jednotlivých typů saun máme za sebou, ale teď je dobré se poohlédnout po té, kterou bychom mohli mít přímo doma. Když na to půjdeme vyřazovacím způsobem, jasně prohrává švédská sauna. Tu vyloučíme úplně.

Parní lázně si pořídit můžeme, ale spíš do rodinných domů. Jejich instalace jsou docela náročné. Sauna kombinovaná se do panelového bytu také nejspíš nevejde. Zbývají na výběr finská sauna a infrakabina. Každá má své pro a proti, tak se na ně pojďme podívat zblízka.

FINSKÁ SAUNA

* Je k instalaci do bytu určitě náročnější než infrakabina. Někdy jsou nutné i stavební úpravy. K místu, kde sauna bude stát, je třeba dovést třífázový kabel s vlastním jištěním a proudovým chráničem. Vedle elektroinstalace je důležitá také podlaha. Měla by být rovná, nejlépe z mrazuvzdorné keramiky.

* Vedle sauny vybíráte také topidlo (nejčastěji se spotřebou 9 kWh), i když většinou kvalitní prodejci dodají kompletní saunu včetně doplňků.

* U finské sauny byste měli řešit i ochlazování těla. Někomu k tomu stačí ledová sprcha, jiný dává přednost ochlazovací kádi.

* Pokud doplňky nedodá výrobce, počítejte ještě s roštem, vědrem na vodu a naběračkou, kameny a dalšími „maličkostmi“.

* Jestli nejste řemeslně zruční (problém bývá zejména s neodborně umístěným topidlem), je lepší nechat si saunu zhotovit na klíč. Při výběru renomované firmy získáte navíc jistotu, že práce bude odvedena kvalitně a především odborně. Zkušení pracovníci dokážou saunu postavit do 1–2 dnů, navíc se zárukou.

* Cena začíná někde na 30 tisících Kč (u sauny pro 1 osobu), ale spíš počítejte minimálně dvakrát tolik i víc.

INFRAKABINA

* Nepotřebuje v bytě žádný velký prostor ani stavební úpravy. Ty nejmenší, určené pro jednu osobu, zaberou zhruba 1 m².

* Nevytváří žádnou páru ani se nezahřívá na vysokou teplotu, která by případně mohla poškodit byt, proto ji lze umístit skutečně kamkoliv. Stačí rovná podlaha a obyčejná elektrická zásuvka na 220 V.

* Při plánování umístění však myslete na otevírání dveří.

* Provoz je asi tak 10x levnější než u finské sauny. Rozehřátí zabere pouze 5-10 minut, během kterých je však dobré být již uvnitř sauny a nechat tělo rozehřívat společně s okolním vzduchem. Ideální doba saunování je kolem 25-40 minut.

* Ušetří se výdaje za bazének (káď), protože po užití infrasauny není potřeba ochlazení těla studenou vodou. Naopak je dobré se opláchnout vlažnou vodou, aby tělo nezažilo šok a dál se mohlo potit a vyplavovat škodlivé látky.

* Ty nejlevnější pořídíte již od nějakých 15 tisíc Kč, ale pozor, nízká cena se často odrazí na kvalitě. Proto je dobré sáhnout raději výš. Opravdu kvalitní infrakabiny mohou být dokonce dražší, než finské sauny. Důvodem je použitá technologie.

Ptejte se na infrazářiče, mají různý rozsah vyzařovaného spektra, které je důležité pro rehabilitační účinky.

Kolik stojí saunování

Jeden „pobyt“ v infrakabině vyjde zhruba na 5 Kč, což je méně než použití rychlovarné konvice. Náklady na provoz infrakabiny jsou srovnatelné s provozem běžné napařovací žehličky.

Text: Dana Pešková, Zdroj: Marimex (tabulky náklady na provoz a spotřeba energie), PX FUEL

Štítky:
Související články
17.10.2024
Velkým problémem zvláště v malém bytě může být přemíra knih. Často se stává, že spousta z nich jen zabírá prostor v knihovně, a tak je nutné je vytřídit a některé z nich vyřadit. „Generální“ úklid knihovny je časově náročný, a proto ho dost často odkládáme. Když už se ale do něj pustíme, měli bychom to vzít z gruntu, tedy pořádně zbavit prachu a špíny i samotné regály knihovny. Všechny knihy na
4.10.2024
Každý z nás vnímá barvy jinak, ale u červené se shodneme: Přitahuje pozornost. V interiéru se proto hodí na výrazné akcenty, ale musíte dávat pozor, aby jí nebylo příliš. Příkladem šikovného použití červené může být pohovka do obýváku. Podle psychologů uvolňuje napětí a zvyšuje potřebu komunikovat. Proto tuto barvu mívají nezřídka pohovky v televizních talk show. V bytě je ovšem třeba ji promyšl
29.8.2024
Našim předkům visely v oknech krajkové záclony s volány a mašlemi, později je vystřídaly jednodušší, rovné záclony. I ony ale mají dnes náhradníky – závěsy, rolety či japonské stěny. Pokud i vy chcete mít byt bez záclon a nechcete ani klasické žaluzie, dobře si promyslete, zda se třeba netypické rolety budou do vašeho obývacího pokoje hodit. Máte v něm okna na severní stranu? V tom případě vám
30.7.2024
Nemůžete sáhnout vedle. Pokud se letos chystáte malovat, pak se tyto líbivé barvy dobře se kombinuji s dalšími tóny. Very Peri aneb Barvínkově modrá Skutečně, inspirací pro tento trend byly kvítky modrofialové varianty barvínku menšího. Barvínku se říká také brčál, ovšem označení „brčálová“ si pro sebe už dávno zabrala ostře zelená. Takže raději Very Peri, jak ji nazvali odborníci na barvy insti
26.7.2024
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes toto nízké čalouněné sedátko bez opěradla slouží n
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Nový klenot Four Season v Ósace
epochalnisvet.cz
Nový klenot Four Season v Ósace
Nový hotel prestižní značky se nachází ve 28. patře nově postavené víceúčelové budovy One Dojima od architekta Nikkena Sekkei a nabízí moderní zážitek ve stylu tradičního ryokanu. Celé 36. patro pak bylo vyhrazeno jako wellness zóna a najdete tu také šest originálních restaurací, včetně japonského čajového salonku a kantonské kuchyně.   Klíčové obchodní centrum Japonska
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných