Počasí nám dává najevo, že kralování se ujímá paní Zima. To je ten nejlepší čas jít se ohřát. Co třeba do sauny?
I když slovo sauna pochází z Finska (označovalo malý domek, ve kterém se vzduch ohříval pecí), na výběr je vedle té „finské“ ještě několik dalších typů saun. A některé z nich si můžete pořídit i domů.
Se žhavými kameny
Když se řekne sauna, představí si mnozí z nás místnost obloženou voňavým dřevem, ve které je poměrně vysoká teplota (klidně 90 °C) a vlhkost kolem 30 procent. Takový popis patří právě finské sauně.
Aby byl úplný, je k němu nutné přidat ještě lávové kameny umístěné na kamnech, vědro s vodou a dřevěnou naběračku. Občas (pro udržení správné vlhkosti) se rozžhavené kameny polijí vodou a na malou chviličku se objeví pára.
V mlžném oparu
S párou je spojen i jiný druh sauny. Tzv. parní lázeň se od finské sauny liší tím, že není obložená dřevem, ale keramickým obkladem. A páry je v ní tolik, že se v ní všechno ztrácí jako v té nejhustší mlze.
Z toho je jasné, že vlhkost tady dosahuje téměř 100 procent, ale teplota se vyšplhá jen na 50-60 °C. Tak si ji mohou dovolit i ti, kteří saunu ze zdravotních důvodů nesmějí. Ale tělo se v ní moc neprohřeje. Jen se dokonale prokrví.
Každý, kdo navštívil Turecko, si pravou parní lázeň nejspíš vychutnal a pravděpodobně i s příjemnou masáží. Protože tento typ sauny Turci milují, mají je téměř na každém kroku.
Suchar, co to rozpálí
Vypadá skoro stejně, jako finská. Je také obložena dřevem a také to v ní voní. Rozdíly se ale u tzv. švédské sauny přece jen najdou. Teplota se v ní může vyšplhat i přes 100 °C, ale vlhkost je naopak nízká, do 5 procent. Proto se jí také říká „suchá“.
Přestože prý v ní člověk dokázal neuvěřitelně shazovat svá nadbytečná kila (díky vysoké teplotě), je dnes už na ústupu. Kdo by také chtěl sedět v takové rozpálené peci!
Zářící teplo
Sauna pro každého. I tak by se dala nazvat tzv. infrakabina. Proč?
Protože teplota je nastavená na neuvěřitelných 30 – 60 °C. Saunovat se tak mohou i lidé se zdravotními potížemi, jako je vysoký krevní tlak a potíže se srdcem, kterým většinou klasické saunování nedělá dobře.
Navíc se díky technologii infračerveného záření 80 % tepla dostane přímo do těla a pouze 20 % se rozprostře v místnosti.
Za vznik infrakabin je svět vděčný japonskému doktorovi Ishikawovi, který si v roce 1965 nechal patentovat keramické zářiče nutné pro provoz tohoto typu sauny.
Přenosná
Existuje ještě jedna možnost, jak mít svou saunu doma. Koupit si můžete mobilní saunu, a to jak parní, tak infrakabinu. Výhodou je, že ani jedna nevyžaduje žádnou speciální instalaci, složité připojování ani časově náročnou údržbu.
Obě jsou však spíše provizorním, i když velmi levným řešením (parní stojí kolem 2000 Kč, infrakabina zhruba 7000 Kč).
A ještě další…
Dnes je na trhu k mání také tzv. biosauna. Je kombinací parní a finské sauny s teplotou kolem 60 °C a vlhkostí vzduchu 30 – 60 procent. Vedle ní si velkou oblibu získává další hybrid mezi saunami, a to sauna kombinovaná.
Tato varianta je podle prodejců velmi žádaná a v jednom prostoru nabízí hned několik druhů saun – finskou, solnou, parní a infrakabinu. Poslední sauna, o které se zmíníme, je tzv. solná.
Může to být klasická finská sauna, infrakabina nebo sauna kombinovaná, rozdíl je ve vnitřním obkladu stěn. Tvoří ho z velké části solné cihly nebo solné štípané kameny. Může být doplněna o solné koše.
A kterou domů?
Výčet jednotlivých typů saun máme za sebou, ale teď je dobré se poohlédnout po té, kterou bychom mohli mít přímo doma. Když na to půjdeme vyřazovacím způsobem, jasně prohrává švédská sauna. Tu vyloučíme úplně.
Parní lázně si pořídit můžeme, ale spíš do rodinných domů. Jejich instalace jsou docela náročné. Sauna kombinovaná se do panelového bytu také nejspíš nevejde. Zbývají na výběr finská sauna a infrakabina. Každá má své pro a proti, tak se na ně pojďme podívat zblízka.
FINSKÁ SAUNA
* Je k instalaci do bytu určitě náročnější než infrakabina. Někdy jsou nutné i stavební úpravy. K místu, kde sauna bude stát, je třeba dovést třífázový kabel s vlastním jištěním a proudovým chráničem. Vedle elektroinstalace je důležitá také podlaha. Měla by být rovná, nejlépe z mrazuvzdorné keramiky.
* Vedle sauny vybíráte také topidlo (nejčastěji se spotřebou 9 kWh), i když většinou kvalitní prodejci dodají kompletní saunu včetně doplňků.
* U finské sauny byste měli řešit i ochlazování těla. Někomu k tomu stačí ledová sprcha, jiný dává přednost ochlazovací kádi.
* Pokud doplňky nedodá výrobce, počítejte ještě s roštem, vědrem na vodu a naběračkou, kameny a dalšími „maličkostmi“.
* Jestli nejste řemeslně zruční (problém bývá zejména s neodborně umístěným topidlem), je lepší nechat si saunu zhotovit na klíč. Při výběru renomované firmy získáte navíc jistotu, že práce bude odvedena kvalitně a především odborně. Zkušení pracovníci dokážou saunu postavit do 1–2 dnů, navíc se zárukou.
* Cena začíná někde na 30 tisících Kč (u sauny pro 1 osobu), ale spíš počítejte minimálně dvakrát tolik i víc.
INFRAKABINA
* Nepotřebuje v bytě žádný velký prostor ani stavební úpravy. Ty nejmenší, určené pro jednu osobu, zaberou zhruba 1 m².
* Nevytváří žádnou páru ani se nezahřívá na vysokou teplotu, která by případně mohla poškodit byt, proto ji lze umístit skutečně kamkoliv. Stačí rovná podlaha a obyčejná elektrická zásuvka na 220 V.
* Při plánování umístění však myslete na otevírání dveří.
* Provoz je asi tak 10x levnější než u finské sauny. Rozehřátí zabere pouze 5-10 minut, během kterých je však dobré být již uvnitř sauny a nechat tělo rozehřívat společně s okolním vzduchem. Ideální doba saunování je kolem 25-40 minut.
* Ušetří se výdaje za bazének (káď), protože po užití infrasauny není potřeba ochlazení těla studenou vodou. Naopak je dobré se opláchnout vlažnou vodou, aby tělo nezažilo šok a dál se mohlo potit a vyplavovat škodlivé látky.
* Ty nejlevnější pořídíte již od nějakých 15 tisíc Kč, ale pozor, nízká cena se často odrazí na kvalitě. Proto je dobré sáhnout raději výš. Opravdu kvalitní infrakabiny mohou být dokonce dražší, než finské sauny. Důvodem je použitá technologie.
Ptejte se na infrazářiče, mají různý rozsah vyzařovaného spektra, které je důležité pro rehabilitační účinky.
Kolik stojí saunování
Jeden „pobyt“ v infrakabině vyjde zhruba na 5 Kč, což je méně než použití rychlovarné konvice. Náklady na provoz infrakabiny jsou srovnatelné s provozem běžné napařovací žehličky.
Text: Dana Pešková, Zdroj: Marimex (tabulky náklady na provoz a spotřeba energie), PX FUEL