Domů     Rýmovník: Rostlina se sílou obra
Rýmovník: Rostlina se sílou obra
29.12.2020

V poslední době získává na popularitě malá nenápadná rostlina jménem rýmovník. Proč je z ní najednou celebrita?

Česky se rostlině také říká molice, nebo moud, patří mezi hluchavkovité a botanici rozeznávají na 350 druhů. Nás bude ale nejvíce zajímat druh pocházející Austrálie, který se postupně se rozšířil po celém světě – Plectranthus argentatus.

To je ten , který pomáhá při oné protivné nemoci, při které se nedá stát sedět ani ležet a která nás s pravidelnou neúprosností navštěvuje několikrát do roka.

S rýmou zatočí

Pokud tuhle pokojovku máte doma, stačí uštípnout list, zlomit ho a přičichávat. Nejlépe před spaním, ale i během dne. Při nástupu rýmy můžete lísteček nosit s sebou v kapse a opakovaně vdechovat silice, trvá velice dlouho, než začne uvadat.

Astmatikům určitě neuškodí, když rozlámaný lístek v nádobě s vodou položí na noc na topení. Listy můžete používat celoročně, protože rostlinka rychle dorůstá.

Kudy teče, tudy léčí

Rýmovník se používá i k výrobě odvaru, který snižuje krevní tlak a cholesterol. Při vnějším používání listy pomáhají hojit rány a spáleniny.

Doporučuje se i vnitřní užívání – čaj si můžete dát při bolesti hlavy, zmíněném nachlazení nebo třeba při trávicích problémech.

Co ještě umí rýmovník

– Okoření jídlo

Je vlastně takovým všestranným domácím pomocníkem. Jeho lístky můžeme zkusit využít při vaření a to všude tam, kde se používá šalvěj, tedy například pro dochucení zvěřiny nebo do marinády na grilování. Výborná je tato bylinka k přípravě pikantních paštik.

– Vyžene hmyz

Zatímco člověku rýmovník voní, cítí v něm hlavně meduňku, ale také mátu, někteří mluví i o kafru, hmyz tuhle vůni přímo nesnáší. A tak máme hned po ruce bojovníka proti mouchám a komárům. A že v zimě nejsou?

Nevadí, moli ho nesnášejí úplně stejně, což jistě potěší kdejakou hospodyňku, která jim mnohdy marně vyhlašuje válku.

Jak ho pěstovat?

Rýmovník je na pěstování velmi nenáročná rostlina. Měli byste mu dopřát dostatek světla, ale zároveň ho chránit před ostrým poledním sluncem. Zalévat je potřeba opravdu s mírou, zvláště v zimě.

Uškodit mu můžete přelitím, to poznáte, když mu začnou černat listy. Jediná pomoc je okamžitě omezit zálivku, a když už se zdá, že ho nezachráníte, vypěstujte si novou rostlinku. Vůbec nesnáší průvan a přísun mrazivého vzduchu při větrání.

Na jaře nezapomeňte rostlinku přesadit, občas ji přihnojte hnojivem na bylinky nebo přírodním hnojivem a několikrát do roka zaštípněte, aby si udržela pěkný tvar. Zaštipování pomůže košatému vzhledu.

Ničeho se nebojte, nové šlahouny, které se objevují v paždí listů, rostou rychle. Jedna uštípnutá větvička a vzniknou nejméně dvě další, ještě hezčí.

Množení

Nařežte řízky, které pak zapícháte do písčité zeminy a přikryjete sklenicí. Nebo výhonek dejte do nádobky s vodou a uvidíte, že za krátký čas pustí kořínky.

Rýmovník má malé nenápadné kvítky, které se objeví v zimních měsících na velice krátkou dobu, zhruba na týden. Zkušení pěstitelé doporučují květy včas odstřihnout.

Čaj

5 lístků rýmovníku, 0,4 l vody, 1 lžička medu

Postup: Několik lístků dobře omyjeme a přelijeme převařenou, mírně zchladlou vodou. Dosladíme medem a pijeme co nejteplejší.

Sirup

30–40 lístků rýmovníku, 1 granátové jablko 1 pomeranč, 1 citron, 1 kg cukru krupice, voda

1) Den předem si připravíme odvar z rýmovníku a ovoce: Očištěné, ale neumyté lístky rýmovníku nasypeme do hrnce, přidáme plátky důkladně očištěného pomeranče, citronu a granátového jablíčka. Vše zalijeme horkou vodou tak, aby všechny suroviny byly zcela ponořené.

2) Přiklopíme pokličkou a necháme louhovat.

3) Druhý den přecedíme obsah hrnce přes husté sítko.

4) Scezený výluh přivedeme k varu, pak ztlumíme zdroj tepla a po částech postupně přisypeme cukr.

5) Vaříme, za občasného zamíchání pozvolna, dokud sirup nedostane měděný odstín a nezačne lehce houstnout. Ještě teplý plníme do vhodných skleniček, pevně uzavřeme a necháme vychladnout dnem vzhůru. Sirup uchováváme na chladném místě.

Tip: Pokud nemáte po ruce granátové jablko, můžete sirup udělat bez něj.

Tinktura

500 ml 80% alkoholu, 20 listů z rýmovníku

1) Alkohol nalijeme do nádoby a přidáme čerstvě otrhané listy z rýmovníku. Nádobu zakryjeme utěrkou a dáme do tmavé místnosti louhovat. Doba louhování cca 3 měsíce.

2) Každý den bychom měli tinkturu promíchat. Pokud listy začnou hnědnout, tak je okamžitě odstraníme. Hotovou tinkturu slijeme do čisté nádoby.

Tinktura se užívá 3x denně po 10 kapkách, které se přidávají do smoothie, čaje nebo šťávy. Slouží pro posílení imunity a samozřejmě pomáhá při nachlazení.

Text Eva Hořánková

Foto PX FUEL, ibiskyzahradni.eu

Předchozí článek
Související články
16.10.2024
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte šikmo přes první. 3) Postupujte od největších po nejm
14.10.2024
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo z nás. Ale po sezoně se to prostě udělat musí, a když už, tak pořádně. A je celkem
11.10.2024
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby prosperovaly v našich podmínkách, je třeba tilland
2.10.2024
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v 16. století. Dokonce se mu měli věnovat samurajov
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
reklama
Šikovné tipy
Domácí kosmetika s vůní medu
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
historyplus.cz
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
„Dívky sem přicházejí jako panny a odcházejí jako prostitutky!“ neberou si servítky antičtí mravokárci. Město Baia, kde si římská smetánka vyhazuje z kopýtka, považují za doupě neřesti. A když tento symbol nemravnosti později pohltí moře, spousta lidí si to vykládá jako boží trest za všechny hříchy, které v něm byly kdy spáchány.   Saint Tropez či
Elegantní exkluzivní župany
rezidenceonline.cz
Elegantní exkluzivní župany
Vyrobené z prvotřídních materiálů, jako jsou hebká bavlna nebo měkké froté, představují symbol pohodlí a elegance. Stylové modely, jež jsou vrcholem sofistikovanosti, nabízejí dokonalý zážitek relaxace nejen po koupeli. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem  
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
epochaplus.cz
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
enigmaplus.cz
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
Jeden z obrazů francouzského malíře Nicolase Poussina (1594-1664) je více než pouhým působivým umělecký dílem. Kolem této malby se vyrojily teorie, které poukazují na záhadné poselství tohoto obrazu.
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
skutecnepribehy.cz
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
Do domu se nám nastěhovala paní Dokonalá. Byli jsme z ní všichni tak znechucení, že se muselo něco stát. Nikdy jsem neměla problém se sousedy, v tom činžovním domě bydlím od svého dětství, byt jsem podědila po rodičích, a lidé, co tu s námi žili, byli vždycky skvělí. Jako sousedé jsme drželi pospolu, občas jsme se scházeli na dvorku
Pečený pikantní květák
tisicereceptu.cz
Pečený pikantní květák
Podávejte se zeleninovými hranolky a jogurtovým dipem, případně se zakysanou smetanou smíchanou s nivou nebo jiným modrým sýrem. Suroviny 1 květák 120 g hladké mouky 100 ml vody sůl Na omá
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
iluxus.cz
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
Victorinox hrdě představuje šestou limitovanou edici kapesního nože z kolekce Winter Magic. Spartan Winter Magic Limited Edition 2024, inspirovaný okouzlující švýcarskou zimou, je nejnovějším přírůstk
Velká léčivá síla
nejsemsama.cz
Velká léčivá síla
Sezamová semínka patří mezi zdravé potraviny, které nám dokážou pomoci s mnoha neduhy. Jejich kladný vliv na lidské tělo je nepopiratelný. O sezamu se říká, že žádná skála před ním nezůstane celá. Dvoumilimetrové semínko je prý nejstarší koření na světě a ukrývá se v něm velká léčivá síla. Obsahuje důležité minerální látky a kvalitní bílkoviny, takže je jasné, že jsou
Slováčková od základu mění život!
nasehvezdy.cz
Slováčková od základu mění život!
S rakovinou bojuje jako lvice. Anna Slováčková (29) přehodnotila priority a rozhodla se zásadně změnit život. Roli v tom hraje i její partner Matěj Růžička. Rakovina se jí vrátila po třech letech.
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
epochalnisvet.cz
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné. Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
21stoleti.cz
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních