Domů     Revmatismus: Rozhodující je včasná léčba
Revmatismus: Rozhodující je včasná léčba
23.10.2020

Nepodceňujte revmatismus, není to běžný neduh zralého věku, s nímž je třeba se smířit. Naopak, proti revmatickým onemocněním je třeba zasáhnout co nejdříve, aby na těle napáchaly co nejméně škod.

Revmatické potíže se často rozvíjejí jen pomalu. Když už začnou skutečně obtěžovat, zjistíte, že čekací doby na speciální vyšetření trvají týdny, někde i měsíce.

Řada lidí se tak poprvé dostane do revmatologické ordinace až ve stavu, kdy nemoc pokročila a zanechala těžko odstranitelné následky. Vyšší už je také riziko závažných komplikací.

Nejde jen o klouby

A to je ten problém: Dlouhodobý zánět při revmatických onemocněních má dopad nejen na postiženou partii, ale negativně ovlivňuje zdraví také celkově. Co může v těle napáchat?

Revmatologové varují především před narůstajícím výskytem oběhových potíží, což zahrnuje i riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Stejně tak mohou silné vleklé záněty vést k rozvoji osteoporózy, která zvýší bolestivost a omezí mnohdy už tak sníženou pohyblivost. Revmatický zánět ale může také podpořit rozvoj nádorového bujení.

Přesně z těchto důvodů je důležitá včasná léčba revmatismu, aby bránila nebezpečným komplikacím. Nezanedbatelná je ovšem i úleva při nepříjemných dopadech chronického zánětu na každodenní život, neboť způsobuje vyčerpanost, slabost a malátnost.

Potíže nepřehlížejte

Včasné zahájení léčby ovšem u revmatických onemocnění komplikuje také fakt, že se mnohdy projevují netypicky. Při vyšetření tak zavádějí na falešnou stopu. Je to tím, že revmatismus zdaleka neznamená jen bolesti a otoky kloubů.

Existuje několik stovek revmatických onemocnění, které mohou mít různorodé a velmi odlišné projevy. Pro představu zahrnují také svalový revmatismus, ale i dnu nebo Bechtěrevovu chorobu.

Proto bychom sami jako pacienti neměli rezignovat u obtíží, které trvají delší dobu a přes léčbu se nelepší, nebo dokonce zhoršují. Příčinou nezdaru může být právě špatná diagnóza a z ní vyplývající neúčinnost léčby.

Některé z těchto potíží jsou typické právě pro zánětlivá revmatická onemocnění. Čeho si zvlášť všímat?

Varovné signály:

Bolest: Objevuje se nezávisle na fyzické zátěži. Často se ozývá v brzkých ranních hodinách a může budit ze spánku.

Obvykle ji aspoň v počátku rozvoje nemoci dokážou rychle utišit protizánětlivé léky proti bolesti, ale stejně tak pomáhá pohyb, který mírní bolestivost.

Malátnost: Jestliže tento stav delší dobu přetrvává, pak může ukazovat na zánět v těle. Zvláště varující je, pokud slabost, nevýkonnost a malátnost doprovázejí opakované lehce zvýšené teploty do 38 °C.

Noční pocení: Opakované pocení zvláště během spánku, pro nějž se nedá najít jiná zjevná příčina, naznačuje, že v těle probíhá zánětlivý proces. Obvykle ho rovněž doprovází chronická únava.

V tomto případě je vhodné nechat udělat laboratorní vyšetření, které potvrdí nebo vyloučí zánětlivé změny v krvi.

Otoky kloubů: Mohou postihnout rozličné partie v těle, vyskytují se jednostranně, ale i symetricky při určitých onemocněních. Mohou se i stěhovat.

Klouby trápí hlavně ženy

Skutečně, kloubním revmatismem, kterému se správně říká revmatoidní artritida, trpí trojnásobné množství žen než mužů. A i když je toto onemocnění spojováno se stářím, ve skutečnosti se první projevy začínají rozvíjet už ve středním věku i dříve.

Velmi často zánět postihuje zápěstí a drobné klouby rukou, což je pro ženy zvláště nepříjemné jak z estetického, tak praktického ohledu. Pokračující onemocnění totiž vytváří deformity, takže klesá pohyblivost rukou.

Zánět může ale napadnout i další klouby, zejména prsty nohou, loketní a ramenní kloub, méně časté je naopak postižení kyčle a kolena.

Dá se revmatismu předejít?

Bohužel nedá. Příčinou zánětu je totiž chyba ve fungování imunitního systému. Ten mylně označí vnitřní povrch kloubního pouzdra jako cizorodou tkáň a pak na ni začne agresivním způsobem útočit, aby ji zničil.

Imunitní systém k tomu používá metody jinak určené k boji proti národovým buňkám. Navenek se tento útok projeví zpočátku jen otokem postiženého kloubu a pocitem tlaku v něm. Čím déle ale tento chybný imunitní proces trvá, tím výraznější bolestivost způsobuje.

Kloub se mění, ubývá v něm chrupavky, po jejím zničení se narušují i okraje kosti. Tělo se přesto snaží problém řešit a odhalené části kostí, jeden z hlavních zdrojů bolesti, se pokouší uhladit novým růstem kosti. To však vede jen k deformaci kloubu a dalšímu omezení pohyblivosti.

Jde o celkové onemocnění

Bolestivé změny kloubu jsou ovšem jen viditelnou částí choroby, ve skutečnosti jde vzhledem k roli imunitního systému o celkové onemocnění. S jeho postupem se proto začnou objevovat rozmanité další potíže v různých tělesných partiích.

Viditelné a na první pohled zřetelné jsou tvrdé bulky pod kůží. Usazují se hlavně v okolí nemocných kloubů, tedy na prstech a na lokti, a reagují na pohmat bolestivě. Mnohem záludnější jsou ale neviditelné změny v těle.

Revmatický zánět může v důsledku vést k anémii i postižení ledvin nebo zraku, může také dále zvýšit bolestivost a omezit pohyblivost, když napadne šlachy nebo krční páteř.

Léčit co nejdříve

Aby se takovému rozšíření nemoci na další tkáně podařilo zabránit, je naprosto zásadní zahájit léčbu včas. To v ideálním případě znamená do tří měsíců od objevení prvotních potíží v kloubu.

Pak je také největší šance na to, že se podaří kloub udržet dlouhodobě pohyblivý a bez bolesti. Už vzniklé poškození v kloubu se sice odstranit nedá, ale terapie dokáže omezit další postup ničení kloubu a vznik deformací.

Nikoli nepodstatným důvodem pro včasnou léčbu je i to, že pomůže zmírnit vyčerpanost a slabost, která revmatoidní artritidu doprovází a může být podobně nepříjemná jako při chřipce.

Kouření jako přitěžující okolnost

Co chybu v imunitním systému vyvolává, zatím věda nezjistila. Jisté je, že podstatnou roli v tom hraje genetický sklon k tomuto onemocnění a ten patrně v kombinaci s určitými toxickými látkami dokáže revmatické procesy spustit.

Ve většině případů je podle medicínských studií spouštěcím momentem kouření. Tabákové toxiny navíc dokážou zhoršit průběh nemoci a omezit účinky léčiv.

Co podpoří léčbu?

Pro zachování a obnovení pohyblivosti postižených kloubů je zásadní pravidelný trénink. Toto doporučení určitě od lékaře dostanete a je vhodné se ho skutečně držet a cvičení zařadit na denní program.

Pohyb bude pomáhat také tlumit bolest, už proto je vhodné překonat počáteční nepříjemné pocity. K nejvhodnějším pohybovým aktivitám patří jóga, nordig walking i běžná chůze, cvičení ve vodě, tajči a pilates.

Kromě pohybu přispívá ke zvládnutí potíží zdravější jídelníček, prospěšné má být zejména omezení sladkostí, některá doporučení se týkají i snížení spotřeby masa. S ohledem na zátěž těla kladenou na velké klouby se pak vždy vyplatí redukce nadváhy.

Bolest přetížených kloubů

Postupný rozpad kloubu může vyvolat nejen zánět, ale také přetížení nebo špatné postavení kloubu při pohybu. I v tomto případě jde o revmatické onemocnění, a sice o artrózu. Oproti zánětlivé artritidě je to spíše nemoc vyššího věku.

Poškozené klouby reagují velmi citlivě na pohyb, což je tím nepříjemnější, že se často jedná o velké klouby kyčlí a kolenou. Aktivita sice i zde přispívá k udržení pohyblivosti a zmírnění potíží, ale za cenu překonávání vyšší bolestivosti.

Pohyb podporuje tvorbu kloubní tekutiny a ta zmírňuje bolestivé tření v poškozeném kloubu.

Důležitá je prevence

Artróze je snazší předcházet, což znamená zejména ve vyšším věku šetřit klouby před nadměrnou zátěží a také před úrazy. Právě zlomeniny jsou jedním z hlavních důvodů, proč dojde k narušování chrupavky. Pozor na sporty spojené s doskoky, což může být například tenis nebo lyžování.

Další častou příčinou vzniku artrózy jsou ortopedické vady, kdy při hledání úlevové polohy nadměrně zatěžujeme zatím zdravé klouby. Taky pomohou speciální vložky do bot, uleví nejen při akutní bolesti při chůzi, ale působí i jako prevence kloubních změn.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je