Domů     Revmatismus: Rozhodující je včasná léčba
Revmatismus: Rozhodující je včasná léčba
23.10.2020

Nepodceňujte revmatismus, není to běžný neduh zralého věku, s nímž je třeba se smířit. Naopak, proti revmatickým onemocněním je třeba zasáhnout co nejdříve, aby na těle napáchaly co nejméně škod.

Revmatické potíže se často rozvíjejí jen pomalu. Když už začnou skutečně obtěžovat, zjistíte, že čekací doby na speciální vyšetření trvají týdny, někde i měsíce.

Řada lidí se tak poprvé dostane do revmatologické ordinace až ve stavu, kdy nemoc pokročila a zanechala těžko odstranitelné následky. Vyšší už je také riziko závažných komplikací.

Nejde jen o klouby

A to je ten problém: Dlouhodobý zánět při revmatických onemocněních má dopad nejen na postiženou partii, ale negativně ovlivňuje zdraví také celkově. Co může v těle napáchat?

Revmatologové varují především před narůstajícím výskytem oběhových potíží, což zahrnuje i riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Stejně tak mohou silné vleklé záněty vést k rozvoji osteoporózy, která zvýší bolestivost a omezí mnohdy už tak sníženou pohyblivost. Revmatický zánět ale může také podpořit rozvoj nádorového bujení.

Přesně z těchto důvodů je důležitá včasná léčba revmatismu, aby bránila nebezpečným komplikacím. Nezanedbatelná je ovšem i úleva při nepříjemných dopadech chronického zánětu na každodenní život, neboť způsobuje vyčerpanost, slabost a malátnost.

Potíže nepřehlížejte

Včasné zahájení léčby ovšem u revmatických onemocnění komplikuje také fakt, že se mnohdy projevují netypicky. Při vyšetření tak zavádějí na falešnou stopu. Je to tím, že revmatismus zdaleka neznamená jen bolesti a otoky kloubů.

Existuje několik stovek revmatických onemocnění, které mohou mít různorodé a velmi odlišné projevy. Pro představu zahrnují také svalový revmatismus, ale i dnu nebo Bechtěrevovu chorobu.

Proto bychom sami jako pacienti neměli rezignovat u obtíží, které trvají delší dobu a přes léčbu se nelepší, nebo dokonce zhoršují. Příčinou nezdaru může být právě špatná diagnóza a z ní vyplývající neúčinnost léčby.

Některé z těchto potíží jsou typické právě pro zánětlivá revmatická onemocnění. Čeho si zvlášť všímat?

Varovné signály:

Bolest: Objevuje se nezávisle na fyzické zátěži. Často se ozývá v brzkých ranních hodinách a může budit ze spánku.

Obvykle ji aspoň v počátku rozvoje nemoci dokážou rychle utišit protizánětlivé léky proti bolesti, ale stejně tak pomáhá pohyb, který mírní bolestivost.

Malátnost: Jestliže tento stav delší dobu přetrvává, pak může ukazovat na zánět v těle. Zvláště varující je, pokud slabost, nevýkonnost a malátnost doprovázejí opakované lehce zvýšené teploty do 38 °C.

Noční pocení: Opakované pocení zvláště během spánku, pro nějž se nedá najít jiná zjevná příčina, naznačuje, že v těle probíhá zánětlivý proces. Obvykle ho rovněž doprovází chronická únava.

V tomto případě je vhodné nechat udělat laboratorní vyšetření, které potvrdí nebo vyloučí zánětlivé změny v krvi.

Otoky kloubů: Mohou postihnout rozličné partie v těle, vyskytují se jednostranně, ale i symetricky při určitých onemocněních. Mohou se i stěhovat.

Klouby trápí hlavně ženy

Skutečně, kloubním revmatismem, kterému se správně říká revmatoidní artritida, trpí trojnásobné množství žen než mužů. A i když je toto onemocnění spojováno se stářím, ve skutečnosti se první projevy začínají rozvíjet už ve středním věku i dříve.

Velmi často zánět postihuje zápěstí a drobné klouby rukou, což je pro ženy zvláště nepříjemné jak z estetického, tak praktického ohledu. Pokračující onemocnění totiž vytváří deformity, takže klesá pohyblivost rukou.

Zánět může ale napadnout i další klouby, zejména prsty nohou, loketní a ramenní kloub, méně časté je naopak postižení kyčle a kolena.

Dá se revmatismu předejít?

Bohužel nedá. Příčinou zánětu je totiž chyba ve fungování imunitního systému. Ten mylně označí vnitřní povrch kloubního pouzdra jako cizorodou tkáň a pak na ni začne agresivním způsobem útočit, aby ji zničil.

Imunitní systém k tomu používá metody jinak určené k boji proti národovým buňkám. Navenek se tento útok projeví zpočátku jen otokem postiženého kloubu a pocitem tlaku v něm. Čím déle ale tento chybný imunitní proces trvá, tím výraznější bolestivost způsobuje.

Kloub se mění, ubývá v něm chrupavky, po jejím zničení se narušují i okraje kosti. Tělo se přesto snaží problém řešit a odhalené části kostí, jeden z hlavních zdrojů bolesti, se pokouší uhladit novým růstem kosti. To však vede jen k deformaci kloubu a dalšímu omezení pohyblivosti.

Jde o celkové onemocnění

Bolestivé změny kloubu jsou ovšem jen viditelnou částí choroby, ve skutečnosti jde vzhledem k roli imunitního systému o celkové onemocnění. S jeho postupem se proto začnou objevovat rozmanité další potíže v různých tělesných partiích.

Viditelné a na první pohled zřetelné jsou tvrdé bulky pod kůží. Usazují se hlavně v okolí nemocných kloubů, tedy na prstech a na lokti, a reagují na pohmat bolestivě. Mnohem záludnější jsou ale neviditelné změny v těle.

Revmatický zánět může v důsledku vést k anémii i postižení ledvin nebo zraku, může také dále zvýšit bolestivost a omezit pohyblivost, když napadne šlachy nebo krční páteř.

Léčit co nejdříve

Aby se takovému rozšíření nemoci na další tkáně podařilo zabránit, je naprosto zásadní zahájit léčbu včas. To v ideálním případě znamená do tří měsíců od objevení prvotních potíží v kloubu.

Pak je také největší šance na to, že se podaří kloub udržet dlouhodobě pohyblivý a bez bolesti. Už vzniklé poškození v kloubu se sice odstranit nedá, ale terapie dokáže omezit další postup ničení kloubu a vznik deformací.

Nikoli nepodstatným důvodem pro včasnou léčbu je i to, že pomůže zmírnit vyčerpanost a slabost, která revmatoidní artritidu doprovází a může být podobně nepříjemná jako při chřipce.

Kouření jako přitěžující okolnost

Co chybu v imunitním systému vyvolává, zatím věda nezjistila. Jisté je, že podstatnou roli v tom hraje genetický sklon k tomuto onemocnění a ten patrně v kombinaci s určitými toxickými látkami dokáže revmatické procesy spustit.

Ve většině případů je podle medicínských studií spouštěcím momentem kouření. Tabákové toxiny navíc dokážou zhoršit průběh nemoci a omezit účinky léčiv.

Co podpoří léčbu?

Pro zachování a obnovení pohyblivosti postižených kloubů je zásadní pravidelný trénink. Toto doporučení určitě od lékaře dostanete a je vhodné se ho skutečně držet a cvičení zařadit na denní program.

Pohyb bude pomáhat také tlumit bolest, už proto je vhodné překonat počáteční nepříjemné pocity. K nejvhodnějším pohybovým aktivitám patří jóga, nordig walking i běžná chůze, cvičení ve vodě, tajči a pilates.

Kromě pohybu přispívá ke zvládnutí potíží zdravější jídelníček, prospěšné má být zejména omezení sladkostí, některá doporučení se týkají i snížení spotřeby masa. S ohledem na zátěž těla kladenou na velké klouby se pak vždy vyplatí redukce nadváhy.

Bolest přetížených kloubů

Postupný rozpad kloubu může vyvolat nejen zánět, ale také přetížení nebo špatné postavení kloubu při pohybu. I v tomto případě jde o revmatické onemocnění, a sice o artrózu. Oproti zánětlivé artritidě je to spíše nemoc vyššího věku.

Poškozené klouby reagují velmi citlivě na pohyb, což je tím nepříjemnější, že se často jedná o velké klouby kyčlí a kolenou. Aktivita sice i zde přispívá k udržení pohyblivosti a zmírnění potíží, ale za cenu překonávání vyšší bolestivosti.

Pohyb podporuje tvorbu kloubní tekutiny a ta zmírňuje bolestivé tření v poškozeném kloubu.

Důležitá je prevence

Artróze je snazší předcházet, což znamená zejména ve vyšším věku šetřit klouby před nadměrnou zátěží a také před úrazy. Právě zlomeniny jsou jedním z hlavních důvodů, proč dojde k narušování chrupavky. Pozor na sporty spojené s doskoky, což může být například tenis nebo lyžování.

Další častou příčinou vzniku artrózy jsou ortopedické vady, kdy při hledání úlevové polohy nadměrně zatěžujeme zatím zdravé klouby. Taky pomohou speciální vložky do bot, uleví nejen při akutní bolesti při chůzi, ale působí i jako prevence kloubních změn.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,