Co vypadá jako nevýhoda, může se při šikovném využití změnit v obrovskou přednost. Na svažité zahradě sice stěží vypěstujete anglický trávník, zato vytvoříte kouzelná zákoutí a malebné porosty svahu.
Svažitá zahrada oproti rovinné nezadržuje vodu. Pokud tedy nemáte dům pod svahem, ale nad ním, jak je obvyklé a rozumné, nebude vám hrozit podmáčení základů a vlhko ve sklepě.
Hlavním úkolem, s nímž se pak musí majitel svažité zahrady vypořádat, je zpevnění terénu a vytvoření teras pro pohodlnější využití zelené plochy. Pomocí teras lze svah rozdělit do několika úrovní, což je nejen praktické, ale současně malebné řešení.
Každá je originál
Právě proto je nesnadné vytvořit obecná pravidla pro úpravu svažitých zahrad. Každopádně platí, že čím větší sklon, tím technicky náročnější budou úpravy, dodávající povrchu stabilitu a oporu proti splavování půdy.
Zatímco u mírného svahu vystačíte se suchými zídkami a balvany zapuštěnými do země, v příkrých terénech bude zapotřebí odborné firmy, která za pomoci techniky vybuduje zděné opěrné zídky s dostatečně pevnými základy a schůdky. Dostatečně stabilní musí být také vybudované terasy.
Pozor: U svahů tak strmých, že je nelze upravit bez technických a stavebních prací, je nutná konzultace se statikem. Ten navrhne řešení nosných teras, zídek i mohutných zdí.
Jak na zídky
– Přírodní kámen
Při menším sklonu zahrady postačí suché zídky z plochých kamenů. Jak na to? Nejdřív je nutné vybudovat výkop o hloubce aspoň 50 cm, který dodá zídce stabilitu. I tak by při této metodě neměla být vyšší než 1 m.
Kameny klademe mírně šikmo proti svahu, tím bude zídka stabilnější. Prostor za kameny prosypáváme pískem, aby tudy mohla protékat voda a nehromadila se. Předností suchých zídek je velmi přirozený vzhled, zvlášť pokud je osázíme.
Méně přirozeně, ale pevněji pak působí kámen spojovaný maltou, což se používá u vyšších zídek. Slabinou kamene je v obou případech cena, je to drahý materiál.
– Beton
Dostupnější variantou kamene jsou betonové bloky. Nemusí být šedé ani nevzhledné, beton se přibarvuje a upravuje se, aby měl patinu, vzhled kamene, cihly nebo dřeva. Jednou z variant betonových produktů pro zahrady jsou palisády.
Jejich výška může být od 40 cm až do 2 m, takže se dají využít i pro zpevnění hodně příkrého svahu. Mají profily různých tvarů, které umožňují přesné a snadné vybudování rovných či oblých linií.
Co se svahem?
Obvykle je nutné řešit dva problémy: Zaprvé vytvoření opěrné obvodové linie. Pro tu se opět dají použít betonové palisády nebo také svahové tvárnice, které jsou cenově dostupné, odolné a velmi praktické.
Umožňují tvarování valu podle terénu, takže může mít různou výšku i sklon s nejrůznějším zakřivením. Slabinou je estetická stránka, působí na zahradě poněkud cizorodě.
Plošné zpevnění
Kromě podpory okraje určitého úseku svahu je obvykle nutné plošně zamezit sesuvům a splavování půdy. U hodně příkrých terénů se hodí trvalá mechanická opora v podobě velmi pevného a odolného pletiva – geomřížoviny.
Vyrábí se z polymerů, takže nekoroduje a může v půdě zůstat trvale. Vedle tvarově stabilní geomřížoviny má i poddajnější variantu, označovanou jako geosíťovina.
Síla kořenů
U pozvolnějších svahů bude vhodnější dočasné zpevnění pomocí přírodních materiálů, které se postupně během pár let rozloží. K tomuto účelu se používá geosíťovina, vyráběná z kokosového vlákna nebo z juty, případně kokosová rohož.
Ta je vhodná pro hodně strmé svahy. Rohož je kombinací kokosového vlákna a netkané textilie, která brání prorůstání plevelů, ale propouští hnojivo, vzduch i vodu. Vypadá přirozeně, je lehká, přitom terén výborně zpevňuje. Její životnost je 2 až 3 roky.
Mechanickou oporu proti erozi pak převezmou vysazené rostliny, které za tu dobu zesílily a hustě prokořenily půdu. Může to být příjemně působící kombinace okrasných dřevin, trvalek a okrasných travin. Z keřů se dobře hodí šeřík, kdoulovec, mochna, dřín nebo růže.
Při úpravě náročnějšího terénu je výhodnější oslovit odborníky, ušetříte si tím následné opravy. Opomenutí zdánlivých drobností, jako jsou drenáž nebo řádné zhutnění podkladu, může znehodnotit jak vynaložené úsilí, tak výsledek.
Svahy se sklonem kolem 30 ° můžeme zpevnit balvany, ukotvenými do hloubky. Současně svah zajistíme nízkými druhy dřevin, které terén podrží kořeny.
Venkovní schodiště je nutné založit podstatně širší než interiérové a stupně dělat naopak nižší. U výšky stupňů ovšem hraje roli i svažitost terénu.
Na svažitých zahradách snáze vybudujete umělý potůček, spád už máte k dispozici. Koryto vyložte fólií, určenou pro jezírka, na ní rozprostřete kameny a zabudujte čerpadlo.
Terasy mohou být dlážděné a určené k zahradnímu stolování, nebo naopak travnaté kouty, neboť o ty je ve svazích nouze.
I vysoké zídky mohou ožít květinami. Osázet se dají svahové tvárnice i suché zídky, nebo si můžete vytvořit takovéto terasové květinové pole.
palisáda
Betonové palisády zdaleka nemusí být jen šedé, teplejší odstíny barev zpříjemní pohled na zahradu i v zimě.
Foto: Shutterstock, Best