Domů     Půst nebo očista?
Půst nebo očista?
1.10.2020

Výplachy střev, polykání hromady pilulek, drastické diety… To určitě není správná cesta k očistě. Detoxikační kúry jsou zvláště oblíbené, ale mnohdy pročistí spíše vaši peněženku než organismus.

Jenže různé duchovní směry přece půst doporučují, namítnete možná. To je pravda. Půstem se ovšem v tomto případě nemyslí hladovění, ale spíše jakési ztišení, obrácení pozornosti do svého nitra. Odepření si radovánek. V bibli se také píše: „Z mnoha jídel bývá nemoc, ale člověk zdrženlivý si prodlužuje život.“

Potřebujete vůbec očistu?

Mějte na paměti, že naše tělo je od přírody uzpůsobeno k tomu, aby se samo s nežádoucími látkami dokázalo vypořádat pomocí přirozených procesů.

Takže pokud v průběhu celého roku dodržujete zásady správné výživy a zdravého způsobu života, očistnou kúru vlastně vůbec nepotřebujete.

Samočistící proces

Tělo se ničím „nezanáší“, nepřekyseluje se (to bychom nepřežili), má své stálé mechanismy, kterými se zbavuje průběžně škodlivin: proto máme játra, ledviny, plíce, kůži a střeva. Jak jednotlivé orgány tělo čistí?

Střeva

Zbavují tělo odpadních látek, které vznikají při trávení. Pokud trávicí systém dobře funguje, odvádí odpad z těla velmi rychle. K tomu potřebuje jednak tzv. přátelské bakterie (nazývají se probiotika) a také vlákninu (které se říká prebiotikum).

Probiotika (laktobacily a bifidobakterie) ohrožují jednoduché cukry, konzervanty, umělá barviva, přehnaná nebo naopak nedostatečná hygiena, stres, kouření, alkohol a léčba antibiotiky, která je ničí společně se škodlivými mikroby.

Podpoří je naopak konzumace zakysaných mléčných výrobků (jogurtů, kyšek, podmáslí, syrovátky…).

Prebiotika (vlákninu) lze popsat jako nestravitelnou složku rostlinných zdrojů, která ve střevě působí jako kartáč. Hojně je najdete například v luštěninách, v ovoci (jablka, hrušky, banány, sušené švestky) a v zelenině.

Obsahují je také semínka, ořechy a otruby. Zařaďte do jídelníčku celozrnné pečivo.

Vyzkoušejte odlehčený jídelníček

Vynechejte tučná masa a uzeniny, nahraďte je krůtím a rybím masem.

Nestravujte se ve fast foodech, nevařte z polotovarů, připravujte si domácí stravu.

Omezte koření a sůl, jídlo dochucujte raději bylinkami.

Místo smažení volte raději vaření v páře. FOTO6

Nejezte zákusky, dorty, koláče a jiná sladká jídla, dejte si místo toho ovoce (ale jen 200 gramů denně a spíše dopoledne).

Naši předci dodávali v předjaří tělu vitamin C v podobě kysaného zelí a brambor a vařili luštěniny včetně cizrny. Dopřejte si tato jídla i vy a přidejte k nim celozrnný chléb.

Naplánujte si více zeleniny, denně jí můžete sníst až 400 gramů.

Úplně zapomeňte na alkohol, co nejvíce omezte kávu.

Zkuste více pít (ale množství vody zvyšujte postupně). Zakažte si sladké nápoje.

Játra

Očišťují krev od všech jedovatých odpadních látek, které odvádějí do žluče. Žluč je přenáší do střev, jimiž jsou škodlivé toxiny vylučovány z těla pryč. Játra můžete podpořit absencí alkoholu. Omezte pití kávy. Vyzkoušejte artyčoky. Podporují detoxikační činnost jater i tvorbu a vylučování žluči.

Z bylinek jsou vhodné kopřiva a ostropestřec mariánský.

Ovšem lepší než lektvary (výtažky z bylin) jsou čerstvé zeleninové šťávy (200 – 300 ml za den).

Bylinkářství je věda

Půst si hodně lidí spojuje s bylinkami. První čerstvé zelené výhonky jsou poslové jara, které obohatí jakýkoli pokrm a stravu o zdravé silice.

Místo zázračných „očistných“ směsí zkuste raději čerstvé, nebo vlastnoručně usušené bylinky (bazalka, tymián, oregano, medvědí česnek, výhonky mladých kopřiv).

Některými bylinkami se lze i předávkovat, otrávit nebo snížit či změnit účinky léků, včetně antikoncepce. Jde především o třezalku tečkovanou, rulík, arniku, náprstník, podběl.

Plíce

Posílají kyslík do krve a zbylé odpadní látky spolu s oxidem uhličitým při výdechu odstraňují z těla pryč. Nejvíce jim prospěje každodenní pobyt na čerstvém vzduchu. O víkendu se seberte a zajeďte si do hor nebo do lesa.

Pravidelný a přiměřený pohyb podpoří jak „očistu duše“, tak vylučování zplodin z těla. Nekuřte.

Ledviny

Vytvářejí moč, která toxiny a odpadní látky vzniklé rozpadem bílkovin odvádí z těla ven. Jejich činnost podpoříte správným pitným režimem. Z bylinek je vhodná petrželová nať, ale není vhodná pro těhotné ženy.

Pamatujte, že dlouhodobý nedostatek tekutin může vést mimo jiné až k poruchám funkce ledvin, vzniku močových kamenů a bolesti hlavy. Dehydratace má a svědomí také stárnutí pokožky.

Pomerančovou šťávou k obezitě

Před „obyčejnou“ vodou raději dáváte přednost jinému nápoji? Opatrně s těmi ovocnými. Pamatujte, že sklenice pomerančového džusu neobsahuje pouze jeden pomeranč, ale klidně pět. Co to znamená?

Že místo 196 kJ přijmete najednou 579 kJ. To samé je i s ostatními džusy (zatímco 100 g jablka má 260 kJ, sklenice jablečného džusu (300 ml) už 588 kJ). Není divu, že ručička váhy pak jde nahoru.

Rozdíl je i mezi 100% džusem, ovocnou šťávou nebo ovocným nektarem (ten může mít dokonce jen 25 % podílu ovocné složky a obsahovat sladidla). Pokud tedy ovocný nápoj, tak ze 100% džusu, ale zředěný alespoň v poměru 1:1.

Kůže 

Pot a mazové žlázy vyměšují toxiny, které ne­mohou být z těla odstraněny jinou cestou. Kůži prospívají pobyt na slunci, masáže a sauna.

Půst jako regenerace

Očistný proces v předjaří můžete pojmout spíše jako regeneraci organismu. Ta může (a měla by) trvat opravdu 40 dnů. Jde o změnu stravování, nikoli o hladovku. Přesto je tento půst vhodný jen pro zcela zdravé jedince.

Zakázán je dětem, těhotným a kojícím matkám a všem nemocným lidem. V období půstu není vhodná extrémní fyzická námaha, ale spíše lehčí aktivity: chůze, příprava zahrady na jaro, lehké kondiční posilování.

Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
15.3.2024
Říká se jim také fytonutrienty. Najdete je v zelenině, ovoci a v zelených potravinách těsně pod slupkou. Tyto pro člověka velmi potřebné látky se teprve zkoumají. Přesto je dnes již prokázáno, jak významné pro nás jsou. Chrání tělo proti volným radikálům, a tím také proti degenerativním onemocněním a chorobám srdce. A zpomalují stárnutí buněk. Které potraviny bychom měli jíst, abychom měli těchto
7.3.2024
Půst si sice spojujeme s jarem, ale nic vám nebrání naplánovat si ho na jakékoliv roční období. Má to totiž nepřehlédnutelné výhody. Nehledě na tradici, která půst provázala s náboženskými svátky jara a zdravotní očistou těla po zimě, je léto dokonce lepší dobou pro půst, ať už zdravotní nebo redukční. Důvodů, proč se vám během prázdninových měsíců bude držet snáze, je hned několik: - Oproti j
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro