Domů     Psoun není pes
Psoun není pes
26.5.2020

Chodí na vodítku jako pes, rád se mazlí jako pes a jako pes umí i pořádně kousnout. Ale jako k psovi se k psounovi rozhodně nemůžeme chovat. Psoun prériový je hlodavec příbuzný veverce a řadí se mezi divoká, i když ochočená zvířata.

Psouni jsou společenští tvorové a samotou velice trpí. V přírodě žijí ve smečkách, kde se neustále opečovávají, vzájemně se objímají, hladí, a dokonce se i líbají. Pokud je chováme v zajetí, musíme jim věnovat spoustu času a péče a smečku jim nahradit.

Psoun si k vám vytvoří velmi silné pouto a přijme vás za svou rodinu. Musíte mu však dát najevo, že vůdcem smečky jste vy, a ne on.

Nový člen rodiny?

Pokud se rozhodnete pořídit si psouna, musíte si uvědomit, že si pořizujete divoké zvíře, a proto bude potřebovat zvláštní přístup. Budete muset respektovat a hlavně pochopit jeho přirozené chování. A uvědomit si, že psoun s vámi bude žít třeba až 8 let.

Pro psouny budete autoritou, jakmile vás jednou přijmou za člena své smečky, ale nikdy nebudete mít nad psounem plnou moc, i když ho do jisté míry můžete ovládat.

Tip Paní domu: Cena za psouna se pohybuje v širokém rozpětí 4000–7000 Kč. Dají se koupit u soukromých chovatelů a v luxusnějších zverimexech.

Jak ho ochočit

Psoun potřebuje mnoho vaší pozornosti a lásky, kterou vám s radostí bude oplácet. Nejlepší je pořídit si mládě staré 7–9 týdnů, které si bude lépe zvykat a snáze vychovávat. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, můžete ho naučit spoustě dovedností.

Chození na vodítku, přijít na zavolání, poprosit o pamlsek… To samozřejmě vyžaduje trénink a trpělivost. Musíte si ale uvědomit, že nejde o psa, a podle toho klást na zvíře požadavky. Psouna má vychovávat jen jeden člověk.

Jak správně krmit?

Psouni jsou býložravci a jejich potravou jsou všechny druhy trávy, seno, bylinky, kořeny, bulvy, oddenky, hlízy, květy, hlávkový salát, kapusta, zelí, brokolice, sladké brambory, mrkev, jablka, kukuřičné klasy nebo fazolové lusky.

V zajetí jim chutnají i kostky pro hlodavce či granule pro činčily, rádi si občas smlsnou také na drobném hmyzu. V přírodě se jejich chutě mění, proto je i v zajetí dobré krmit pestrou stravou a jídelníček často obměňovat.

Tip Paní domu: Psoun chovaný v zajetí má sklony k otylosti, proto je důležité, aby nebyl překrmován a měl dostatek pohybu. Obézní zvíře může onemocnět a pojít.

Nač dávat pozor

Nezapomínejte na stálý přísun čerstvé vody! Podávejte ji v pítku, nejdřív se ale přesvědčte, že z něho psoun dokáže pít.

Čas od času mu můžete dopřát i pamlsek, ale nesmí to být často, abyste zvířátku neublížili. Trochu směsi pro králíky, psí granule, ořechy nebo rozinky…

Pozor na sušenou vojtěšku, je kalorická a hlodavci po ní tloustnou!

Pokud se budete snažit připodobnit jídelníček psouní stravě v přírodě, vyhnete se zdravotním komplikacím. Jako doplněk podávejte vitaminové granule pro hlodavce.

Zajistěte, aby se psoun nedostal k čisticím prostředkům, nevhodným potravinám, elektrickým spotřebičům a kabelům. Pozor na otevřená okna.

Venkovní výběh – Pokud máte zahradu a dost místa, je ideální sestavit skupinu jednoho samce a několika samiček. Pro 3–4 psouny je vhodný prostor o velikosti 3 m2. Je nezbytné, aby základy (nejlépe betonové) sahaly do hloubky dvou metrů. Výběh zasypte těžkou jílovou půdou, ve které si psouni budou hloubit nory.

Pokojová klec – Klec pro jedno zvíře má mít rozměr alespoň 60x50x80 cm, nejlépe vyhovuje víceúrovňová klec pro fretky, kde je větší možnost pohybu. Klec je nutné čistit alespoň jednou týdně.

Dovnitř dejte seno, kukuřičnou podestýlku, látku, nejvhodnější je polyesterová tabulová vata do pokrývek, ze které si psoun udělá pelíšek. Rozhodně nevystýlejte starými bavlněnými triky, prostěradly, vatou ani ničím, co může pouštět vlákna.

Psouní organismus totiž není schopen vylučovat cizí částice, a zvíře by mohlo pojít.

Výbava klece

domeček na spaní (pro snadnější údržbu beze dna)

miska s pískem jako toaleta

2 nerez nebo kameninové misky na suché krmivo a zeleninu

2 pítka na vodu

bidýlko

kousek lana nebo hračka z provazu

krmítko na seno

kus dřeva na hlodání

Něco na zub?

Jako každý hlodavec musí i psoun stále co okusovat. Neustále mu totiž dorůstají řezáky, které musí obrušovat (přerostlé zuby se deformují). Pokud nemá jinou možnost, psoun si v bytě vypomáhá nábytkem, což není nejlepší varianta.

Na hlodání mu opatřete větve stromů, ale i mrkev, granuláty pro hlodavce nebo pár oblázků. Uspějete i s hračkami z tvrzené gumy z chovatelských potřeb.

Pozor na změny chování!

Od listopadu do března prožívají psouni období páření. Samičky si budují hnízda a nemají chuť se mazlit. Samečci značkují a nepříjemně zapáchají. Navíc o vás ztratí zájem. V té době rozhodně nejsou moc přátelští, spíš naopak – bývají agresivní a koušou.

Nejlepší ochranou jsou silné rukavice, ale rozhodně byste k nim neměli pouštět malé děti. S příchodem jara se vše vrátí k normálu.

Tip Paní domu: Když budete mít návštěvu, raději zvíře zavřete, mohl by ji „při obraně svého doupěte“ pokousat. Kousnutí je velice bolestivé a často vyžaduje lékařské ošetření.

Kdy navštívit veterináře

Kastrace – Pokud tomuto psounímu chování chcete předejít, je lepší nechat samce v prvním roce života a mimo páření vykastrovat. Pokud k tomuto kroku nepřistoupíte, musíte se smířit, že až do jara s vámi psoun kamarádit nebude.

Kastraci běžně provádí veterinář a není ani příliš nákladná – stojí přibližně 1000 Kč. Psoun nesmí být tlustý, operace by byla riskantní, protože by potřeboval vyšší dávku anestetika.

Holá místa v srsti – Může za to nevhodná, tučná strava s nedostatkem vlákniny. Pokud se v srsti zvířátka objeví holá místa, změňte jídelníček a začněte podávat doplňkovou stravu s obsahem mořských řas. Lysiny mohou být také způsobeny odřením o klec.

V tomto případě stravu neměňte a začněte podávat doplňky. Samozřejmě může být hlodavec nemocný.

Zánět dýchacího systému – Může být následkem nadměrné vlhkosti, vdechnutím cizích materiálů (froté, prach aj.), zubními problémy. Projevuje se namáhavým hlučným dýcháním, apatií, sníženou chutí k jídlu, výtokem z nosu.

Přerostlé zuby – Přílišný nárůst řezáků způsobí, že se psoun nemůže najíst. Dochází k poklesu váhy, zvíře má vlhký čenich. Přerostlé zuby je nutné oříznout do normální délky.

Kokcidióza – Průvodcem onemocnění jsou prvoci, kteří mohou žít ve střevě psounů, aniž by působili komplikace. Při jejich přemnožení však spolu s bakteriemi mohou způsobit zánět žaludku a střev.

Důsledkem je nechutenství, průjem, naježená a matná srst, ospalost, malátnost. Nejlepší prevencí je hygiena, vyvážená strava, dostatek vitaminu C.

Drápky – Pokud nemá psoun možnost si drápky sám obrušovat, budete je muset občas zkrátit, chce to zkušenost, takže pokud si netroufnete, raději navštivte veterináře.

Očkování – Jen proti vzteklině, protože při pokousání lékaři požadují vyšetření na vzteklinu. Pokud chováte psouna ve venkovní ubikaci, kde může dojít ke styku s jinými hlodavci, očkujte i na leptospirózu.

Odčervení – Zbavení parazitů můžeme provést preventivně, ale raději se doporučuje nechat nejprve vyšetřit trus a následně zvíře léčit. Odčervit má význam nově získaného psouna, případně psouny, kteří jsou chováni ve větších skupinách.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Další článek
Související články
10.7.2025
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na půvabu. Ba dokonce i
9.7.2025
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových sáčků do odpadkového koše šetří práci, protože se koš neušpiní. Občas se ale může stá
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
reklama
Šikovné tipy
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve