Domů     Psoun není pes
Psoun není pes
26.5.2020

Chodí na vodítku jako pes, rád se mazlí jako pes a jako pes umí i pořádně kousnout. Ale jako k psovi se k psounovi rozhodně nemůžeme chovat. Psoun prériový je hlodavec příbuzný veverce a řadí se mezi divoká, i když ochočená zvířata.

Psouni jsou společenští tvorové a samotou velice trpí. V přírodě žijí ve smečkách, kde se neustále opečovávají, vzájemně se objímají, hladí, a dokonce se i líbají. Pokud je chováme v zajetí, musíme jim věnovat spoustu času a péče a smečku jim nahradit.

Psoun si k vám vytvoří velmi silné pouto a přijme vás za svou rodinu. Musíte mu však dát najevo, že vůdcem smečky jste vy, a ne on.

Nový člen rodiny?

Pokud se rozhodnete pořídit si psouna, musíte si uvědomit, že si pořizujete divoké zvíře, a proto bude potřebovat zvláštní přístup. Budete muset respektovat a hlavně pochopit jeho přirozené chování. A uvědomit si, že psoun s vámi bude žít třeba až 8 let.

Pro psouny budete autoritou, jakmile vás jednou přijmou za člena své smečky, ale nikdy nebudete mít nad psounem plnou moc, i když ho do jisté míry můžete ovládat.

Tip Paní domu: Cena za psouna se pohybuje v širokém rozpětí 4000–7000 Kč. Dají se koupit u soukromých chovatelů a v luxusnějších zverimexech.

Jak ho ochočit

Psoun potřebuje mnoho vaší pozornosti a lásky, kterou vám s radostí bude oplácet. Nejlepší je pořídit si mládě staré 7–9 týdnů, které si bude lépe zvykat a snáze vychovávat. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, můžete ho naučit spoustě dovedností.

Chození na vodítku, přijít na zavolání, poprosit o pamlsek… To samozřejmě vyžaduje trénink a trpělivost. Musíte si ale uvědomit, že nejde o psa, a podle toho klást na zvíře požadavky. Psouna má vychovávat jen jeden člověk.

Jak správně krmit?

Psouni jsou býložravci a jejich potravou jsou všechny druhy trávy, seno, bylinky, kořeny, bulvy, oddenky, hlízy, květy, hlávkový salát, kapusta, zelí, brokolice, sladké brambory, mrkev, jablka, kukuřičné klasy nebo fazolové lusky.

V zajetí jim chutnají i kostky pro hlodavce či granule pro činčily, rádi si občas smlsnou také na drobném hmyzu. V přírodě se jejich chutě mění, proto je i v zajetí dobré krmit pestrou stravou a jídelníček často obměňovat.

Tip Paní domu: Psoun chovaný v zajetí má sklony k otylosti, proto je důležité, aby nebyl překrmován a měl dostatek pohybu. Obézní zvíře může onemocnět a pojít.

Nač dávat pozor

Nezapomínejte na stálý přísun čerstvé vody! Podávejte ji v pítku, nejdřív se ale přesvědčte, že z něho psoun dokáže pít.

Čas od času mu můžete dopřát i pamlsek, ale nesmí to být často, abyste zvířátku neublížili. Trochu směsi pro králíky, psí granule, ořechy nebo rozinky…

Pozor na sušenou vojtěšku, je kalorická a hlodavci po ní tloustnou!

Pokud se budete snažit připodobnit jídelníček psouní stravě v přírodě, vyhnete se zdravotním komplikacím. Jako doplněk podávejte vitaminové granule pro hlodavce.

Zajistěte, aby se psoun nedostal k čisticím prostředkům, nevhodným potravinám, elektrickým spotřebičům a kabelům. Pozor na otevřená okna.

Venkovní výběh – Pokud máte zahradu a dost místa, je ideální sestavit skupinu jednoho samce a několika samiček. Pro 3–4 psouny je vhodný prostor o velikosti 3 m2. Je nezbytné, aby základy (nejlépe betonové) sahaly do hloubky dvou metrů. Výběh zasypte těžkou jílovou půdou, ve které si psouni budou hloubit nory.

Pokojová klec – Klec pro jedno zvíře má mít rozměr alespoň 60x50x80 cm, nejlépe vyhovuje víceúrovňová klec pro fretky, kde je větší možnost pohybu. Klec je nutné čistit alespoň jednou týdně.

Dovnitř dejte seno, kukuřičnou podestýlku, látku, nejvhodnější je polyesterová tabulová vata do pokrývek, ze které si psoun udělá pelíšek. Rozhodně nevystýlejte starými bavlněnými triky, prostěradly, vatou ani ničím, co může pouštět vlákna.

Psouní organismus totiž není schopen vylučovat cizí částice, a zvíře by mohlo pojít.

Výbava klece

domeček na spaní (pro snadnější údržbu beze dna)

miska s pískem jako toaleta

2 nerez nebo kameninové misky na suché krmivo a zeleninu

2 pítka na vodu

bidýlko

kousek lana nebo hračka z provazu

krmítko na seno

kus dřeva na hlodání

Něco na zub?

Jako každý hlodavec musí i psoun stále co okusovat. Neustále mu totiž dorůstají řezáky, které musí obrušovat (přerostlé zuby se deformují). Pokud nemá jinou možnost, psoun si v bytě vypomáhá nábytkem, což není nejlepší varianta.

Na hlodání mu opatřete větve stromů, ale i mrkev, granuláty pro hlodavce nebo pár oblázků. Uspějete i s hračkami z tvrzené gumy z chovatelských potřeb.

Pozor na změny chování!

Od listopadu do března prožívají psouni období páření. Samičky si budují hnízda a nemají chuť se mazlit. Samečci značkují a nepříjemně zapáchají. Navíc o vás ztratí zájem. V té době rozhodně nejsou moc přátelští, spíš naopak – bývají agresivní a koušou.

Nejlepší ochranou jsou silné rukavice, ale rozhodně byste k nim neměli pouštět malé děti. S příchodem jara se vše vrátí k normálu.

Tip Paní domu: Když budete mít návštěvu, raději zvíře zavřete, mohl by ji „při obraně svého doupěte“ pokousat. Kousnutí je velice bolestivé a často vyžaduje lékařské ošetření.

Kdy navštívit veterináře

Kastrace – Pokud tomuto psounímu chování chcete předejít, je lepší nechat samce v prvním roce života a mimo páření vykastrovat. Pokud k tomuto kroku nepřistoupíte, musíte se smířit, že až do jara s vámi psoun kamarádit nebude.

Kastraci běžně provádí veterinář a není ani příliš nákladná – stojí přibližně 1000 Kč. Psoun nesmí být tlustý, operace by byla riskantní, protože by potřeboval vyšší dávku anestetika.

Holá místa v srsti – Může za to nevhodná, tučná strava s nedostatkem vlákniny. Pokud se v srsti zvířátka objeví holá místa, změňte jídelníček a začněte podávat doplňkovou stravu s obsahem mořských řas. Lysiny mohou být také způsobeny odřením o klec.

V tomto případě stravu neměňte a začněte podávat doplňky. Samozřejmě může být hlodavec nemocný.

Zánět dýchacího systému – Může být následkem nadměrné vlhkosti, vdechnutím cizích materiálů (froté, prach aj.), zubními problémy. Projevuje se namáhavým hlučným dýcháním, apatií, sníženou chutí k jídlu, výtokem z nosu.

Přerostlé zuby – Přílišný nárůst řezáků způsobí, že se psoun nemůže najíst. Dochází k poklesu váhy, zvíře má vlhký čenich. Přerostlé zuby je nutné oříznout do normální délky.

Kokcidióza – Průvodcem onemocnění jsou prvoci, kteří mohou žít ve střevě psounů, aniž by působili komplikace. Při jejich přemnožení však spolu s bakteriemi mohou způsobit zánět žaludku a střev.

Důsledkem je nechutenství, průjem, naježená a matná srst, ospalost, malátnost. Nejlepší prevencí je hygiena, vyvážená strava, dostatek vitaminu C.

Drápky – Pokud nemá psoun možnost si drápky sám obrušovat, budete je muset občas zkrátit, chce to zkušenost, takže pokud si netroufnete, raději navštivte veterináře.

Očkování – Jen proti vzteklině, protože při pokousání lékaři požadují vyšetření na vzteklinu. Pokud chováte psouna ve venkovní ubikaci, kde může dojít ke styku s jinými hlodavci, očkujte i na leptospirózu.

Odčervení – Zbavení parazitů můžeme provést preventivně, ale raději se doporučuje nechat nejprve vyšetřit trus a následně zvíře léčit. Odčervit má význam nově získaného psouna, případně psouny, kteří jsou chováni ve větších skupinách.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes