Domů     Psoun není pes
Psoun není pes
26.5.2020

Chodí na vodítku jako pes, rád se mazlí jako pes a jako pes umí i pořádně kousnout. Ale jako k psovi se k psounovi rozhodně nemůžeme chovat. Psoun prériový je hlodavec příbuzný veverce a řadí se mezi divoká, i když ochočená zvířata.

Psouni jsou společenští tvorové a samotou velice trpí. V přírodě žijí ve smečkách, kde se neustále opečovávají, vzájemně se objímají, hladí, a dokonce se i líbají. Pokud je chováme v zajetí, musíme jim věnovat spoustu času a péče a smečku jim nahradit.

Psoun si k vám vytvoří velmi silné pouto a přijme vás za svou rodinu. Musíte mu však dát najevo, že vůdcem smečky jste vy, a ne on.

Nový člen rodiny?

Pokud se rozhodnete pořídit si psouna, musíte si uvědomit, že si pořizujete divoké zvíře, a proto bude potřebovat zvláštní přístup. Budete muset respektovat a hlavně pochopit jeho přirozené chování. A uvědomit si, že psoun s vámi bude žít třeba až 8 let.

Pro psouny budete autoritou, jakmile vás jednou přijmou za člena své smečky, ale nikdy nebudete mít nad psounem plnou moc, i když ho do jisté míry můžete ovládat.

Tip Paní domu: Cena za psouna se pohybuje v širokém rozpětí 4000–7000 Kč. Dají se koupit u soukromých chovatelů a v luxusnějších zverimexech.

Jak ho ochočit

Psoun potřebuje mnoho vaší pozornosti a lásky, kterou vám s radostí bude oplácet. Nejlepší je pořídit si mládě staré 7–9 týdnů, které si bude lépe zvykat a snáze vychovávat. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, můžete ho naučit spoustě dovedností.

Chození na vodítku, přijít na zavolání, poprosit o pamlsek… To samozřejmě vyžaduje trénink a trpělivost. Musíte si ale uvědomit, že nejde o psa, a podle toho klást na zvíře požadavky. Psouna má vychovávat jen jeden člověk.

Jak správně krmit?

Psouni jsou býložravci a jejich potravou jsou všechny druhy trávy, seno, bylinky, kořeny, bulvy, oddenky, hlízy, květy, hlávkový salát, kapusta, zelí, brokolice, sladké brambory, mrkev, jablka, kukuřičné klasy nebo fazolové lusky.

V zajetí jim chutnají i kostky pro hlodavce či granule pro činčily, rádi si občas smlsnou také na drobném hmyzu. V přírodě se jejich chutě mění, proto je i v zajetí dobré krmit pestrou stravou a jídelníček často obměňovat.

Tip Paní domu: Psoun chovaný v zajetí má sklony k otylosti, proto je důležité, aby nebyl překrmován a měl dostatek pohybu. Obézní zvíře může onemocnět a pojít.

Nač dávat pozor

Nezapomínejte na stálý přísun čerstvé vody! Podávejte ji v pítku, nejdřív se ale přesvědčte, že z něho psoun dokáže pít.

Čas od času mu můžete dopřát i pamlsek, ale nesmí to být často, abyste zvířátku neublížili. Trochu směsi pro králíky, psí granule, ořechy nebo rozinky…

Pozor na sušenou vojtěšku, je kalorická a hlodavci po ní tloustnou!

Pokud se budete snažit připodobnit jídelníček psouní stravě v přírodě, vyhnete se zdravotním komplikacím. Jako doplněk podávejte vitaminové granule pro hlodavce.

Zajistěte, aby se psoun nedostal k čisticím prostředkům, nevhodným potravinám, elektrickým spotřebičům a kabelům. Pozor na otevřená okna.

Venkovní výběh – Pokud máte zahradu a dost místa, je ideální sestavit skupinu jednoho samce a několika samiček. Pro 3–4 psouny je vhodný prostor o velikosti 3 m2. Je nezbytné, aby základy (nejlépe betonové) sahaly do hloubky dvou metrů. Výběh zasypte těžkou jílovou půdou, ve které si psouni budou hloubit nory.

Pokojová klec – Klec pro jedno zvíře má mít rozměr alespoň 60x50x80 cm, nejlépe vyhovuje víceúrovňová klec pro fretky, kde je větší možnost pohybu. Klec je nutné čistit alespoň jednou týdně.

Dovnitř dejte seno, kukuřičnou podestýlku, látku, nejvhodnější je polyesterová tabulová vata do pokrývek, ze které si psoun udělá pelíšek. Rozhodně nevystýlejte starými bavlněnými triky, prostěradly, vatou ani ničím, co může pouštět vlákna.

Psouní organismus totiž není schopen vylučovat cizí částice, a zvíře by mohlo pojít.

Výbava klece

domeček na spaní (pro snadnější údržbu beze dna)

miska s pískem jako toaleta

2 nerez nebo kameninové misky na suché krmivo a zeleninu

2 pítka na vodu

bidýlko

kousek lana nebo hračka z provazu

krmítko na seno

kus dřeva na hlodání

Něco na zub?

Jako každý hlodavec musí i psoun stále co okusovat. Neustále mu totiž dorůstají řezáky, které musí obrušovat (přerostlé zuby se deformují). Pokud nemá jinou možnost, psoun si v bytě vypomáhá nábytkem, což není nejlepší varianta.

Na hlodání mu opatřete větve stromů, ale i mrkev, granuláty pro hlodavce nebo pár oblázků. Uspějete i s hračkami z tvrzené gumy z chovatelských potřeb.

Pozor na změny chování!

Od listopadu do března prožívají psouni období páření. Samičky si budují hnízda a nemají chuť se mazlit. Samečci značkují a nepříjemně zapáchají. Navíc o vás ztratí zájem. V té době rozhodně nejsou moc přátelští, spíš naopak – bývají agresivní a koušou.

Nejlepší ochranou jsou silné rukavice, ale rozhodně byste k nim neměli pouštět malé děti. S příchodem jara se vše vrátí k normálu.

Tip Paní domu: Když budete mít návštěvu, raději zvíře zavřete, mohl by ji „při obraně svého doupěte“ pokousat. Kousnutí je velice bolestivé a často vyžaduje lékařské ošetření.

Kdy navštívit veterináře

Kastrace – Pokud tomuto psounímu chování chcete předejít, je lepší nechat samce v prvním roce života a mimo páření vykastrovat. Pokud k tomuto kroku nepřistoupíte, musíte se smířit, že až do jara s vámi psoun kamarádit nebude.

Kastraci běžně provádí veterinář a není ani příliš nákladná – stojí přibližně 1000 Kč. Psoun nesmí být tlustý, operace by byla riskantní, protože by potřeboval vyšší dávku anestetika.

Holá místa v srsti – Může za to nevhodná, tučná strava s nedostatkem vlákniny. Pokud se v srsti zvířátka objeví holá místa, změňte jídelníček a začněte podávat doplňkovou stravu s obsahem mořských řas. Lysiny mohou být také způsobeny odřením o klec.

V tomto případě stravu neměňte a začněte podávat doplňky. Samozřejmě může být hlodavec nemocný.

Zánět dýchacího systému – Může být následkem nadměrné vlhkosti, vdechnutím cizích materiálů (froté, prach aj.), zubními problémy. Projevuje se namáhavým hlučným dýcháním, apatií, sníženou chutí k jídlu, výtokem z nosu.

Přerostlé zuby – Přílišný nárůst řezáků způsobí, že se psoun nemůže najíst. Dochází k poklesu váhy, zvíře má vlhký čenich. Přerostlé zuby je nutné oříznout do normální délky.

Kokcidióza – Průvodcem onemocnění jsou prvoci, kteří mohou žít ve střevě psounů, aniž by působili komplikace. Při jejich přemnožení však spolu s bakteriemi mohou způsobit zánět žaludku a střev.

Důsledkem je nechutenství, průjem, naježená a matná srst, ospalost, malátnost. Nejlepší prevencí je hygiena, vyvážená strava, dostatek vitaminu C.

Drápky – Pokud nemá psoun možnost si drápky sám obrušovat, budete je muset občas zkrátit, chce to zkušenost, takže pokud si netroufnete, raději navštivte veterináře.

Očkování – Jen proti vzteklině, protože při pokousání lékaři požadují vyšetření na vzteklinu. Pokud chováte psouna ve venkovní ubikaci, kde může dojít ke styku s jinými hlodavci, očkujte i na leptospirózu.

Odčervení – Zbavení parazitů můžeme provést preventivně, ale raději se doporučuje nechat nejprve vyšetřit trus a následně zvíře léčit. Odčervit má význam nově získaného psouna, případně psouny, kteří jsou chováni ve větších skupinách.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Další článek
Související články
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
22.5.2025
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky na papírový karton)
reklama
Šikovné tipy
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Vražda římského císaře Caliguly se stala pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
epochaplus.cz
Vražda římského císaře Caliguly se stala pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma se vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je jeho
Sorbet s čokoládovou polevou a pěnovými bonbony
tisicereceptu.cz
Sorbet s čokoládovou polevou a pěnovými bonbony
Sorbet můžeme nechat v mrazáku klidně až deset dní. Ingredience na 4 porce Na sorbet 150 g kvalitní tmavé čokolády 120 g kvalitní mléčné čokolády 200 g moučkového cukru 500 ml vody Na z
Hermés: Božský narušitel
epochalnisvet.cz
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes
Sharm El Sheikh – egyptský ráj na konci Sinaje
nejsemsama.cz
Sharm El Sheikh – egyptský ráj na konci Sinaje
Z bývalé rybářské osady beduínů se během desetiletí stalo moderní živé letovisko, které nabízí luxus nejvyšší kvality a stovky možností, jak si ho užít. Až sem zavítáte, můžete využít jednak přívětivost exotikou zavánějícího města a pulzujícího přístavu nebo pár kilometrů vzdálenou zátoku Naama Bay. Pláže tady jsou nádherné a hotely jsou příznačné velmi vysokým standardem. Co tu hledáte, to zde
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
epochanacestach.cz
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy
Strašidelné Mladoboleslavsko: Zlí skřeti, zářící koule, katovo pokání i přízrační bojovníci
enigmaplus.cz
Strašidelné Mladoboleslavsko: Zlí skřeti, zářící koule, katovo pokání i přízrační bojovníci
Nedaleko Mladé Boleslavi najdeme obec Jemníky, která své pojmenování mohla získat po nechvalně známých bytostech. Jamníci totiž byli zlí duchové či skřeti žijící v jámách, kteří páchali zlo a škodili
Rodina Romana Vojteka opět v ohrožení?
nasehvezdy.cz
Rodina Romana Vojteka opět v ohrožení?
Herec Roman Vojtek (53) ze seriálu Ulice působí s manželkou Petrou (38) jako dvojice, kterou nic nerozhodí. Ale až teď přiznala muzikálová zpěvačka, že roky žila ve strachu, že ji Vojtek opustí jako
Oheň spoutaný designem
rezidenceonline.cz
Oheň spoutaný designem
Plameny tančící za skleněnými krbovými dvířky okouzlují a fascinují i dnešního člověka, přestože je obklopen těmi nejmodernějšími technologiemi a přístroji. Kupodivu právě v kontrastu se soudobou, téměř dokonale automatizovanou domácností se živý oheň vyjímá obzvlášť dobře, a proto se krby na dřevo objevují v mnohých bytech a domech. Nebudeme si nalhávat, že příprava otopu a
Ford představuje limitovanou sérii modelů Sound Edition
iluxus.cz
Ford představuje limitovanou sérii modelů Sound Edition
Ford dnes představil svá oblíbená SUV Puma Gen-E a Kuga v limitované sérii Sound Edition jako první zástupce Ford Collection. Ford Collection jsou limitované série speciálních modelů, které v jednom b
Nová kolegyně nám zpočátku všem pila krev
skutecnepribehy.cz
Nová kolegyně nám zpočátku všem pila krev
Do našeho kolektivu přišla nová posila. Byla neschopná, a ještě k tomu nafoukaná. Všichni nad ní zlomili hůl, mně jí ale začalo být líto. Když vstoupila Markéta do dveří, všem se zatajil dech. Už od pohledu bylo vidět, že to s ní nebude lehké. Nosánek měla nahoru, a jak dosedla k pracovnímu stolu, začala bubnovat dlouhými nehty do klávesnice. Pak
Záhadná ODESSA: Pomáhala nacistům na útěku tajná organizace SS?
historyplus.cz
Záhadná ODESSA: Pomáhala nacistům na útěku tajná organizace SS?
Na slunné pláži v Buenos Aires si právě prošedivělý muž v brýlích objednává další koktejl. Na tváři má blažený úsměv. Fakt, že má na svědomí miliony životů, ho nijak netrápí, naopak je na to pyšný. Ačkoliv si pro Adolfa Eichmanna nakonec spravedlnost přijde, mnoho nacistických zločinců se jí vyhne. Co byla zač záhadná organizace ODESSA,