Domů     Geocaching: Poklad najdete za komínem
Geocaching: Poklad najdete za komínem
26.5.2020

Do přírody i do centra velkého města vás může zavést hledání pokladu, ukrytého v krabici. Geocaching je prima zábava pro celou rodinu.

Vzpomínáte si na hledání pokladů při táborové bojovce? Ano? Geocaching je taková trochu modernější verze hledání pokladů. Je spojením turistiky, navigace pomocí souřadnic a internetu. Podstata je jednoduchá:

na internetu si najdete nějakou schránku, kterou chcete najít, přečtete si další informace, zadáte do navigace polohu a vydáte se ven. Kdo kešku najde, zapíše se do „návštěvní knížky“ ve schránce a po návratu domů ještě zapíše svůj nález na internet.

Kdo se vydá za pokladem?

Máte doma puberťáka, který nevystrčí nos od počítače? Tahle hra by ho mohla zaujmout, obzvlášť když ho pověříte třeba technickými detaily hledání. Nebo vás strašně otravují zdravotní procházky bez cíle, jen abyste byli na vzduchu?

Jestli jste samotáři a rádi se na svých výletech obejdete bez společnosti, anebo jen nemáte parťáka, který by byl ochotný trochu pohnout kostrou, je hledání pokladů podle souřadnic pro vás to pravé.

Společenská událost

Stejně tak si ale na své přijdou i tvorové vysloveně společenští. Můžete vzít s sebou celou rodinu nebo vybrat keše na místech, kde se to „kačery“ jen hemží.

Po pár desítkách nalezených úkrytů už budete potkávat známé tváře, a kdyby vám to nestačilo, můžete se připojit v okolí svého bydliště k nějaké z organizovaných skupin.

Vlastně docela nová hra

Geocaching (u nás vyslovovaný jako geokešing, v originále po anglicku džiokešink) se zrodil teprve před čtrnácti lety.

Na počátku byl okamžik, kdy americký prezident Clinton povolil daleko větší přesnost navigace GPS i pro civilisty, a nápad jednoho Američana, který ukryl první schránku a její souřadnice zveřejnil na internetu. Od té doby se tahle hra rozšířila po celém světě. Byli byste překvapení, kolik kešek se skrývá ve vašem okolí.

Registrace na internetu

Abyste mohli začít hledat, nejdřív se musíte zaregistrovat na www.geocaching.com. Díky registraci získáte přístup k mapám uložení kešek a dalším informacím o nich. Až se vítězně vrátíte z výpravy, zapíšete sem údaje o své cestě:

které keše jste našli a případně své zážitky a postřehy. A poděkujete autorovi schránky, samozřejmě.

Kdo je kdo?

kačer: české označení koho jiného než hledače keší

mudla: výraz inspirovaný příběhem o Harrym Potterovi. Označuje všechny nezasvěcené, tedy ty, kdo nehledají keše.

Keš neboli krabice, kterou hledáme

Poklad, za kterým se ženeme, mívá zpravidla podobu vodotěsné krabice různé velikosti. Můžeme se setkat s tubami od vitaminů, krabičkami od filmů, dózami na potraviny nebo něčím velkým, třeba kyblíkem.

Až budete plánovat, kam se vydat, na internetu se dobře podívejte, jaký typ keše hledáte. Poznáte to podle ikonky před jejím názvem.

* Tradiční keš je schránka se sešitem, do kterého se podepíšete. Mohou v ní být i různé předměty, ale o tom až dál.

*Multikeš je složitější najít: souřadnice, které jste na internetu našli, nevedou přímo k cíli, ale jen k dalším informacím. Takže nemůžete postupně najít třeba tři schránky, než se dostanete k té cílové.

*Mystery keš je keš s tajenkou. Tady budete muset nejprve vyřešit nějaký úkol (hádanka, rébus, text v morseovce,…) a teprve potom zjistíte cílové souřadnice.

Ostřílení hledači si proto do terénu berou třeba tabulky s morseovkou, Braillovým písmem a další nezbytnosti.

Našli jsme keš…

Už víte, kde se skrývá? Tak teď opatrně – při vyzvedávání vás nesmí zahlédnout žádný věci neznalý mudla, jinak by mohla přijít k úhoně.

Uvnitř můžeme najít různé věci na výměnu, mince s vyraženým číslem nebo nějakou věc opatřenou identifikačním číslem, která cestuje po světě. Co s nimi?

*Z věcí na výměnu si můžeme něco vzít, ale na oplátku něco přidat. Věc, kterou do kešky dáváme, by měla být stejné nebo vyšší hodnoty, žádné „odpady“, potraviny, nebezpečné věci.

*Travel bug je jakákoliv věc s připevněným identifikačním štítkem. Cestuje po světě, takže kdybychom ji vzali, musíme ji nejdéle do 14 dnů dát do jiné kešky, blíž k cíli.

*Geocoin je mince s číselným kódem. I ta cestuje a její poloha je pečlivě sledovaná.

S čím do terénu

Zapomeňte na vysoké podpatky. Do terénu se vám bude hodit turistické oblečení, aspoň pro začátek. K některým keším se dostanete jen s horolezeckým vybavením, ale to už je pro pokročilé milovníky adrenalinu.

Pevné boty, nepromokavá bunda s kapucí, možná i pracovní rukavice (mohou se hodit při vyzvedávání keše). A samozřejmě GPS navigaci s náhradními bateriemi, vytištěné informace o hledaném pokladu a nabitý telefon pro všechny případy. Hodit se může malá polní lopatka, kapesní nůž, baterka čelovka.

Co má umět navigace

Až budete vybírat GPS navigaci, nechte si určitě poradit v obchodě nebo od někoho, kdo už má nějaké zkušenosti. Především vězte, že na hledání keší vám moc nepomůže GPS navigace do auta. Bude se vás nejspíš snažit navést na silnici, má to v popisu práce.

Takže buď pořiďte turistickou navigaci, nebo se podívejte, jestli ji máte v mobilu. Vaše navigace by měla mít jednoduché zadávání souřadnic, dobrý příjem, být odolná i proti vodě (jednou každá zmokne nebo se vykoupe v potoce).

Měla by používat normální baterie (AA nebo AAA) s dlouhou výdrží, >2000mAh ). A také se musí dát snadno ovládat.

Tip: K tomu všemu by měla mít připojení k počítači a možnost aktualizace zdarma. Pozor, ne každá navigace si rozumí s každým počítačem. Majitelé počítačů Apple to ale vědí.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.