Geocaching: Poklad najdete za komínem

Do přírody i do centra velkého města vás může zavést hledání pokladu, ukrytého v krabici. Geocaching je prima zábava pro celou rodinu.

Vzpomínáte si na hledání pokladů při táborové bojovce? Ano? Geocaching je taková trochu modernější verze hledání pokladů. Je spojením turistiky, navigace pomocí souřadnic a internetu. Podstata je jednoduchá: na internetu si najdete nějakou schránku, kterou chcete najít, přečtete si další informace, zadáte do navigace polohu a vydáte se ven.

Kdo kešku najde, zapíše se do „návštěvní knížky“ ve schránce a po návratu domů ještě zapíše svůj nález na internet.

Kdo se vydá za pokladem?

Máte doma puberťáka, který nevystrčí nos od počítače? Tahle hra by ho mohla zaujmout, obzvlášť když ho pověříte třeba technickými detaily hledání. Nebo vás strašně otravují zdravotní procházky bez cíle, jen abyste byli na vzduchu?

Jestli jste samotáři a rádi se na svých výletech obejdete bez společnosti, anebo jen nemáte parťáka, který by byl ochotný trochu pohnout kostrou, je hledání pokladů podle souřadnic pro vás to pravé.

Společenská událost

Stejně tak si ale na své přijdou i tvorové vysloveně společenští. Můžete vzít s sebou celou rodinu nebo vybrat keše na místech, kde se to „kačery“ jen hemží. Po pár desítkách nalezených úkrytů už budete potkávat známé tváře, a kdyby vám to nestačilo, můžete se připojit v okolí svého bydliště k nějaké z organizovaných skupin.

Vlastně docela nová hra

Geocaching (u nás vyslovovaný jako geokešing, v originále po anglicku džiokešink) se zrodil teprve před čtrnácti lety. Na počátku byl okamžik, kdy americký prezident Clinton povolil daleko větší přesnost navigace GPS i pro civilisty, a nápad jednoho Američana, který ukryl první schránku a její souřadnice zveřejnil na internetu. Od té doby se tahle hra rozšířila po celém světě.

Byli byste překvapení, kolik kešek se skrývá ve vašem okolí.

Registrace na internetu

Abyste mohli začít hledat, nejdřív se musíte zaregistrovat na www.geocaching.com. Díky registraci získáte přístup k mapám uložení kešek a dalším informacím o nich. Až se vítězně vrátíte z výpravy, zapíšete sem údaje o své cestě: které keše jste našli a případně své zážitky a postřehy. A poděkujete autorovi schránky, samozřejmě.

Kdo je kdo?

kačer: české označení koho jiného než hledače keší

mudla: výraz inspirovaný příběhem o Harrym Potterovi. Označuje všechny nezasvěcené, tedy ty, kdo nehledají keše.

Keš neboli krabice, kterou hledáme

Poklad, za kterým se ženeme, mívá zpravidla podobu vodotěsné krabice různé velikosti. Můžeme se setkat s tubami od vitaminů, krabičkami od filmů, dózami na potraviny nebo něčím velkým, třeba kyblíkem. Až budete plánovat, kam se vydat, na internetu se dobře podívejte, jaký typ keše hledáte. Poznáte to podle ikonky před jejím názvem.

* Tradiční keš je schránka se sešitem, do kterého se podepíšete. Mohou v ní být i různé předměty, ale o tom až dál.

*Multikeš je složitější najít: souřadnice, které jste na internetu našli, nevedou přímo k cíli, ale jen k dalším informacím. Takže nemůžete postupně najít třeba tři schránky, než se dostanete k té cílové.

*Mystery keš je keš s tajenkou. Tady budete muset nejprve vyřešit nějaký úkol (hádanka, rébus, text v morseovce,…) a teprve potom zjistíte cílové souřadnice. Ostřílení hledači si proto do terénu berou třeba tabulky s morseovkou, Braillovým písmem a další nezbytnosti.

Našli jsme keš…

Už víte, kde se skrývá? Tak teď opatrně – při vyzvedávání vás nesmí zahlédnout žádný věci neznalý mudla, jinak by mohla přijít k úhoně. Uvnitř můžeme najít různé věci na výměnu, mince s vyraženým číslem nebo nějakou věc opatřenou identifikačním číslem, která cestuje po světě. Co s nimi?

*Z věcí na výměnu si můžeme něco vzít, ale na oplátku něco přidat. Věc, kterou do kešky dáváme, by měla být stejné nebo vyšší hodnoty, žádné „odpady“, potraviny, nebezpečné věci.

*Travel bug je jakákoliv věc s připevněným identifikačním štítkem. Cestuje po světě, takže kdybychom ji vzali, musíme ji nejdéle do 14 dnů dát do jiné kešky, blíž k cíli.

*Geocoin je mince s číselným kódem. I ta cestuje a její poloha je pečlivě sledovaná.

S čím do terénu

Zapomeňte na vysoké podpatky. Do terénu se vám bude hodit turistické oblečení, aspoň pro začátek. K některým keším se dostanete jen s horolezeckým vybavením, ale to už je pro pokročilé milovníky adrenalinu. Pevné boty, nepromokavá bunda s kapucí, možná i pracovní rukavice (mohou se hodit při vyzvedávání keše).

A samozřejmě GPS navigaci s náhradními bateriemi, vytištěné informace o hledaném pokladu a nabitý telefon pro všechny případy.

Hodit se může malá polní lopatka, kapesní nůž, baterka čelovka.

Co má umět navigace

Až budete vybírat GPS navigaci, nechte si určitě poradit v obchodě nebo od někoho, kdo už má nějaké zkušenosti. Především vězte, že na hledání keší vám moc nepomůže GPS navigace do auta. Bude se vás nejspíš snažit navést na silnici, má to v popisu práce. Takže buď pořiďte turistickou navigaci, nebo se podívejte, jestli ji máte v mobilu.

Vaše navigace by měla mít jednoduché zadávání souřadnic, dobrý příjem, být odolná i proti vodě (jednou každá zmokne nebo se vykoupe v potoce). Měla by používat normální baterie (AA nebo AAA) s dlouhou výdrží, >2000mAh ).

A také se musí dát snadno ovládat.

Tip: K tomu všemu by měla mít připojení k počítači a možnost aktualizace zdarma. Pozor, ne každá navigace si rozumí s každým počítačem. Majitelé počítačů Apple to ale vědí.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Vyvážel rumunský diktátor medvědy?
enigmaplus.cz

Vyvážel rumunský diktátor...

V bulharském pohoří Rodopy bylo objeveno několik...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
PBG Studio in black
iluxus.cz

PBG Studio in black

Nejčastější barva, která převládá v šatníku žen...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
0 shares