Domů     První pomoc pro trávení o svátcích
První pomoc pro trávení o svátcích
22.12.2023

Svátky s sebou přinášejí nejen spoustu jídla a veselí, ale někdy také různé nevolnosti. Většinou to není nic vážného a poradíme si i s domácími prostředky.

Je těžké neochutnat všechno, co se nabízí, ale bohužel to končí často pocitem plného žaludku,někdy dokonce nevolnost, bolením břicha nebo pálením žáhy.

Žaludek jako na vodě

Nejlepším lékem na zkažený žaludek je jednodenní půst. Samozřejmě i když nejíte, musíte o to víc pít. Ideální je slabý hořký čaj.

Pokud vám žaludek začne hladem signalizovat, že už je to s ním lepší, odolejte protentokrát pokušení, a když už něco sníst musíte, dejte si starší pečivo, dietní suchary případně slabší čistý vývar.

Pokud je žaludek překyselený, používají se různá antacida, ale zkuste vsadit na čištěný jíl. Proti zvracení pomáhá vychlazená a bublin zbavená cola, kterou pijete po malých doušcích, ale ne víc než sklenku. A nezapomeňte na bylinky, tady jsou některé možnosti:

Máta peprná

Je asi nejlepší volbou při žaludeční nevolnosti. Aktivuje činnost žaludku i střev, takže díky tomu pomáhá při nadýmání. Tlumí křeče v zažívacím ústrojí, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a žluči. Mentol, který obsahuje zároveň chladí a znecitlivuje.

Pozor je třeba dát, pokud vás ale zároveň pálí žáha. V tom případě je máta nevhodná, protože by tento stav mohla zhoršit.

Heřmánek

Působí protizánětlivě, zklidní trávicí trakt a uvolňuje křeče. Výhodou je, že heřmánek mohou užívat i děti.

Dvě lžičky květu zalijte 250 ml vroucí vody a asi 15 minut nechte vyluhovat pod pokličkou.

Majoránka

Voňavá bylinka, kterou najdete v každé kuchyni pomáhá vylučování žluči, navíc má protikřečové účinky a působí i desinfekčně. Proto se také dává do těžko stravitelných jídel. Doporučuje se vypít 4 šálky majoránkového nálevu denně.

Polévkou lžící majoránky přelijte dvěma šálky vroucí vody. Nechte louhovat po dobu 10 až 15 minut a sceďte. Teplý čaj pijte po malých doušcích.

Puškvorec

Podporuje trávení, pomáhá při nadýmání. Můžete si udělat nálev, ale také žvýkat kořen.

3 lžičky kořene zalijte půllitrem studené vody a nechte 4 hodiny či přes noc vylouhovat. Před pitím ohřejte.

Zeměžluč

Používá se při opravdu velkých žaludečních nevolnostech a je třeba říci, že její velmi hořká chuť je pro opravdu silné povahy. Nic to ovšem nemění na tom, že je to bylinka účinná. Pokud se bojíte, že samotnou nesnesete, zkuste ji ve směsi s jinými bylinkami.

Kapky s sebou?

Hodí se všude tam, kde není možnost si vařit čaj, třeba na cestách. Nevýhodou je, že si je musíte vyrobit předem.

1 čajovou lžičku kořene hořce žlutého, 1 čajovou lžičku zeměžluči lékařské a 2 čajové lžičky třezalky tečkované zalijte 200 ml čistého lihu, 14 dnů vyluhujte a sceďte. Při bolesti žaludku podávejte 10 kapek na lžičce cukru.

Když zlobí žlučník

Většinou několik hodin po jídle máte pocit plnosti, nafouklého tvrdého břicha a cítíte bolest v pravém podžebří, která vystřeluje do zad. Bolení může doprovázet pocit na zvracení, říhání, mírné zežloutnutí bělma.

Pokud nejsou obtíže příliš velké, nasaďte dietu s hořkým čajem a starším pečivem nebo suchary a bylinkové čaje. Pamatujte ale, že čaje a případný studený obklad sice mohou pomoci, ale pokud vás žlučník trápí opakovaně, bude lepší vyhledat lékaře.

Pampeliška

Udělejte si odvar z kořene.

Omytý kořen omyjte, nakrájejte a nechte hodinu louhovat (na tři lžíce kořene stačí litr studené vody). Pak 15 minut povařte, sceďte a celý den popíjejte.

Kurkuma

Znáte ji jako koření a možná ani nevíte, že vám může pomoci při žlučníkových potížích.

Můžete ji přidat samozřejmě do jídla, ale pro tyto potřeby se hodí spíš ½ lžičky kurkumy rozpuštěné ve vodě.

Řepík

Zlepšuje činnost žlučníku a pomáhá i s detoxikací jater, trávením potravy, podporuje střevní sliznice. Nejlepší je užívat bylinku formou tinktury nebo čaje.

Podrážděná slinivka

Potíže se slinivkou patří k nejnebezpečnějším následkům svátečního hodování, zejména nemírného požívání alkoholu a kouření. Projevuje se bolestí nadbřišku, která vystřeluje do zad. Může následovat zvracení, někdy zvýšená teplota.

Akutní zánět slinivky vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Je-li jen rozbouřená, můžete se pokusit ji zklidnit domácími prostředky a zatím držet hladovku. Z bylinek se hodí řepík, hořec žlutý nebo zeměžluč. Pomáhá i obklad.

Obklad

1 kostku tučného tvarohu, 2 lžíce čerstvě nasekané cibule, 1 lžičku čerstvé citronové šťávy smíchejte dohromady, vzniklou směs naneste na hadřík a vše přiložte na oblast slinivky. Nechte 30 minut působit, poté opláchněte. Přikládejte 1× denně po dobu 14 dní

Čaj

1 lžíci kořene lékořice lysé, půl lžičky kořene hořce žlutého, 1 lžíci řepíku smíchejte dohromady a pak je přelijte půl litrem vroucí vody a vše nechte 10 minut louhovat. Pak sceďte, nalijte do termosky a popíjejte během dne.

I poté, kdy se vám uleví, pokračujte alespoň 8 týdnů. .

Střevní potíže

Pokud sníte neobvyklé množství všeho možného, není na to vaše zažívání připraveno a o střevu to platí také. Může pak reagovat zrychlenou, nebo naopak zpomalenou činností, případně plynatostí.

Zácpa

Při ní je nejdůležitější hodně pít a zvýšit fyzickou aktivitu. Pomůže i obyčejná chůze. Snažte se přijímat dostatek vlákniny, třeba z ovoce a zeleniny. Existuje i rozpustná vláknina, kterou můžete koupit v lékárně.

Průjem

Jedná-li se následek hodování a na záchod nejdete více než 4x za den, nechte tomu volný průběh. Jen nezapomeňte doplňovat tekutiny. Jestliže je ale průjem silný a přetrvává déle než jeden den, pak je nutné zahájit léčbu.

Dobré jsou borůvky a černý rybíz, tedy čaje z nich. Pomohou i odvary z rýže či ovesných vloček nebo česnečka. Na tu musí dát pozor lidé, kteří vědí, že je česnek nadýmá.

Čaj z vloček

1 lžíci drcených ovesných vloček přelijeme 300 ml vroucí vody a nechte 20 minut louhovat. Pak přeceďte a vzniklý odvar popíjejte během dne.

Víno

Budete potřebovat 2 hrsti borůvek, ¼ l kvalitního červeného vína, 2 hřebíčky, 1 svitek skořice.

Borůvky rozmačkejte vidličkou a smíchejte je s kořením a červeným vínem a vše 5 minut prudce zavařte. Poté přeceďte, nalijte do lahve a skladujte v chladu. Při trávicích a střevních potížích užívejte 2× denně malou sklenku, tedy asi 30 ml.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované