Domů     První pomoc pro trávení o svátcích
První pomoc pro trávení o svátcích
22.12.2023

Svátky s sebou přinášejí nejen spoustu jídla a veselí, ale někdy také různé nevolnosti. Většinou to není nic vážného a poradíme si i s domácími prostředky.

Je těžké neochutnat všechno, co se nabízí, ale bohužel to končí často pocitem plného žaludku,někdy dokonce nevolnost, bolením břicha nebo pálením žáhy.

Žaludek jako na vodě

Nejlepším lékem na zkažený žaludek je jednodenní půst. Samozřejmě i když nejíte, musíte o to víc pít. Ideální je slabý hořký čaj.

Pokud vám žaludek začne hladem signalizovat, že už je to s ním lepší, odolejte protentokrát pokušení, a když už něco sníst musíte, dejte si starší pečivo, dietní suchary případně slabší čistý vývar.

Pokud je žaludek překyselený, používají se různá antacida, ale zkuste vsadit na čištěný jíl. Proti zvracení pomáhá vychlazená a bublin zbavená cola, kterou pijete po malých doušcích, ale ne víc než sklenku. A nezapomeňte na bylinky, tady jsou některé možnosti:

Máta peprná

Je asi nejlepší volbou při žaludeční nevolnosti. Aktivuje činnost žaludku i střev, takže díky tomu pomáhá při nadýmání. Tlumí křeče v zažívacím ústrojí, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a žluči. Mentol, který obsahuje zároveň chladí a znecitlivuje.

Pozor je třeba dát, pokud vás ale zároveň pálí žáha. V tom případě je máta nevhodná, protože by tento stav mohla zhoršit.

Heřmánek

Působí protizánětlivě, zklidní trávicí trakt a uvolňuje křeče. Výhodou je, že heřmánek mohou užívat i děti.

Dvě lžičky květu zalijte 250 ml vroucí vody a asi 15 minut nechte vyluhovat pod pokličkou.

Majoránka

Voňavá bylinka, kterou najdete v každé kuchyni pomáhá vylučování žluči, navíc má protikřečové účinky a působí i desinfekčně. Proto se také dává do těžko stravitelných jídel. Doporučuje se vypít 4 šálky majoránkového nálevu denně.

Polévkou lžící majoránky přelijte dvěma šálky vroucí vody. Nechte louhovat po dobu 10 až 15 minut a sceďte. Teplý čaj pijte po malých doušcích.

Puškvorec

Podporuje trávení, pomáhá při nadýmání. Můžete si udělat nálev, ale také žvýkat kořen.

3 lžičky kořene zalijte půllitrem studené vody a nechte 4 hodiny či přes noc vylouhovat. Před pitím ohřejte.

Zeměžluč

Používá se při opravdu velkých žaludečních nevolnostech a je třeba říci, že její velmi hořká chuť je pro opravdu silné povahy. Nic to ovšem nemění na tom, že je to bylinka účinná. Pokud se bojíte, že samotnou nesnesete, zkuste ji ve směsi s jinými bylinkami.

Kapky s sebou?

Hodí se všude tam, kde není možnost si vařit čaj, třeba na cestách. Nevýhodou je, že si je musíte vyrobit předem.

1 čajovou lžičku kořene hořce žlutého, 1 čajovou lžičku zeměžluči lékařské a 2 čajové lžičky třezalky tečkované zalijte 200 ml čistého lihu, 14 dnů vyluhujte a sceďte. Při bolesti žaludku podávejte 10 kapek na lžičce cukru.

Když zlobí žlučník

Většinou několik hodin po jídle máte pocit plnosti, nafouklého tvrdého břicha a cítíte bolest v pravém podžebří, která vystřeluje do zad. Bolení může doprovázet pocit na zvracení, říhání, mírné zežloutnutí bělma.

Pokud nejsou obtíže příliš velké, nasaďte dietu s hořkým čajem a starším pečivem nebo suchary a bylinkové čaje. Pamatujte ale, že čaje a případný studený obklad sice mohou pomoci, ale pokud vás žlučník trápí opakovaně, bude lepší vyhledat lékaře.

Pampeliška

Udělejte si odvar z kořene.

Omytý kořen omyjte, nakrájejte a nechte hodinu louhovat (na tři lžíce kořene stačí litr studené vody). Pak 15 minut povařte, sceďte a celý den popíjejte.

Kurkuma

Znáte ji jako koření a možná ani nevíte, že vám může pomoci při žlučníkových potížích.

Můžete ji přidat samozřejmě do jídla, ale pro tyto potřeby se hodí spíš ½ lžičky kurkumy rozpuštěné ve vodě.

Řepík

Zlepšuje činnost žlučníku a pomáhá i s detoxikací jater, trávením potravy, podporuje střevní sliznice. Nejlepší je užívat bylinku formou tinktury nebo čaje.

Podrážděná slinivka

Potíže se slinivkou patří k nejnebezpečnějším následkům svátečního hodování, zejména nemírného požívání alkoholu a kouření. Projevuje se bolestí nadbřišku, která vystřeluje do zad. Může následovat zvracení, někdy zvýšená teplota.

Akutní zánět slinivky vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Je-li jen rozbouřená, můžete se pokusit ji zklidnit domácími prostředky a zatím držet hladovku. Z bylinek se hodí řepík, hořec žlutý nebo zeměžluč. Pomáhá i obklad.

Obklad

1 kostku tučného tvarohu, 2 lžíce čerstvě nasekané cibule, 1 lžičku čerstvé citronové šťávy smíchejte dohromady, vzniklou směs naneste na hadřík a vše přiložte na oblast slinivky. Nechte 30 minut působit, poté opláchněte. Přikládejte 1× denně po dobu 14 dní

Čaj

1 lžíci kořene lékořice lysé, půl lžičky kořene hořce žlutého, 1 lžíci řepíku smíchejte dohromady a pak je přelijte půl litrem vroucí vody a vše nechte 10 minut louhovat. Pak sceďte, nalijte do termosky a popíjejte během dne.

I poté, kdy se vám uleví, pokračujte alespoň 8 týdnů. .

Střevní potíže

Pokud sníte neobvyklé množství všeho možného, není na to vaše zažívání připraveno a o střevu to platí také. Může pak reagovat zrychlenou, nebo naopak zpomalenou činností, případně plynatostí.

Zácpa

Při ní je nejdůležitější hodně pít a zvýšit fyzickou aktivitu. Pomůže i obyčejná chůze. Snažte se přijímat dostatek vlákniny, třeba z ovoce a zeleniny. Existuje i rozpustná vláknina, kterou můžete koupit v lékárně.

Průjem

Jedná-li se následek hodování a na záchod nejdete více než 4x za den, nechte tomu volný průběh. Jen nezapomeňte doplňovat tekutiny. Jestliže je ale průjem silný a přetrvává déle než jeden den, pak je nutné zahájit léčbu.

Dobré jsou borůvky a černý rybíz, tedy čaje z nich. Pomohou i odvary z rýže či ovesných vloček nebo česnečka. Na tu musí dát pozor lidé, kteří vědí, že je česnek nadýmá.

Čaj z vloček

1 lžíci drcených ovesných vloček přelijeme 300 ml vroucí vody a nechte 20 minut louhovat. Pak přeceďte a vzniklý odvar popíjejte během dne.

Víno

Budete potřebovat 2 hrsti borůvek, ¼ l kvalitního červeného vína, 2 hřebíčky, 1 svitek skořice.

Borůvky rozmačkejte vidličkou a smíchejte je s kořením a červeným vínem a vše 5 minut prudce zavařte. Poté přeceďte, nalijte do lahve a skladujte v chladu. Při trávicích a střevních potížích užívejte 2× denně malou sklenku, tedy asi 30 ml.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g