Domů     Artróza: Prsty jako ve svěráku
Artróza: Prsty jako ve svěráku
20.1.2020
Picture of a wrinkled elderly hand

Zvednout lžíci nebo zapnout knoflíky se stává každodenním utrpením: Při každém takovém pohybu to v drobných kloubech prstů bodne, jako by jimi projel ostrý nůž. Diagnóza zní artróza a boj s ní vyžaduje velkou vytrvalost.

Artróza může postihnout jakýkoli kloub v těle, bohužel právě u prstů se vyskytuje mnohem častěji u žen, až devětkrát víc než u mužů. Deformity a bolest nám berou nejdůležitější nástroj, který potřebujeme k péči o domácnost, své blízké a nakonec i sebeobsluhu.

Vyhlídky nejsou jednoznačně optimistické a závisejí na přístupu k nemoci. Kdo se nedá a bude prsty trénovat, udrží si lepší pohyblivost, a tím i nezávislost na pomoci okolí.

Co se to s prsty děje?

Z kloubů se ztrácí chrupavka, která v nich má veledůležitou úlohu. Slouží jako polstrování a ochrana proti nárazům. Díky ní se kloubní části dotýkají hladce a plavným pohybem, který nebolí. Chrupavka je vlastně geniální vynález přírody.

Plavně může klouzat po sousední chrupavce, protože je vlastně ve vodním prostředí. Sama je tvořena ze 70 procent z vody a pohybuje se v kloubní tekutině. Ta ji současně a oproti jiným tkáním netradičně zásobuje živinami, neboť do chrupavky nevede krevní oběh.

Využívá se i toho, že je kloub ve stálém pohybu. Střídavým uvolňováním a zatěžováním se kloubní tekutina s živinami rovnoměrně dostává ke všem částem chrupavky. Dokud je chrupavka v pořádku, funguje tedy velmi dobře. Bohužel, z určitých důvodů jí může začít ubývat.

Dřina kloubům škodí

V podstatě existují dvě různé příčiny a tím i druhy artrózy (či jinak osteoartrózy). Primární je přičítána na vrub horšímu stavu chrupavky, což může vycházet z rodového zatížení nebo problémů s krevním oběhem.

Sekundární artrózu si způsobíme sami tím, že klouby přetěžujeme fyzickou námahou, tím se mechanicky chrupavka poškodí. Někdy také vzniká z vrozené deformace nebo jako komplikace po zlomeninách. Spouštěčem může také být metabolické onemocnění, jako je dna a diabetes.

Tření bolí

Jak to vlastně vypadá, když zaniká chrupavka? Odumírají její buňky a polstrovací vrstva se tenčí. Tření v kloubu se zvyšuje a vede ke vzniku trhlin, následkem čehož se z chrupavky už neuvolňují jen jednotlivé zaniklé buňky, ale celé tenké plátky.

Ty dále kloub poškozují, protože se při pohybu třou o vnitřní vrstvu kloubního pouzdra. Tím vyvolají velmi bolestivý zánět, který většinu postižených donutí vydat se k lékaři.

Rozvoj artrózy pokračuje dál: Tělo na rozpad chrupavky reaguje, snaží se obnažené konce aspoň uhladit. Na konci kosti se obnoví růst, ale spíše než k uhlazení nerovností vede ke vzniku deformit a rozšíření kloubu, které jsou příčinou dalších bolestí.

Artróza v prstech

Na prstech bývají typicky postižené hlavně malé koncové klouby, neboť právě ty vystavujeme velké zátěži při práci rukama. Velikost kloubu tu nehraje roli.

Přepočteno na milimetr čtverečný na ně při pohybu působí stejná zátěž jako na kyčelní klouby, přitom vrstva chrupavky je tu tenčí.

Deformace se obvykle začínají nejprve objevovat na ukazováku a prostředníku, kde se tvoří malé uzlíky a rozšíření.

Už v této fázi komplikují každodenní pohyby při oblékání nebo péči o domácnost, veškerá práce rukama je čím dál bolestivější a prsty mají omezenou pohyblivost. Při krájení chleba tak můžete mít pocit, jako by nůž projel přímo postiženým kloubem.

Typické příznaky:

– Bolesti jsou největší na začátku pohybu.

– Klouby jsou ztuhlé a při pohybu vydávají praskavé zvuky.

– Postupně přibývá deformací.

Léčení, nikoli vyléčení

Je to opravdu problém: Na rozdíl od revmatismu není artróza jednoznačně zánětlivé onemocnění, dokonce nemá ani jedinou pojmenovatelnou příčinu, příčin je vícero a mohou se sčítat. Z toho důvodu se také artróza hůře léčí než revmatismus.

Ke skutečnému odstranění artritických potíží by vedlo jen vytvoření nové chrupavky v nemocných kloubech. Jenže to zatím medicína nedokáže. Léčba se tedy soustředí na tišení bolesti a zachování pohyblivosti postižených kloubů. Pro obé je podstatná fyzioterapie, která nabízí různé ošetřovací metody.

Utišit bolest

Významnou úlevu přinášejí různé formy elektroléčby a magnetoterapie, stejně tak aplikace tepla, ať už formou parafínových koupelí, nebo teplého bahna. Teplo nejen ulevuje od bolesti, ale také povoluje zatuhlé křečovité svalstvo.

Ale pozor, při akutní zánětlivé fázi teplo neprospívá, dokonce škodí, takže se na postižená místa naopak přikládají chladivé gelové zábaly.

Kromě fyzioterapie se neobejdete bez přípravků proti bolesti. Raději si je ale nekupujte sami a nechte výběr na lékaři, mají významné nežádoucí účinky, takže je nutné přípravky střídat a kombinovat.

Pří obtěžujících vedlejších účincích můžete navíc dostat předpis na léky, které tyto projevy tlumí. Doplňkem tabletové formy jsou přípravky proti bolesti v podobě krémů a gelů.

Jejich účinnost zvýšíte na maximum, když na namazané prsty natáhnete chirurgickou rukavici a necháte tak působit nejlépe přes noc. Rukavice jsou k dostání v lékárnách.

Pijavice jako alternativa

Tato alternativní metoda je postavena na zjištění, že pijavka lékařská vypouští do rány tekutinu, v níž je kolem stovky látek s protizánětlivými a bolest tišícími účinky. Proto se přikládají přímo na oblast postiženého kloubu.

A co výživa?

Do léčení artrózy sice zasahuje jen omezeně, ale jistý účinek mají rostlinné oleje, neboť obsahují látky s protizánětlivým účinkem. Naopak ze živočišných tuků v mase a mléčných výrobcích si tělo tvoří prozánětlivou kyselinu arachidonovou.

Cvičení pomáhá

Nelze se spoléhat jen na fyzioterapii, pro zachování pohyblivosti kloubů jsou nezbytné i domácí pohybové aktivity. Dokonce přispívají i k tlumení bolesti, což využívají i terapeuti.

Střídavým tlakem a vytahováním prstu se totiž v postiženém kloubu podpoří tvorba kloubní tekutiny, což přináší úlevu. Toto ošetření můžete napodobit domácím cvičením. Někdy je ovšem nejdřív nutné zklidnit zánětlivou aktivitu, aby se problém dále nezhoršoval. I pak je cvičení bolestivé, ale nezbytné, chrání před zatuhnutím kloubů.

cvik 1

Vezmeme obyčejný kolíček na prádlo (pro cvičení je lepší dřevěný, pro názornost jsme ale dali přednost barevnému plastu). Uchopíme palcem a postupně některým z dalších prstů a vždy 5x stiskneme.

cvik 2

Vložíme kolíček do dlaně a přidržujeme prsty jedné ruky, zatímco prsty druhé se postupně snažíme kolíček otvírat. Vždy 5x jedním prstem.

cvik 3

Kolíček otvíráme proti odporu. Jednou rukou zakončení pevně držíme, druhou se snažíme otvírat. Postupně vystřídáme všechny prsty, každým stiskneme 5x.

cvik 4

Pevně zatneme prsty tak, aby se špičky dotýkaly okraje dlaně. Opakujeme 10x každou rukou.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál