Domů     Artróza: Prsty jako ve svěráku
Artróza: Prsty jako ve svěráku
20.1.2020
Picture of a wrinkled elderly hand

Zvednout lžíci nebo zapnout knoflíky se stává každodenním utrpením: Při každém takovém pohybu to v drobných kloubech prstů bodne, jako by jimi projel ostrý nůž. Diagnóza zní artróza a boj s ní vyžaduje velkou vytrvalost.

Artróza může postihnout jakýkoli kloub v těle, bohužel právě u prstů se vyskytuje mnohem častěji u žen, až devětkrát víc než u mužů. Deformity a bolest nám berou nejdůležitější nástroj, který potřebujeme k péči o domácnost, své blízké a nakonec i sebeobsluhu.

Vyhlídky nejsou jednoznačně optimistické a závisejí na přístupu k nemoci. Kdo se nedá a bude prsty trénovat, udrží si lepší pohyblivost, a tím i nezávislost na pomoci okolí.

Co se to s prsty děje?

Z kloubů se ztrácí chrupavka, která v nich má veledůležitou úlohu. Slouží jako polstrování a ochrana proti nárazům. Díky ní se kloubní části dotýkají hladce a plavným pohybem, který nebolí. Chrupavka je vlastně geniální vynález přírody.

Plavně může klouzat po sousední chrupavce, protože je vlastně ve vodním prostředí. Sama je tvořena ze 70 procent z vody a pohybuje se v kloubní tekutině. Ta ji současně a oproti jiným tkáním netradičně zásobuje živinami, neboť do chrupavky nevede krevní oběh.

Využívá se i toho, že je kloub ve stálém pohybu. Střídavým uvolňováním a zatěžováním se kloubní tekutina s živinami rovnoměrně dostává ke všem částem chrupavky. Dokud je chrupavka v pořádku, funguje tedy velmi dobře. Bohužel, z určitých důvodů jí může začít ubývat.

Dřina kloubům škodí

V podstatě existují dvě různé příčiny a tím i druhy artrózy (či jinak osteoartrózy). Primární je přičítána na vrub horšímu stavu chrupavky, což může vycházet z rodového zatížení nebo problémů s krevním oběhem.

Sekundární artrózu si způsobíme sami tím, že klouby přetěžujeme fyzickou námahou, tím se mechanicky chrupavka poškodí. Někdy také vzniká z vrozené deformace nebo jako komplikace po zlomeninách. Spouštěčem může také být metabolické onemocnění, jako je dna a diabetes.

Tření bolí

Jak to vlastně vypadá, když zaniká chrupavka? Odumírají její buňky a polstrovací vrstva se tenčí. Tření v kloubu se zvyšuje a vede ke vzniku trhlin, následkem čehož se z chrupavky už neuvolňují jen jednotlivé zaniklé buňky, ale celé tenké plátky.

Ty dále kloub poškozují, protože se při pohybu třou o vnitřní vrstvu kloubního pouzdra. Tím vyvolají velmi bolestivý zánět, který většinu postižených donutí vydat se k lékaři.

Rozvoj artrózy pokračuje dál: Tělo na rozpad chrupavky reaguje, snaží se obnažené konce aspoň uhladit. Na konci kosti se obnoví růst, ale spíše než k uhlazení nerovností vede ke vzniku deformit a rozšíření kloubu, které jsou příčinou dalších bolestí.

Artróza v prstech

Na prstech bývají typicky postižené hlavně malé koncové klouby, neboť právě ty vystavujeme velké zátěži při práci rukama. Velikost kloubu tu nehraje roli.

Přepočteno na milimetr čtverečný na ně při pohybu působí stejná zátěž jako na kyčelní klouby, přitom vrstva chrupavky je tu tenčí.

Deformace se obvykle začínají nejprve objevovat na ukazováku a prostředníku, kde se tvoří malé uzlíky a rozšíření.

Už v této fázi komplikují každodenní pohyby při oblékání nebo péči o domácnost, veškerá práce rukama je čím dál bolestivější a prsty mají omezenou pohyblivost. Při krájení chleba tak můžete mít pocit, jako by nůž projel přímo postiženým kloubem.

Typické příznaky:

– Bolesti jsou největší na začátku pohybu.

– Klouby jsou ztuhlé a při pohybu vydávají praskavé zvuky.

– Postupně přibývá deformací.

Léčení, nikoli vyléčení

Je to opravdu problém: Na rozdíl od revmatismu není artróza jednoznačně zánětlivé onemocnění, dokonce nemá ani jedinou pojmenovatelnou příčinu, příčin je vícero a mohou se sčítat. Z toho důvodu se také artróza hůře léčí než revmatismus.

Ke skutečnému odstranění artritických potíží by vedlo jen vytvoření nové chrupavky v nemocných kloubech. Jenže to zatím medicína nedokáže. Léčba se tedy soustředí na tišení bolesti a zachování pohyblivosti postižených kloubů. Pro obé je podstatná fyzioterapie, která nabízí různé ošetřovací metody.

Utišit bolest

Významnou úlevu přinášejí různé formy elektroléčby a magnetoterapie, stejně tak aplikace tepla, ať už formou parafínových koupelí, nebo teplého bahna. Teplo nejen ulevuje od bolesti, ale také povoluje zatuhlé křečovité svalstvo.

Ale pozor, při akutní zánětlivé fázi teplo neprospívá, dokonce škodí, takže se na postižená místa naopak přikládají chladivé gelové zábaly.

Kromě fyzioterapie se neobejdete bez přípravků proti bolesti. Raději si je ale nekupujte sami a nechte výběr na lékaři, mají významné nežádoucí účinky, takže je nutné přípravky střídat a kombinovat.

Pří obtěžujících vedlejších účincích můžete navíc dostat předpis na léky, které tyto projevy tlumí. Doplňkem tabletové formy jsou přípravky proti bolesti v podobě krémů a gelů.

Jejich účinnost zvýšíte na maximum, když na namazané prsty natáhnete chirurgickou rukavici a necháte tak působit nejlépe přes noc. Rukavice jsou k dostání v lékárnách.

Pijavice jako alternativa

Tato alternativní metoda je postavena na zjištění, že pijavka lékařská vypouští do rány tekutinu, v níž je kolem stovky látek s protizánětlivými a bolest tišícími účinky. Proto se přikládají přímo na oblast postiženého kloubu.

A co výživa?

Do léčení artrózy sice zasahuje jen omezeně, ale jistý účinek mají rostlinné oleje, neboť obsahují látky s protizánětlivým účinkem. Naopak ze živočišných tuků v mase a mléčných výrobcích si tělo tvoří prozánětlivou kyselinu arachidonovou.

Cvičení pomáhá

Nelze se spoléhat jen na fyzioterapii, pro zachování pohyblivosti kloubů jsou nezbytné i domácí pohybové aktivity. Dokonce přispívají i k tlumení bolesti, což využívají i terapeuti.

Střídavým tlakem a vytahováním prstu se totiž v postiženém kloubu podpoří tvorba kloubní tekutiny, což přináší úlevu. Toto ošetření můžete napodobit domácím cvičením. Někdy je ovšem nejdřív nutné zklidnit zánětlivou aktivitu, aby se problém dále nezhoršoval. I pak je cvičení bolestivé, ale nezbytné, chrání před zatuhnutím kloubů.

cvik 1

Vezmeme obyčejný kolíček na prádlo (pro cvičení je lepší dřevěný, pro názornost jsme ale dali přednost barevnému plastu). Uchopíme palcem a postupně některým z dalších prstů a vždy 5x stiskneme.

cvik 2

Vložíme kolíček do dlaně a přidržujeme prsty jedné ruky, zatímco prsty druhé se postupně snažíme kolíček otvírat. Vždy 5x jedním prstem.

cvik 3

Kolíček otvíráme proti odporu. Jednou rukou zakončení pevně držíme, druhou se snažíme otvírat. Postupně vystřídáme všechny prsty, každým stiskneme 5x.

cvik 4

Pevně zatneme prsty tak, aby se špičky dotýkaly okraje dlaně. Opakujeme 10x každou rukou.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes