Domů     Proti únavě bojujte opatrně
Proti únavě bojujte opatrně
11.9.2019

Při chronické únavě hrozí, že upadnete do jednoho ze dvou extrémů. Buď jí podlehnete a váš den se bude odehrávat trvale v úsporném a šetrném režimu, nebo se ji budete snažit ze všech sil přemoct. Oba přístupy vás připraví i o ty malé zásoby energie, které máte.

Jak na to lépe? Především je nutné si vytvořit racionální přístup k únavě jako k příznaku nemoci.

To je důležité, ať už diagnózu znáte, nebo ji lékaři teprve hledají, což je někdy složité, neboť sahá od psychických poruch, přes onemocnění vyvolávaná imunitním systémem, nežádoucí účinky léků až k nádorovým a vzácným onemocním.

Řekněte sobě i svým blízkým: Únava není jen pocit, ale skutečné vyčerpání energetických rezerv. Projevuje se ve svalech slabostí a tíží končetin a stejně tak naléhavá je únava mozková, vedoucí k celkové ochablosti a špatnému soustředění.

I ta má stejný důvod, protože i nervová tkáň může vyčerpat zásobní energii. Problém je, že oproti zdravým lidem se v případě nemoci energetické rezervy obtížněji doplňují. V první řadě je tedy nezbytné léčit příčinu – nemoc, která únavu způsobuje.

Jak si ulehčit život

Co můžete udělat, pokud léčba ještě nezabrala? Především nepropadejte zoufalství a pokuste se racionálněji hospodařit s tím množstvím energie, které máte k dispozici, a zbytečně se o ni nepřipravovat.

Zbytečné ztráty vám způsobí stres, silné emoce, ponocování nebo alkohol. Naopak cíleným relaxem a správným jídelníčkem získáte ještě nějakou energii navíc.

Máme pro vás konkrétní tipy na užitečná opatření pro snížení únavy, určitě si mezi nimi vyberete inspiraci vhodnou právě pro vás.

Včasné plánování

Jednoduché opatření, které vám ušetří čas i energii: Přichystejte si vše nezbytné pro následující den už předem, počínaje výběrem oblečení až po přípravu záležitostí, které budete řešit. I když jde o stejné množství úkonů, vyhnete se tak spěchu a stresu. A to jsou stavy, kdy zvýšeně spotřebováváme energii.

Stres pod kontrolou

Stresové hormony jsou vynikajícím přírodním dopingem pro krizové situace. Dodají totiž obrovské množství energie, která nám umožní zvládnout problém, byť za cenu vyčerpání tělesných rezerv.

Po vítězství proto nutně potřebujeme odpočinek a pořádné jídlo k doplnění energie. Jenže na to při stresu dlouhodobém či často se opakujícím mnohdy nedojde.

Pak se projeví jeho škodlivé účinky – stresové hormony vyčerpávají rezervy organismu a jejich obnovování vázne. Objeví se chronická únava a zhorší se obranyschopnost těla

I hluk je stres

Přetížení nervové soustavy mohou vyvolávat příčiny nejen duševní, ale i fyzické, a to dokonce i v případě, že si neuvědomujeme, že nás obtěžují.

Tělo se ale musí vyrovnávat s nepříznivými podmínkami, což může být nadměrný hluk, příliš silné osvětlení, prostředí se zvýšenou koncentrací škodlivých látek, nejčastěji z cigaretového dýmu.

Stresem jsou příliš vysoké nebo naopak nízké teploty prostředí, tělesná bolest, nadměrná fyzická námaha nebo hladovění.

Jak mysl zklidnit?

– Hořčík

Tento minerál má v těle řadu důležitých funkcí a jednou z nich je i podpora správné činnosti nervů. Nedostatek se pak projevuje zvýšenou podrážděností, výbuchy vzteku, nervozitou a někdy i zmateností.

Bohužel nedostatek hořčíku na jídelníčku ještě zhoršuje stres, protože při nadměrné psychické zátěži jeho spotřeba stoupá. Jak zajistit dostatečný přísun hořčíku?

Bohaté jsou na něj hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.

Kromě hořčíku potřebuje tělo také zvýšené dávky vitaminu B, nejlépe formou pangaminu. Užitečné jsou i zdravé tuky z mořských ryb, vlašských ořechů, řepkového nebo sójového oleje.

– Třezalka

Uvolňuje nervové napětí a tím pomáhá usnout. Třezalka je velmi účinná, ale je třeba opatrnosti, protože ovlivňuje účinky řady léků.

Varování bývá uvedeno v příbalovém letáku nebo se můžete zeptat v lékárně, zda třezalka není v kombinaci s vašimi léky problematická.

Třezalka je dostupná v podobě kapslí, tablet nebo jako tinktura.

– Meduňka

Posiluje nervy a uklidňuje trávicí trakt, pomáhá při bolestech žaludku, střevní kolice i nechutenství. Pro svou příjemnou chuť a vůni se nejlépe hodí pro užívání v podobě nálevů. Na šálek se dávají 2 lžičky sušené natě.

– Kozlík

Osvědčená bylina proti nervovému podráždění, ale je nutné dodržovat dávkování. Pokud to přeženete, kozlík podráždění ještě zvýší. Jako čaj si ho určitě vařit nebudete, nepříjemně páchne. K mání je v tabletách i v tradiční podobě tinktury.

– Levandule

Její uklidňující účinky jsou vyhlášené a nejlépe se uplatní při koupeli. Pokud si ji chcete připravit sami, pak se na jednu lázeň doporučuje spařit 4 hrsti levandule 4 l vody. Necháme louhovat a po 15 minutách nalijeme do vany.

Rituály pro klidný spánek

Nespavost zhoršuje chronickou únavu, přitom by mnohdy pomohlo obyčejné opatření – netrávit večer před monitorem, ať už televizním, nebo počítačovým.

Náš mozek na jednu stranu baží po novinkách a málokdy dokáže říct dost, ale na druhou stranu ze zkušenosti víme, že tato zbytečná duševní potrava zahání spánek.

Zkuste ke změnám přistoupit pozitivně, televizi ani internet si nezakazujte, ale nabídněte sami sobě lepší program. Může to být četba pěkné knížky v tichu pokoje při aromalampě nebo vonná koupel.

Navodit ospalost pomáhá i tlumené světlo, můžete jen poslouchat muziku při svíčkách. Důležité je zpomalit tempo a naladit se na odpočinek.

Banální chudokrevnost?!

To je podceňovaná, přitom velmi běžná příčina únavy zejména u žen. Chudokrevnost rozhodně není banalita. Z medicínského hlediska nízký stav červených krvinek znamená, že tkáně nedostávají dostatek kyslíku, tedy nezbytné energie ke svému fungování.

Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a ospalost.

Zvláště těžké formy anémie doprovázejí léčbu onkologických onemocnění, bohužel kvůli vážnosti celkové stavu bývají přehlížené, ačkoli způsobují nesmírnou únavu.

Anémii je nezbytné řešit podle příčiny, která ji vyvolala. Ne vždy jde o pouhý nedostatek železa na jídelníčku, často se za nedostatkem červených krvinek skrývá poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Doporučujeme: Drtivá většina z nás trpí nedostatkem vitaminu B9 čili kyseliny listové. Následky jsou dalekosáhlé, především mezi ně patří chronická únava, ale také porucha tvorby krve.

Proto nezapomínejte denně jíst zelenou listovou zeleninu a žloutky, s mírou i játra, což jsou hlavní zdroje tohoto vitaminu.

2 výživové tipy

– Pozor na sladkosti! Při únavě tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy ke sladkostem. To v menší míře pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíme sladkostí moc, propad energie se naopak zvýší.

Proto je lepší spoléhat na přirozeně sladké ovoce a naučit se vychutnávat přirozenou sladkost dušené nebo pečené zeleniny.

– Jezte bílkoviny: Stresový hormon kortizol odbourává bílkoviny ze svalů, proto potřebujeme jíst kvalitní bílkoviny, libové maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky. Na jídelníčku by měly být pravidelně a při únavě a nemoci zvlášť.

Procházky, nikoli sport

Pohyb je při únavě ošemetná věc. Pokud se ho vzdáte úplně a budete tělo šetřit, způsobíte si úbytek svalů. Přitom stav svalstva ovlivňuje celkovou kondici a únavnost. Žádoucí je tedy přiměřené zatěžování svalů, aby se zdravotní stav dále nezhoršoval.

Nejvhodnější bývá pohyb venku v zeleni. Stačí půlhodina, ale několikrát týdně, kdy se projdete v parku, v lese, po louce. Tempo a zátěž je nutné podřídit celkovému stavu. Přetěžování neprospívá, ale naopak škodí.

Příliš dlouhá nebo příliš intenzivní tělesná zátěž znamená pro unavené tělo stres.

Nenamáhejte oči

Dlouhodobé čtení způsobuje únavu očí i mozku, intenzivnější pak bývá při čtení z monitoru. Pokud sedíte u počítače, pak současně přetěžujete mozek množstvím nadbytečných podnětů, ať už se o ně aktivně zajímáte či nikoli. Hodina u internetu vám může vzít celodenní zásoby energie.

Podobný efekt mají také ruční práce, které vyžadují soustředěné zapojení zraku. Bohužel jde právě o běžná ženská hobby jako pletení nebo háčkování.

Při chronické únavě je lepší si najít koníčky spojení s pohybem venku, zahradničení nebo třeba fotografování při procházkách.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,