reklama

Proti únavě bojujte opatrně

Při chronické únavě hrozí, že upadnete do jednoho ze dvou extrémů. Buď jí podlehnete a váš den se bude odehrávat trvale v úsporném a šetrném režimu, nebo se ji budete snažit ze všech sil přemoct. Oba přístupy vás připraví i o ty malé zásoby energie, které máte.

Jak na to lépe? Především je nutné si vytvořit racionální přístup k únavě jako k příznaku nemoci. To je důležité, ať už diagnózu znáte, nebo ji lékaři teprve hledají, což je někdy složité, neboť sahá od psychických poruch, přes onemocnění vyvolávaná imunitním systémem, nežádoucí účinky léků až k nádorovým a vzácným onemocním.

Řekněte sobě i svým blízkým: Únava není jen pocit, ale skutečné vyčerpání energetických rezerv. Projevuje se ve svalech slabostí a tíží končetin a stejně tak naléhavá je únava mozková, vedoucí k celkové ochablosti a špatnému soustředění. I ta má stejný důvod, protože i nervová tkáň může vyčerpat zásobní energii.

Problém je, že oproti zdravým lidem se v případě nemoci energetické rezervy obtížněji doplňují.

V první řadě je tedy nezbytné léčit příčinu – nemoc, která únavu způsobuje.

Jak si ulehčit život Co můžete udělat, pokud léčba ještě nezabrala? Především nepropadejte zoufalství a pokuste se racionálněji hospodařit s tím množstvím energie, které máte k dispozici, a zbytečně se o ni nepřipravovat. Zbytečné ztráty vám způsobí stres, silné emoce, ponocování nebo alkohol. Naopak cíleným relaxem a správným jídelníčkem získáte ještě nějakou energii navíc.

Máme pro vás konkrétní tipy na užitečná opatření pro snížení únavy, určitě si mezi nimi vyberete inspiraci vhodnou právě pro vás.

Včasné plánování
Jednoduché opatření, které vám ušetří čas i energii: Přichystejte si vše nezbytné pro následující den už předem, počínaje výběrem oblečení až po přípravu záležitostí, které budete řešit. I když jde o stejné množství úkonů, vyhnete se tak spěchu a stresu. A to jsou stavy, kdy zvýšeně spotřebováváme energii.

Stres pod kontrolou Stresové hormony jsou vynikajícím přírodním dopingem pro krizové situace. Dodají totiž obrovské množství energie, která nám umožní zvládnout problém, byť za cenu vyčerpání tělesných rezerv. Po vítězství proto nutně potřebujeme odpočinek a pořádné jídlo k doplnění energie. Jenže na to při stresu dlouhodobém či často se opakujícím mnohdy nedojde.

Pak se projeví jeho škodlivé účinky – stresové hormony vyčerpávají rezervy organismu a jejich obnovování vázne.

Objeví se chronická únava a zhorší se obranyschopnost těla

I hluk je stres Přetížení nervové soustavy mohou vyvolávat příčiny nejen duševní, ale i fyzické, a to dokonce i v případě, že si neuvědomujeme, že nás obtěžují. Tělo se ale musí vyrovnávat s nepříznivými podmínkami, což může být nadměrný hluk, příliš silné osvětlení, prostředí se zvýšenou koncentrací škodlivých látek, nejčastěji z cigaretového dýmu.

Stresem jsou příliš vysoké nebo naopak nízké teploty prostředí, tělesná bolest, nadměrná fyzická námaha nebo hladovění.

Jak mysl zklidnit?

– Hořčík Tento minerál má v těle řadu důležitých funkcí a jednou z nich je i podpora správné činnosti nervů. Nedostatek se pak projevuje zvýšenou podrážděností, výbuchy vzteku, nervozitou a někdy i zmateností. Bohužel nedostatek hořčíku na jídelníčku ještě zhoršuje stres, protože při nadměrné psychické zátěži jeho spotřeba stoupá. Jak zajistit dostatečný přísun hořčíku?

Bohaté jsou na něj hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina. Kromě hořčíku potřebuje tělo také zvýšené dávky vitaminu B, nejlépe formou pangaminu.

Užitečné jsou i zdravé tuky z mořských ryb, vlašských ořechů, řepkového nebo sójového oleje.


– Třezalka
Uvolňuje nervové napětí a tím pomáhá usnout. Třezalka je velmi účinná, ale je třeba opatrnosti, protože ovlivňuje účinky řady léků. Varování bývá uvedeno v příbalovém letáku nebo se můžete zeptat v lékárně, zda třezalka není v kombinaci s vašimi léky problematická.
Třezalka je dostupná v podobě kapslí, tablet nebo jako tinktura.


– Meduňka
Posiluje nervy a uklidňuje trávicí trakt, pomáhá při bolestech žaludku, střevní kolice i nechutenství. Pro svou příjemnou chuť a vůni se nejlépe hodí pro užívání v podobě nálevů. Na šálek se dávají 2 lžičky sušené natě.

– Kozlík
Osvědčená bylina proti nervovému podráždění, ale je nutné dodržovat dávkování. Pokud to přeženete, kozlík podráždění ještě zvýší. Jako čaj si ho určitě vařit nebudete, nepříjemně páchne. K mání je v tabletách i v tradiční podobě tinktury.


– Levandule
Její uklidňující účinky jsou vyhlášené a nejlépe se uplatní při koupeli. Pokud si ji chcete připravit sami, pak se na jednu lázeň doporučuje spařit 4 hrsti levandule 4 l vody. Necháme louhovat a po 15 minutách nalijeme do vany.

Rituály pro klidný spánek Nespavost zhoršuje chronickou únavu, přitom by mnohdy pomohlo obyčejné opatření – netrávit večer před monitorem, ať už televizním, nebo počítačovým. Náš mozek na jednu stranu baží po novinkách a málokdy dokáže říct dost, ale na druhou stranu ze zkušenosti víme, že tato zbytečná duševní potrava zahání spánek.

Zkuste ke změnám přistoupit pozitivně, televizi ani internet si nezakazujte, ale nabídněte sami sobě lepší program. Může to být četba pěkné knížky v tichu pokoje při aromalampě nebo vonná koupel. Navodit ospalost pomáhá i tlumené světlo, můžete jen poslouchat muziku při svíčkách.

Důležité je zpomalit tempo a naladit se na odpočinek.

Banální chudokrevnost?! To je podceňovaná, přitom velmi běžná příčina únavy zejména u žen. Chudokrevnost rozhodně není banalita. Z medicínského hlediska nízký stav červených krvinek znamená, že tkáně nedostávají dostatek kyslíku, tedy nezbytné energie ke svému fungování. Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a ospalost.

Zvláště těžké formy anémie doprovázejí léčbu onkologických onemocnění, bohužel kvůli vážnosti celkové stavu bývají přehlížené, ačkoli způsobují nesmírnou únavu. Anémii je nezbytné řešit podle příčiny, která ji vyvolala.

Ne vždy jde o pouhý nedostatek železa na jídelníčku, často se za nedostatkem červených krvinek skrývá poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Doporučujeme: Drtivá většina z nás trpí nedostatkem vitaminu B9 čili kyseliny listové. Následky jsou dalekosáhlé, především mezi ně patří chronická únava, ale také porucha tvorby krve. Proto nezapomínejte denně jíst zelenou listovou zeleninu a žloutky, s mírou i játra, což jsou hlavní zdroje tohoto vitaminu.

2 výživové tipy – Pozor na sladkosti! Při únavě tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy ke sladkostem. To v menší míře pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíme sladkostí moc, propad energie se naopak zvýší. Proto je lepší spoléhat na přirozeně sladké ovoce a naučit se vychutnávat přirozenou sladkost dušené nebo pečené zeleniny.

– Jezte bílkoviny: Stresový hormon kortizol odbourává bílkoviny ze svalů, proto potřebujeme jíst kvalitní bílkoviny, libové maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky.

Na jídelníčku by měly být pravidelně a při únavě a nemoci zvlášť.

Procházky, nikoli sport Pohyb je při únavě ošemetná věc. Pokud se ho vzdáte úplně a budete tělo šetřit, způsobíte si úbytek svalů. Přitom stav svalstva ovlivňuje celkovou kondici a únavnost. Žádoucí je tedy přiměřené zatěžování svalů, aby se zdravotní stav dále nezhoršoval. Nejvhodnější bývá pohyb venku v zeleni.

Stačí půlhodina, ale několikrát týdně, kdy se projdete v parku, v lese, po louce. Tempo a zátěž je nutné podřídit celkovému stavu. Přetěžování neprospívá, ale naopak škodí.

Příliš dlouhá nebo příliš intenzivní tělesná zátěž znamená pro unavené tělo stres.

Nenamáhejte oči Dlouhodobé čtení způsobuje únavu očí i mozku, intenzivnější pak bývá při čtení z monitoru. Pokud sedíte u počítače, pak současně přetěžujete mozek množstvím nadbytečných podnětů, ať už se o ně aktivně zajímáte či nikoli. Hodina u internetu vám může vzít celodenní zásoby energie. Podobný efekt mají také ruční práce, které vyžadují soustředěné zapojení zraku.

Bohužel jde právě o běžná ženská hobby jako pletení nebo háčkování.

Při chronické únavě je lepší si najít koníčky spojení s pohybem venku, zahradničení nebo třeba fotografování při procházkách.

Foto: Shutterstock

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Právo první noci: Musela se nevěsta podvolit svému feudálovi?
epochaplus.cz

Právo první noci: Musela se...

V románech a filmech se velice často...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Současné umění se představuje v Galerii KODL
iluxus.cz

Současné umění se...

Letní výtvarný salon KODL Contemporary již...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Zázračný chlapec Dale Ostrander: Jak mohl přežít 25 minut bez kyslíku?
enigmaplus.cz

Zázračný chlapec Dale...

5. srpna 2011 se dvanáctiletý Dale...
Bezos rezignoval na plánovanou přeměnu námořní lodi v zachytávač raket
21stoleti.cz

Bezos rezignoval na plánovanou...

Americký podnikatel a zakladatel obchodního...
Syfilis se ve středověku léčila zákazem hry v kostky
epochaplus.cz

Syfilis se ve středověku...

S projevy řady chorob si lékaři ve středověku...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Je možné spatřit při meditaci dalekou budoucnost?
skutecnepribehy.cz

Je možné spatřit při...

Tehdy jsem se přihlásila na...
0 shares