Domů     Proti únavě bojujte opatrně
Proti únavě bojujte opatrně
11.9.2019

Při chronické únavě hrozí, že upadnete do jednoho ze dvou extrémů. Buď jí podlehnete a váš den se bude odehrávat trvale v úsporném a šetrném režimu, nebo se ji budete snažit ze všech sil přemoct. Oba přístupy vás připraví i o ty malé zásoby energie, které máte.

Jak na to lépe? Především je nutné si vytvořit racionální přístup k únavě jako k příznaku nemoci.

To je důležité, ať už diagnózu znáte, nebo ji lékaři teprve hledají, což je někdy složité, neboť sahá od psychických poruch, přes onemocnění vyvolávaná imunitním systémem, nežádoucí účinky léků až k nádorovým a vzácným onemocním.

Řekněte sobě i svým blízkým: Únava není jen pocit, ale skutečné vyčerpání energetických rezerv. Projevuje se ve svalech slabostí a tíží končetin a stejně tak naléhavá je únava mozková, vedoucí k celkové ochablosti a špatnému soustředění.

I ta má stejný důvod, protože i nervová tkáň může vyčerpat zásobní energii. Problém je, že oproti zdravým lidem se v případě nemoci energetické rezervy obtížněji doplňují. V první řadě je tedy nezbytné léčit příčinu – nemoc, která únavu způsobuje.

Jak si ulehčit život

Co můžete udělat, pokud léčba ještě nezabrala? Především nepropadejte zoufalství a pokuste se racionálněji hospodařit s tím množstvím energie, které máte k dispozici, a zbytečně se o ni nepřipravovat.

Zbytečné ztráty vám způsobí stres, silné emoce, ponocování nebo alkohol. Naopak cíleným relaxem a správným jídelníčkem získáte ještě nějakou energii navíc.

Máme pro vás konkrétní tipy na užitečná opatření pro snížení únavy, určitě si mezi nimi vyberete inspiraci vhodnou právě pro vás.

Včasné plánování

Jednoduché opatření, které vám ušetří čas i energii: Přichystejte si vše nezbytné pro následující den už předem, počínaje výběrem oblečení až po přípravu záležitostí, které budete řešit. I když jde o stejné množství úkonů, vyhnete se tak spěchu a stresu. A to jsou stavy, kdy zvýšeně spotřebováváme energii.

Stres pod kontrolou

Stresové hormony jsou vynikajícím přírodním dopingem pro krizové situace. Dodají totiž obrovské množství energie, která nám umožní zvládnout problém, byť za cenu vyčerpání tělesných rezerv.

Po vítězství proto nutně potřebujeme odpočinek a pořádné jídlo k doplnění energie. Jenže na to při stresu dlouhodobém či často se opakujícím mnohdy nedojde.

Pak se projeví jeho škodlivé účinky – stresové hormony vyčerpávají rezervy organismu a jejich obnovování vázne. Objeví se chronická únava a zhorší se obranyschopnost těla

I hluk je stres

Přetížení nervové soustavy mohou vyvolávat příčiny nejen duševní, ale i fyzické, a to dokonce i v případě, že si neuvědomujeme, že nás obtěžují.

Tělo se ale musí vyrovnávat s nepříznivými podmínkami, což může být nadměrný hluk, příliš silné osvětlení, prostředí se zvýšenou koncentrací škodlivých látek, nejčastěji z cigaretového dýmu.

Stresem jsou příliš vysoké nebo naopak nízké teploty prostředí, tělesná bolest, nadměrná fyzická námaha nebo hladovění.

Jak mysl zklidnit?

– Hořčík

Tento minerál má v těle řadu důležitých funkcí a jednou z nich je i podpora správné činnosti nervů. Nedostatek se pak projevuje zvýšenou podrážděností, výbuchy vzteku, nervozitou a někdy i zmateností.

Bohužel nedostatek hořčíku na jídelníčku ještě zhoršuje stres, protože při nadměrné psychické zátěži jeho spotřeba stoupá. Jak zajistit dostatečný přísun hořčíku?

Bohaté jsou na něj hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.

Kromě hořčíku potřebuje tělo také zvýšené dávky vitaminu B, nejlépe formou pangaminu. Užitečné jsou i zdravé tuky z mořských ryb, vlašských ořechů, řepkového nebo sójového oleje.

– Třezalka

Uvolňuje nervové napětí a tím pomáhá usnout. Třezalka je velmi účinná, ale je třeba opatrnosti, protože ovlivňuje účinky řady léků.

Varování bývá uvedeno v příbalovém letáku nebo se můžete zeptat v lékárně, zda třezalka není v kombinaci s vašimi léky problematická.

Třezalka je dostupná v podobě kapslí, tablet nebo jako tinktura.

– Meduňka

Posiluje nervy a uklidňuje trávicí trakt, pomáhá při bolestech žaludku, střevní kolice i nechutenství. Pro svou příjemnou chuť a vůni se nejlépe hodí pro užívání v podobě nálevů. Na šálek se dávají 2 lžičky sušené natě.

– Kozlík

Osvědčená bylina proti nervovému podráždění, ale je nutné dodržovat dávkování. Pokud to přeženete, kozlík podráždění ještě zvýší. Jako čaj si ho určitě vařit nebudete, nepříjemně páchne. K mání je v tabletách i v tradiční podobě tinktury.

– Levandule

Její uklidňující účinky jsou vyhlášené a nejlépe se uplatní při koupeli. Pokud si ji chcete připravit sami, pak se na jednu lázeň doporučuje spařit 4 hrsti levandule 4 l vody. Necháme louhovat a po 15 minutách nalijeme do vany.

Rituály pro klidný spánek

Nespavost zhoršuje chronickou únavu, přitom by mnohdy pomohlo obyčejné opatření – netrávit večer před monitorem, ať už televizním, nebo počítačovým.

Náš mozek na jednu stranu baží po novinkách a málokdy dokáže říct dost, ale na druhou stranu ze zkušenosti víme, že tato zbytečná duševní potrava zahání spánek.

Zkuste ke změnám přistoupit pozitivně, televizi ani internet si nezakazujte, ale nabídněte sami sobě lepší program. Může to být četba pěkné knížky v tichu pokoje při aromalampě nebo vonná koupel.

Navodit ospalost pomáhá i tlumené světlo, můžete jen poslouchat muziku při svíčkách. Důležité je zpomalit tempo a naladit se na odpočinek.

Banální chudokrevnost?!

To je podceňovaná, přitom velmi běžná příčina únavy zejména u žen. Chudokrevnost rozhodně není banalita. Z medicínského hlediska nízký stav červených krvinek znamená, že tkáně nedostávají dostatek kyslíku, tedy nezbytné energie ke svému fungování.

Současně vázne také odvádění oxidu uhličitého. Následkem je chronická únava, nevýkonnost, slabost a ospalost.

Zvláště těžké formy anémie doprovázejí léčbu onkologických onemocnění, bohužel kvůli vážnosti celkové stavu bývají přehlížené, ačkoli způsobují nesmírnou únavu.

Anémii je nezbytné řešit podle příčiny, která ji vyvolala. Ne vždy jde o pouhý nedostatek železa na jídelníčku, často se za nedostatkem červených krvinek skrývá poruchy vstřebávání vitaminu B12 či vadné nastavení hormonálního řízení tvorby krve.

Doporučujeme: Drtivá většina z nás trpí nedostatkem vitaminu B9 čili kyseliny listové. Následky jsou dalekosáhlé, především mezi ně patří chronická únava, ale také porucha tvorby krve.

Proto nezapomínejte denně jíst zelenou listovou zeleninu a žloutky, s mírou i játra, což jsou hlavní zdroje tohoto vitaminu.

2 výživové tipy

– Pozor na sladkosti! Při únavě tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy ke sladkostem. To v menší míře pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíme sladkostí moc, propad energie se naopak zvýší.

Proto je lepší spoléhat na přirozeně sladké ovoce a naučit se vychutnávat přirozenou sladkost dušené nebo pečené zeleniny.

– Jezte bílkoviny: Stresový hormon kortizol odbourává bílkoviny ze svalů, proto potřebujeme jíst kvalitní bílkoviny, libové maso, vejce i nízkotučné mléčné výrobky. Na jídelníčku by měly být pravidelně a při únavě a nemoci zvlášť.

Procházky, nikoli sport

Pohyb je při únavě ošemetná věc. Pokud se ho vzdáte úplně a budete tělo šetřit, způsobíte si úbytek svalů. Přitom stav svalstva ovlivňuje celkovou kondici a únavnost. Žádoucí je tedy přiměřené zatěžování svalů, aby se zdravotní stav dále nezhoršoval.

Nejvhodnější bývá pohyb venku v zeleni. Stačí půlhodina, ale několikrát týdně, kdy se projdete v parku, v lese, po louce. Tempo a zátěž je nutné podřídit celkovému stavu. Přetěžování neprospívá, ale naopak škodí.

Příliš dlouhá nebo příliš intenzivní tělesná zátěž znamená pro unavené tělo stres.

Nenamáhejte oči

Dlouhodobé čtení způsobuje únavu očí i mozku, intenzivnější pak bývá při čtení z monitoru. Pokud sedíte u počítače, pak současně přetěžujete mozek množstvím nadbytečných podnětů, ať už se o ně aktivně zajímáte či nikoli. Hodina u internetu vám může vzít celodenní zásoby energie.

Podobný efekt mají také ruční práce, které vyžadují soustředěné zapojení zraku. Bohužel jde právě o běžná ženská hobby jako pletení nebo háčkování.

Při chronické únavě je lepší si najít koníčky spojení s pohybem venku, zahradničení nebo třeba fotografování při procházkách.

Foto: Shutterstock

Související články
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
24.9.2024
Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu. Mrtvička ale vzniká i na podkladě k
reklama
Šikovné tipy
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš