Domů     Připravte se: Čas zahradních párty začíná
Připravte se: Čas zahradních párty začíná
26.6.2019

Letní sezona se rozjíždí na plné obrátky a s ní přichází i čas zahradních párty. Co může být příjemnějšího než banda přátel, kteří se sejdou na vaší zahradě.

Přípravu zahradní slavnosti byste neměli nechat na poslední chvíli. Vyplatí se začít tak pět dní předem, abyste pak nelítali jako hadr na holi. Večírek si přece musíte užít i vy.

Strategický plán

Nejprve je třeba si promyslet jídelníček.

Zmíněných pět dnů před párty si sepište, čím vším chcete své hosty nakrmit a napojit – jaká masa, uzeniny či ryby budete grilovat, jaké saláty a omáčky k nim budete podávat a jaké další pochutiny postavíte na stůl – jednohubky, brambůrky, domácí paštiku nebo slané koláče, tzv.

quiche. V horkém létě přijdou vhod také lehké dezerty a zmrzlina nebo jednoduché ovocné špízy. Na špejli napíchejte čerstvý ananas, hroznové víno, jahody a samozřejmě nevynechejte meloun. A co se bude pít? Pivo, víno či tvrdý alkohol?

Z tohoto soupisu pak sestavte konečný seznam jednotlivých ingrediencí, které je třeba nakoupit. Následující tři dny ho ještě každý den přejeďte očima, zda jste něco nezapomněli. Uvidíte, že na seznam ještě pár věcí přibude.

Všechno nakupte v dostatečném množství. Není nic trapnějšího, než když uprostřed party dojde pečivo nebo pivo.

Atmosféru garden party s bohatě prostřeným stolem dotvoří lampiony, světelné řetězy a vlaječky.
Atmosféru garden party s bohatě prostřeným stolem dotvoří lampiony, světelné řetězy a vlaječky.

Nádobí

Zvažte také, zda budete jídlo a pití servírovat ve vašem vlastním nádobí, nebo jestli použijete papírové či plastové talíře, kelímky a lžičky. Domníváme se, že lepší je druhá varianta.

Po akci jen vezmete odpadkový pytel, který jste chytře dali na vhodné místo a do nějž hosté sami vyhazovali použité nádobí, a s úsměvem ho donesete do popelnice. A máte uklizeno.

Atmosféra

Pamatujte na to, že dokonalou atmosféru vytvoří zahradní pochodně a lampiony. Atraktivní jsou také světelné řetězy na keřích a stromech, rozvěšené pestré nafukovací balonky a papírové girlandy. Potřebujete-li intenzivnější osvětlení, instalujte po zahradě olejové lampy.

Domácími limonádami hosty mile překvapíte.
Domácími limonádami hosty mile překvapíte.

Počasí

Pár dnů před párty pozorně čtěte, jaké bude počasí, zda horko, nebo jestli se očekávají přeháňky. A protože počasí neovlivníte, pro jistotu si pořiďte nějaký stanový přístřešek. Máte-li zastřešenou pergolu nebo vytahovací markýzu, není třeba se ničeho bát.

Letní večery sice bývají teplé, ale ne vždy se zadaří. Na lavičky a židle proto připravte sedáky a hřejivé deky, do kterých se hosté v případě potřeby zabalí.

Tři dny předem

Zkontrolujte gril, grilovací náčiní a zásobu dřevěného uhlí. Je-li ho málo, dokupte ho. Obstarejte si už také nápoje a koření, potřebné pro grilování, jednorázové nádobí, ubrousky, párátka, alobalové misky pod maso atd.

Při teplých dnech přijdou vhod ovocné špízy.
Při teplých dnech přijdou vhod ovocné špízy.

2 dny předem

Nakupte potraviny zeleninu, ovoce, a můžete i maso. Nejčastěji se u nás griluje drůbeží a vepřové, z toho je nejvhodnější krkovice, kýta nebo plec. Za čtvrt hodiny bývají hotové.

Když naložíte drůbeží plátky, už za pár minut po vložení na gril je můžete podávat.

1 den předem

Dejte chladit nápoje, připravte marinádu a naložte maso. Marináda se nejčastěji připravuje z čerstvých nebo sušených bylinek rozpuštěných v oleji, z hořčice či z medu. Výtečnou přísadou je česnek. Pozor ale na předčasné solení!

Sůl uzavře masu póry a další přísady již nemají šanci a zůstanou na povrchu. Správný postup tedy je maso naložit bez soli a osolit ho až těsně před grilováním. Marinované maso uložte do uzavíratelných misek a ponechte v chladu.

Misky by neměly být hliníkové nebo železné, vhodné jsou zejména nádoby keramické, plastové, skleněné nebo nerezové. Pokud nechcete nic předem nakládat, dobré je potírat maso připravenou marinádou před samotným grilováním. Zabráníte tím jeho vysušení.

Ovoce můžete připravit do skleněných nádob, na stole budou vypadat elegantně.
Ovoce můžete připravit do skleněných nádob, na stole budou vypadat elegantně.

V den párty

Připravte grilovací náčiní a gril, nakupte čerstvé pečivo, očistěte zeleninu i salát a udělejte zálivku či salátové omáčky. Připravte sezení a prostřete stůl nebo stoly, pokud vás bude víc. A také byste mohli udělat domácí limonádu.

Osvěžující nápoj

Připravit domácí limonádu zvládne i začínající kuchařka. Skvěle osvěží například okurková s mátou a citronem, což není nic jiného než rozmixovaná salátová okurka rozředěná vodou se snítkami máty.

Do vody také můžete dát plátky citronu a pomeranče, pustí trochu šťávy a výsledkem je vynikající drink. Vychlazené limonády nalijte do džbánů či karaf.

I když máte připravené umělohmotné či voskované kelímky, zkuste se podívat, jestli někde doma nenajdete malé zavařovačky. Nápoje v nich vypadají velmi netradičně. Do každé skleničky hoďte kostku ledu, píchněte brčko a podávejte hostům.

Plastové kelímky a talíře ušetří čas – nemusí se umývat.
Plastové kelímky a talíře ušetří čas – nemusí se umývat.

Na gril patří i zelenina

Až začnete grilovat maso, nezapomeňte také na zeleninu. Osvědčené jsou cukety, paprika a především pak žampiony.

Nasypou se do větší mísy, polijí olejem, osolí, okmínují, mísa se přiklopí talířem a mírně protřepe, aby se všechny pěkně vším obalily, a pak už s nimi šup na gril.

Pokrmy by měly být v takové velikosti, aby se daly jednoduše jíst vidličkou nebo rukou. Hostům také nabídněte několik dipů neboli omáček.

Švédský stůl

Bude-li vás na párty trochu víc, není od věci udělat na zahradě menší švédský stůl, aby hosté nemuseli čekat na každý ugrilovaný kousek.

Švédský stůl je vděčný, každý si nabere, co je libo – stačí potraviny nakrájet, naaranžovat na mísy, přidat nějaké ovoce, zeleninu, hořčici a jiná dochucovadla a je to.

Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je