Domů     Přechod není žádný strašák
Přechod není žádný strašák
23.6.2021

Co si budeme povídat, přechod čili klimakterium nemá dobrou pověst. Straší náhlým tloustnutím, nepříjemnými návaly horka a příchodem stáří. Ve skutečnosti to ale tak špatné být nemusí.

Pokud je vám kolem pětačtyřiceti, pak jste v ideálním věku, kdy si můžete „zařídit“ pohodlnější přechod. Právě v tomto životním období se nejčastěji začínají odehrávat děje, které vedou k ukončení menstruačního cyklu.

Trvají několik let a kromě vlastních hormonálních změn je ovlivňuje také životní styl. A právě to nám dává šanci co nejvíce omezit nepříjemné průvodní jevy přechodu.

Klimakterium, přechod, nebo menopauza?

V laickém pojetí tyto termíny často splývají, přestože neznamenají to samé. V čem se tedy liší?

Přechod je totéž co klimakterium či též perimenopauza. Je to název pro celé období hormonálních a dalších změn, které v těle nastávají v souvislosti s vyhasínáním cyklu. Přechod postupuje pomalu, změny probíhají několik let. V našich podmínkách jsou ženy v klimakteriu obvykle ve věku 45 až 60 let.

Menopauza je naproti tomu jasně časově určitelná, protože jde o poslední menstruační krvácení. V ČR nejčastěji nastává u žen ve věku 51 let.

Nejde jen o cyklus

Pokles tvorby ženských hormonů nevykolejí jen zaběhnutý menstruační cyklus. I když se jedná o hormony pohlavní, zdaleka nepůsobí pouze na ženské orgány, ale ovlivňují mnohé další tkáně. Týká se to například sliznice nosu, očí, ale i kůže nebo močového měchýře.

Proto s poklesem hladiny estrogenů dochází k tak rozmanitým potížím. Mění se také ukládání tuku v těle, který začne směřovat hlavně do rizikových partií, jako je břicho nebo hrudník.

Objevuje se únava a pocit nepohodlí ve vlastním těle, což vede k pohodlnosti a sklonům vyhýbat se pohybu. Mohou se měnit i chutě a s nimi i jídelníček, který kaloricky ztěžkne kvůli zálibě v mastných jídlech, smetanových omáčkách a sladkostech.

Jak upozorňuje Fórum zdravé výživy, všechny tyto změny vedou společně ke zvyšování rizik tzv. metabolických onemocnění, zejména k osteoporóze nebo nemocem srdce a cév, které jsou nejčastější příčinou úmrtí u nás. Po menopauze se rizika těchto onemocnění u žen výrazně zvyšují.

Může vás také trápit:

bušení srdce

zhoršení paměti

horší schopnost koncentrace

úzkost, popudlivost a plačtivost

pokles sebevědomí

snížený zájem o sex

Hormonální léčba: Ano, či ne?

Ponechte to na posouzení lékaři. Hormony mají tak velký dopad na další tělesné pochody, že je na odborníkovi, aby rozhodl, kdy budou skutečně přínosem a kdy mohou naopak zvýšit jistá rizika.

Z těch je nejznámější malý, ale prokazatelný nárůst nebezpečí rakoviny prsu. Nedochází k němu hned po dobrání první krabičky hormonálních léků, riziko se začne pomalu kumulovat až po delší době.

Zhruba do dvou let je minimální, teprve po pěti letech dochází k jistému rozdílu oproti ženám, které hormonální přípravky neberou. Tak dlouho ovšem zpravidla není nutné hormony užívat.

Na druhou stranu estrogen jako lék má i výrazné doprovodné pozitivní účinky. Především snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, proto mají ženy v plodném věku mnohem menší riziko závažných srdečně-oběhových onemocnění než muži.

Snižuje riziko osteoporózy, zlepšuje náladu, příznivě působí na kvalitu kůže a sliznic, což je důvod toho, že se jeho úbytek může projevit potížemi s močovým měchýřem, genitáliemi, ale i pálením sliznice očí.

S čím uleví životospráva

* Nespavost

Pro řadu žen jsou právě potíže se spánkem největším problémem přechodu. Je to pochopitelné, protože chronická nevyspalost dramaticky zhoršuje duševní pohodu a výkonnost a ubírá i na fyzických silách. Co vlastně nespavost vyvolává?

Příčinou je rozladění hormonální komunikace mezi nadřazeným centrem v mozku a vaječníky. Zatímco vaječníky omezují tvorbu hormonů, nadřazené centrum vysílá naopak rozkazy k posílení jejich produkce. Tím se v mozku udržuje jakýsi poplach, který ruší spánek.

Nespavost v přechodu má typický průběh, kdy sice snadno usnete, ale brzy se probudíte. Další usnutí je pak už problém, a pokud se podaří, pak neklid v mozku spánek opět rychle přeruší. Tak probíhá noc ve sledu krátkých etap spánku a častého bdění.

Co pomůže?

Náhrada estrogenu, ať už rostlinného původu jako doplněk stravy, nebo silnější ve formě léku, podráždění v mozku zase uklidní.

Vitaminy řady B podporují duševní rovnováhu a klid. Nejlepším zdrojem je mléko a mléčné výrobky, ovesné vločky, celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky a kvasnice. Vitamin B9 obsahuje zelená listová zelenina.

* Návaly horka

Návaly jsou obecně nejznámější doprovodný příznak přechodu, ale co je vlastně vyvolává? Příčinou je hormonální rozladění, které způsobí náhlý zmatek v regulaci cév v okrajových částech těla.

Proto se cévy rychle rozšíří a do podkoží se dostane větší množství krve, což pocítíte jako nával horka. Ten typicky postupuje od břicha směrem vzhůru, poté pokračuje na ramena a záda. Návaly mají různou délku trvání, od několika vteřin až po řadu minut.

Nepříjemné jsou nejen přes den, neboť se mohou objevit bez varování kdykoli, ale také v noci, kdy způsobují pocení a probouzení se horkem.

Co pomůže?

– Ploštičník hroznatý snižuje hladinu tzv. luteinizačního hormonu, který se podílí na vyvolávání návalů horka, nočního pocení a zhoršování stavu sliznic.

Kromě toho ploštičník pomáhá proti rozvoji osteoporózy a ovlivňuje hladinu neuropřenašeče dopaminu v mozku, čímž zlepšuje náladu.

* Výkyvy nálad

Estrogen má nezanedbatelný příznivý efekt na psychiku. Právě proto se u žen v pokročilejším věku náhle rozvíjejí depresivní nálady.

Co pomůže?

Pohybové aktivity jsou dostupným a velmi účinným prostředkem, neboť se při nich v mozku produkují látky vytvářející dobrou náladu. Jedinou překážkou je jen nechuť překonat vlastní pohodlnost.

Byliny pomáhající v klimakteriu: Jetel luční působí proti depresivním náladám a zlepšuje spánek. Šalvěj přeslenitá uklidňuje nervový systém, navíc tlumí noční pocení. Třezalka tečkovaná rovněž výrazně uklidňuje, zlepšuje náladu a spánek.

Ale pozor, současně ovlivňuje účinky řady léků, proto se před jejím používáním poraďte v lékárně.

* Přibývání na váze

O tom, jak velký vliv na nárůst váhy u žen kolem padesátky má skutečně přechod, se stále diskutuje. Ani odborníci v tom nejsou zajedno, někteří se domnívají, že hlavní roli hraje pohodlnější způsob života.

Jisté naproti tomu je, že hormony začnou jiným způsobem ovlivňovat způsob ukládání energie v těle.

Zatímco v mladším věku se tukové zásoby u žen přednostně usazují na bocích a stehnech, v přechodu se obliny začnou posouvat o něco výše a ukládat se hlavně na břiše jako u mužů. Je to dáno tím, že ženské tělo přirozeně tvoří určité množství mužských hormonů.

Při poklesu hladiny estrogenu začnou mužské hormony způsob tloustnutí více ovlivňovat. To ještě podpoří další hormonální následek klesající tvorby estrogenu, protože ze stejného výchozího materiálu tělo produkuje i stresový hormon kortizol. A právě ten rovněž podporuje ukládání tukových rezerv na břiše.

Co pomůže?

Aktivní pohyb nejenže podpoří spalování energie, ale navíc působí proti nežádoucímu vlivu stresového hormonu.

Vláknina pomáhá odvádět nadbytečné množství tuků a svým objemem přispívá k pocitu sytosti. Proto by na jídelníčku měl být dostatek ovoce a zeleniny, ale také luštěnin, neboť právě ty jsou nejvydatnějším zdrojem vlákniny.

*Osteoporóza

Velmi nepříznivým následkem úbytku estrogenu je řídnutí kostí. Je to postupný proces, takže se projevuje až někdy kolem šedesátky. Osteoporóza se naštěstí dá ovlivnit léčbou podpořenou změnou životosprávy a jídelníčku.

Pro tvorbu nových kostních buněk je zásadní dostatečný příjem vápníku a kromě něj také vitamin D, který podporuje ukládání vápníku do kostí.

Vitamin D získáváme až z 90 % ze slunečního záření. Záleží ale na ročním období, intenzitě slunění, fototypu i používání ochranných přípravků. Proto se často stává, že máme nedostatek vitaminu D. Doplňkovým zdrojem jsou určité potraviny.

Pro dostatečný příjem vitaminu D bychom měli sníst denně 2 vejce nebo alespoň obden porci tučnější ryby.

Vápník tělo nejsnáze získává z mléka a mléčných výrobků, a to co do množství i využitelnosti. K pokrytí denní potřebné dávky vápníku je potřeba sníst např. 140 g tvrdého sýra.

Z rostlinných zdrojů je to mák (100 g denně), špenát (téměř kilogram za den) nebo chia semena (160 g): Bohužel využitelnost vápníku je tu horší a nutné denní objemy těchto potravin se nedají prakticky sníst, jak upozorňuje Fórum zdravé výživy.

Pohyb rozhoduje o tom, jak aktivně tělo vytváří nové kostní buňky. Reaguje přitom na pohyb ve vzpřímené poloze, tedy na chůzi, běh, míčové hry, tanec a podobné aktivity. Naopak při sedavém způsobu života hustota kostí řídne.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli