Domů     Prázdniny v Římě
Prázdniny v Římě
11.8.2021

Také jste si po shlédnutí stejnojmenného filmu přáli vyjet alespoň na chviličku do věčného města? A co si takhle ten sen konečně splnit.

Dostat se do Říma není těžké a zvládne to každý. Buď s cestovkou, nebo po vlastní ose. Druhý způsob je určitě levnější a v době internetové není problém sehnat levné letenky, ubytování a něco si nastudovat o památkách, které byste rádi viděli.

Poslední bod doporučujeme nevynechávat, protože tím se bude řídit váš časový rozvrh i trasy. A protože je krásných míst v Římě spousta, budete muset pečlivě vybírat, protože všechno určitě nestihnete.

Cestování po městě

Máte několik možností. Můžete si koupit Roma Pass na 48 nebo 72 hodin za 28 nebo 38,50 eur. S ním se svezete zdarma městskou hromadnou dopravou a dostanete slevy na vstup do některých památek. Doporučujeme jejich seznam prostudovat.

(Najdete ho spolu s dalšími informacemi na www.rim.maweb.eu). Budou tam velmi pravděpodobně chybět právě ty pamětihodnosti, které chcete vidět nejvíc, a to už by se vám nemuselo vyplatit. Pak zvažte, jestli není výhodnější koupit jednotlivé jízdenky.

Jedna stojí 1, 50 a platí 100 minut. Svezete se s ní autobusem, metrem či tramvají. Pokud se vám nechce moc chodit, nebo ani ze zdravotních důvodů nemůžete, je pro vás jako dělaný některý z vyhlídkových autobusů.

Vybírejte takové, ve kterých můžete cestu přerušovat, prohlédnout si vybranou památku a zase se stejnou jízdenkou pokračovat dalším.

Chléb a hry

Kdo by nechtěl vidět Koloseum. Je úchvatné, a pokud to bude jen trochu možné, podívejte se dovnitř. V jeho aréně se odehrávaly velkolepé a krvavé hry – gladiátorské souboje, přehlídka divokých zvířat, divadlo, náboženské obřady, námořní bitvy i popravy.

A až budete stát na některém z ochozů, stačí na chvíli zavřít oči a představit si to. Zvířený prach, pach krve, burácení rozvášněného davu.

Poslední představení se tu konalo v roce 523. A netrvalo dlouho a Koloseum začalo sloužit jako zdroj stavebního materiálu pro různé paláce, ba i baziliku svatého Petra ve Vatikánu.

Nebýt papeže Benedikta XIV., který pustošení v 18. století zastavil, nebylo by co obdivovat. Přesto z původního amfiteátru zůstala neporušená pouhá třetina.

Forum Romanum

Nemůžete je přehlédnout, protože se rozkládá hned u Kolosea. Kdysi to bylo centrum veškerého dění. Právě tady stály významné veřejné budovy, baziliky, senát, právě tady se řečnilo a uzavíraly se významné dohody. A s pádem říše Římské přišel úpadek.

Dnes si však díky archeologickým vykopávkám můžeme udělat jasnou představu, o jak obrovský komplex se jednalo. Jeho středem procházela a dodnes prochází tzv. Via Sacra – Svatá cesta. Byla nejdůležitější tepnou fóra, a tím pádem také celého Říma.

Procházeli po ní úspěšní římští vojevůdci v průvodech, směřujících na pahorek Kapitol.

Kapitolské náměstí

Renesanční náměstí Piazza del Campidoglio se nachází na nejmenším ze sedmi římských pahorků, který byl v dobách starého Říma náboženským centrem. Na tomto místě kdysi stával chrám Jupitera – nejposvátnější místo v celém antickém Římě.

Dostanete se sem po stylových renesančních schodech, které jsou stejně jako celé náměstí dílem Michelangelovým. Z terasy Palazzo Senatori se vám naskytne nádherný pohled na trosky Fora Romana, vítězný oblouk Septima Severa a Titův oblouk s Koloseem v pozadí.

Celé náměstí, jehož hranice jsou tvořeny třemi paláci (Pallazo Senatorio, Pallazo Nuovo, Pallazo dei Conservatori), je také Michelangelovým dílem. Poslední dva jmenované paláce dohromady tvoří Kapitolská muzea.

Pantheon

Na náměstí Piazza della Rotunda se nachází nejlépe zachovalá památka antického Říma – Pantheon nebo-li „chrám všech bohů“. Původní Pantheon nechal v roce 27 př. n. l. Marcus Agrippa. Tato stavba byla však zničena ohněm a znovu ji nechal v roce 125 n. l.

vystavět císař Hadrián. Za doby vlády papeže Bonifáce IV. se stal Pantheon křesťanským chrámem, což jej zachránilo před vypálením a zničením.

Jsou zde pohřbeny vyznané osobnosti – např. Rafael nebo italští králové Vittorio Emanuele II. a Umberto I. Celý hlavní dóm je vystavěn z římského betonu bez výztuží, jehož výrobní postup není nikomu znám a dodnes nad touto stavbou kroutí mnoho inženýrů nevěřícně hlavou.

Jediným přívodem vzduchu a světla do chrámu je, kromě dveří, devítimetrový stropní otvor.

Fontána di Trevi

Fontána patří mezi nejnavštěvovanější místa v Římě. Pamětníci si možná vzpomenou na slavnou koupací scénu Marcella Mastroianniho a Anity Ekbergové ve filmu Sladký život. Vy se tu koupat nebudete, ale určitě do ní hoďte drobný peníz.

Podle pověry proto, abyste se do Říma zase vrátili. A protože je fontána stále v obležení, zvolte pro návštěvu brzké ranní hodiny nebo naopak noc.

Vatikán

Pokud budete mít možnost nejnavštěvovanější městský stát navštívit, neváhejte. Ale abyste si mohli všechno v klidu prohlédnout a nemuseli stát ve frontách celý den, opatřete si vstupenky předem přes internet (vaticanticket.org).

Pokud se vám to nepodaří, nezbývá, než si přivstat a přijít velmi brzo ráno. Přesto počítejte s tím, že budete potřebovat na prohlídku nejméně jeden den.

Vždyť vás čeká Bazilika svatého Petra a rozsáhlá Vatikánská muzea na konci se slavnou Sixtinskou kaplí a možná i rozsáhlé zahrady. A pokud se sem tentokrát nedostanete, budete mít alespoň o důvod víc se vrátit.

Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
epochaplus.cz
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce? Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře