Domů     Patrik Děrgel: Toužím po velké rodině
Patrik Děrgel: Toužím po velké rodině
19.3.2024

Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den…?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta…

Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na venkov, do domku na vesnici. Pak si maminka našla nového partnera a ten se stal Patrikovým opravdovým tátou. Po pár letech přibyl do rodiny o deset let mladší bráška…

Bavičem prý nebyl

Malý Patrik rozhodně nebyl bavičem okolí. „Kam mě maminka postavila, tam mě našla. Ani do žádného dramaťáku jsem nechodil.

Poprvé jsem byl v divadle, až když jsem se dostal na konzervatoř!“ Maminka-logopedka prý snila o tom, že se Patrik stane zdravotní sestřičkou.

Možná i proto, že Patrikovi byla ve škole diagnostikována dyslexie, a tak to na studia moc nevypadalo… „Když jsem přinesl trojku z diktátu, tak mě máma objala a šlo se na zmrzlinu!“ Nicméně Patrikovo rozhodnutí stát se hercem, rodiče respektovali.

„Naši řekli, že jestli to opravdu chci, ať tam jdu. Obdivuju je za to. Teď už jsou rádi…“

S Evou Josefíkovou, Jaromírem Hanzlíkem a Veronikou Freimanovou v pohádce Korunní princ (2015).
S Evou Josefíkovou, Jaromírem Hanzlíkem a Veronikou Freimanovou v pohádce Korunní princ (2015).

Dětství v hokejové brance

Celé dětství hrál Patrik Děrgel hokej, chytal v brance. Prý nijak oslnivě, ale rád. Absolvoval i jeden přestup: „Z Bohumína mě koupila Orlová, za pět tisíc korun a sedm hokejek. To byl obrovskej obchod! Tam jsem pak byl asi šest let.

Nechci říkat, že jsem byl extra dobrej, to vůbec ne. Vždycky tak dvojka, trojka. Otevíral jsem vrátka…“ Když byl přijat na ostravskou konzervatoř, musel jít hokej stranou, už to nešlo skloubit. Na dokreslení:

Před pár lety si Patrik pořídil novou brankářskou výstroj. „Mně to chybělo. Chodil jsem si po světě a říkal si: Proč je mi tak trošku smutno? A pak jsem si uvědomil: to je proto, že nehraju hokej!“ Tak se vybavil a šel zase po letech na led. „Byl jsem si zahrát třikrát a třikrát jsem přišel domů zraněnej…“

Muzika je ventil!

Na konzervatoři se našel, dokonce během studia hostoval ve velkých divadlech – v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v Divadle Petra Bezruče tamtéž, v divadle v nedalekém Těšíně… Se spolužákem Michalem Sedláčkem také začali skládat písničky, tehdy jen tak sami pro sebe.

Za čas tuhle zálibu oprášili, přibrali další muzikanty a před sedmi lety měla první koncert skupina Ema. Patrik píše texty a zpívá. „Většinou skládáme tak, že já texty Míšovi předzpívávám už s nějakou melodií.

No a on se pak z toho snaží udělat něco, co se dá poslouchat.“ Jindy na toto téma dodal: „Hudba je pro mě ventil. Na koncertě stojím sám za sebe, nepřijímám žádnou roli, hraju to, co jsem sám vymyslel.

Tím je to hodně osobní a zároveň zábavné.“ Pár jejich písniček si lze poslechnout na platformě YouTube, vystoupení jsou vzhledem k vytíženosti členů velmi, velmi sporadická…

Jako rytíř Des Grieux v pražském Národním divadle, na foto s Janou Pidrmanovou a Vladislavem Benešem (2016).
Jako rytíř Des Grieux v pražském Národním divadle, na foto s Janou Pidrmanovou a Vladislavem Benešem (2016).

DAMU při svíčkách

Po konzervatoři si Patrik Děrgel dále prohluboval herecké vzdělání na pražské divadelní akademii. K té době se váže tahle jeho historka: „Hledal jsem v Praze bydlení.

Líbilo se mi centrum a zároveň jsem neměl o situaci na trhu s byty kdovíjaký přehled, a tak jsem zadal do realitního vyhledávače odvážně: Praha 1, čtyři plus jedna, balkon, do deseti tisíc korun.

Vyjel mi byt na Kampě, který to všechno splňoval, a ještě měl navrch krb! Jen neměl elektřinu. Pro společensky perspektivní lidi to nebylo. Ale pro mě? Naprostá bomba!“ Nakoupil prý v akci, bylo právě po dušičkách, spoustu hřbitovních svíček.

„Vzniklo tak sice lehce depresivní, ale zároveň mimořádné prostředí. Rád na ten byt vzpomínám…“

Ve sportovním dramatu Smečka (2020).
Ve sportovním dramatu Smečka (2020).

Od Ofélie k Manon

Po absolutoriu nastoupil do angažmá ve Švandově divadle. V roce 2013 tam ztvárnil roli Hamleta a získal za ni Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Dva roky na to přišla nabídka z Národního divadla.

První Patrikovou rolí ve Zlaté kapličce byl Rytíř des Grieux v Manon Lescaut. „Nejsilnější zážitek přišel, když jsem si na jevišti poprvé klekl a začal říkat coby rytíř des Grieux Nezvalovy verše. Stál jsem tam sám proti lidem. Nebo spíš s lidmi.

Věděl jsem, že to bude silné, a říkal jsem si, že se nesmím nechat převálcovat.

Ale stejně si pamatuju, jak jsem užasle zíral, co to je za energii, když proti vám sedí tisíc lidí a dívají se na každý váš pohyb a poslouchají každé vaše slovo.“ Jednou také vyprávěl, že se bál, že takový kolos, jako Národní, bude tak trochu fabrika, ale že zjistil, že je tam dobrá parta.

„Baví mě povídat si s bardy. Jako byl pan Postránecký, jako jsou pan Štěpnička, pan Švehlík. Měl jsem z nich velký respekt a překvapilo mě, jak jsou otevření.“

Vidět jsme ho mohli TV filmu Agnieszky Hollandové Hořící keř s Táňou Pauhofovou (2013).
Vidět jsme ho mohli TV filmu Agnieszky Hollandové Hořící keř s Táňou Pauhofovou (2013).

Sen o velké rodině

S manželkou se poznali už během studia na DAMU, Patrik byl o ročník níž. Jednou vyprávěli: „Nebavili jsme se spolu. Já jsem se s ní nechtěl bavit.“ „Byl takovej ten důležitej herec z Ostravy!“ „Já jsem si o Markétce myslel, že je namyšlená holka z Prahy.

Taková až moc pěkná…“ „Patrik vypadal věčně jako by naštvanej, takovej prokletej básník…“ Takhle se přehlíželi-nepřehlíželi asi šest let.

Pak si spolu jeli zalyžovat – Markéta, tehdy ještě Frösslová, dříve lyžovala závodně… A pak… Pak se jim v roce 2016 narodil syn Vavřinec. A v červnu 2019 se v kostele, při církevním obřadu, vzali. Vždycky jsem chtěl mít děti brzy.

Věděl jsem, že jakmile budu mít pocit, že jsem našel tu pravou, půjdu do toho. Toužím po velké rodině. Jsem rád, že mě můj syn zažije ještě v síle.

Až mu bude sedmnáct, vezmu ho na lyže a on na mě nebude muset čekat.“ Paní Markéta ho chválí, že je skvělý táta. „Patrika to s Vávrou hrozně baví. Má fantazii na všechny ty hry s autíčky, stavění a bourání. Vávra podědil fantazii po něm.“

Ve Švandově divadle si zahrál Hamleta a získal za něj Cenu Alfréda Radoka (2013).
Ve Švandově divadle si zahrál Hamleta a získal za něj Cenu Alfréda Radoka (2013).

Prázdniny na vlně?

S maminkou jezdíval Patrick Děrgel o prázdninách do kempu a nebo do Luhačovic. Jako dospívající kluk prošel pěšky své milované Beskydy.

„Zejména Slezské Beskydy, okolo Trojmezí na Hrčavě, konkrétně přímo stejnojmenná vesnice a její okolí, to je opravdu nádherné území, syrové. Lidé jsou typičtí goralové.

Mám to tam strašně rád.“ Během studií pak vyrazil s několika kamarády na Balkán, do Černé Hory. A to vlastnil auto pouhé tři dny!

„Byl to takový ten výlet, kdy i samotná cesta může být cíl…“ V posledních letech je samozřejmě i program jeho letních měsíců přizpůsobený dětským možnostem, nicméně fakt je, že se zamiloval do surfování, dokonce natolik, že si vloni nechal narůst vlasy.

Chtěl zažít, jaké to je, když vlasy při surfování vlají ve větru… „Zažil jsem to a cítil se úžasně! Jsem sice pořád začátečník, ale čím dál posedlejší. A surf chytl i Markétku, tak mi v tomhle rozumí.

Řekli jsme si, že půjde-li to, budeme jezdit surfovat dvakrát ročně. Na surfu, se ženou a synem, který se placatí na břehu u vody, to je pro mě nejhezčí léto.“

Foto: Herminapress, ČT, TV Nova, Národní divadlo, Švandovo divadlo, Bonton, Bohemia MP

reklama
Související články
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn