Domů     Patrik Děrgel: Toužím po velké rodině
Patrik Děrgel: Toužím po velké rodině
19.3.2024

Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den…?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta…

Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na venkov, do domku na vesnici. Pak si maminka našla nového partnera a ten se stal Patrikovým opravdovým tátou. Po pár letech přibyl do rodiny o deset let mladší bráška…

Bavičem prý nebyl

Malý Patrik rozhodně nebyl bavičem okolí. „Kam mě maminka postavila, tam mě našla. Ani do žádného dramaťáku jsem nechodil.

Poprvé jsem byl v divadle, až když jsem se dostal na konzervatoř!“ Maminka-logopedka prý snila o tom, že se Patrik stane zdravotní sestřičkou.

Možná i proto, že Patrikovi byla ve škole diagnostikována dyslexie, a tak to na studia moc nevypadalo… „Když jsem přinesl trojku z diktátu, tak mě máma objala a šlo se na zmrzlinu!“ Nicméně Patrikovo rozhodnutí stát se hercem, rodiče respektovali.

„Naši řekli, že jestli to opravdu chci, ať tam jdu. Obdivuju je za to. Teď už jsou rádi…“

S Evou Josefíkovou, Jaromírem Hanzlíkem a Veronikou Freimanovou v pohádce Korunní princ (2015).
S Evou Josefíkovou, Jaromírem Hanzlíkem a Veronikou Freimanovou v pohádce Korunní princ (2015).

Dětství v hokejové brance

Celé dětství hrál Patrik Děrgel hokej, chytal v brance. Prý nijak oslnivě, ale rád. Absolvoval i jeden přestup: „Z Bohumína mě koupila Orlová, za pět tisíc korun a sedm hokejek. To byl obrovskej obchod! Tam jsem pak byl asi šest let.

Nechci říkat, že jsem byl extra dobrej, to vůbec ne. Vždycky tak dvojka, trojka. Otevíral jsem vrátka…“ Když byl přijat na ostravskou konzervatoř, musel jít hokej stranou, už to nešlo skloubit. Na dokreslení:

Před pár lety si Patrik pořídil novou brankářskou výstroj. „Mně to chybělo. Chodil jsem si po světě a říkal si: Proč je mi tak trošku smutno? A pak jsem si uvědomil: to je proto, že nehraju hokej!“ Tak se vybavil a šel zase po letech na led. „Byl jsem si zahrát třikrát a třikrát jsem přišel domů zraněnej…“

Muzika je ventil!

Na konzervatoři se našel, dokonce během studia hostoval ve velkých divadlech – v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v Divadle Petra Bezruče tamtéž, v divadle v nedalekém Těšíně… Se spolužákem Michalem Sedláčkem také začali skládat písničky, tehdy jen tak sami pro sebe.

Za čas tuhle zálibu oprášili, přibrali další muzikanty a před sedmi lety měla první koncert skupina Ema. Patrik píše texty a zpívá. „Většinou skládáme tak, že já texty Míšovi předzpívávám už s nějakou melodií.

No a on se pak z toho snaží udělat něco, co se dá poslouchat.“ Jindy na toto téma dodal: „Hudba je pro mě ventil. Na koncertě stojím sám za sebe, nepřijímám žádnou roli, hraju to, co jsem sám vymyslel.

Tím je to hodně osobní a zároveň zábavné.“ Pár jejich písniček si lze poslechnout na platformě YouTube, vystoupení jsou vzhledem k vytíženosti členů velmi, velmi sporadická…

Jako rytíř Des Grieux v pražském Národním divadle, na foto s Janou Pidrmanovou a Vladislavem Benešem (2016).
Jako rytíř Des Grieux v pražském Národním divadle, na foto s Janou Pidrmanovou a Vladislavem Benešem (2016).

DAMU při svíčkách

Po konzervatoři si Patrik Děrgel dále prohluboval herecké vzdělání na pražské divadelní akademii. K té době se váže tahle jeho historka: „Hledal jsem v Praze bydlení.

Líbilo se mi centrum a zároveň jsem neměl o situaci na trhu s byty kdovíjaký přehled, a tak jsem zadal do realitního vyhledávače odvážně: Praha 1, čtyři plus jedna, balkon, do deseti tisíc korun.

Vyjel mi byt na Kampě, který to všechno splňoval, a ještě měl navrch krb! Jen neměl elektřinu. Pro společensky perspektivní lidi to nebylo. Ale pro mě? Naprostá bomba!“ Nakoupil prý v akci, bylo právě po dušičkách, spoustu hřbitovních svíček.

„Vzniklo tak sice lehce depresivní, ale zároveň mimořádné prostředí. Rád na ten byt vzpomínám…“

Ve sportovním dramatu Smečka (2020).
Ve sportovním dramatu Smečka (2020).

Od Ofélie k Manon

Po absolutoriu nastoupil do angažmá ve Švandově divadle. V roce 2013 tam ztvárnil roli Hamleta a získal za ni Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Dva roky na to přišla nabídka z Národního divadla.

První Patrikovou rolí ve Zlaté kapličce byl Rytíř des Grieux v Manon Lescaut. „Nejsilnější zážitek přišel, když jsem si na jevišti poprvé klekl a začal říkat coby rytíř des Grieux Nezvalovy verše. Stál jsem tam sám proti lidem. Nebo spíš s lidmi.

Věděl jsem, že to bude silné, a říkal jsem si, že se nesmím nechat převálcovat.

Ale stejně si pamatuju, jak jsem užasle zíral, co to je za energii, když proti vám sedí tisíc lidí a dívají se na každý váš pohyb a poslouchají každé vaše slovo.“ Jednou také vyprávěl, že se bál, že takový kolos, jako Národní, bude tak trochu fabrika, ale že zjistil, že je tam dobrá parta.

„Baví mě povídat si s bardy. Jako byl pan Postránecký, jako jsou pan Štěpnička, pan Švehlík. Měl jsem z nich velký respekt a překvapilo mě, jak jsou otevření.“

Vidět jsme ho mohli TV filmu Agnieszky Hollandové Hořící keř s Táňou Pauhofovou (2013).
Vidět jsme ho mohli TV filmu Agnieszky Hollandové Hořící keř s Táňou Pauhofovou (2013).

Sen o velké rodině

S manželkou se poznali už během studia na DAMU, Patrik byl o ročník níž. Jednou vyprávěli: „Nebavili jsme se spolu. Já jsem se s ní nechtěl bavit.“ „Byl takovej ten důležitej herec z Ostravy!“ „Já jsem si o Markétce myslel, že je namyšlená holka z Prahy.

Taková až moc pěkná…“ „Patrik vypadal věčně jako by naštvanej, takovej prokletej básník…“ Takhle se přehlíželi-nepřehlíželi asi šest let.

Pak si spolu jeli zalyžovat – Markéta, tehdy ještě Frösslová, dříve lyžovala závodně… A pak… Pak se jim v roce 2016 narodil syn Vavřinec. A v červnu 2019 se v kostele, při církevním obřadu, vzali. Vždycky jsem chtěl mít děti brzy.

Věděl jsem, že jakmile budu mít pocit, že jsem našel tu pravou, půjdu do toho. Toužím po velké rodině. Jsem rád, že mě můj syn zažije ještě v síle.

Až mu bude sedmnáct, vezmu ho na lyže a on na mě nebude muset čekat.“ Paní Markéta ho chválí, že je skvělý táta. „Patrika to s Vávrou hrozně baví. Má fantazii na všechny ty hry s autíčky, stavění a bourání. Vávra podědil fantazii po něm.“

Ve Švandově divadle si zahrál Hamleta a získal za něj Cenu Alfréda Radoka (2013).
Ve Švandově divadle si zahrál Hamleta a získal za něj Cenu Alfréda Radoka (2013).

Prázdniny na vlně?

S maminkou jezdíval Patrick Děrgel o prázdninách do kempu a nebo do Luhačovic. Jako dospívající kluk prošel pěšky své milované Beskydy.

„Zejména Slezské Beskydy, okolo Trojmezí na Hrčavě, konkrétně přímo stejnojmenná vesnice a její okolí, to je opravdu nádherné území, syrové. Lidé jsou typičtí goralové.

Mám to tam strašně rád.“ Během studií pak vyrazil s několika kamarády na Balkán, do Černé Hory. A to vlastnil auto pouhé tři dny!

„Byl to takový ten výlet, kdy i samotná cesta může být cíl…“ V posledních letech je samozřejmě i program jeho letních měsíců přizpůsobený dětským možnostem, nicméně fakt je, že se zamiloval do surfování, dokonce natolik, že si vloni nechal narůst vlasy.

Chtěl zažít, jaké to je, když vlasy při surfování vlají ve větru… „Zažil jsem to a cítil se úžasně! Jsem sice pořád začátečník, ale čím dál posedlejší. A surf chytl i Markétku, tak mi v tomhle rozumí.

Řekli jsme si, že půjde-li to, budeme jezdit surfovat dvakrát ročně. Na surfu, se ženou a synem, který se placatí na břehu u vody, to je pro mě nejhezčí léto.“

Foto: Herminapress, ČT, TV Nova, Národní divadlo, Švandovo divadlo, Bonton, Bohemia MP

Související články
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
19.1.2025
Když v roce 2021 vyšla kniha Magnetický vítr Gabriely Vránové, byla vůbec první knihou, která přináší souborný materiál o naší výrazné herecké osobnosti. Během následujících dvou let její autoři Pavel Mészáros a Ondřej Kepka dospěli k závěru, že se do ní spousta vzpomínek nevešla. Vznikla proto tak trochu neobvyklá, téměř pětihodinová koláž slova, hudby, poezie, a hlavně vzpomínek a emocí, kte
6.1.2025
Před lety prozradil, že jeho dětským snem bylo dělat nosiče v Tatrách. Zatím se stihl stát dvojnásobným mistrem republiky v závodech plachetnic, vystudovat „na elektrikáře“ i „na herce“ a založit divadelní spolek. A také se přiženit do slavné herecké rodiny! Martin Trnavský je Brňák. Jeho maminka bývala tanečnicí, později pracovala ve školství, tatínek vystudoval fakultu tělesné výchovy a sport
19.12.2024
Máte-li chuť udělat si výlet, historické město Slezska, Benátky střední Evropy, kterému my Češi také říkáme Vratislav, vás určitě nadchne. Navíc to sem nemáme daleko, zejména Slezané. Wroclav je totiž jen 60 km od našich hranic, a tak o české návštěvníky nemá nouzi. To platí i v době adventu, kdy historické centrum ovládnou vánoční trhy, které jsou stejně jako ty krakovské, vyhlášené široko dalek
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje