Domů     Patrik Děrgel: Toužím po velké rodině
Patrik Děrgel: Toužím po velké rodině
19.3.2024

Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den…?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta…

Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na venkov, do domku na vesnici. Pak si maminka našla nového partnera a ten se stal Patrikovým opravdovým tátou. Po pár letech přibyl do rodiny o deset let mladší bráška…

Bavičem prý nebyl

Malý Patrik rozhodně nebyl bavičem okolí. „Kam mě maminka postavila, tam mě našla. Ani do žádného dramaťáku jsem nechodil.

Poprvé jsem byl v divadle, až když jsem se dostal na konzervatoř!“ Maminka-logopedka prý snila o tom, že se Patrik stane zdravotní sestřičkou.

Možná i proto, že Patrikovi byla ve škole diagnostikována dyslexie, a tak to na studia moc nevypadalo… „Když jsem přinesl trojku z diktátu, tak mě máma objala a šlo se na zmrzlinu!“ Nicméně Patrikovo rozhodnutí stát se hercem, rodiče respektovali.

„Naši řekli, že jestli to opravdu chci, ať tam jdu. Obdivuju je za to. Teď už jsou rádi…“

S Evou Josefíkovou, Jaromírem Hanzlíkem a Veronikou Freimanovou v pohádce Korunní princ (2015).
S Evou Josefíkovou, Jaromírem Hanzlíkem a Veronikou Freimanovou v pohádce Korunní princ (2015).

Dětství v hokejové brance

Celé dětství hrál Patrik Děrgel hokej, chytal v brance. Prý nijak oslnivě, ale rád. Absolvoval i jeden přestup: „Z Bohumína mě koupila Orlová, za pět tisíc korun a sedm hokejek. To byl obrovskej obchod! Tam jsem pak byl asi šest let.

Nechci říkat, že jsem byl extra dobrej, to vůbec ne. Vždycky tak dvojka, trojka. Otevíral jsem vrátka…“ Když byl přijat na ostravskou konzervatoř, musel jít hokej stranou, už to nešlo skloubit. Na dokreslení:

Před pár lety si Patrik pořídil novou brankářskou výstroj. „Mně to chybělo. Chodil jsem si po světě a říkal si: Proč je mi tak trošku smutno? A pak jsem si uvědomil: to je proto, že nehraju hokej!“ Tak se vybavil a šel zase po letech na led. „Byl jsem si zahrát třikrát a třikrát jsem přišel domů zraněnej…“

Muzika je ventil!

Na konzervatoři se našel, dokonce během studia hostoval ve velkých divadlech – v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v Divadle Petra Bezruče tamtéž, v divadle v nedalekém Těšíně… Se spolužákem Michalem Sedláčkem také začali skládat písničky, tehdy jen tak sami pro sebe.

Za čas tuhle zálibu oprášili, přibrali další muzikanty a před sedmi lety měla první koncert skupina Ema. Patrik píše texty a zpívá. „Většinou skládáme tak, že já texty Míšovi předzpívávám už s nějakou melodií.

No a on se pak z toho snaží udělat něco, co se dá poslouchat.“ Jindy na toto téma dodal: „Hudba je pro mě ventil. Na koncertě stojím sám za sebe, nepřijímám žádnou roli, hraju to, co jsem sám vymyslel.

Tím je to hodně osobní a zároveň zábavné.“ Pár jejich písniček si lze poslechnout na platformě YouTube, vystoupení jsou vzhledem k vytíženosti členů velmi, velmi sporadická…

Jako rytíř Des Grieux v pražském Národním divadle, na foto s Janou Pidrmanovou a Vladislavem Benešem (2016).
Jako rytíř Des Grieux v pražském Národním divadle, na foto s Janou Pidrmanovou a Vladislavem Benešem (2016).

DAMU při svíčkách

Po konzervatoři si Patrik Děrgel dále prohluboval herecké vzdělání na pražské divadelní akademii. K té době se váže tahle jeho historka: „Hledal jsem v Praze bydlení.

Líbilo se mi centrum a zároveň jsem neměl o situaci na trhu s byty kdovíjaký přehled, a tak jsem zadal do realitního vyhledávače odvážně: Praha 1, čtyři plus jedna, balkon, do deseti tisíc korun.

Vyjel mi byt na Kampě, který to všechno splňoval, a ještě měl navrch krb! Jen neměl elektřinu. Pro společensky perspektivní lidi to nebylo. Ale pro mě? Naprostá bomba!“ Nakoupil prý v akci, bylo právě po dušičkách, spoustu hřbitovních svíček.

„Vzniklo tak sice lehce depresivní, ale zároveň mimořádné prostředí. Rád na ten byt vzpomínám…“

Ve sportovním dramatu Smečka (2020).
Ve sportovním dramatu Smečka (2020).

Od Ofélie k Manon

Po absolutoriu nastoupil do angažmá ve Švandově divadle. V roce 2013 tam ztvárnil roli Hamleta a získal za ni Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Dva roky na to přišla nabídka z Národního divadla.

První Patrikovou rolí ve Zlaté kapličce byl Rytíř des Grieux v Manon Lescaut. „Nejsilnější zážitek přišel, když jsem si na jevišti poprvé klekl a začal říkat coby rytíř des Grieux Nezvalovy verše. Stál jsem tam sám proti lidem. Nebo spíš s lidmi.

Věděl jsem, že to bude silné, a říkal jsem si, že se nesmím nechat převálcovat.

Ale stejně si pamatuju, jak jsem užasle zíral, co to je za energii, když proti vám sedí tisíc lidí a dívají se na každý váš pohyb a poslouchají každé vaše slovo.“ Jednou také vyprávěl, že se bál, že takový kolos, jako Národní, bude tak trochu fabrika, ale že zjistil, že je tam dobrá parta.

„Baví mě povídat si s bardy. Jako byl pan Postránecký, jako jsou pan Štěpnička, pan Švehlík. Měl jsem z nich velký respekt a překvapilo mě, jak jsou otevření.“

Vidět jsme ho mohli TV filmu Agnieszky Hollandové Hořící keř s Táňou Pauhofovou (2013).
Vidět jsme ho mohli TV filmu Agnieszky Hollandové Hořící keř s Táňou Pauhofovou (2013).

Sen o velké rodině

S manželkou se poznali už během studia na DAMU, Patrik byl o ročník níž. Jednou vyprávěli: „Nebavili jsme se spolu. Já jsem se s ní nechtěl bavit.“ „Byl takovej ten důležitej herec z Ostravy!“ „Já jsem si o Markétce myslel, že je namyšlená holka z Prahy.

Taková až moc pěkná…“ „Patrik vypadal věčně jako by naštvanej, takovej prokletej básník…“ Takhle se přehlíželi-nepřehlíželi asi šest let.

Pak si spolu jeli zalyžovat – Markéta, tehdy ještě Frösslová, dříve lyžovala závodně… A pak… Pak se jim v roce 2016 narodil syn Vavřinec. A v červnu 2019 se v kostele, při církevním obřadu, vzali. Vždycky jsem chtěl mít děti brzy.

Věděl jsem, že jakmile budu mít pocit, že jsem našel tu pravou, půjdu do toho. Toužím po velké rodině. Jsem rád, že mě můj syn zažije ještě v síle.

Až mu bude sedmnáct, vezmu ho na lyže a on na mě nebude muset čekat.“ Paní Markéta ho chválí, že je skvělý táta. „Patrika to s Vávrou hrozně baví. Má fantazii na všechny ty hry s autíčky, stavění a bourání. Vávra podědil fantazii po něm.“

Ve Švandově divadle si zahrál Hamleta a získal za něj Cenu Alfréda Radoka (2013).
Ve Švandově divadle si zahrál Hamleta a získal za něj Cenu Alfréda Radoka (2013).

Prázdniny na vlně?

S maminkou jezdíval Patrick Děrgel o prázdninách do kempu a nebo do Luhačovic. Jako dospívající kluk prošel pěšky své milované Beskydy.

„Zejména Slezské Beskydy, okolo Trojmezí na Hrčavě, konkrétně přímo stejnojmenná vesnice a její okolí, to je opravdu nádherné území, syrové. Lidé jsou typičtí goralové.

Mám to tam strašně rád.“ Během studií pak vyrazil s několika kamarády na Balkán, do Černé Hory. A to vlastnil auto pouhé tři dny!

„Byl to takový ten výlet, kdy i samotná cesta může být cíl…“ V posledních letech je samozřejmě i program jeho letních měsíců přizpůsobený dětským možnostem, nicméně fakt je, že se zamiloval do surfování, dokonce natolik, že si vloni nechal narůst vlasy.

Chtěl zažít, jaké to je, když vlasy při surfování vlají ve větru… „Zažil jsem to a cítil se úžasně! Jsem sice pořád začátečník, ale čím dál posedlejší. A surf chytl i Markétku, tak mi v tomhle rozumí.

Řekli jsme si, že půjde-li to, budeme jezdit surfovat dvakrát ročně. Na surfu, se ženou a synem, který se placatí na břehu u vody, to je pro mě nejhezčí léto.“

Foto: Herminapress, ČT, TV Nova, Národní divadlo, Švandovo divadlo, Bonton, Bohemia MP

Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.