Domů     Nakládané okurky a spol. aneb milujeme zavařování
Nakládané okurky a spol. aneb milujeme zavařování
11.8.2021

Receptů na nakládání není nikdy dost, i když v naší zemi jsme právě v tomto oboru přeborníci. Přesto jsme se rozhodli přijít také se svou troškou do mlýna.

Zavařujeme okurky

Až to tak vypadá, že každý má nějaký tajný recept se speciální přísadou, který neprozradí živé duši. Jsou mezi námi i tací, kteří dolaďují každou sezonu, ale také ti, kteří se rádi pochlubí a se svým receptem nedělají žádné ciráty.

V každém případě základem pro okurky, jaké široko daleko nikdo nejedl, jsou nejen ony samy, ale hlavně nálev. A ten může být všelijaký. Podívejte se sami.

Sladkokyselé

Na osm velkých sklenic: 1,8 l vody, 600 ml 8% octa, 80 g soli, 150 g pískového cukru, 22 tabletek sacharinu. Koření do 1 sklenice:

1 hřebíček, 2 bobkové listy, 2 kuličky černého pepře, 2 kuličky nového koření, 1 lžička hořčičných semínek, 2 kolečka cibule, 3 kolečka mrkve, 2 kolečka křenu, snítka kopru.

Vodu s octem, solí a cukrem přivedeme do varu, přidáme sacharin, promícháme a necháme vychladnout.

Do každé čisté a vypařené zavařovací sklenice narovnáme omyté okurky, které proložíme kořením, zeleninou a zalijeme vychladlým nálevem. Navrch dáme kopr, sklenice uzavřeme víčkem a sterilujeme 20 minut při teplotě 80 °C.

Voňavé

3,5 l vody, 1 l octa, 360 g cukru, 200 g soli, 28 koleček sacharinu, 20 zrnek pepře, 20 zrnek nového koření, 56 hřebíčků, hořčičné semínko

Všechny suroviny na nálev svaříme. Do sklenic dáme snítky kopru, na kolečka nakrájenou cibuli, na to naskládáme menší okurky a zalijeme nálevem.

Znojemské do sklenice

Do velké zavařovačky dáme okurky, 5 kuliček černého pepře, 3 kuličky nového koření, 3 hřebíčky, 1 bobkový list, 1 lžičku hořčičného semínka, 1 lžičku soli, 2 lžičky cukru, 4 tablety sacharinu, pár plátků cibule, několik koleček mrkve, snítku kopru, pár kousků křenu, 80 ml octa, doplníme vodou.

Poté sterilizujeme.

Znojemské speciál

1,5 litru vody, 0,5 litru octa, 30 kostek cukru, 20 tablet sacharinu, 15 kuliček pepře, 15 hřebíčků, balíček Deka, lžička soli

Svaříme, necháme vychladnout. Sklenice vyložíme čtyřmi dubovými listy, naskládáme okurky, přidáme plátek cibule a několik plátků mrkve. Zavíčkujeme a 20 minut sterilizujeme při 80 °C.

Dědův nálev

2 l vody, 0,5 l octa, 80 g soli, 15 dkg cukru, 25 koleček cukerinu, vše svařit. Do skleničky: 3 kuličky nového koření, 5 kuliček celého pepře, hořčičné semínko, 2 bobkové listy

Omyté okurky rovnáme do sklenic, prokládáme cibulí, křenem a koprem. Nalijeme lák, zavíčkujeme a zavařujeme 15 min při 80 °C.

Řezy v sladkokyselém roztoku

Čerstvé salátové okurky, cibule, žluté hořčičné semínko, česnek

Nálev: 1/3 litru 8% octa, 2/3 l vody, 30 g soli, 4 zrnka pepře, 2 zrnka nového koření, 1 bobkový list

Oloupané okurky nakrájíme na delší řezy, semínka vydlabeme lžící, řezy vložíme do kameninové nebo porcelánové mísy a zalijeme vřelým roztokem s kořením.

Uložíme do chladné místnosti, druhý den roztok slijeme, převaříme, nalijeme do sklenic s urovnanými okurkovými řezy, které jsme proložili nudličkami cibule, plátky česneku a hořčičnými semínky.

Uzavřeme víčky a v zavařovacím hrnci zahříváme sklenice 20 minut na 90 °C. Sklenice hned vyjmeme a necháme vychladnout.

Sterilizace pro trvanlivost

Když už máte sklenice plné a zavíčkované, můžete sterilizovat. Ale i to se dá dělat různě.

V hrnci

Tak zavařuje většina domácností. Sklenice vložíme do hrnce s horkou vodou, zahřejeme je na 80 °C (to trvá asi 25 minut) a poté ještě půl hodiny sterilujeme. Je jedno, jestli máte obyčejný hrnec nebo

elektrický. Jen v tom prvním případě potřebujete nutně teploměr.

V elektrické troubě

Troubu nejprve předehřejeme na 80–90 °C, na horní i spodní topení. Naplněné sklenice stavíme na dno trouby na suchý plech. Sklenice můžeme podložit nepotřebnou mokrou utěrkou. Druhou možností je postavit sklenice na plech s vodou.

Nesmějí být poskládány hustě, ale musejí mít mezi sebou rozestupy, aby mezi těmito mezerami mohl proudit volně vzduch a ohřívání bylo stejnoměrné.

Po vložení ovoce v dobře uzavřených sklenicích sterilujeme stejnou dobu, jako podle receptur na zavařování v klasickém zavařovacím hrnci.

V mikrovlnce

Do trouby vložíme maximálně 4 sklenice o obsahu do 0,7 l a sterilujeme 10 minut při teplotě 70 W (rozmrazování) a 10 minut na 100 W. Tento způsob sterilace je vhodný zejména pro menší množství zavařovaných sklenic.

Lze použít jak klasická zavařovací víčka, tak i uzávěry twist off. Nemusíte se bát, v mikrovlnné troubě tyto uzávěry nejiskří!

V myčce

Zde musíte dodržet několik základních rad a samozřejmě nezavařujete současně s mytím nádobí.

Větší sklenice se v myčce dávají do spodní části.

Menší sklenice se mohou dávat i do horní části myčky.

Sklenice musí stát rovně a nesmí se vzájemně dotýkat – ideální vzdálenost od sebe je 5 cm.

Používáme základní mycí program.

Nastavená teplota vody by měla být 70 až 80° C.

A jak zavařujete okurky vy? Máte nějaký speciální recept? Budeme rádi, když nám napíšete.

Co zahrada dala

I když okurky jsou asi nejoblíbenější, zpracovat se dá všechno, co jsme si vypěstovali. Ať už tradičně na sladkokyselo, nebo na nějaký jiný způsob. A tak přinášíme pár receptů, které nás zaujaly.

Plněný lilek – makdous

1 kg malých lilků

Náplň: 2 velké červené papriky nebo kapie, nakrájené na úplně drobné kousky, 1 kávová lžička harissy (nebo jiné pálivé pasty), 12 stroužků česneku, nasekaných najemno (ne rozmačkaných), 1,5 lžíce soli, 120 g hrubě drcených vlašských ořechů

1) Suroviny na náplň smícháme v misce, překryjeme fólií a uložíme do lednice.

2) Lilky omyjeme, vložíme je do vroucí vody a necháme vařit asi 7 až 10 minut. Poté je dáme do cedníku, opláchneme studenou vodou a uřízneme jim konečky. Seříznutou plochu posolíme a necháme je hodinu odpočinout.

3) Znovu osolíme a srovnáme je na mísu, kterou nakloníme (aby z lilků vyteklo co nejvíce vody) a necháme tak přes noc.

4) Ráno každý lilek nařízneme podélně, naplníme připravenou směsí a zavážeme, aby se neotvíral. Naplněné lilky narovnáme do sklenice, každou vrstvu posolíme. Sklenici přikryjeme gázou nebo plátnem a necháme tak 24 hodin. Druhý den sklenici zavřeme, překlopíme dnem vzhůru a necháme zase 24 hodin.

5) Třetí den slijeme tekutinu, zalijeme olivovým olejem a necháme tři dny rozležet. Pak umístíme do lednice.

Maďarský zeleninový

1 kg zelených paprikových lusků, 1 kg rajčat, 1 malá hlávka bílého zelí (asi 750 g), 1 velká cibule, 1 feferonka

Sladkokyselý nálev: 1 l bylinkového nebo vinného octa (bílého), 1,5 l vody, 150 g cukru, 4 kávové lžičky soli, 3 polévkové lžíce zrnek černého pepře, 1 balíček pomůcky ke konzervování ovoce a zeleniny

1) Paprikové lusky rozpůlíme, odstraníme stopku, jádřinec a bílé přepážky. Lusky omyjeme, necháme okapat a pokrájíme na nudličky. Rajčata omyjeme, necháme okapat, vykrojíme tvrdá lůžka a rozkrájíme na čtvrtiny.

2) Z hlávky bílého zelí odtrhneme několik venkovních listů, zbytek rozkrájíme na osminy, vykrojíme košťál. Zelí omyjeme, necháme okapat a pokrájíme nebo nastrouháme na nudličky.

3) Cibuli oloupeme, rozpůlíme, nakrájíme na tenké plátky a rozdělíme na jednotlivá kolečka. Z feferonky odstraníme stopku a jádřinec, lusk omyjeme a nakrájíme na tenká kolečka. Všechnu připravenou zeleninu smícháme a naplníme do sklenic.

4) Na přípravu sladkokyselého nálevu smícháme ocet s vodou, cukrem, solí a zrnky pepře. Přivedeme k varu a necháme vařit tak dlouho, až se cukr rozpustí. Odstavíme z plotny a do horkého nálevu přidáme Pomůcku ke konzervování.

Důkladně zamícháme, až se rozpustí. Hotovým nálevem zalijeme zeleninu. Sklenice uzavřeme nejlépe šroubovacími uzávěry a necháme 5 minut otočené víčkem dolů.

TIP: Zeleninový salát lze v chladu a temnu uchovávat přibližně 6 měsíců. Podle chuti můžete ještě k ostatním přísadám přidat ještě 3–4 oloupané a na plátky nakrájené stroužky česneku.

Rajčata podomácku

Na jednu sklenici: 1 lžíce (třtinového) cukru, 1 nové koření vcelku, 1 celý pepř, špetka tymiánu, 1 bobkový list, 1 lžíce octa

1) Rajčata nejprve omyjeme vodou a zbavíme nečistot. Ideální je také překrojit rajčata na polovinu anebo na několik částí dle jejich velikosti.

2) Pak je vložíme do sklenic, které jsou také důkladně omyté a připravené. Následně dáme do každé sklenice zmiňované ingredience, zaplníme vodou a pak zavíčkujeme.

3) Rajčata se ve sklenicích sterilují zhruba 25 minut při teplotě 85 ° Celsia.

Křehký květák

1 květák, 2 mrkve, čerstvý kopr

Zálivka: 200 g cukru, 0,5 l octa, 500 ml vody, 1 lžíce soli, 1 lžíce celého barevného pepře

1) Květák rozeberte na malé růžičky, mrkev nakrájejte na kolečka a spolu s koprem naskládejte do čistých zavařovacích sklenic.

2) Smíchejte ingredience na zálivku, nechte přejít varem a nalijte na zeleninu. Sklenice dobře uzavřete a nechte alespoň tři dny odležet při pokojové teplotě. Poté skladujte v lednici.

Text Eva Hořánková

Foto PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
Související články
25.4.2025
Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy! Potřebujete půl hrnku bílého jogurtu banán 2 vejce 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce rozemletých lněných semínek led Postup Všechny ingredience rozmixujete, na závěr přidáte kostky ledu a znovu rozmixujete. Lněné semínko můžete nahradit mandlemi, semínky slunečnicovými nebo sezamovými, či také ořechy. Nápoj je možné zmrazit a podáv
23.4.2025
Myčka je užitečný pomocník, který si poradí nejen s nádobím, ale vyčistí i řadu dalších předmětů. Přesto někdy nadělá víc škody než užitku. Co do myčky rozhodně nepatří? Olovnatý křišťál a dekorativní sklo Těm může myčka ublížit stejně jako sklu ručně malovanému nebo známému jako vysoký smalt. Příliš horká voda a některé chemické látky totiž na sklenicích vytvoří šedé mapy anebo dekor nenávratně
16.4.2025
Mazanec, vánočku, štolu a jakékoliv jiné tradiční pečivo si přece můžete udělat kdykoliv v roce! Suroviny 400 g polohrubé mouky 20 g droždí 70 g cukru krupice 1 vanilkový cukr 200 ml mléka 100 g másla 3 žloutky špetka soli 50 g rozinek rum na namočení rozinek vejce na potření 50 g mandlových lupínků Postup Z mouky, másla, soli, cukru, droždí, mléka, vanilkového cukru a žlout
14.4.2025
Receptů na velikonočního beránka je mnoho, ale tento je ten pravý babičkovský. Ostatně Velikonoce se nezadržitelně blíží, tak je na něj vhodný čas. Suroviny 5 vajec 200 g krupicového cukru 200 g hladké mouky 20 g másla 20 g másla na vymazání formy strouhanka na vysypání formy Postup Vejce a cukr vyšleháme nad párou do zhoustnutí, poté stáhneme z tepla a stále šleháme n
11.4.2025
Připravili jsme pro vás další inspiraci na velikonoční zdobení s předstihem. A doufáme, že se vám bude líbit, protože letošnímu stylu vládne minimalismus. Tradiční barvy nejsou jen cibulové slupky * Blankytně modrá: červené zelí Postup je poněkud pracnější, ale odměnou vám bude nádherný modrý odstín zdravotně neškodné barvy. Nakrájejte hlávku červeného zelí na drobno a dejte vařit do hrnce s
reklama
Šikovné tipy
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.