Domů     Prázdniny: Pozor na úrazy!
Prázdniny: Pozor na úrazy!
28.7.2020

Ze statistik lze jednoznačně sestavit žebříček dětských úrazů v průběhu celého roku od nejčastějších po nejméně časté:

1. zhmoždění, vykloubení, zlomeniny

2. poranění povrchu těla včetně pokousání psem nebo kočkou

3. poranění hlavy, lebky

4. poranění úst, zubů a dalších orgánů dutiny ústní

5. popálení a opaření

6. poranění oka

7. otravy a uštknutí

8. poranění břicha, hrudníku

Bohužel se stále častěji objevují zranění způsobená napadením jedním z účastníků dětské hádky.

■ Zlomení a vykloubení končetin

Ke zlomeninám dochází asi nejčastěji při fotbalu, basketbalu a dalších sportech díky střetům a pádům. Na menší děti zas často číhá nebezpečí na různých prolézačkách a kolotočích.

První pomoc: Zlomeniny za žádných okolností nerovnáme, končetinu ponecháme ve stejné poloze a fixujeme ji dlahou. Tu přiložíme ke zlomené končetině a ovážeme (dlaha musí dosahovat až za další kloub).

Pokud má zraněný zlomené předloktí, dlahu je nutné přiložit až nad loket. Nemáme-li k dispozici originální dlahu, nahradíme ji silným klackem, laťkou, deštníkem. Dojde-li ke zlomení dolní končetiny, můžeme ji fixovat přivázáním ke druhé noze.

Při znehybňování horních končetin se také používá šátek, na který poraněnou ruku zavěsíte.

Pozor na otevřené zlomeniny! Ty mají v místě nárazu tržnou ránu, nemusí se však nutně jednat o kost, která protrhla kůži. Nejdříve ránu sterilně zakryjeme, abychom zamezili znečištění, a fixujeme ji stejně jako zlomeniny zavřené.

Vykloubení končetin – Častou chybou při vykloubení je snaha o navrácení kloubu do původní pozice. To patří zrovna tak jako ošetření zlomenin do rukou lékaře.

■ Na hlavu patří helma

K nebezpečným úrazům často dochází při jízdě na kole. Jedná se zejména o poranění hlavy, lebeční oblasti, úst a zubů jako následek pádu.

Děti často jezdí bez přilby, přitom právě helma většinou zabrání těm nejvážnějším poraněním hlavy, která bohužel bývají nejčastější příčinou úmrtí dětských cyklistů. Naučte proto používat své dítě ochrannou přilbu a nezapomeňte ani na sluneční brýle.

Ochrání jeho oči nejen před oslněním, ale i před vniknutím cizího tělesa. Dobrou službu vykonají i chrániče kolen a loktů. Také nezapomeňte občas provést „generálku“ dětského kola. Při ní se zaměřte především na správnou funkci brzd.

Stejné zásady platí samozřejmě i pro jízdu na kolečkových bruslích, skateboardu apod.

■ Pomoc při podvrtnutí

Stačí při běhu ze schodů či dobíhání tramvaje špatně došlápnout a úraz je na světě. K podvrtnutí dochází velmi často při sportu, nevyhýbá se ale ani méně aktivním jedincům.

Poškozené vazy mohou být v lepším případě natažené, v horším částečně natržené nebo i zcela přetržené, a funkce kotníku je tak velmi vážně narušena.

První pomoc a prevence – při podvrtnutí kotníku je potřeba dostat postiženou nohu do zvýšené polohy a končetinu a místo poranění chladit. Na otok a bolest je vhodné přiložit studený obklad a použít speciální krém či gel.

Na postižené místo je také možné přiložit elastické obinadlo, které ale nesmí škrtit. Prevencí proti zvýšenému riziku podvrtnutého kotníku je nošení vhodné obuvi, která zajistí potřebnou stabilitu nohy.

■ Poštípání hmyzem

I během babího léta a v časném podzimu má hmyz pohotovost. Komáři, klíšťata, ale i vosy a sršni často způsobí dětem nepříjemné „kousance“ a bodnutí. Pobodání hmyzem nemusí být příliš nebezpečné, pokud se nenachází v ústní dutině nebo okolí očí. Na postižené místo přiložíme ledový obklad, který zastaví otok a svědění.

■ Nehoda není náhoda

Další nebezpečí nejen pro malé cyklisty představuje provoz aut na silnicích. Bohužel jsou děti po prázdninách roztěkané a na ulicích nedávají pozor na projíždějící vozidla.

Asi není třeba zdůrazňovat, že je nutné v případě nehody okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Nikdy se nenechte ukonejšit zdánlivou banálností nehody a „dobrým zdravotním stavem“ zraněného. V každém případě dopravte dítě k odbornému vyšetření. To může odhalit závažné vnitřní zranění.

Důležitá telefonní čísla

záchranná služba 155

tísňové volání 112

Jak se chovat při úrazu

Zjistíme, zda je pacient při vědomí, snažíme se s ním navázat kontakt.

V případě bezvědomí zkontrolujeme průchodnost dýchacích cest, případně uvolníme zapadlý jazyk či odstraníme cizí předměty z úst.

Postiženého uložíme do stabilizované polohy, aby nemohlo dojít ke vdechnutí zvratků a jiných předmětů (žvýkačka, bonbon).

Přivoláme odbornou pomoc.

Do příjezdu odborné pomoci se snažíme zastavit krvácení (opakovaným přikládáním tlakových obvazů, případně zaškrcením končetiny).

V případě mnohočetných poranění může zraněný upadat do šoku (bledost, pocení slabý pulz, třes, zmatenost). Položíme ho na zem a zvedneme mu nohy do výšky 30 až 40 cm. Nezapomeneme ho přikrýt. V žádném případě mu nepodáváme ani tekutiny, ani léky na tišení bolesti.

Rada Paní domu: Zopakujte si pravidla pro poskytnutí první pomoci (www.urazydeti.cz).

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk