Domů     Prázdniny: Pozor na úrazy!
Prázdniny: Pozor na úrazy!
od 28.7.2020

Ze statistik lze jednoznačně sestavit žebříček dětských úrazů v průběhu celého roku od nejčastějších po nejméně časté:

1. zhmoždění, vykloubení, zlomeniny

2. poranění povrchu těla včetně pokousání psem nebo kočkou

3. poranění hlavy, lebky

4. poranění úst, zubů a dalších orgánů dutiny ústní

5. popálení a opaření

6. poranění oka

7. otravy a uštknutí

8. poranění břicha, hrudníku

Bohužel se stále častěji objevují zranění způsobená napadením jedním z účastníků dětské hádky.

■ Zlomení a vykloubení končetin

Ke zlomeninám dochází asi nejčastěji při fotbalu, basketbalu a dalších sportech díky střetům a pádům. Na menší děti zas často číhá nebezpečí na různých prolézačkách a kolotočích.

reklama

První pomoc: Zlomeniny za žádných okolností nerovnáme, končetinu ponecháme ve stejné poloze a fixujeme ji dlahou. Tu přiložíme ke zlomené končetině a ovážeme (dlaha musí dosahovat až za další kloub).

Pokud má zraněný zlomené předloktí, dlahu je nutné přiložit až nad loket. Nemáme-li k dispozici originální dlahu, nahradíme ji silným klackem, laťkou, deštníkem. Dojde-li ke zlomení dolní končetiny, můžeme ji fixovat přivázáním ke druhé noze.

Při znehybňování horních končetin se také používá šátek, na který poraněnou ruku zavěsíte.

Pozor na otevřené zlomeniny! Ty mají v místě nárazu tržnou ránu, nemusí se však nutně jednat o kost, která protrhla kůži. Nejdříve ránu sterilně zakryjeme, abychom zamezili znečištění, a fixujeme ji stejně jako zlomeniny zavřené.

reklama

Vykloubení končetin – Častou chybou při vykloubení je snaha o navrácení kloubu do původní pozice. To patří zrovna tak jako ošetření zlomenin do rukou lékaře.

■ Na hlavu patří helma

K nebezpečným úrazům často dochází při jízdě na kole. Jedná se zejména o poranění hlavy, lebeční oblasti, úst a zubů jako následek pádu.

reklama

Děti často jezdí bez přilby, přitom právě helma většinou zabrání těm nejvážnějším poraněním hlavy, která bohužel bývají nejčastější příčinou úmrtí dětských cyklistů. Naučte proto používat své dítě ochrannou přilbu a nezapomeňte ani na sluneční brýle.

Ochrání jeho oči nejen před oslněním, ale i před vniknutím cizího tělesa. Dobrou službu vykonají i chrániče kolen a loktů. Také nezapomeňte občas provést „generálku“ dětského kola. Při ní se zaměřte především na správnou funkci brzd.

Stejné zásady platí samozřejmě i pro jízdu na kolečkových bruslích, skateboardu apod.

■ Pomoc při podvrtnutí

Stačí při běhu ze schodů či dobíhání tramvaje špatně došlápnout a úraz je na světě. K podvrtnutí dochází velmi často při sportu, nevyhýbá se ale ani méně aktivním jedincům.

Poškozené vazy mohou být v lepším případě natažené, v horším částečně natržené nebo i zcela přetržené, a funkce kotníku je tak velmi vážně narušena.

První pomoc a prevence – při podvrtnutí kotníku je potřeba dostat postiženou nohu do zvýšené polohy a končetinu a místo poranění chladit. Na otok a bolest je vhodné přiložit studený obklad a použít speciální krém či gel.

Na postižené místo je také možné přiložit elastické obinadlo, které ale nesmí škrtit. Prevencí proti zvýšenému riziku podvrtnutého kotníku je nošení vhodné obuvi, která zajistí potřebnou stabilitu nohy.

■ Poštípání hmyzem

I během babího léta a v časném podzimu má hmyz pohotovost. Komáři, klíšťata, ale i vosy a sršni často způsobí dětem nepříjemné „kousance“ a bodnutí. Pobodání hmyzem nemusí být příliš nebezpečné, pokud se nenachází v ústní dutině nebo okolí očí. Na postižené místo přiložíme ledový obklad, který zastaví otok a svědění.

■ Nehoda není náhoda

Další nebezpečí nejen pro malé cyklisty představuje provoz aut na silnicích. Bohužel jsou děti po prázdninách roztěkané a na ulicích nedávají pozor na projíždějící vozidla.

Asi není třeba zdůrazňovat, že je nutné v případě nehody okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Nikdy se nenechte ukonejšit zdánlivou banálností nehody a „dobrým zdravotním stavem“ zraněného. V každém případě dopravte dítě k odbornému vyšetření. To může odhalit závažné vnitřní zranění.

Důležitá telefonní čísla

záchranná služba 155

tísňové volání 112

Jak se chovat při úrazu

Zjistíme, zda je pacient při vědomí, snažíme se s ním navázat kontakt.

V případě bezvědomí zkontrolujeme průchodnost dýchacích cest, případně uvolníme zapadlý jazyk či odstraníme cizí předměty z úst.

Postiženého uložíme do stabilizované polohy, aby nemohlo dojít ke vdechnutí zvratků a jiných předmětů (žvýkačka, bonbon).

Přivoláme odbornou pomoc.

Do příjezdu odborné pomoci se snažíme zastavit krvácení (opakovaným přikládáním tlakových obvazů, případně zaškrcením končetiny).

V případě mnohočetných poranění může zraněný upadat do šoku (bledost, pocení slabý pulz, třes, zmatenost). Položíme ho na zem a zvedneme mu nohy do výšky 30 až 40 cm. Nezapomeneme ho přikrýt. V žádném případě mu nepodáváme ani tekutiny, ani léky na tišení bolesti.

Rada Paní domu: Zopakujte si pravidla pro poskytnutí první pomoci (www.urazydeti.cz).

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel