Domů     Pravidla fungování dlouhodobých vztahů
Pravidla fungování dlouhodobých vztahů

Žádný univerzální recept, jak si celoživotně udržet manželství, neexistuje, přesto jsou páry, které slaví zlatou a třeba i diamantovou svatbu. Jak to dokázaly? Bylo to jen životní štěstí, nebo tvrdá dřina?

O to, aby partnerský vztah fungoval, se musí starat muž i žena. Pokud spolu strávili velký kus života, většinou potvrzují, že na své cestě museli překonat hodně překážek, ale dělali to společně, a protože oba chtěli, tak to dokázali.

Zpravidla se při tom řídili nepsanými pravidly, která k trvání vztahu pozitivně přispívají. Tady jsou některá z nich.

Být tolerantní

Tolerance stojí na prvním místě! Po počátečním okouzlení přichází vystřízlivění. Každý pocházíme z jiného prostředí, odkud jsme si přinesli své zvyky, a tak se stane, že to, co nás přitahovalo nebo nepřekáželo, nám začne vadit. Např.

partner nikdy nedokáže přijít včas, neumyje po sobě umyvadlo, veškerý volný čas si lepí letadýlka, když má radost, mne si ruce, k řízku jí zásadně knedlík atd. Nevyčítejte mu to, mějte pochopení, hlavně se ho nesnažte změnit.

A kdyby se vám to náhodou povedlo, zřejmě byste se rozešli. Partner by trpěl tím, že nemůže být sám sebou a to vztah spolehlivě rozleptá. Nezapomeňte ale, že tolerance nesmí překročit určitou hranici.

Rozhodně by se neměla tolerovat nevěra (jednorázová se dá odpustit) či každodenní opilost. Jednou z věcí, která upevňuje manželství a nechává páry šťastnými je znalost vrtochů toho druhého a schopnost naučit se je do zdravé míry tolerovat.

Zachovat věrnost

Být věrný ve vztahu není volba, ale základní priorita. Pro člověka po našem boku věrnost většinou znamená úplně všechno. Sice nikdy nemůžeme slíbit, že při něm budeme po celý zbytek jeho života, ale určitě při něm můžeme stát po celý zbytek toho našeho.

Nesrovnávat

Buďte optimisté a svůj současný vztah nesrovnávejte s těmi předešlými.

Čas je milosrdný a vy už jste zapomněli, že s minulými partnery to nebylo vždy jen hezké, jinak byste se přece nerozešli, a že když jste pak byli sami, měli jste sice svobodu, ale zároveň byli sami.

Vaše manželství (partnerství) nesrovnávejte ani s údajně skvělými vztahy, které mají vaši sourozenci, přátelé či sousedé. Nikdy nevíte, co se u nich za zavřenými dveřmi děje. A pokud na to pořád musíte myslet, hlavně to nepředhazujte svému partnerovi.

Mluvit, mluvit

Tím se nemyslí, že žena od rána do večera nezavře pusu a muž jen trpně předstírá, že poslouchá, jde o vzájemnou komunikaci. Bez ní vztah neudržíte.

Neznamená to detailně rozebírat, co se stalo každý den, ale jde o naslouchání a porozumění ve všech zásadních věcech, které partnera i vás těší, nebo naopak trápí.

Vztek a bolest jsou emoce, které nejčastěji vyvolávají hádky, tak o svých pocitech se svým partnerem mluvte. Vysvětlete mu, proč se zlobíte, co vás štve, určitě pak najdete nějaké východisko.

Nežárlit

Pokud svému protějšku doopravdy nemůžete věřit, nemá vztah cenu. Jestli máte problém s důvěrou kvůli zradě z minulosti, sjednejte si pravidla, aby vaše neopodstatněná obava a nejistota vztah nezruinovala.

Je-li to naopak a vy jste ten, na koho partner žárlí, aniž by k tomu byl sebemenší důvod, odejděte. Žárlivost není znamením lásky. A neopodstatněná žárlivost je navíc sobecká a pro „nevinného“ člověka velmi ponižující.

Stát při sobě v dobrém i ve zlém

To si u oltáře dříve snoubenci slibovali. A je to velká životní pravda. Bez ní to nejde. Jsou dny prosluněné štěstím a radostí a pak také dny temné, charakterizované problémy, neštěstím či nemocí.

V tu chvíli je třeba si být oporou, protože tahle doba váš vztah prověří. Smrt někoho blízkého, ztráta zaměstnání nebo zdravotní komplikace se vždy lépe snášejí, pokud je sdílíte se svými blízkými. A to si vyžaduje utěšování a hýčkání.

Někdy je také třeba, aby partner na určitý čas převzal povinnosti, které jste dosud zvládali sami. Když to udělá, začnete si cenit své drahé polovičky pro vlastnosti, o kterých jste dosud neměli ani ponětí, a vaše vzájemná důvěra se ještě více prohloubí.

Překonávat sliby

Dodržovat sliby je důležité nejen pro dlouhodobý vztah, ale i dlouhodobý úspěch v životě. Nestačí jen slibovat, je nutné také konat. Nebo ještě lépe, být o krok před očekáváním partnera. Dát víc, než vyžadoval. To je princip úspěchu ve všem. Na vztahy, v nichž oba více dávali, než brali, se nezapomíná.

Společně plánovat

Společné plány dávají vztahu perspektivu budoucnosti. Právě na společném plánování se pozná, zda partneři chtějí nebo nechtějí budovat pevný vztah.

Neupadat do stereotypu

Bezpečí a spolehlivost jsou důležité, ale příliš zatuchlého klidu vztahu nesvědčí. Jistá dávka adrenalinu a nejistoty udržuje vztah při životě. Šťastné páry spolu stále něco podnikají a snaží se o inovace.

Nepřehánět pozornost

Neuduste svou lásku přehnanou pozorností. Na začátku vztahu, kdy se navzájem poznáváte, je zvýšená pozornost žádoucí, ale všechno jednou omrzí, i přízeň sebepohlednějšího a sebezajímavějšího člověka.

A tak po nějaké době nastane ve vztahu situace, kdy partner podvědomě vycítí a posléze i ocení, že se mu ten druhý tak úplně dostatečně nevěnoval, a tak zase touží, aby si ho všímal, a začne pro to něco dělat. Zažívat pocity vydobyté pozornosti je tak sladké.

Nezapomínat na romantiku a flirt
Nezapomínat na romantiku a flirt

Ve vztahu je potřeba udržovat romantiku třeba i po dvaceti společných letech. A také byste spolu neměli zapomínat flirtovat. Bez těchto dvou věcí se totiž spokojené manželství neobejde.

Hodně chválit

Pochvala je skvělým povznesením vztahu, proto na ni nezapomínejte. Používejte komplimenty, láskyplně se dotýkejte, usmívejte se na sebe. Pro váš vztah uděláte skutečně hodně.

Předchozí článek
reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
30.9.2023
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou všudypřítomné, jsou uvnitř těla stejn
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu