reklama

Pravidla fungování dlouhodobých vztahů

Žádný univerzální recept, jak si celoživotně udržet manželství, neexistuje, přesto jsou páry, které slaví zlatou a třeba i diamantovou svatbu. Jak to dokázaly? Bylo to jen životní štěstí, nebo tvrdá dřina?

O to, aby partnerský vztah fungoval, se musí starat muž i žena. Pokud spolu strávili velký kus života, většinou potvrzují, že na své cestě museli překonat hodně překážek, ale dělali to společně, a protože oba chtěli, tak to dokázali. Zpravidla se při tom řídili nepsanými pravidly, která k trvání vztahu pozitivně přispívají. Tady jsou některá z nich.

Být tolerantní Tolerance stojí na prvním místě! Po počátečním okouzlení přichází vystřízlivění. Každý pocházíme z jiného prostředí, odkud jsme si přinesli své zvyky, a tak se stane, že to, co nás přitahovalo nebo nepřekáželo, nám začne vadit. Např.

partner nikdy nedokáže přijít včas, neumyje po sobě umyvadlo, veškerý volný čas si lepí letadýlka, když má radost, mne si ruce, k řízku jí zásadně knedlík atd. Nevyčítejte mu to, mějte pochopení, hlavně se ho nesnažte změnit. A kdyby se vám to náhodou povedlo, zřejmě byste se rozešli. Partner by trpěl tím, že nemůže být sám sebou a to vztah spolehlivě rozleptá.

Nezapomeňte ale, že tolerance nesmí překročit určitou hranici. Rozhodně by se neměla tolerovat nevěra (jednorázová se dá odpustit) či každodenní opilost.

Jednou z věcí, která upevňuje manželství a nechává páry šťastnými je znalost vrtochů toho druhého a schopnost naučit se je do zdravé míry tolerovat.

Zachovat věrnost
Být věrný ve vztahu není volba, ale základní priorita. Pro člověka po našem boku věrnost většinou znamená úplně všechno. Sice nikdy nemůžeme slíbit, že při něm budeme po celý zbytek jeho života, ale určitě při něm můžeme stát po celý zbytek toho našeho.

Nesrovnávat Buďte optimisté a svůj současný vztah nesrovnávejte s těmi předešlými. Čas je milosrdný a vy už jste zapomněli, že s minulými partnery to nebylo vždy jen hezké, jinak byste se přece nerozešli, a že když jste pak byli sami, měli jste sice svobodu, ale zároveň byli sami.

Vaše manželství (partnerství) nesrovnávejte ani s údajně skvělými vztahy, které mají vaši sourozenci, přátelé či sousedé. Nikdy nevíte, co se u nich za zavřenými dveřmi děje.

A pokud na to pořád musíte myslet, hlavně to nepředhazujte svému partnerovi.

Mluvit, mluvit Tím se nemyslí, že žena od rána do večera nezavře pusu a muž jen trpně předstírá, že poslouchá, jde o vzájemnou komunikaci. Bez ní vztah neudržíte. Neznamená to detailně rozebírat, co se stalo každý den, ale jde o naslouchání a porozumění ve všech zásadních věcech, které partnera i vás těší, nebo naopak trápí.

Vztek a bolest jsou emoce, které nejčastěji vyvolávají hádky, tak o svých pocitech se svým partnerem mluvte.

Vysvětlete mu, proč se zlobíte, co vás štve, určitě pak najdete nějaké východisko.

Nežárlit Pokud svému protějšku doopravdy nemůžete věřit, nemá vztah cenu. Jestli máte problém s důvěrou kvůli zradě z minulosti, sjednejte si pravidla, aby vaše neopodstatněná obava a nejistota vztah nezruinovala. Je-li to naopak a vy jste ten, na koho partner žárlí, aniž by k tomu byl sebemenší důvod, odejděte. Žárlivost není znamením lásky.

A neopodstatněná žárlivost je navíc sobecká a pro „nevinného“ člověka velmi ponižující.

Stát při sobě v dobrém i ve zlém To si u oltáře dříve snoubenci slibovali. A je to velká životní pravda. Bez ní to nejde. Jsou dny prosluněné štěstím a radostí a pak také dny temné, charakterizované problémy, neštěstím či nemocí. V tu chvíli je třeba si být oporou, protože tahle doba váš vztah prověří.

Smrt někoho blízkého, ztráta zaměstnání nebo zdravotní komplikace se vždy lépe snášejí, pokud je sdílíte se svými blízkými. A to si vyžaduje utěšování a hýčkání. Někdy je také třeba, aby partner na určitý čas převzal povinnosti, které jste dosud zvládali sami.

Když to udělá, začnete si cenit své drahé polovičky pro vlastnosti, o kterých jste dosud neměli ani ponětí, a vaše vzájemná důvěra se ještě více prohloubí.

Překonávat sliby
Dodržovat sliby je důležité nejen pro dlouhodobý vztah, ale i dlouhodobý úspěch v životě. Nestačí jen slibovat, je nutné také konat. Nebo ještě lépe, být o krok před očekáváním partnera. Dát víc, než vyžadoval. To je princip úspěchu ve všem. Na vztahy, v nichž oba více dávali, než brali, se nezapomíná.

Společně plánovat
Společné plány dávají vztahu perspektivu budoucnosti. Právě na společném plánování se pozná, zda partneři chtějí nebo nechtějí budovat pevný vztah.

Neupadat do stereotypu
Bezpečí a spolehlivost jsou důležité, ale příliš zatuchlého klidu vztahu nesvědčí. Jistá dávka adrenalinu a nejistoty udržuje vztah při životě. Šťastné páry spolu stále něco podnikají a snaží se o inovace.

Nepřehánět pozornost Neuduste svou lásku přehnanou pozorností. Na začátku vztahu, kdy se navzájem poznáváte, je zvýšená pozornost žádoucí, ale všechno jednou omrzí, i přízeň sebepohlednějšího a sebezajímavějšího člověka.

A tak po nějaké době nastane ve vztahu situace, kdy partner podvědomě vycítí a posléze i ocení, že se mu ten druhý tak úplně dostatečně nevěnoval, a tak zase touží, aby si ho všímal, a začne pro to něco dělat.

Zažívat pocity vydobyté pozornosti je tak sladké.

Nezapomínat na romantiku a flirt
Ve vztahu je potřeba udržovat romantiku třeba i po dvaceti společných letech. A také byste spolu neměli zapomínat flirtovat. Bez těchto dvou věcí se totiž spokojené manželství neobejde.

Hodně chválit
Pochvala je skvělým povznesením vztahu, proto na ni nezapomínejte. Používejte komplimenty, láskyplně se dotýkejte, usmívejte se na sebe. Pro váš vztah uděláte skutečně hodně.

Štítky: , , , , , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Osvěžení nabité antioxidanty
iluxus.cz

Osvěžení nabité antioxidanty

Nová česká značka My (:máj) se vydala na cestu výroby 100%...
Připravila jsem svou kamarádku o krásnou ozdobu
skutecnepribehy.cz

Připravila jsem svou...

Vždycky jsem jí ty nádherné...
Ruská Kavalergarda zlikvidovala povstání proti Mikulášovi I.
epochaplus.cz

Ruská Kavalergarda zlikvidovala...

Předchůdcem ruské carské gardy se stává...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Stručná historie kávy
21stoleti.cz

Stručná historie kávy

V 15. století se káva pěstovala ve východní...
Ponurá Kytice: Kde se trhaly svatební košile?
epochalnisvet.cz

Ponurá Kytice: Kde se trhaly...

Začíná to vcelku nevinně: „Již jedenáctá...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Potvrzeno: Nebezpečný prvok vás může dohnat až k sebevraždě!
enigmaplus.cz

Potvrzeno: Nebezpečný prvok vás...

Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami...
Pomsta bude sladká, miláčku!
nasehvezdy.cz

Pomsta bude sladká, miláčku!

Vypadá to, že si...
Naletěla dalšímu podvodníkovi?
nasehvezdy.cz

Naletěla dalšímu podvodníkovi?

Herečka Jiřina...
Co znamenají prsty do V a proč hrozilo, že vám je useknou?
epochaplus.cz

Co znamenají prsty do V a...

Jaký je rozdíl mezi vztyčeným prostředníkem a gestem...
0 shares