Domů     Pravidla fungování dlouhodobých vztahů
Pravidla fungování dlouhodobých vztahů

Žádný univerzální recept, jak si celoživotně udržet manželství, neexistuje, přesto jsou páry, které slaví zlatou a třeba i diamantovou svatbu. Jak to dokázaly? Bylo to jen životní štěstí, nebo tvrdá dřina?

O to, aby partnerský vztah fungoval, se musí starat muž i žena. Pokud spolu strávili velký kus života, většinou potvrzují, že na své cestě museli překonat hodně překážek, ale dělali to společně, a protože oba chtěli, tak to dokázali.

Zpravidla se při tom řídili nepsanými pravidly, která k trvání vztahu pozitivně přispívají. Tady jsou některá z nich.

Být tolerantní

Tolerance stojí na prvním místě! Po počátečním okouzlení přichází vystřízlivění. Každý pocházíme z jiného prostředí, odkud jsme si přinesli své zvyky, a tak se stane, že to, co nás přitahovalo nebo nepřekáželo, nám začne vadit. Např.

partner nikdy nedokáže přijít včas, neumyje po sobě umyvadlo, veškerý volný čas si lepí letadýlka, když má radost, mne si ruce, k řízku jí zásadně knedlík atd. Nevyčítejte mu to, mějte pochopení, hlavně se ho nesnažte změnit.

A kdyby se vám to náhodou povedlo, zřejmě byste se rozešli. Partner by trpěl tím, že nemůže být sám sebou a to vztah spolehlivě rozleptá. Nezapomeňte ale, že tolerance nesmí překročit určitou hranici.

Rozhodně by se neměla tolerovat nevěra (jednorázová se dá odpustit) či každodenní opilost. Jednou z věcí, která upevňuje manželství a nechává páry šťastnými je znalost vrtochů toho druhého a schopnost naučit se je do zdravé míry tolerovat.

Zachovat věrnost

Být věrný ve vztahu není volba, ale základní priorita. Pro člověka po našem boku věrnost většinou znamená úplně všechno. Sice nikdy nemůžeme slíbit, že při něm budeme po celý zbytek jeho života, ale určitě při něm můžeme stát po celý zbytek toho našeho.

Nesrovnávat

Buďte optimisté a svůj současný vztah nesrovnávejte s těmi předešlými.

Čas je milosrdný a vy už jste zapomněli, že s minulými partnery to nebylo vždy jen hezké, jinak byste se přece nerozešli, a že když jste pak byli sami, měli jste sice svobodu, ale zároveň byli sami.

Vaše manželství (partnerství) nesrovnávejte ani s údajně skvělými vztahy, které mají vaši sourozenci, přátelé či sousedé. Nikdy nevíte, co se u nich za zavřenými dveřmi děje. A pokud na to pořád musíte myslet, hlavně to nepředhazujte svému partnerovi.

Mluvit, mluvit

Tím se nemyslí, že žena od rána do večera nezavře pusu a muž jen trpně předstírá, že poslouchá, jde o vzájemnou komunikaci. Bez ní vztah neudržíte.

Neznamená to detailně rozebírat, co se stalo každý den, ale jde o naslouchání a porozumění ve všech zásadních věcech, které partnera i vás těší, nebo naopak trápí.

Vztek a bolest jsou emoce, které nejčastěji vyvolávají hádky, tak o svých pocitech se svým partnerem mluvte. Vysvětlete mu, proč se zlobíte, co vás štve, určitě pak najdete nějaké východisko.

Nežárlit

Pokud svému protějšku doopravdy nemůžete věřit, nemá vztah cenu. Jestli máte problém s důvěrou kvůli zradě z minulosti, sjednejte si pravidla, aby vaše neopodstatněná obava a nejistota vztah nezruinovala.

Je-li to naopak a vy jste ten, na koho partner žárlí, aniž by k tomu byl sebemenší důvod, odejděte. Žárlivost není znamením lásky. A neopodstatněná žárlivost je navíc sobecká a pro „nevinného“ člověka velmi ponižující.

Stát při sobě v dobrém i ve zlém

To si u oltáře dříve snoubenci slibovali. A je to velká životní pravda. Bez ní to nejde. Jsou dny prosluněné štěstím a radostí a pak také dny temné, charakterizované problémy, neštěstím či nemocí.

V tu chvíli je třeba si být oporou, protože tahle doba váš vztah prověří. Smrt někoho blízkého, ztráta zaměstnání nebo zdravotní komplikace se vždy lépe snášejí, pokud je sdílíte se svými blízkými. A to si vyžaduje utěšování a hýčkání.

Někdy je také třeba, aby partner na určitý čas převzal povinnosti, které jste dosud zvládali sami. Když to udělá, začnete si cenit své drahé polovičky pro vlastnosti, o kterých jste dosud neměli ani ponětí, a vaše vzájemná důvěra se ještě více prohloubí.

Překonávat sliby

Dodržovat sliby je důležité nejen pro dlouhodobý vztah, ale i dlouhodobý úspěch v životě. Nestačí jen slibovat, je nutné také konat. Nebo ještě lépe, být o krok před očekáváním partnera. Dát víc, než vyžadoval. To je princip úspěchu ve všem. Na vztahy, v nichž oba více dávali, než brali, se nezapomíná.

Společně plánovat

Společné plány dávají vztahu perspektivu budoucnosti. Právě na společném plánování se pozná, zda partneři chtějí nebo nechtějí budovat pevný vztah.

Neupadat do stereotypu

Bezpečí a spolehlivost jsou důležité, ale příliš zatuchlého klidu vztahu nesvědčí. Jistá dávka adrenalinu a nejistoty udržuje vztah při životě. Šťastné páry spolu stále něco podnikají a snaží se o inovace.

Nepřehánět pozornost

Neuduste svou lásku přehnanou pozorností. Na začátku vztahu, kdy se navzájem poznáváte, je zvýšená pozornost žádoucí, ale všechno jednou omrzí, i přízeň sebepohlednějšího a sebezajímavějšího člověka.

A tak po nějaké době nastane ve vztahu situace, kdy partner podvědomě vycítí a posléze i ocení, že se mu ten druhý tak úplně dostatečně nevěnoval, a tak zase touží, aby si ho všímal, a začne pro to něco dělat. Zažívat pocity vydobyté pozornosti je tak sladké.

Nezapomínat na romantiku a flirt
Nezapomínat na romantiku a flirt

Ve vztahu je potřeba udržovat romantiku třeba i po dvaceti společných letech. A také byste spolu neměli zapomínat flirtovat. Bez těchto dvou věcí se totiž spokojené manželství neobejde.

Hodně chválit

Pochvala je skvělým povznesením vztahu, proto na ni nezapomínejte. Používejte komplimenty, láskyplně se dotýkejte, usmívejte se na sebe. Pro váš vztah uděláte skutečně hodně.

Předchozí článek
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!