Domů     Pozor na červíky
Pozor na červíky
9.11.2020

Psi a kočky nepředstavují jakožto domácí mazlíčci zdravotní riziko, jak si zvláště jejich odpůrci mylně představují. S jednou výjimkou a tou je možnost přenesení vnitřních parazitů.

Pro přesnost: Zatímco pravděpodobnost, že se na vás přenese virová nebo bakteriální infekce vašeho psa nebo kočky je zanedbatelná, s vajíčky parazitů je to jinak. Ta mohou hladce putovat už jen pouhým dotykem z kočky nebo psa na člověka.

Samozřejmě za předpokladu, že se na srsti nebo čumáku zvířete drží. A to je podstatné – riziko nákazy do značné míry spočívá v rukou majitele. Ten může péčí o zvíře riziko zásadně snížit, ale i nepříznivě zvýšit.

Nakazit se může každý

A opět je to bohužel následek nedbalosti majitele. Vajíčka parazitů se totiž nepřenášejí pouze přímým kontaktem. Nakažená zvířata je vylučují s trusem.

Neodklizený trus se časem rozloží, ale vajíčka, ač okem neviditelná, mají vynikající schopnost dlouhodobě přežívat ve volném prostředí. Tak se mohou řadu měsíců udržovat zejména na trávnících a záhonech, ať už na zahradách nebo v městských parcích.

K přenesení infekce pak stačí dotknout se při posezení v trávě úst, ohroženy jsou hlavně děti v batolecím věku.

Nakazit se samozřejmě mohou i dospělí, což mohou nepříjemně pocítit hlavně lidé oslabení chronickým onemocněním, velkým stresem nebo trpící alergiemi.

Začíná to u mláďat

Bylo by falešnou představou, že parazitární nákazy mohou přenášet jen dospělá zvířata. Naopak, mnohem větší riziko představuje čerstvě pořízené štěně nebo kotě. Je to tím, že hormonální změny probouzejí v březích fenách a kočkách i spící parazitické infekce.

Štěňata tak přicházejí na svět už nakažená škrkavkami, v případě koťat se vajíčka škrkavek předávají z matky na potomky při sání mléka. Proto dostane nový majitel vždy doporučení, aby mládě odčervil, a to opakovaně.

Pokud na to zapomene, pak se budou parazité množit a růst a ohrožovat nejen zvíře, ale i majitele a zvláště děti. Štěňata a koťata je naprosto nezbytné odčervovat podle doporučení veterináře, dospělá zvířata pak asi 3 – 4 x ročně.

Kromě toho je třeba zvíře kontrolovat, zda netrpí blechami, i ty totiž přenášejí vajíčka tasemnic.

Doporučujeme: Ani u koček, které nechodí ven, není vyloučena nákaza parazity. Zdrojem může být například bláto na botách. Proto i kočky žijící trvale v bytě musíme asi 4 x do roka odčervit.

Na co si dát pozor?

K přenesení škrkavek stačí běžný projev psí náklonnosti, když člověku olízne jazykem obličej. Děti se ale mohou nakazit i na pískovištích, kde jsou zase zdrojem nákazy toulavé kočky, které své výkaly instinktivně zahrabávají do písku.

Kočky sice vylučují méně vajíček škrkavek než psi, zato po celý život. Psi jsou zdrojem nákazy hlavně první dva roky života. V písku se vajíčka škrkavek mohou poměrně dlouho udržet a pak stačí, když se dítě špinavýma rukama dotkne obličeje.

Bezpečno ale nemusí být ani na vlastní zahradě, pokud se tam mohou dostat psi nebo kočky. Pak se tam mohou kromě škrkavek vyskytovat vajíčka tasemnice zvané měchožil. Ta se do lidského těla dostanou při pojídání neomyté zeleniny a jahod. Jako ochrana je nezbytné také důsledné umývání rukou vždy po práci na zahradě.

Když se nakazí člověk

– Škrkavky

Nakazit se škrkavkami je poměrně snadné, když uvážíte, že plodná samička tohoto červa produkuje denně až 200 tisíc vajíček. Pokud se dostanou s trusem psa nebo kočky na trávník, vytrží v hlíně až tři roky. Lehce se uchytí na obuvi i tlapkách dalšího zvířete.

Čekají na hostitele, který sice člověk není, ale i tak se z vajíčka v našem těle vyvinou larvy. Ty potom putují tělem a hledají místo, kde se usadí. Nejčastěji to bývají játra, což vede k jejich zvětšení, k nevolnostem s bolestmi břicha a zvracením.

Jindy spíš nákaza připomíná virózu s malátností, nechutenstvím a zvýšenou teplotou. Pokud se larvy usídlí v plicích, trpí postižený kašlem, často bolestivým.

Velmi nepříjemné je napadení oka, to je nutné řešit chirurgicky, aby se předešlo trvalému poškození zraku. V jiných případech se nákaza léčí speciálními antiparazitickými přípravky. Může ale odeznít i bez léčení tím, že se larvy zapouzdří.

– Tasemnice

Přenos je naštěstí mnohem méně pravděpodobný než u škrkavek. V našich podmínkách je relativně nejčastější echinokokóza, která má dva původce, jimiž jsou tasemnice Echinococcus (měchožil zhoubný a tasemnice liščí).

Nákaza číhá nejen v půdě, ale také v tepelně neupraveném jídle. Po spolknutí se z vajíčka uvolní embryo, které vytvoří velmi pomalu rostoucí cystu. Její rozměry mohou být značné, uvádí se až 15 cm. Podle napadeného orgánu se potom vyvolávají různé potíže.

Nákaza měchožilem může skončit i smrtelně. Včas objevené cysty se odstraňují chirurgicky. Pokud prasknou, mohou způsobit šok, ale i vést k tvorbě velkého množství nových cyst.

– Toxoplazmóza

V tomto případě je parazitem prvok zvaný kokcidie a hlavním zdrojem infekce jsou koťata ve věku 3 až 7 měsíců. Proto je nutné nezanedbávat v tomto věku veterinární prohlídky. Při nálezu infekce zvířata dostanou speciální antiparazitika.

Toxoplazmóza představuje největší riziko pro těhotné ženy a lidi s oslabenou imunitou. Nemoc se přenáší opět kontaminovanou půdou, u koček chovaných výhradně doma je ale možná i nákaza z infikovaného masa.

Tip: Dobře se informujte

U prostředků proti blechám – a samozřejmě i klíšťatům, které jsou volně prodejné, se dobře informujte, pro jaký druh zvířete jsou určené. Kočky, ale i králíci jsou citliví na látky v přípravcích pro psy a mohou se otrávit.

Zjistěte si také dobu působení, která se značně liší u pipet a ochranných obojků. Nejpřesnější informace najdete na webových stránkách výrobce.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Další článek
reklama
Související články
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
5.6.2023
Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi. Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je několik a závisí na místě i na velikosti. Jsou totiž praskliny, se
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
27.5.2023
Také máte potíž, kam si do auta uložit ubrousky nebo papírové kapesníčky, aby byly po ruce, ale přitom nepřekážely? Zkuste jednoduchý a vtipný trik. Klasické ubrousky do auta nejsou vůbec šikovné. Krabice je příliš velká, ale ani když sáhnete po té menší, krychlové, není v autě kam dát, aby držela na svém místě. Naštěstí je možné tento problém elegantně a hravě vyřešit. A ještě si zamlsáte.   Jak
24.5.2023
Pára je skvělá nejen pro boj s bakteriemi, roztoči nebo skvrnami, ale dokáže zlepšit vlastnosti textilních vláken a pomoci i jinak. Jaké jsou rozdíly oproti klasickému praní? Možná jste o nich už slyšeli, ale jestli ne, pak vězte, že obliba parních praček neustále roste. Nabízejí totiž výhody, které se nedají jen tak přehlédnout. Nutno ale nejprve vysvětlit, že to není tak, že by tyto pračky vodu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot