Domů     Pozdrav slunci odplaví stres
Pozdrav slunci odplaví stres
23.10.2019

Strach, napětí, panika, tíseň, úzkost či deprese. To všechno jsou projevy stresu, který nenápadně ničí naši psychiku i tělo. Naštěstí existuje jóga, která tento neduh moderní doby dokáže zvrátit.

Stres zažíváme dennodenně ve škole, v práci i doma, když jsme povinnostmi a úkoly dlouhodobě zavalení a nedokážeme si udělat pauzu. Po čase se to projeví bolestí hlavy, zad a kloubů, žaludečními problémy, zácpou, průjmem, nadýmáním či nespavostí.

Nejlepším lékem je hodit starosti za hlavu a uvolnit se. Že to nedokážete? Zkuste jógu. Tohle stále populárnější cvičení dokonale vyčistí mysl i duši.

Druhů jógy je mnoho. Kromě těch klasických jako hathajóga, aštangajóga či vyniása yoga vznikají stále nové a nové druhy jógových cvičení, takže každý má možnost vybrat si to pravé pro sebe.

Hathajóga

Ideální cvičení pro všechny, kdo chtějí dosáhnout dobrého zdravotního stavu.

K tomu slouží nejrůznější polohy těla (asány), symbolická gesta (mudry), kontrola dechu (pránajáma) a očistné techniky (kryje). Cvičí se pomalu s důrazem na správné provedení poloh a správné dýchání.

Hathajóze se můžou věnovat i osoby se zdravotním omezením, jako je vysoký tlak, cukrovka, operované klouby, bolesti zad atd.

Aštangajóga

Je vhodná pro ty, kteří vyhledávají fyzickou náročnost a disponují dobrým zdravím. Sestává z přesně daného pořadí poloh, jež jsou vzájemně propojené tak, aby celek tvořil nepřerušovanou, plynulou sestavu.

Tato forma jógy prospívá kondici, oběhovému a lymfatickému systému, odstraňuje svalové dysbalance (ochablé a zkrácené svaly), bolesti zad apod.

Vyniása yoga

Je to dynamický styl jógy, vhodný pro středně pokročilé cvičence, protože předpokládá základní znalost a praxi jógového cvičení a vedení dechu. Cvičení upravuje peristaltiku střev, metabolismus, endokrinní neurovegetativní a kardiovaskulární systém a imunitu.

Velice účinně ozdravuje a očišťuje organismus a celé tělo zbavuje únavy, napětí a stresu.

Pozice dítěte
Pozice dítěte

K novějším druhům jógy mj. patří:

Powerjóga

Cvičení je založeno na pravidelném opakování základních prvků a pozic a výdržích v nich. Jedná se o dynamickou formu jógy, při které zapojíme všechny svaly těla. Powerjóga používá tělo jako prostředek k budování fyzické i duševní kondice. Vzhledem k větší dynamičnosti je vhodná zejména pro zdravé jedince.

Bikram jóga (Hot jóga)

Obvykle to je dynamický 90minutový program, při kterém se v sále vyhřátém na 42 °C, aby simuloval přirozenou teplotu v Indii, cvičí 26 póz hathajógy a dvou dýchacích cvičení.

Každá z těchto póz systematicky připravuje tělo na pózu následující, pořadí se nikdy nemění. Metodou stlačování, protahování a posilování se stimulují všechny systémy těla, čímž se předchází nemocem, zraněním a zpomalují se příznaky stárnutí. Bikram jóga je vzhledem k vysoké okolní teplotě náročným cvičením.

Jóga Workout

Nejedná se o jógu v pravém slova smyslu. Tento kondiční program pouze využívá pozice jógy pro formování těla a hubnutí. Nabízí velké množství pozic a sestav pro tvarování postavy.

Pozornost se věnuje hlavně protažení a posílení svalstva celého těla, především břišních svalů, dna pánevního, paží a nohou tak, aby celé tělo bylo pevné, souměrné a harmonické.

Dance jóga

Je spojením powerjógy, klasického baletu a moderních tanečních technik. Jednotlivé pozice jsou spojovány do sestav. Celek se pak cvičí (tančí) na jemnou rytmickou hudbu. Dance jóga je vhodná pro všechny, kdo milují tanec, zajímavé choreografie a jógu současně.

Příznivé účinky jógy

Když si to shrneme, pravidelné cvičení jógy dokáže

* zlepšit pružnost páteře tak, že si osvojíte ladné a vzpřímené držení těla

* zvýší pohyblivost kloubů, posílí a prokrví svaly

* posílí imunitu a podpoří látkovou výměnu i funkci lymfatického systému

* zklidní a posílí nervy a tím navodí pocit klidu a harmonie

* stabilizuje krevní oběh a krevní tlak

* naučí správně a efektivně dýchat, čímž posílí plíce a srdce

* pročistí a osvěží.

Pozice mrtvoly
Pozice mrtvoly

Jídlo nechte doma

Jóga by se měla praktikovat nalačno. Jestli jste právě dobře poobědvali, cvičte nejdříve za čtyři hodiny, po lehčím jídle za dvě. Při cvičení je optimální nepít, napijte se tedy přiměřeně před lekcí.

Během cvičení by nemělo nic odvádět vaši pozornost, tedy ani pocit žízně, ale ani potřeba odcházet na toaletu.

Kdy a jak začít

S jógou se dá začít v každém věku. Nezačínejte ale cvičit podle instruktáží na videu, internetu nebo v knihách.

Abyste si vštípili správné držení poloh a správně dýchání, potřebujete instruktora, který vás to všechno naučí, který vás může kdykoliv opravit nebo třeba poradit, jak si těžší pozice usnadníte.

Nejvhodnější proto je navštěvovat soukromé nebo skupinové lekce vedené lektorem. Začátečníkem můžete být dlouho. Nejde o to naučit se spoustu pozic, ale jde o to technicky dobře je zvládnout, abyste dokázali kontrolovat své pohyby i dech.

Během prvního měsíce cvičení byste se měli naučit nejznámější jogínskou sestavu – pozdrav slunci, základní pozice a některé jejich varianty. Vycházejte z toho, co a jak je vám při cvičení příjemné. Nemusíte si hned lámat tělo v předepsaných pozicích.

Jakmile něco nezvládáte, s klidem si ulevte, skrčte nohy, lehněte si, použijte pomůcku.

Pozice motýla
Pozice motýla

Co je potřeba

Na józe je skvělé to, že se dá cvičit v podstatě všude. Stačí místo, kde se cítíte příjemně, kde vás nebude nikdo rušit a speciální protiskluzová podložka. Co se týká oblečení, vhodné je takové, ve kterém se cítíte pohodlně a které vám nebude bránit v pohybu.

Kalhoty mohou být volné nebo přiléhavé, ale tričko je lepší těsné, aby vám např. při předklonech neklouzalo. Cvičí se naboso. Pokud vám to není příjemné, nebo se bojíte prochladnutí, můžete mít ponožky, nejlépe prstové.

Jak často cvičit

Lepší je cvičit kratší dobu a častěji než déle a nepravidelně. Obvykle se cvičí dvakrát týdně vždy jednu hodinu. Přidat můžete ještě tzv.

minijógu, kdy si doma zacvičíte několikrát pozdrav slunci a pak třeba vyberete pár oblíbených pozic nebo si jen uvolníte šíji po dlouhé práci na počítači. Cvičení by vám mělo přinášet radost.

Pokud to tak necítíte, na lekce chodíte s nechutí a snažíte se pouze čas určený ke cvičení nějak přetrpět, najděte si raději jinou aktivitu.

Základní pozice

Pokud jste unavení, bolí vás záda a chcete si sami zacvičit, začněte Pozdravem slunci. Podle jogínů je tato sestava, tři až pětkrát po sobě zopakovaná, nejlepším způsobem rozpohybování se, kterým můžete začít den. Nebo stačí udělat pár základních pozic.

Pozice dítěte: Tento cvik pomůže především při bolesti zad. Z kleku si sedneme na paty, předkloníme se co nejvíce dopředu a položíme čelo na podlahu. Ruce natáhneme podél nohou dlaněmi vzhůru. V této pozici zůstaňte, jak dlouho budete chtít, a zhluboka dýchejte.

Pozice mrtvoly: Položte se na záda, nohy lehce od sebe, ruce volně položené kousek od těla. Nebo se můžete opřít chodidly o zeď, třeba kousek nad zemí.

Tato pozice je ideální na zahnání únavy a také uleví lidem, kteří mají problémy s křečovými žilami. Pokud ale trpíte vysokým krevním tlakem, pak raději tuto polohu vynechte.

Pozice kobry: Nejznámější pozice v józe. V lehu na břiše se opřete o natažené paže, prohnete páteř vzad a zakloníte hlavu. Poté se položíte zpátky na břicho, paže necháte pokrčené v loktech, prsty směřují dopředu.

Následuje nádech, při výdechu pak zvedněte hlavu a pomalu se opřete o předloktí. Dívejte se před sebe a žebra tlačte vpřed, dokud neucítíte uvolnění v páteři.

Pozice motýlka: Používá se jako příprava k pozici lotosového květu. Vzpřímeně se posaďte, nohy opřete chodidly o sebe tak, aby byly co nejblíže k tělu. Pomalu se předkloňte, nohy sevřete oběma rukama. Plynule při tom dýchejte.

Opatrně se nakloňte dopředu tak, jak nejvíce můžete. Pak se vraťte zpět do sedu, rukama stále držte nohy a koleny pohybujte nahoru a dolů – přesně jako když motýl mává křídly.

Díky této pozici se budete lépe prohýbat v kyčelních a kolenních kloubech i v kotnících.

Pozice hory: Se zkříženýma nohama se posaďte, nadechněte se, vzpažte, paže přitiskněte k uším a ruce spojte dlaněmi nad hlavou. Vytahujte se vzhůru, jak nejvíce můžete, a zhluboka dýchejte. S výdechem spustíte paže dolů.

Kde se o józe dozvíte víc

G. Bozic, P. Broome: Jóga pro život – Velká kniha cvičení

K. Buzková: Fitness jógy – Harmonické cvičení duše i těla

A. Zylla: Jóga – Krátká cvičení pro každý den

www. yogashop.cz

www.czech-yoga.org

www.unie-jogy.cz

www.fithall.cz

Text: S využitím materiálů Českého svazu jógy Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?