Domů     Pozdrav slunci odplaví stres
Pozdrav slunci odplaví stres
23.10.2019

Strach, napětí, panika, tíseň, úzkost či deprese. To všechno jsou projevy stresu, který nenápadně ničí naši psychiku i tělo. Naštěstí existuje jóga, která tento neduh moderní doby dokáže zvrátit.

Stres zažíváme dennodenně ve škole, v práci i doma, když jsme povinnostmi a úkoly dlouhodobě zavalení a nedokážeme si udělat pauzu. Po čase se to projeví bolestí hlavy, zad a kloubů, žaludečními problémy, zácpou, průjmem, nadýmáním či nespavostí.

Nejlepším lékem je hodit starosti za hlavu a uvolnit se. Že to nedokážete? Zkuste jógu. Tohle stále populárnější cvičení dokonale vyčistí mysl i duši.

Druhů jógy je mnoho. Kromě těch klasických jako hathajóga, aštangajóga či vyniása yoga vznikají stále nové a nové druhy jógových cvičení, takže každý má možnost vybrat si to pravé pro sebe.

Hathajóga

Ideální cvičení pro všechny, kdo chtějí dosáhnout dobrého zdravotního stavu.

K tomu slouží nejrůznější polohy těla (asány), symbolická gesta (mudry), kontrola dechu (pránajáma) a očistné techniky (kryje). Cvičí se pomalu s důrazem na správné provedení poloh a správné dýchání.

Hathajóze se můžou věnovat i osoby se zdravotním omezením, jako je vysoký tlak, cukrovka, operované klouby, bolesti zad atd.

Aštangajóga

Je vhodná pro ty, kteří vyhledávají fyzickou náročnost a disponují dobrým zdravím. Sestává z přesně daného pořadí poloh, jež jsou vzájemně propojené tak, aby celek tvořil nepřerušovanou, plynulou sestavu.

Tato forma jógy prospívá kondici, oběhovému a lymfatickému systému, odstraňuje svalové dysbalance (ochablé a zkrácené svaly), bolesti zad apod.

Vyniása yoga

Je to dynamický styl jógy, vhodný pro středně pokročilé cvičence, protože předpokládá základní znalost a praxi jógového cvičení a vedení dechu. Cvičení upravuje peristaltiku střev, metabolismus, endokrinní neurovegetativní a kardiovaskulární systém a imunitu.

Velice účinně ozdravuje a očišťuje organismus a celé tělo zbavuje únavy, napětí a stresu.

Pozice dítěte
Pozice dítěte

K novějším druhům jógy mj. patří:

Powerjóga

Cvičení je založeno na pravidelném opakování základních prvků a pozic a výdržích v nich. Jedná se o dynamickou formu jógy, při které zapojíme všechny svaly těla. Powerjóga používá tělo jako prostředek k budování fyzické i duševní kondice. Vzhledem k větší dynamičnosti je vhodná zejména pro zdravé jedince.

Bikram jóga (Hot jóga)

Obvykle to je dynamický 90minutový program, při kterém se v sále vyhřátém na 42 °C, aby simuloval přirozenou teplotu v Indii, cvičí 26 póz hathajógy a dvou dýchacích cvičení.

Každá z těchto póz systematicky připravuje tělo na pózu následující, pořadí se nikdy nemění. Metodou stlačování, protahování a posilování se stimulují všechny systémy těla, čímž se předchází nemocem, zraněním a zpomalují se příznaky stárnutí. Bikram jóga je vzhledem k vysoké okolní teplotě náročným cvičením.

Jóga Workout

Nejedná se o jógu v pravém slova smyslu. Tento kondiční program pouze využívá pozice jógy pro formování těla a hubnutí. Nabízí velké množství pozic a sestav pro tvarování postavy.

Pozornost se věnuje hlavně protažení a posílení svalstva celého těla, především břišních svalů, dna pánevního, paží a nohou tak, aby celé tělo bylo pevné, souměrné a harmonické.

Dance jóga

Je spojením powerjógy, klasického baletu a moderních tanečních technik. Jednotlivé pozice jsou spojovány do sestav. Celek se pak cvičí (tančí) na jemnou rytmickou hudbu. Dance jóga je vhodná pro všechny, kdo milují tanec, zajímavé choreografie a jógu současně.

Příznivé účinky jógy

Když si to shrneme, pravidelné cvičení jógy dokáže

* zlepšit pružnost páteře tak, že si osvojíte ladné a vzpřímené držení těla

* zvýší pohyblivost kloubů, posílí a prokrví svaly

* posílí imunitu a podpoří látkovou výměnu i funkci lymfatického systému

* zklidní a posílí nervy a tím navodí pocit klidu a harmonie

* stabilizuje krevní oběh a krevní tlak

* naučí správně a efektivně dýchat, čímž posílí plíce a srdce

* pročistí a osvěží.

Pozice mrtvoly
Pozice mrtvoly

Jídlo nechte doma

Jóga by se měla praktikovat nalačno. Jestli jste právě dobře poobědvali, cvičte nejdříve za čtyři hodiny, po lehčím jídle za dvě. Při cvičení je optimální nepít, napijte se tedy přiměřeně před lekcí.

Během cvičení by nemělo nic odvádět vaši pozornost, tedy ani pocit žízně, ale ani potřeba odcházet na toaletu.

Kdy a jak začít

S jógou se dá začít v každém věku. Nezačínejte ale cvičit podle instruktáží na videu, internetu nebo v knihách.

Abyste si vštípili správné držení poloh a správně dýchání, potřebujete instruktora, který vás to všechno naučí, který vás může kdykoliv opravit nebo třeba poradit, jak si těžší pozice usnadníte.

Nejvhodnější proto je navštěvovat soukromé nebo skupinové lekce vedené lektorem. Začátečníkem můžete být dlouho. Nejde o to naučit se spoustu pozic, ale jde o to technicky dobře je zvládnout, abyste dokázali kontrolovat své pohyby i dech.

Během prvního měsíce cvičení byste se měli naučit nejznámější jogínskou sestavu – pozdrav slunci, základní pozice a některé jejich varianty. Vycházejte z toho, co a jak je vám při cvičení příjemné. Nemusíte si hned lámat tělo v předepsaných pozicích.

Jakmile něco nezvládáte, s klidem si ulevte, skrčte nohy, lehněte si, použijte pomůcku.

Pozice motýla
Pozice motýla

Co je potřeba

Na józe je skvělé to, že se dá cvičit v podstatě všude. Stačí místo, kde se cítíte příjemně, kde vás nebude nikdo rušit a speciální protiskluzová podložka. Co se týká oblečení, vhodné je takové, ve kterém se cítíte pohodlně a které vám nebude bránit v pohybu.

Kalhoty mohou být volné nebo přiléhavé, ale tričko je lepší těsné, aby vám např. při předklonech neklouzalo. Cvičí se naboso. Pokud vám to není příjemné, nebo se bojíte prochladnutí, můžete mít ponožky, nejlépe prstové.

Jak často cvičit

Lepší je cvičit kratší dobu a častěji než déle a nepravidelně. Obvykle se cvičí dvakrát týdně vždy jednu hodinu. Přidat můžete ještě tzv.

minijógu, kdy si doma zacvičíte několikrát pozdrav slunci a pak třeba vyberete pár oblíbených pozic nebo si jen uvolníte šíji po dlouhé práci na počítači. Cvičení by vám mělo přinášet radost.

Pokud to tak necítíte, na lekce chodíte s nechutí a snažíte se pouze čas určený ke cvičení nějak přetrpět, najděte si raději jinou aktivitu.

Základní pozice

Pokud jste unavení, bolí vás záda a chcete si sami zacvičit, začněte Pozdravem slunci. Podle jogínů je tato sestava, tři až pětkrát po sobě zopakovaná, nejlepším způsobem rozpohybování se, kterým můžete začít den. Nebo stačí udělat pár základních pozic.

Pozice dítěte: Tento cvik pomůže především při bolesti zad. Z kleku si sedneme na paty, předkloníme se co nejvíce dopředu a položíme čelo na podlahu. Ruce natáhneme podél nohou dlaněmi vzhůru. V této pozici zůstaňte, jak dlouho budete chtít, a zhluboka dýchejte.

Pozice mrtvoly: Položte se na záda, nohy lehce od sebe, ruce volně položené kousek od těla. Nebo se můžete opřít chodidly o zeď, třeba kousek nad zemí.

Tato pozice je ideální na zahnání únavy a také uleví lidem, kteří mají problémy s křečovými žilami. Pokud ale trpíte vysokým krevním tlakem, pak raději tuto polohu vynechte.

Pozice kobry: Nejznámější pozice v józe. V lehu na břiše se opřete o natažené paže, prohnete páteř vzad a zakloníte hlavu. Poté se položíte zpátky na břicho, paže necháte pokrčené v loktech, prsty směřují dopředu.

Následuje nádech, při výdechu pak zvedněte hlavu a pomalu se opřete o předloktí. Dívejte se před sebe a žebra tlačte vpřed, dokud neucítíte uvolnění v páteři.

Pozice motýlka: Používá se jako příprava k pozici lotosového květu. Vzpřímeně se posaďte, nohy opřete chodidly o sebe tak, aby byly co nejblíže k tělu. Pomalu se předkloňte, nohy sevřete oběma rukama. Plynule při tom dýchejte.

Opatrně se nakloňte dopředu tak, jak nejvíce můžete. Pak se vraťte zpět do sedu, rukama stále držte nohy a koleny pohybujte nahoru a dolů – přesně jako když motýl mává křídly.

Díky této pozici se budete lépe prohýbat v kyčelních a kolenních kloubech i v kotnících.

Pozice hory: Se zkříženýma nohama se posaďte, nadechněte se, vzpažte, paže přitiskněte k uším a ruce spojte dlaněmi nad hlavou. Vytahujte se vzhůru, jak nejvíce můžete, a zhluboka dýchejte. S výdechem spustíte paže dolů.

Kde se o józe dozvíte víc

G. Bozic, P. Broome: Jóga pro život – Velká kniha cvičení

K. Buzková: Fitness jógy – Harmonické cvičení duše i těla

A. Zylla: Jóga – Krátká cvičení pro každý den

www. yogashop.cz

www.czech-yoga.org

www.unie-jogy.cz

www.fithall.cz

Text: S využitím materiálů Českého svazu jógy Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli