Také si nedovedete vybrat žárovku do stolní lampičky nebo lustru? Z regálů elektroobchodů se na nás „usmívají“ zářivky, halogenky či LED žárovky popsané termíny jako lumen, kelvin apod. Kdo se v tom má vyznat?
Když byly v prodeji pouze klasické žárovky s vláknem, bylo nakupování jednoduché. Člověk věděl, kolik světla chce doma mít, a podle toho prodavače požádal o žárovku „čtyřicítku“, „šedesátku“ nebo rovnou „stovku“.
Ve všech případech šlo o watty a nic víc nebylo potřeba. Dnes ale musíme kromě wattů na žárovkách zkoumat lumeny a kelviny. Watty nám teď už jen řeknou, kolik za svícení nakonec zaplatíme, ale o tom, jak budou nové, moderní žárovky svítit, už nic nevypovídají.
V každém obchodě vám samozřejmě proškolený personál rád poradí, ale není od věci znát, co se to vlastně na těch krabičkách od žárovek píše.
Jak se vyznat v údajích
Na obalu je uvedeno: lm
Znamená to světelný výkon, který se udává se v lumenech. Není to nic složitého, jen si teď místo wattů budete při koupi žárovek pamatovat lumeny.
Ale pozor, ty se budou svou výší lišit ještě podle toho, jestli si pořídíte úsporku (tak se lidově říká kompaktním zářivkám), halogenovou žárovku nebo LED žárovku.
To znamená, že pokud si půjdete koupit úspornou žárovku a chcete, aby svítila jako někdejší „šedesátiwattovka“, budete na krabičce hledat údaj 741 lm. Na krabičce s halogenkou ale bude údaj 702 lm a na LED žárovce 806 lm.
Aby žárovka svítila, jako na obalu současných typů někdejší klasická, žárovek budete hledat údaj cca
25 W 217 – 249 lm
40 W 410 – 470 lm
60 W 702 – 820 lm
75 W 920 – 1055 lm
100 W 1326 – 1521 lm
Na obalu je uvedeno: K
To je označení pro teplotu světla a udává se v kelvinech. Pro každou příležitost se ale hodí jiná barva světla. Pro práci volíme do místnosti studenější barvu, pro odpočinek naopak teplejší.
Klasické žárovky s vláknem vždy vydávaly teplou bílou barvu, kterou vyjadřuje hodnota 2700 K (kelvinů). A právě takové světlo se hodí do obývacích pokojů a ložnic.
Při nákupu žárovky pro práci budeme na jejím obalu hledat údaj zhruba 4000 K čili „studenou bílou“.
Pro zajímavost svíčka má 1200 – 1500 K, obvyklé denní světlo má 5000 K, jasné poledne – 6000 K.
Pozor na barvy
Kvalitní žárovka má vždy na obalu uvedenou přesnou barvu světla, ne jen rozptyl, např. 2200 – 3200 K. Pokud je tam uvedené rozpětí barvy světla, je pravděpodobné, že při namontování několika takových žárovek třeba do lustru bude každá svítit jinou barvou (jedna do oranžova, druhá do modra).
Na obalu je uvedeno: W
To jsou watty, tzn. spotřeba elektrické energie za jednu hodinu svícení. Úsporky, halogenové žárovky a „ledky“ ale mají mnohem nižší spotřebu, než měly klasické žárovky, přitom však vydávají mnohem víc světla.
Zdá se vám to všechno moc složité?
Výrobci si to naštěstí uvědomují, a tak na obalech žárovek pro nás, kteří se v tom neorientujeme, naštěstí uvádějí srozumitelná porovnání, jako např. 24 W = 120 W (těch 120 dát do ikony baňkové žárovky), což znamená, že žárovka při svícení spotřebuje za jednu hodinu 24 W, ale svítí jako někdejší „stodvacítka“.
Hlavně si pamatujte 3 věci
Watty – oznamují, kolik prosvítíme za hodinu (při vynásobení hodinovou sazbou zjistíme, kolik za to zaplatíme).
Lumeny – udávají, zda žárovka svítí jako někdejší čtyřicítka, šedesátka, stovka atd.
Kelviny – znamenají, jakou barvou bude žárovka svítit, jestli bílou, nažloutlou nebo třeba namodralou.
Text: Laura Skrčená, Foto: shutterstock