Domů     Pomoc pro vbočené palce
Pomoc pro vbočené palce
od 23.3.2022

Deformita palců u nohy nazývaná lékařsky hallux valgus způsobuje nepříjemné obtíže při chůzi. Příčinou bývá nejčastěji nošení nevhodné obuvi, proto vbočeným palcem trpí více ženy, které nosí vysoké podpatky. Nezřídka je již nutná operace.

Nevhodná obuv deformaci palce usnadňuje, ale není jediným vyvolávajícím faktorem. Mnohdy mu předchází dědičný sklon, pak se vbočené palce vytvářejí i v mladším věku.

U lidí bez genetických předpokladů může jít zase spíše o následek postupného ochabování vaziva a svalů chodidla, což u žen podporuje i pokles hladin hormonů v klimakteriu. Proto změny na palci postihují nejčastěji lidi ve věku nad padesát nebo šedesát let.

Jak to vidí ortopedové:

– Špatné postavení palce nohy se vytváří z několika příčin: Hlavním důvodem vady jsou

vrozené dispozice a dlouhodobé používání nevyhovující obuvi.

– Ženy jsou touto deformitou postiženy ve větší míře než muži.

– Do ambulance přivádí postižené zejména bolest na vnitřní straně kloubu palce,

kde vzniká bolestivý otlak.

– Druhou nejčastější příčinou vyšetření u lékaře je samotné vbočení palce nohy, které

znemožňuje pohodlné nošení obuvi.

Proč právě palec?

Palec je důležitý, je to hlavní opěrný prst pro chůzi, je silný a odtlačuje další prsty nohou, a tím dochází i k jejich deformaci. Nezřídka se pak stává, že druhý prst nohy je vytlačován směrem vzhůru a v botě nás pak tlačí.

reklama

Vbočené palce jsou často velmi bolestivé kvůli otlakům kloubů a křečovitému napětí v některých svalech chodidla. V horších případech může docházet ke vzniku zánětů v kloubech palců nohy nebo k velmi bolestivým útlakům nervů.

Riziko zvyšuje:

– obuv s úzkou špičkou

– lodičky s vysokými podpatky

– nevhodná domácí obuv, která neposkytuje chodidlu oporu

Obuv vybírejte s klínkem

Při výběru vhodné obuvi se zaměřte na její šířku, na roztažitelný materiál, který umožní pohodlí při nošení a kvalitní pružnou podešev.

reklama

Bota by měla mít klínek o výšce nejlépe 4 cm, který podporuje klenbu a celkové držení těla, ovlivňující i bederní páteř a kyčle.

Jak napomoci nápravě?

Způsobů, jak tyto bolestivé problémy zvládnout, je více. Ortopedický operační zákrok bývá až tou poslední volbou. Je totiž značně bolestivý a navíc vyžaduje delší hojení a rehabilitaci, podle rozsáhlosti zákroku od několika týdnů po několik měsíců.

Proto je výhodnější využít tzv. konzervativních metod, pokud to stav ještě umožňuje. Doporučuje se cvičení ochablých svalů nožní klenby, popřípadě docházení na speciální rehabilitaci.

Cvičte denně:

Uchopte palec rukou a provádějte s ním široké krouživé pohyby po směru i proti směru hodinových ručiček.

Pořiďte si pružný pás na cvičení (theraband). Zujte se, posaďte se na židli a pružným pásem zachyťte oba palce. Přitahujte k sobě asi 1 minutu – pak povolte. Opakujte 5x.

reklama

Stejné cvičení obměňte tak, že budete palci působit proti směru tahu pružným pásem. Tlačte proti němu asi 5 vteřin, pak povolte, opakujte 15x.

Zatínejte prsty směrem do chodidla. Rychle 10x za sebou, pak udělejte pauzu a znovu opakujte.

Masážním míčkem s výstupky rolujte po chodidle a masírujte.

Na koberec položte větší kuličky a prsty je sbírejte.

Položte na podlahu textilní ubrousek a pohyby prstů ho zvedejte.

V sedě zachyťte palec např. o nohu stolu a jemně odtahujte od dalších prstů.

Nezapomínejte na vložky do bot

Stále nedoceněné jsou vložky do bot, přičemž nejlepšího efektu dosáhnete, pokud vám je vyrobí na míru. Vložky zabrání dalšímu propadání klenby chodidla a postupnému zhoršování stavu vbočených palců. Vlastní potíže s již vzniklým vbočením ale nevyřeší.

Na trhu jsou nejrůznější korektory

Koupit je můžete v obchodech se zdravotními pomůckami spolu se zdravotní obuví, která je rovněž prospěšná, i když obecně cenově o něco vyšší než běžná produkce.

Korekční dlaha: Navléká se na noc a upíná se kolem kotníku. Palec polohujte správným směrem. Dlahy bývají účinné, ale fixace není bezbolestná, zejména v počátcích. Pro úlevu můžete otlačená místa obložit vatou před upnutím do dlahy.

Gelové polštářky: Vkládají se mezi palec a druhý prst a jejich účelem je odtlačovat palec. Podle ortopedů je ale účinek mizivý, protože palec je příliš silný na to, aby tato korekce mohla působit.

Proto dále tlačí na další prsty, vbočení se tak nezastaví ani neupraví. Uleví jen při otlacích.

Gelové návleky na palec: Jsou vyrobené z měkkého silikonu s pružnou bandáží. Návlek rovná vbočený palec, absorbuje tlaky a chrání proti odřeninám.

Pozor: Korekční pomůcky je nutné denně udržovat čisté, což znamená umývat je mýdlem a vodou.

Tejpovací páska

To je moderní alternativa korekčních pomůcek. Výhodou tejpovací pásky je kombinace opory a pružnosti, palec udrží v žádoucí poloze, přitom nebrání v pohybu. Navíc se vejde do jakékoli obuvi.

Co nabízí fyzioterapie

Fyzioterapie neřeší pouze vbočený palec, ale celý komplex vadných postavení dalších částí nohy, které s ním souvisejí. Bývají to blokády v dalších kloubech nohy a zvýšené napětí určitých svalů, které může vést až do vyšších částí zad.

Zdravotní cvičení zaměřené na jejich úpravu pak může přinést výraznější úlevu než pouhé používání korekčních pomůcek.

Léčba rázovou vlnou

I tato fyzioterapeutická metoda může přispět k výrazné úlevě od bolestí. Funguje tím způsobem, že zvýší prokrvení postiženého místa a nastartuje jeho regeneraci. Použít se dá i v případě, že se v kloubu palce už rozvinul zánět.

Ten nezhorší, ale naopak podnítí hojení. Na ošetření kloubu se používá hloubkově působící rázová vlna a její účinek se doplňuje povrchovou rázovou vlnou pro úlevu ve svalech chodidla.

Když ortoped nevidí jiné řešení

Bolesti mohou být tak nepříjemné a úporné, zvláště při útlaku nervů a zánětu kloubů, že již jiné než operativní řešení není možné. Pak se musíte rozhodnout, jak výhodný pro vás zákrok bude.

Sama operace není pro organismus velkým problémem, moderní metody jsou šetrnější, nicméně následné hojení rány je bolestivé a nadmíru nepříjemné.

Podle rozsahu zákroku trvá nejméně několik týdnů než se operovaný vrátí k předchozí kondici a bude samostatný v každodenních úkonech. Do té doby budete potřebovat v domácnosti pomocníka na zvládání různých činností.

Operačních metod je více

Výběr konkrétní metody závisí především na pokročilosti deformace palce.

* V jednodušším případě může stačit odstranění kostních výrůstků na kloubu. Je to šetrnější zákrok, ovšem spojený s rizikem, že se vbočení palce bude opakovat.

* V horším případě je už kloub postižen artrózou čili degenerativními změnami. Jejich příčinou je právě nepřirozené stočení a zátěž kloubu, což způsobuje trvalé dráždění. Následkem toho ubývá chrupavky, v kloubu se rozvíjejí zánětlivé změny a bolest narůstá.

Takový komplex problémů se nedá jednoduše a bezbolestně odstranit. Při pokročilých změnách se pak při zákroku zasahuje určitým způsobem do spojení kostí a kloubu a modeluje se podle konkrétního postižení nově.

Někdy je pak palec po operaci kratší a ztrácí předchozí pružnosti při pohybu. Výhodou je šetrnost nových operačních metod a materiálů používaných pro spojení kostí, takže zákrok umožní co nejlepší používání chodidla v dalším životě. Nové spojení kostí současně brání opětovnému vzniku vbočení palce.

Doporučujeme: V každém případě si proto před zákrokem nechte podrobně vysvětlit jeho průběh a očekávaný výsledek a na každou nejasnost se zeptejte, abyste se mohli s vědomím všech důsledků rozhodnout.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.2.2023
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živo
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá