Domů     Pomoc pro vbočené palce
Pomoc pro vbočené palce
23.3.2022

Deformita palců u nohy nazývaná lékařsky hallux valgus způsobuje nepříjemné obtíže při chůzi. Příčinou bývá nejčastěji nošení nevhodné obuvi, proto vbočeným palcem trpí více ženy, které nosí vysoké podpatky. Nezřídka je již nutná operace.

Nevhodná obuv deformaci palce usnadňuje, ale není jediným vyvolávajícím faktorem. Mnohdy mu předchází dědičný sklon, pak se vbočené palce vytvářejí i v mladším věku.

U lidí bez genetických předpokladů může jít zase spíše o následek postupného ochabování vaziva a svalů chodidla, což u žen podporuje i pokles hladin hormonů v klimakteriu. Proto změny na palci postihují nejčastěji lidi ve věku nad padesát nebo šedesát let.

Jak to vidí ortopedové:

– Špatné postavení palce nohy se vytváří z několika příčin: Hlavním důvodem vady jsou

vrozené dispozice a dlouhodobé používání nevyhovující obuvi.

– Ženy jsou touto deformitou postiženy ve větší míře než muži.

– Do ambulance přivádí postižené zejména bolest na vnitřní straně kloubu palce,

kde vzniká bolestivý otlak.

– Druhou nejčastější příčinou vyšetření u lékaře je samotné vbočení palce nohy, které

znemožňuje pohodlné nošení obuvi.

Proč právě palec?

Palec je důležitý, je to hlavní opěrný prst pro chůzi, je silný a odtlačuje další prsty nohou, a tím dochází i k jejich deformaci. Nezřídka se pak stává, že druhý prst nohy je vytlačován směrem vzhůru a v botě nás pak tlačí.

Vbočené palce jsou často velmi bolestivé kvůli otlakům kloubů a křečovitému napětí v některých svalech chodidla. V horších případech může docházet ke vzniku zánětů v kloubech palců nohy nebo k velmi bolestivým útlakům nervů.

Riziko zvyšuje:

– obuv s úzkou špičkou

– lodičky s vysokými podpatky

– nevhodná domácí obuv, která neposkytuje chodidlu oporu

Obuv vybírejte s klínkem

Při výběru vhodné obuvi se zaměřte na její šířku, na roztažitelný materiál, který umožní pohodlí při nošení a kvalitní pružnou podešev.

Bota by měla mít klínek o výšce nejlépe 4 cm, který podporuje klenbu a celkové držení těla, ovlivňující i bederní páteř a kyčle.

Jak napomoci nápravě?

Způsobů, jak tyto bolestivé problémy zvládnout, je více. Ortopedický operační zákrok bývá až tou poslední volbou. Je totiž značně bolestivý a navíc vyžaduje delší hojení a rehabilitaci, podle rozsáhlosti zákroku od několika týdnů po několik měsíců.

Proto je výhodnější využít tzv. konzervativních metod, pokud to stav ještě umožňuje. Doporučuje se cvičení ochablých svalů nožní klenby, popřípadě docházení na speciální rehabilitaci.

Cvičte denně:

Uchopte palec rukou a provádějte s ním široké krouživé pohyby po směru i proti směru hodinových ručiček.

Pořiďte si pružný pás na cvičení (theraband). Zujte se, posaďte se na židli a pružným pásem zachyťte oba palce. Přitahujte k sobě asi 1 minutu – pak povolte. Opakujte 5x.

Stejné cvičení obměňte tak, že budete palci působit proti směru tahu pružným pásem. Tlačte proti němu asi 5 vteřin, pak povolte, opakujte 15x.

Zatínejte prsty směrem do chodidla. Rychle 10x za sebou, pak udělejte pauzu a znovu opakujte.

Masážním míčkem s výstupky rolujte po chodidle a masírujte.

Na koberec položte větší kuličky a prsty je sbírejte.

Položte na podlahu textilní ubrousek a pohyby prstů ho zvedejte.

V sedě zachyťte palec např. o nohu stolu a jemně odtahujte od dalších prstů.

Nezapomínejte na vložky do bot

Stále nedoceněné jsou vložky do bot, přičemž nejlepšího efektu dosáhnete, pokud vám je vyrobí na míru. Vložky zabrání dalšímu propadání klenby chodidla a postupnému zhoršování stavu vbočených palců. Vlastní potíže s již vzniklým vbočením ale nevyřeší.

Na trhu jsou nejrůznější korektory

Koupit je můžete v obchodech se zdravotními pomůckami spolu se zdravotní obuví, která je rovněž prospěšná, i když obecně cenově o něco vyšší než běžná produkce.

Korekční dlaha: Navléká se na noc a upíná se kolem kotníku. Palec polohujte správným směrem. Dlahy bývají účinné, ale fixace není bezbolestná, zejména v počátcích. Pro úlevu můžete otlačená místa obložit vatou před upnutím do dlahy.

Gelové polštářky: Vkládají se mezi palec a druhý prst a jejich účelem je odtlačovat palec. Podle ortopedů je ale účinek mizivý, protože palec je příliš silný na to, aby tato korekce mohla působit.

Proto dále tlačí na další prsty, vbočení se tak nezastaví ani neupraví. Uleví jen při otlacích.

Gelové návleky na palec: Jsou vyrobené z měkkého silikonu s pružnou bandáží. Návlek rovná vbočený palec, absorbuje tlaky a chrání proti odřeninám.

Pozor: Korekční pomůcky je nutné denně udržovat čisté, což znamená umývat je mýdlem a vodou.

Tejpovací páska

To je moderní alternativa korekčních pomůcek. Výhodou tejpovací pásky je kombinace opory a pružnosti, palec udrží v žádoucí poloze, přitom nebrání v pohybu. Navíc se vejde do jakékoli obuvi.

Co nabízí fyzioterapie

Fyzioterapie neřeší pouze vbočený palec, ale celý komplex vadných postavení dalších částí nohy, které s ním souvisejí. Bývají to blokády v dalších kloubech nohy a zvýšené napětí určitých svalů, které může vést až do vyšších částí zad.

Zdravotní cvičení zaměřené na jejich úpravu pak může přinést výraznější úlevu než pouhé používání korekčních pomůcek.

Léčba rázovou vlnou

I tato fyzioterapeutická metoda může přispět k výrazné úlevě od bolestí. Funguje tím způsobem, že zvýší prokrvení postiženého místa a nastartuje jeho regeneraci. Použít se dá i v případě, že se v kloubu palce už rozvinul zánět.

Ten nezhorší, ale naopak podnítí hojení. Na ošetření kloubu se používá hloubkově působící rázová vlna a její účinek se doplňuje povrchovou rázovou vlnou pro úlevu ve svalech chodidla.

Když ortoped nevidí jiné řešení

Bolesti mohou být tak nepříjemné a úporné, zvláště při útlaku nervů a zánětu kloubů, že již jiné než operativní řešení není možné. Pak se musíte rozhodnout, jak výhodný pro vás zákrok bude.

Sama operace není pro organismus velkým problémem, moderní metody jsou šetrnější, nicméně následné hojení rány je bolestivé a nadmíru nepříjemné.

Podle rozsahu zákroku trvá nejméně několik týdnů než se operovaný vrátí k předchozí kondici a bude samostatný v každodenních úkonech. Do té doby budete potřebovat v domácnosti pomocníka na zvládání různých činností.

Operačních metod je více

Výběr konkrétní metody závisí především na pokročilosti deformace palce.

* V jednodušším případě může stačit odstranění kostních výrůstků na kloubu. Je to šetrnější zákrok, ovšem spojený s rizikem, že se vbočení palce bude opakovat.

* V horším případě je už kloub postižen artrózou čili degenerativními změnami. Jejich příčinou je právě nepřirozené stočení a zátěž kloubu, což způsobuje trvalé dráždění. Následkem toho ubývá chrupavky, v kloubu se rozvíjejí zánětlivé změny a bolest narůstá.

Takový komplex problémů se nedá jednoduše a bezbolestně odstranit. Při pokročilých změnách se pak při zákroku zasahuje určitým způsobem do spojení kostí a kloubu a modeluje se podle konkrétního postižení nově.

Někdy je pak palec po operaci kratší a ztrácí předchozí pružnosti při pohybu. Výhodou je šetrnost nových operačních metod a materiálů používaných pro spojení kostí, takže zákrok umožní co nejlepší používání chodidla v dalším životě. Nové spojení kostí současně brání opětovnému vzniku vbočení palce.

Doporučujeme: V každém případě si proto před zákrokem nechte podrobně vysvětlit jeho průběh a očekávaný výsledek a na každou nejasnost se zeptejte, abyste se mohli s vědomím všech důsledků rozhodnout.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je