I v babím létě, které se konečně hlásí o slovo, se nejlépe lenoší na zahradě v houpací síti nebo v závěsném křesle. Že jste si ještě žádné nepořídili? Tak to musíte rychle napravit!
Klasické dřevěné lavice v pergole sice bývají hezké, ale pro dlouhé posezení nepříliš pohodlné. Proto je lepší si pro lenošení vybrat závěsná křesílka anebo rovnou závěsné postele. A co houpací sítě, z nichž můžete „chytat lelky“, jak dlouho je libo?
Pokud se už pro nějakou „houpačku“ rozhodnete, poradíme, jaké aspekty při nákupu zohlednit.
S oky nebo z celistvé látky
Houpací sítě neboli hamaky s vyplétanými oky jsou romantické, a mají-li i ozdobné konce z krajek či střapců, připomínají tak trochu háčkovaný „boho“ svět. Pokud však nejsou zespodu vyztužené, delší dobu si v nich nepoležíte.
Pohodlnější jsou proto sítě plátěné. Radši si pořiďte ty z těžšího a po stranách vyztuženého materiálu, aby se při uléhání kolem vás síť „neuzavřela“. Jste-li milovníci táboření, pak je téměř nutností si koupit adekvátní rychleschnoucí outdoorové hamaky. Jsou lehké, skladné a snadno je přibalíte do krosny.
Závěsné křeslo
Většinou se nosná konstrukce na terasu připevňuje na strop a křeslo se na ni jednoduše zavěsí. Proto zabírá i méně místa. Tato zahradní houpačka bývá zpravidla širší a robustnější, a může mít i podsedák.
Houpací postel
Milovníci opravdového lenošení v přírodě si mohou rovnou pořídit zahradní houpací postel s dřevěnou nebo kovovou konstrukcí v různých tvarech a s kvalitním polstrováním.
Zpravidla se taková postel umísťuje do zvláštního altánu anebo pergoly a bývá zavěšená na speciálních stojanech a řetězech – je ale lepší pro jistější zpevnění využít ještě další opory nebo kovové traverzy.
Stojan to jistí
Houpací síť se obvykle instaluje mezi dva pevné body. Třeba mezi stromy – v tom případě zkontrolujte, aby nebyly větve suché a vydržely zátěž – nebo mezi kůly či trámy. Jde o tzv.
integrovaný závěsný systém a při nákupu už zpravidla nebudete muset potřebovat žádné jiné konstrukční doplňky. Řešením může být i síť nebo houpací křeslo se stojanem, který můžete jednoduše složit nebo přenést na jakékoli jiné místo.
Důležité je, aby byl stojan stabilní a aby pod tíhou vašeho těla nepraskl. Pokud jsou na síti oka k zavěšení na háček, pak si budete muset dokoupit různé úchyty. Buď k uchycení na zdi, stropu, anebo na samostatně stojící konstrukci.
Před nákupem si položte tyto otázky:
* Pro kolik lidí je houpačka určena?
* Budete se v ní houpat sami, nebo v ní bude najednou více lidí?
* Jakou potřebuji mít nosnost sítě?
* Mám na ni prostor?
Najít vhodný kout – na terase i zahradě
Víte už jistojistě, kde bude houpačka stát a zda pro ni máte dost místa? Na velké zahradě ji sice můžete přesouvat, ale na terase je třeba pro ni najít stálé místo. Proto si propočtěte rozměry, aby vám nepřekážela a nebyla ani příliš na očích cizím lidem.
Prostě najděte pro ni takový kout, kde vám bude hezky, ale kde zapadne i do celkového exteriéru zahrady či terasy.
Pamatujte
* Na malou zahradu nebo terasu se nehodí příliš robustní kusy.
* Volte dřevo a provazy či lana.
* Pro závěsné postele nezatracujte kov či plast.
Délka ložné plochy a lan
Houpací síť by měla být napnutá, ne prověšená, aby umožňovala pohodlné lenošení či spaní. Proto bývá její ideální délka 220 cm. Důležitá je i šířka ložné plochy a závisí na tom, zda máte děti.
Rodinná houpací síť by měla být široká alespoň 180 cm a dlouhá 400 cm a jistě není nutné připomínat, že obzvláště tady je třeba pečlivě zkontrolovat nosnost. Pamatujte i na délku závěsných lan, která bývá ještě o polovinu větší než délka ložné plochy.
.