Domů     Pohlaďte své trávení: Bylinky na zažívání
Pohlaďte své trávení: Bylinky na zažívání
5.2.2021

Pokud jsme se o svátcích tak trochu přejedli všeho možného, nebo dokonce přepili, může nás zlobit zažívání. Není to příjemné, ale pomoc není daleko. Poradíme vám, co funguje.

Pálení žáhy

Začíná pálením za hrudní kostí, které se zpravidla dostaví pár minut po jídle, ale může se objevit i za delší dobu po požití špatně zvoleného pokrmu. Každý, kdo miluje tučné, tento pocit jistě dobře zná, protože právě tučné potraviny patří mezi rizikové.

Pálení žáhy mohou způsobovat silně kořeněné pokrmy, sycené nápoje, čokoláda, káva, česnek, cibule, citrusy, čerstvé kynuté pečivo. Úprava pokrmů smažením vede k pálení žáhy ve většině případů.

To platí i pro pečení na tuku, proto bychom měli upřednostňovat dušení, vaření či pečení v páře. Ale kdo z nás to dělá, že?

Projevy

Nadměrné říhání provázené hořkokyselou chutí v ústech

Bolest v nadbřišku, která může postupovat až na hrudník

Potíže s polykáním a nadměrným sliněním

Nepříjemný zápach z úst

Co pomůže?

Pokud víte, že jste něco nevhodného snědli, začněte tím, že použijete jedlou sodu a zapijete ji dostatečným množstvím vody.

Bylinky žáhu zchladí

Při problému pálení žáhy je nejúčinnějším prostředkem rakytníkový olej. K regeneraci sliznice trávicího ústrojí je vhodná tinktura z pýru a lopuchu, tak to alespoň tvrdí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Zázvor

Potlačuje nevolnost, uvolňuje svaly lemující stěny jícnu a stlačí žaludeční kyseliny zpět. Čaj si připravíte tak, že spaříte 1 lžičku strouhaného zázvoru 1 šálkem horké vody a necháte 10 minut louhovat.

Heřmánek

Při pálení žáhy, které způsobuje zejména překyselení žaludku, velmi dobře pomáhá heřmánek. Je účinný, působí protizánětlivě právě v oblasti zažívacího traktu.

Jilm plavý

Posiluje slizniční bariéru žaludku a jícnu a tím omezuje škody způsobené žaludečními šťávami. Přidejte lžíci sušeného jilmu plavého do sklenice teplé vody a dobře rozmíchejte. Pijte 1–2 sklenice mezi jídly.

Směsi

20 g květu prhy horské (arniky), 20 g květu heřmánku a 20 g natě řebříčku obecného: přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.

30 g kořene lékořice lysé, 15 g lišejníku islandského (pukléřky) a 15 g semen pískavice řeckého sena: přelijte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x či 3x denně.

Podrážděný žaludek

Pokud je žaludek překyselený, velmi pomůže čištěný jíl. Další pomoc samozřejmě najdeme v říši bylinek.

Máta peprná

Nejlepší bylinka na žaludeční nevolnosti. Obsahuje mentol, který chladí a znecitlivuje, takže se používá při všech žaludečních a střevních potížích, tlumí křeče v zažívacím ústrojí, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a žluči.

Čerstvé či sušené listy zalijte vařicí vodou, přikryjte a nechte 15 minut louhovat.

Kopřiva

Většinou víme, že se používá na jarní očistnou kúru, ale je výborná také na žaludeční potíže. Používá se především při kataru žaludku a střev. Sušené listy spaříme horkou vodou a necháme 15 minut louhovat. Pijeme vlažné 3x denně.

Pelyněk

Sice nikomu nechutná, ovšem na zažívací trakt působí jako balzám. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, reguluje činnost žlučníku, jater i střev, má dezinfekční účinky, tlumí křeče a bolesti břicha. Maximální jednorázová dávka nesmí překročit 1 g, denní 3 g.

Každá z těchto uvedených bylinek prospívá zažívání a pomáhá od žaludečních nevolností. Záleží jen na vás, kterou si vyberete.

Žaludeční směsi

30 g vachty trojlisté a 30 g pelyňku pravého, 1 čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.

50 g natě zeměžluči okolíkaté, 50 g listu máty peprné, 10 g kořene anděliky lékařské a 10 g kořene bedrníku obecného. 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x či 4x denně.

Tinktury

Žaludeční kapky: 1 čajovou lžičku kořene hořce žlutého, 1 čajovou lžičku zeměžluči lékařské a 2 čajové lžičky třezalky tečkované zalijte 200 ml čistého lihu, 14 dnů vyluhujte a sceďte. Při bolesti žaludku podávejte 10 kapek na lžičce cukru.

Křenové víno: 100 g kořene křenu pokrájejte na kousky a zalijte dobrým bílým vínem. Vařte asi 2 minuty, 10 minut vyluhujte a sceďte. Užívejte 3x denně 1 lžíci před jídlem.

Nadýmání

Proti nadýmání pomáhá kmín, anýz a fenykl.

Přiveďte k varu šálek vody. Přidejte do vody špetku mletého kmínu, špetku zázvoru a mořské soli s 1/2 čajové lžičky semen fenyklu nebo anýzu. Povařte 5 minut, nechte vylouhovat, vychladnout a pijte podle potřeby.

Doporučuje se také živočišné uhlí, které pohlcuje plyny. Neměli byste je ale užívat v kombinaci s jinými léky, protože živočišné uhlí může narušit jejich vstřebávání.

Při nadýmání je nadmíru vhodný přiměřený pohyb.

Podrážděný žlučník

Příznaky lidé přiřazují žaludečním obtížím nebo jen tomu, že se přejedli nebo něco špatného snědli. Bohužel, pokud se problémy se žlučníkem neodhalí včas, budou se většinou zhoršovat.

Vždy záleží hlavně na tom, zda žlučník pouze reaguje na nevhodné jídlo a pití nebo je již zasažen konkrétním onemocněním.

Nejčastější příznaky

– nadýmání

– škytání

– říhání

– plynatost

– pocit plnosti

– zvracení

Směsi bylin

10 g listu pelyňku pravého, 10 g kořene smetanky lékařské, 15 g natě třezalky tečkované, 5 g kozlíku lékařského a 5 g šištic chmele obecného. Vše smíchejte a připravte nálev, který se popíjí půl hodiny před jídlem ráno a večer.

20 g květu smilu písečného, 10 g máty peprné, 10 g šalvěje lékařské a 10 g kopřivy dvoudomé. Připravte nálev a vypijte vždy ráno a večer půl hrnku 20 minut před jídlem.

20 g máty, 20 g pelyňku, 20 g kořene puškvorce, 20 g listu vachty, 20 g nati zeměžluče. Jednu polévkovou lžíci směsi vložíme do ½ l vlažné vody a necháme asi osm hodin stát.

Potom ji trochu zahřejeme, ne až k bodu varu, přikryjeme a necháme 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme vždy několik doušků 20–25 minut před jídlem.

Obklad podle pátera Ferdy

4 lžíce fenyklu do 2 l vody vařit 8 minut, pak 5x za sebou po 10 minutách obklady kolem pasu. Možno každý den do úlevy. K tomu ráno popít 1 lžíci fenyklu vařenou ve ¼ litru vody 6 minut.

Podrážděná slinivka

Pomůže měsíček zahradní

Přelijte 2 čajové lžičky sušených květů měsíčku lékařského 150 ml vroucí vody, 10 minut vylouhujte, sceďte a pijte 2x denně šálek. Měsíček má tu výhodu, že ho můžete používat i dlouhodobě.

Kdy jít k lékaři?

Jsou stavy, které začínají nenápadně a teprve později vzplanou naplno, ale i takové, které nenechají nikoho na pochybách, že je nutné co nejdříve vyhledat pomoc.

Zánět slinivky

Projevuje se prudkou bolestí v levém podžebří nebo nadbřišku. Bolest je provázena zvracením, zástavou stolice, škytáním a celkovou nevolností s horečkou a zrychleným tepem.

Zánět bývá způsoben infekcí, ucpáním vývodů, nedokrvením tkání nebo dlouhodobou konzumací tvrdého alkoholu.

Žaludeční vředy

Jsou zrádné. Bolest je někdy ostrá a pálivá, jindy spíš tupá, přesné místo závisí na umístění vředu. Nemocný trpí nevolnostmi, někdy zvrací. Často je bolest považována za pálení žáhy nebo prázdný žaludek.

Vředy se mohou dále komplikovat buď krvácením, anebo prasknutím. V obou případech je třeba ihned navštívit lékaře. A v čem že spočívá ta zrada? Někdy totiž vřed nebolí vůbec a přijde se na něj teprve při vyšetření pro zdánlivě nesouvisející potíže.

Zánět žlučníku

Když se to tak vezme, náš žlučník není žádný obr, ale kdo zažil žlučníkový záchvat, ví, že nejde o žádnou legraci.

Několik hodin po jídle přichází pocit plnosti, nafouknutého tvrdého břicha a cítíte prudkou a intenzivní bolest v pravém podžebří, která vystřeluje do zad.

To vše může doprovázet pocit na zvracení, říhání, mírné zežloutnutí očního bělma a při stlačení břicha v pravé části, např. při ležení na boku, může dojít k vyzvrácení potravy promísené se žlučí.

Akutní zánět jater

Jeho záludnost může být i v tom, že se často projeví náhle a nečekaně, zdánlivě z plného zdraví. Charakteristická je bolest vpravo pod žebry, nechutenství, slabost.

Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,