Domů     Pohlaďte své trávení: Bylinky na zažívání
Pohlaďte své trávení: Bylinky na zažívání
5.2.2021

Pokud jsme se o svátcích tak trochu přejedli všeho možného, nebo dokonce přepili, může nás zlobit zažívání. Není to příjemné, ale pomoc není daleko. Poradíme vám, co funguje.

Pálení žáhy

Začíná pálením za hrudní kostí, které se zpravidla dostaví pár minut po jídle, ale může se objevit i za delší dobu po požití špatně zvoleného pokrmu. Každý, kdo miluje tučné, tento pocit jistě dobře zná, protože právě tučné potraviny patří mezi rizikové.

Pálení žáhy mohou způsobovat silně kořeněné pokrmy, sycené nápoje, čokoláda, káva, česnek, cibule, citrusy, čerstvé kynuté pečivo. Úprava pokrmů smažením vede k pálení žáhy ve většině případů.

To platí i pro pečení na tuku, proto bychom měli upřednostňovat dušení, vaření či pečení v páře. Ale kdo z nás to dělá, že?

Projevy

Nadměrné říhání provázené hořkokyselou chutí v ústech

Bolest v nadbřišku, která může postupovat až na hrudník

Potíže s polykáním a nadměrným sliněním

Nepříjemný zápach z úst

Co pomůže?

Pokud víte, že jste něco nevhodného snědli, začněte tím, že použijete jedlou sodu a zapijete ji dostatečným množstvím vody.

Bylinky žáhu zchladí

Při problému pálení žáhy je nejúčinnějším prostředkem rakytníkový olej. K regeneraci sliznice trávicího ústrojí je vhodná tinktura z pýru a lopuchu, tak to alespoň tvrdí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Zázvor

Potlačuje nevolnost, uvolňuje svaly lemující stěny jícnu a stlačí žaludeční kyseliny zpět. Čaj si připravíte tak, že spaříte 1 lžičku strouhaného zázvoru 1 šálkem horké vody a necháte 10 minut louhovat.

Heřmánek

Při pálení žáhy, které způsobuje zejména překyselení žaludku, velmi dobře pomáhá heřmánek. Je účinný, působí protizánětlivě právě v oblasti zažívacího traktu.

Jilm plavý

Posiluje slizniční bariéru žaludku a jícnu a tím omezuje škody způsobené žaludečními šťávami. Přidejte lžíci sušeného jilmu plavého do sklenice teplé vody a dobře rozmíchejte. Pijte 1–2 sklenice mezi jídly.

Směsi

20 g květu prhy horské (arniky), 20 g květu heřmánku a 20 g natě řebříčku obecného: přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.

30 g kořene lékořice lysé, 15 g lišejníku islandského (pukléřky) a 15 g semen pískavice řeckého sena: přelijte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x či 3x denně.

Podrážděný žaludek

Pokud je žaludek překyselený, velmi pomůže čištěný jíl. Další pomoc samozřejmě najdeme v říši bylinek.

Máta peprná

Nejlepší bylinka na žaludeční nevolnosti. Obsahuje mentol, který chladí a znecitlivuje, takže se používá při všech žaludečních a střevních potížích, tlumí křeče v zažívacím ústrojí, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a žluči.

Čerstvé či sušené listy zalijte vařicí vodou, přikryjte a nechte 15 minut louhovat.

Kopřiva

Většinou víme, že se používá na jarní očistnou kúru, ale je výborná také na žaludeční potíže. Používá se především při kataru žaludku a střev. Sušené listy spaříme horkou vodou a necháme 15 minut louhovat. Pijeme vlažné 3x denně.

Pelyněk

Sice nikomu nechutná, ovšem na zažívací trakt působí jako balzám. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, reguluje činnost žlučníku, jater i střev, má dezinfekční účinky, tlumí křeče a bolesti břicha. Maximální jednorázová dávka nesmí překročit 1 g, denní 3 g.

Každá z těchto uvedených bylinek prospívá zažívání a pomáhá od žaludečních nevolností. Záleží jen na vás, kterou si vyberete.

Žaludeční směsi

30 g vachty trojlisté a 30 g pelyňku pravého, 1 čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.

50 g natě zeměžluči okolíkaté, 50 g listu máty peprné, 10 g kořene anděliky lékařské a 10 g kořene bedrníku obecného. 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x či 4x denně.

Tinktury

Žaludeční kapky: 1 čajovou lžičku kořene hořce žlutého, 1 čajovou lžičku zeměžluči lékařské a 2 čajové lžičky třezalky tečkované zalijte 200 ml čistého lihu, 14 dnů vyluhujte a sceďte. Při bolesti žaludku podávejte 10 kapek na lžičce cukru.

Křenové víno: 100 g kořene křenu pokrájejte na kousky a zalijte dobrým bílým vínem. Vařte asi 2 minuty, 10 minut vyluhujte a sceďte. Užívejte 3x denně 1 lžíci před jídlem.

Nadýmání

Proti nadýmání pomáhá kmín, anýz a fenykl.

Přiveďte k varu šálek vody. Přidejte do vody špetku mletého kmínu, špetku zázvoru a mořské soli s 1/2 čajové lžičky semen fenyklu nebo anýzu. Povařte 5 minut, nechte vylouhovat, vychladnout a pijte podle potřeby.

Doporučuje se také živočišné uhlí, které pohlcuje plyny. Neměli byste je ale užívat v kombinaci s jinými léky, protože živočišné uhlí může narušit jejich vstřebávání.

Při nadýmání je nadmíru vhodný přiměřený pohyb.

Podrážděný žlučník

Příznaky lidé přiřazují žaludečním obtížím nebo jen tomu, že se přejedli nebo něco špatného snědli. Bohužel, pokud se problémy se žlučníkem neodhalí včas, budou se většinou zhoršovat.

Vždy záleží hlavně na tom, zda žlučník pouze reaguje na nevhodné jídlo a pití nebo je již zasažen konkrétním onemocněním.

Nejčastější příznaky

– nadýmání

– škytání

– říhání

– plynatost

– pocit plnosti

– zvracení

Směsi bylin

10 g listu pelyňku pravého, 10 g kořene smetanky lékařské, 15 g natě třezalky tečkované, 5 g kozlíku lékařského a 5 g šištic chmele obecného. Vše smíchejte a připravte nálev, který se popíjí půl hodiny před jídlem ráno a večer.

20 g květu smilu písečného, 10 g máty peprné, 10 g šalvěje lékařské a 10 g kopřivy dvoudomé. Připravte nálev a vypijte vždy ráno a večer půl hrnku 20 minut před jídlem.

20 g máty, 20 g pelyňku, 20 g kořene puškvorce, 20 g listu vachty, 20 g nati zeměžluče. Jednu polévkovou lžíci směsi vložíme do ½ l vlažné vody a necháme asi osm hodin stát.

Potom ji trochu zahřejeme, ne až k bodu varu, přikryjeme a necháme 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme vždy několik doušků 20–25 minut před jídlem.

Obklad podle pátera Ferdy

4 lžíce fenyklu do 2 l vody vařit 8 minut, pak 5x za sebou po 10 minutách obklady kolem pasu. Možno každý den do úlevy. K tomu ráno popít 1 lžíci fenyklu vařenou ve ¼ litru vody 6 minut.

Podrážděná slinivka

Pomůže měsíček zahradní

Přelijte 2 čajové lžičky sušených květů měsíčku lékařského 150 ml vroucí vody, 10 minut vylouhujte, sceďte a pijte 2x denně šálek. Měsíček má tu výhodu, že ho můžete používat i dlouhodobě.

Kdy jít k lékaři?

Jsou stavy, které začínají nenápadně a teprve později vzplanou naplno, ale i takové, které nenechají nikoho na pochybách, že je nutné co nejdříve vyhledat pomoc.

Zánět slinivky

Projevuje se prudkou bolestí v levém podžebří nebo nadbřišku. Bolest je provázena zvracením, zástavou stolice, škytáním a celkovou nevolností s horečkou a zrychleným tepem.

Zánět bývá způsoben infekcí, ucpáním vývodů, nedokrvením tkání nebo dlouhodobou konzumací tvrdého alkoholu.

Žaludeční vředy

Jsou zrádné. Bolest je někdy ostrá a pálivá, jindy spíš tupá, přesné místo závisí na umístění vředu. Nemocný trpí nevolnostmi, někdy zvrací. Často je bolest považována za pálení žáhy nebo prázdný žaludek.

Vředy se mohou dále komplikovat buď krvácením, anebo prasknutím. V obou případech je třeba ihned navštívit lékaře. A v čem že spočívá ta zrada? Někdy totiž vřed nebolí vůbec a přijde se na něj teprve při vyšetření pro zdánlivě nesouvisející potíže.

Zánět žlučníku

Když se to tak vezme, náš žlučník není žádný obr, ale kdo zažil žlučníkový záchvat, ví, že nejde o žádnou legraci.

Několik hodin po jídle přichází pocit plnosti, nafouknutého tvrdého břicha a cítíte prudkou a intenzivní bolest v pravém podžebří, která vystřeluje do zad.

To vše může doprovázet pocit na zvracení, říhání, mírné zežloutnutí očního bělma a při stlačení břicha v pravé části, např. při ležení na boku, může dojít k vyzvrácení potravy promísené se žlučí.

Akutní zánět jater

Jeho záludnost může být i v tom, že se často projeví náhle a nečekaně, zdánlivě z plného zdraví. Charakteristická je bolest vpravo pod žebry, nechutenství, slabost.

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes