reklama

Pohlaďte své trávení: Bylinky na zažívání

Pokud jsme se o svátcích tak trochu přejedli všeho možného, nebo dokonce přepili, může nás zlobit zažívání. Není to příjemné, ale pomoc není daleko. Poradíme vám, co funguje.

Pálení žáhy

Začíná pálením za hrudní kostí, které se zpravidla dostaví pár minut po jídle, ale může se objevit i za delší dobu po požití špatně zvoleného pokrmu. Každý, kdo miluje tučné, tento pocit jistě dobře zná, protože právě tučné potraviny patří mezi rizikové. Pálení žáhy mohou způsobovat silně kořeněné pokrmy, sycené nápoje, čokoláda, káva, česnek, cibule, citrusy, čerstvé kynuté pečivo.

Úprava pokrmů smažením vede k pálení žáhy ve většině případů. To platí i pro pečení na tuku, proto bychom měli upřednostňovat dušení, vaření či pečení v páře.

Ale kdo z nás to dělá, že?

Projevy

Nadměrné říhání provázené hořkokyselou chutí v ústech

Bolest v nadbřišku, která může postupovat až na hrudník

Potíže s polykáním a nadměrným sliněním

Nepříjemný zápach z úst

Co pomůže?

Pokud víte, že jste něco nevhodného snědli, začněte tím, že použijete jedlou sodu a zapijete ji dostatečným množstvím vody.

Bylinky žáhu zchladí

Při problému pálení žáhy je nejúčinnějším prostředkem rakytníkový olej. K regeneraci sliznice trávicího ústrojí je vhodná tinktura z pýru a lopuchu, tak to alespoň tvrdí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Zázvor

Potlačuje nevolnost, uvolňuje svaly lemující stěny jícnu a stlačí žaludeční kyseliny zpět. Čaj si připravíte tak, že spaříte 1 lžičku strouhaného zázvoru 1 šálkem horké vody a necháte 10 minut louhovat.

Heřmánek

Při pálení žáhy, které způsobuje zejména překyselení žaludku, velmi dobře pomáhá heřmánek. Je účinný, působí protizánětlivě právě v oblasti zažívacího traktu.

Jilm plavý

Posiluje slizniční bariéru žaludku a jícnu a tím omezuje škody způsobené žaludečními šťávami. Přidejte lžíci sušeného jilmu plavého do sklenice teplé vody a dobře rozmíchejte. Pijte 1–2 sklenice mezi jídly.

Směsi

20 g květu prhy horské (arniky), 20 g květu heřmánku a 20 g natě řebříčku obecného: přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.

30 g kořene lékořice lysé, 15 g lišejníku islandského (pukléřky) a 15 g semen pískavice řeckého sena: přelijte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x či 3x denně.

Podrážděný žaludek
Pokud je žaludek překyselený, velmi pomůže čištěný jíl. Další pomoc samozřejmě najdeme v říši bylinek.

Máta peprná

Nejlepší bylinka na žaludeční nevolnosti. Obsahuje mentol, který chladí a znecitlivuje, takže se používá při všech žaludečních a střevních potížích, tlumí křeče v zažívacím ústrojí, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a žluči.

Čerstvé či sušené listy zalijte vařicí vodou, přikryjte a nechte 15 minut louhovat.

Kopřiva

Většinou víme, že se používá na jarní očistnou kúru, ale je výborná také na žaludeční potíže. Používá se především při kataru žaludku a střev. Sušené listy spaříme horkou vodou a necháme 15 minut louhovat. Pijeme vlažné 3x denně.

Pelyněk

Sice nikomu nechutná, ovšem na zažívací trakt působí jako balzám. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, reguluje činnost žlučníku, jater i střev, má dezinfekční účinky, tlumí křeče a bolesti břicha. Maximální jednorázová dávka nesmí překročit 1 g, denní 3 g.

Každá z těchto uvedených bylinek prospívá zažívání a pomáhá od žaludečních nevolností. Záleží jen na vás, kterou si vyberete.

Žaludeční směsi

30 g vachty trojlisté a 30 g pelyňku pravého, 1 čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.
50 g natě zeměžluči okolíkaté, 50 g listu máty peprné, 10 g kořene anděliky lékařské a 10 g kořene bedrníku obecného. 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x či 4x denně.

Tinktury

Žaludeční kapky: 1 čajovou lžičku kořene hořce žlutého, 1 čajovou lžičku zeměžluči lékařské a 2 čajové lžičky třezalky tečkované zalijte 200 ml čistého lihu, 14 dnů vyluhujte a sceďte. Při bolesti žaludku podávejte 10 kapek na lžičce cukru.

Křenové víno: 100 g kořene křenu pokrájejte na kousky a zalijte dobrým bílým vínem. Vařte asi 2 minuty, 10 minut vyluhujte a sceďte. Užívejte 3x denně 1 lžíci před jídlem.

Nadýmání

Proti nadýmání pomáhá kmín, anýz a fenykl.

Přiveďte k varu šálek vody. Přidejte do vody špetku mletého kmínu, špetku zázvoru a mořské soli s 1/2 čajové lžičky semen fenyklu nebo anýzu. Povařte 5 minut, nechte vylouhovat, vychladnout a pijte podle potřeby.

Doporučuje se také živočišné uhlí, které pohlcuje plyny. Neměli byste je ale užívat v kombinaci s jinými léky, protože živočišné uhlí může narušit jejich vstřebávání.

Při nadýmání je nadmíru vhodný přiměřený pohyb.

Podrážděný žlučník

Příznaky lidé přiřazují žaludečním obtížím nebo jen tomu, že se přejedli nebo něco špatného snědli. Bohužel, pokud se problémy se žlučníkem neodhalí včas, budou se většinou zhoršovat. Vždy záleží hlavně na tom, zda žlučník pouze reaguje na nevhodné jídlo a pití nebo je již zasažen konkrétním onemocněním.

Nejčastější příznaky
– nadýmání
– škytání
– říhání
– plynatost
– pocit plnosti
– zvracení

Směsi bylin

10 g listu pelyňku pravého, 10 g kořene smetanky lékařské, 15 g natě třezalky tečkované, 5 g kozlíku lékařského a 5 g šištic chmele obecného. Vše smíchejte a připravte nálev, který se popíjí půl hodiny před jídlem ráno a večer.

20 g květu smilu písečného, 10 g máty peprné, 10 g šalvěje lékařské a 10 g kopřivy dvoudomé. Připravte nálev a vypijte vždy ráno a večer půl hrnku 20 minut před jídlem.

20 g máty, 20 g pelyňku, 20 g kořene puškvorce, 20 g listu vachty, 20 g nati zeměžluče. Jednu polévkovou lžíci směsi vložíme do ½ l vlažné vody a necháme asi osm hodin stát. Potom ji trochu zahřejeme, ne až k bodu varu, přikryjeme a necháme 20 minut vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme vždy několik doušků 20–25 minut před jídlem.

Obklad podle pátera Ferdy

4 lžíce fenyklu do 2 l vody vařit 8 minut, pak 5x za sebou po 10 minutách obklady kolem pasu. Možno každý den do úlevy. K tomu ráno popít 1 lžíci fenyklu vařenou ve ¼ litru vody 6 minut.

Podrážděná slinivka

Pomůže měsíček zahradní

Přelijte 2 čajové lžičky sušených květů měsíčku lékařského 150 ml vroucí vody, 10 minut vylouhujte, sceďte a pijte 2x denně šálek. Měsíček má tu výhodu, že ho můžete používat i dlouhodobě.

Kdy jít k lékaři?

Jsou stavy, které začínají nenápadně a teprve později vzplanou naplno, ale i takové, které nenechají nikoho na pochybách, že je nutné co nejdříve vyhledat pomoc.

Zánět slinivky

Projevuje se prudkou bolestí v levém podžebří nebo nadbřišku. Bolest je provázena zvracením, zástavou stolice, škytáním a celkovou nevolností s horečkou a zrychleným tepem. Zánět bývá způsoben infekcí, ucpáním vývodů, nedokrvením tkání nebo dlouhodobou konzumací tvrdého alkoholu.

Žaludeční vředy

Jsou zrádné. Bolest je někdy ostrá a pálivá, jindy spíš tupá, přesné místo závisí na umístění vředu. Nemocný trpí nevolnostmi, někdy zvrací. Často je bolest považována za pálení žáhy nebo prázdný žaludek. Vředy se mohou dále komplikovat buď krvácením, anebo prasknutím. V obou případech je třeba ihned navštívit lékaře. A v čem že spočívá ta zrada?

Někdy totiž vřed nebolí vůbec a přijde se na něj teprve při vyšetření pro zdánlivě nesouvisející potíže.

Zánět žlučníku

Když se to tak vezme, náš žlučník není žádný obr, ale kdo zažil žlučníkový záchvat, ví, že nejde o žádnou legraci. Několik hodin po jídle přichází pocit plnosti, nafouknutého tvrdého břicha a cítíte prudkou a intenzivní bolest v pravém podžebří, která vystřeluje do zad. To vše může doprovázet pocit na zvracení, říhání, mírné zežloutnutí očního bělma a při stlačení břicha v pravé části, např.

při ležení na boku, může dojít k vyzvrácení potravy promísené se žlučí.

Akutní zánět jater

Jeho záludnost může být i v tom, že se často projeví náhle a nečekaně, zdánlivě z plného zdraví. Charakteristická je bolest vpravo pod žebry, nechutenství, slabost.

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Byt v Praze: Místo s temnou historií, kde došlo k vraždě
enigmaplus.cz

Byt v Praze: Místo s temnou...

Že se nevyplácí stěhovat se do domů, kde...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Jméno Robot na číselnících Bohematic
iluxus.cz

Jméno Robot na číselnících...

Hodinky od české značky Bohematic nově nesou jméno ROBOT....
Neutuchající touha po dítěti
skutecnepribehy.cz

Neutuchající touha po dítěti

Potkala jsem ji nedaleko našeho...
Cyklostezka okolo Neziderského jezera
21stoleti.cz

Cyklostezka okolo...

Na Marsu rostou houby! Tvrdí to vědecká studie z roku 2021
epochalnisvet.cz

Na Marsu rostou houby! Tvrdí...

Existuje na Marsu život? Nové poznatky do této...
Zhrzená Žilková se s odchodem Stropnického nesrovná!
nasehvezdy.cz

Zhrzená Žilková se s odchodem...

Herečce Veronice...
Hrad Radyně: Za dominantou Plzeňského kraje
epochanacestach.cz

Hrad Radyně: Za dominantou...

Asi devět kilometrů od Plzně se...
5 tipů, jak se dostat do dobré fyzické i psychické kondice
epochaplus.cz

5 tipů, jak se dostat do...

Říká se, že ve zdravém těle je zdravý...
Cheesecake z Blízkého východu
tisicereceptu.cz

Cheesecake z Blízkého východu

Tento stále oblíbenější dort (čtěte čískejk) je sice...
Dravec versus šelma: Kdo zvítězil v souboji orlice se lvem?
epochaplus.cz

Dravec versus šelma: Kdo...

Prvním symbolem českého státu se stává...
Sesypala se kvůli partnerovi?
nasehvezdy.cz

Sesypala se kvůli partnerovi?

Za úsměvem od ucha k uchu se...
0 shares