Domů     Pohádkové město
Pohádkové město
23.2.2021

Český Krumlov si takový název určitě zaslouží, a pokud jste tam ještě nebyli, neváhejte. A že je zima? Tím lépe, alespoň se nebudete prodírat davy turistů.

Těch do Krumlova jezdí požehnaně. Převažují mezi nimi Japonci, kteří fotí úplně všechno, a přes léto samozřejmě vodáci, kterých po revoluci stále přibývá. Takže zima je na návštěvu města zapsaného na seznam památek UNESCO přímo ideální.

Perla nad Vltavou

Hrad a zámek nepřehlédnete. Ale možná nevíte, že je svou plochou druhým největším komplexem u nás. Tvoří jej více než čtyřicet budov, které v průběhu staletí vyrostly na skalním ostrohu nad břehem Vltavy.

Určitě vás potěší, že celý areál je celoročně volně průchozí a v zimě můžete vystoupit na hradní věž a podívat se do muzea.

Podle Karla Čapka nejvěžovatější věž. A víte, že ta nejspodnější část byla kdysi obytná?
Podle Karla Čapka nejvěžovatější věž. A víte, že ta nejspodnější část byla kdysi obytná?

Nejvěžovatější věž

Tak ji nazval spisovatel Karel Čapek a určitě věděl proč. Na téhle krásce je vidět, že vznikala v průběhu staletí. Nejnižší patro vzniklo ve 13., renesanční podobu věž získala pozdější dostavbou.

Ve zvonicovém patře najdeme čtyři zvony, z nichž nejtěžší váží 1800 kg. Moc by nás zajímalo, jak ho sem naši předci dostali. A proč vůbec vylézt nahoru? Protože ten nádherný výhled na město a řeku, která jej v meandrech obtáčí, si budete dlouho pamatovat.

Ale abyste si ho mohli dopřát, musíte vyšplhat 162 schodů. To zvládnete.

Hradní muzeum

To byste vynechat neměli. V pokladně si můžete půjčit průvodní text nebo audioprůvodce a jít se kochat devětadvaceti místnostmi. Šlechtickým rodům, které v minulosti panství vlastnily, je věnován Sál pánů z růže a Sál krumlovských vévodů.

A jak to bylo s těmi pěti růžemi? Když zakladatel rodu Vítkovců, Vítek z Prčice, umíral, rozdělil svůj majetek mezi svých pět synů. Tato událost je zachycena na slavném obraze Dělení růží.

A pány zase spíš než romantické historky bude zajímat zbrojnice a mincovna, které v muzeu také najdete.

V zámeckém muzeu najdete Sál pánů z růže s typickými symboly.
V zámeckém muzeu najdete Sál pánů z růže s typickými symboly.

Bílá paní

Perchta, sličná dcera Oldřicha II. z Rožmberka, prožila na otcově hradě v Českém Krumlově šťastné mládí. Jenže pak ji tatíček provdal proti vůli její za Jana z Lichtenštejna, který ji trápil.

Protože v té době nemohla od manžela odejít, jako by to jistě udělala dnes, vysvobodila ji až jeho smrt. Ona sama se pak dožila pouhých 49 let. Od té doby se čas od času zjevuje jako bílá paní.

Je-li spatřena v bílých rukavičkách, ohlašuje radostné události, černé naopak znamenají blížící se smrt a červené varují před požárem.

Vzhůru do podhradí

Od vzniku hradu se vedle sebe bezprostředně nacházela dvě samostatná města – Staré město, dnešní Vnitřní město, a Latrán. Mezi těmito dvěma městy panovala velká rivalita týkající se především práv, obchodu a poplatků.

Až Vilém z Rožmberka tomu udělal přítrž, když rozhodl o propojení obou měst do jediného.

Latrán

Čtvrť vznikala spontánně pod krumlovským hradem. Osídlili ji především lidé, jejichž existence byla spjata se zajišťováním hospodářského chodu hradu. K názvu a vzniku této části města se rovněž váže legenda.

Hrad a město vznikly podle jejího znění v místech, kde Vítkovci rozehnali loupežnickou bandu, která zde přepadávala. A na paměť toho, že se v těch místech skrývali lotři, dostala prý tato část města název Latrán.

Skutečnost je však mnohem prozaičtější – latus znamená latinsky postranní část a označovaly se tak usedlosti vybudované vedle hradu. Mezi dominanty Latránu patří především bývalý kostel sv. Jošta, zámecký pivovar či Budějovická brána. Ta je mimochodem jedinou dochovanou městskou branou z původních devíti.

Takhle nějak viděl své milované město Egon Schiele.
Takhle nějak viděl své milované město Egon Schiele.

Do galerie

Vnitřní město je plné zajímavých staveb, ale naše kroky povedou do renesančních budov bývalého Městského pivovaru, které byly velkoryse zrekonstruovány a dnes je zde proslulá galerie Egon Schiele Art Centrum.

Součástí galerie je expozice o životě a díle rakouského expresionisty, malíře a kreslíře, který v Krumlově často a rád pobýval.

Jenže, jak už to bývá, svým bohémským životem a odvážnými náměty svých kreseb natolik pobuřoval místní, že musel město nedobrovolně opustit. I pak se ale často vracel.

Zastávka v minulosti

Všechny milovníky fotografie jistě přiláká místo, které skrývá příběh fotografie i pohnutý osud průkopníků tohoto umění.

Muzeum fotografa Josefa Seidla je unikátní už v tom, že se nachází v původním objektu, který si tento významný fotograf nechal v roce 1905 upravit na fotoateliér.

Z dob největší slávy se zachovalo 140 000 skleněných negativů, na nichž je zachycen Krumlov a velká část Šumavy.

K zachování tohoto dědictví přispěl smutný fakt, že v roce 1948 bylo jeho synovi znárodněno množství negativů a ten od tohoto okamžiku do ateliéru téměř nevstoupil.

A tak můžete na vlastní oči spatřit stále funkční vybavení fotokomory nebo se nechat vyfotografovat v dobových kulisách.

Je libo štrúdl?
Je libo štrúdl?

Trocha odpočinku?

Pokud vás bolí nohy a chcete se také zahřát, najdete ve městě nepřeberné množství hospod, barů a kaváren. My jsem si vybrali hospodu Na louži, asi proto, že sem mířili místní a specializuje se na českou kuchyni. A neprohloupili jsme.

Večer se tu prý hraje i na piáno, to pro případ, že byste ve městě chtěli zůstat. Pokud milujete štrúdl, zajděte do stejnojmenné kavárny. Najdete tu teplou jablečnou klasiku, ale také slané druhy.

Plášťový most spojuje Horní hrad s barokním zámeckým divadlem a V. nádvořím a zámeckou zahradou. Most je tvořen třemi patry oblouků s pilíři, otevřeným krytým patrem se sochařskou výzdobou a třemi uzavřenými patry.
Plášťový most spojuje Horní hrad s barokním zámeckým divadlem a V. nádvořím a zámeckou zahradou. Most je tvořen třemi patry oblouků s pilíři, otevřeným krytým patrem se sochařskou výzdobou a třemi uzavřenými patry.

Jak ušetřit?

Vyplatí se koupit si Český Krumlov Card. Nemusíte spěchat, abyste stihli všechny expozice v jeden den. Na poznávání historie i současnosti města máte 12 měsíců. A pokud celou nabídku karty nevyčerpáte, můžete ji darovat dál.

Navíc ušetříte až 50 % z běžného vstupného. Karta vás bude stát 300 korun, důchodce polovic. Pro rodiny s dětmi je určena rodinná karta.

Text: Eva Hořánková

Foto: ceskykrumlov.com, poznavamesvet.cz,

Štítky:
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk