Domů     Pohádkové město
Pohádkové město
23.2.2021

Český Krumlov si takový název určitě zaslouží, a pokud jste tam ještě nebyli, neváhejte. A že je zima? Tím lépe, alespoň se nebudete prodírat davy turistů.

Těch do Krumlova jezdí požehnaně. Převažují mezi nimi Japonci, kteří fotí úplně všechno, a přes léto samozřejmě vodáci, kterých po revoluci stále přibývá. Takže zima je na návštěvu města zapsaného na seznam památek UNESCO přímo ideální.

Perla nad Vltavou

Hrad a zámek nepřehlédnete. Ale možná nevíte, že je svou plochou druhým největším komplexem u nás. Tvoří jej více než čtyřicet budov, které v průběhu staletí vyrostly na skalním ostrohu nad břehem Vltavy.

Určitě vás potěší, že celý areál je celoročně volně průchozí a v zimě můžete vystoupit na hradní věž a podívat se do muzea.

Podle Karla Čapka nejvěžovatější věž. A víte, že ta nejspodnější část byla kdysi obytná?
Podle Karla Čapka nejvěžovatější věž. A víte, že ta nejspodnější část byla kdysi obytná?

Nejvěžovatější věž

Tak ji nazval spisovatel Karel Čapek a určitě věděl proč. Na téhle krásce je vidět, že vznikala v průběhu staletí. Nejnižší patro vzniklo ve 13., renesanční podobu věž získala pozdější dostavbou.

Ve zvonicovém patře najdeme čtyři zvony, z nichž nejtěžší váží 1800 kg. Moc by nás zajímalo, jak ho sem naši předci dostali. A proč vůbec vylézt nahoru? Protože ten nádherný výhled na město a řeku, která jej v meandrech obtáčí, si budete dlouho pamatovat.

Ale abyste si ho mohli dopřát, musíte vyšplhat 162 schodů. To zvládnete.

Hradní muzeum

To byste vynechat neměli. V pokladně si můžete půjčit průvodní text nebo audioprůvodce a jít se kochat devětadvaceti místnostmi. Šlechtickým rodům, které v minulosti panství vlastnily, je věnován Sál pánů z růže a Sál krumlovských vévodů.

A jak to bylo s těmi pěti růžemi? Když zakladatel rodu Vítkovců, Vítek z Prčice, umíral, rozdělil svůj majetek mezi svých pět synů. Tato událost je zachycena na slavném obraze Dělení růží.

A pány zase spíš než romantické historky bude zajímat zbrojnice a mincovna, které v muzeu také najdete.

V zámeckém muzeu najdete Sál pánů z růže s typickými symboly.
V zámeckém muzeu najdete Sál pánů z růže s typickými symboly.

Bílá paní

Perchta, sličná dcera Oldřicha II. z Rožmberka, prožila na otcově hradě v Českém Krumlově šťastné mládí. Jenže pak ji tatíček provdal proti vůli její za Jana z Lichtenštejna, který ji trápil.

Protože v té době nemohla od manžela odejít, jako by to jistě udělala dnes, vysvobodila ji až jeho smrt. Ona sama se pak dožila pouhých 49 let. Od té doby se čas od času zjevuje jako bílá paní.

Je-li spatřena v bílých rukavičkách, ohlašuje radostné události, černé naopak znamenají blížící se smrt a červené varují před požárem.

Vzhůru do podhradí

Od vzniku hradu se vedle sebe bezprostředně nacházela dvě samostatná města – Staré město, dnešní Vnitřní město, a Latrán. Mezi těmito dvěma městy panovala velká rivalita týkající se především práv, obchodu a poplatků.

Až Vilém z Rožmberka tomu udělal přítrž, když rozhodl o propojení obou měst do jediného.

Latrán

Čtvrť vznikala spontánně pod krumlovským hradem. Osídlili ji především lidé, jejichž existence byla spjata se zajišťováním hospodářského chodu hradu. K názvu a vzniku této části města se rovněž váže legenda.

Hrad a město vznikly podle jejího znění v místech, kde Vítkovci rozehnali loupežnickou bandu, která zde přepadávala. A na paměť toho, že se v těch místech skrývali lotři, dostala prý tato část města název Latrán.

Skutečnost je však mnohem prozaičtější – latus znamená latinsky postranní část a označovaly se tak usedlosti vybudované vedle hradu. Mezi dominanty Latránu patří především bývalý kostel sv. Jošta, zámecký pivovar či Budějovická brána. Ta je mimochodem jedinou dochovanou městskou branou z původních devíti.

Takhle nějak viděl své milované město Egon Schiele.
Takhle nějak viděl své milované město Egon Schiele.

Do galerie

Vnitřní město je plné zajímavých staveb, ale naše kroky povedou do renesančních budov bývalého Městského pivovaru, které byly velkoryse zrekonstruovány a dnes je zde proslulá galerie Egon Schiele Art Centrum.

Součástí galerie je expozice o životě a díle rakouského expresionisty, malíře a kreslíře, který v Krumlově často a rád pobýval.

Jenže, jak už to bývá, svým bohémským životem a odvážnými náměty svých kreseb natolik pobuřoval místní, že musel město nedobrovolně opustit. I pak se ale často vracel.

Zastávka v minulosti

Všechny milovníky fotografie jistě přiláká místo, které skrývá příběh fotografie i pohnutý osud průkopníků tohoto umění.

Muzeum fotografa Josefa Seidla je unikátní už v tom, že se nachází v původním objektu, který si tento významný fotograf nechal v roce 1905 upravit na fotoateliér.

Z dob největší slávy se zachovalo 140 000 skleněných negativů, na nichž je zachycen Krumlov a velká část Šumavy.

K zachování tohoto dědictví přispěl smutný fakt, že v roce 1948 bylo jeho synovi znárodněno množství negativů a ten od tohoto okamžiku do ateliéru téměř nevstoupil.

A tak můžete na vlastní oči spatřit stále funkční vybavení fotokomory nebo se nechat vyfotografovat v dobových kulisách.

Je libo štrúdl?
Je libo štrúdl?

Trocha odpočinku?

Pokud vás bolí nohy a chcete se také zahřát, najdete ve městě nepřeberné množství hospod, barů a kaváren. My jsem si vybrali hospodu Na louži, asi proto, že sem mířili místní a specializuje se na českou kuchyni. A neprohloupili jsme.

Večer se tu prý hraje i na piáno, to pro případ, že byste ve městě chtěli zůstat. Pokud milujete štrúdl, zajděte do stejnojmenné kavárny. Najdete tu teplou jablečnou klasiku, ale také slané druhy.

Plášťový most spojuje Horní hrad s barokním zámeckým divadlem a V. nádvořím a zámeckou zahradou. Most je tvořen třemi patry oblouků s pilíři, otevřeným krytým patrem se sochařskou výzdobou a třemi uzavřenými patry.
Plášťový most spojuje Horní hrad s barokním zámeckým divadlem a V. nádvořím a zámeckou zahradou. Most je tvořen třemi patry oblouků s pilíři, otevřeným krytým patrem se sochařskou výzdobou a třemi uzavřenými patry.

Jak ušetřit?

Vyplatí se koupit si Český Krumlov Card. Nemusíte spěchat, abyste stihli všechny expozice v jeden den. Na poznávání historie i současnosti města máte 12 měsíců. A pokud celou nabídku karty nevyčerpáte, můžete ji darovat dál.

Navíc ušetříte až 50 % z běžného vstupného. Karta vás bude stát 300 korun, důchodce polovic. Pro rodiny s dětmi je určena rodinná karta.

Text: Eva Hořánková

Foto: ceskykrumlov.com, poznavamesvet.cz,

Štítky:
reklama
Související články
23.7.2024
Kdysi v seriálu Život na zámku byl za kovboje. Dnes má spoustu dětí i vnoučat a také koně. O ty se však stará hlavně jeho paní. Maminka Zdeňka Žáka učila v mateřské školce, otec byl nástrojařem, později konstruktérem. Zdeněk má mladšího bratra. Všichni bydleli v malém bytě v centru Prahy, v činžáku s pavlačemi do dvora, pár kroků od Václavského náměstí. Díky tomu, že byl tatínek nadšený lyžař, ve
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan