Domů     Pohádkové město
Pohádkové město
23.2.2021

Český Krumlov si takový název určitě zaslouží, a pokud jste tam ještě nebyli, neváhejte. A že je zima? Tím lépe, alespoň se nebudete prodírat davy turistů.

Těch do Krumlova jezdí požehnaně. Převažují mezi nimi Japonci, kteří fotí úplně všechno, a přes léto samozřejmě vodáci, kterých po revoluci stále přibývá. Takže zima je na návštěvu města zapsaného na seznam památek UNESCO přímo ideální.

Perla nad Vltavou

Hrad a zámek nepřehlédnete. Ale možná nevíte, že je svou plochou druhým největším komplexem u nás. Tvoří jej více než čtyřicet budov, které v průběhu staletí vyrostly na skalním ostrohu nad břehem Vltavy.

Určitě vás potěší, že celý areál je celoročně volně průchozí a v zimě můžete vystoupit na hradní věž a podívat se do muzea.

Podle Karla Čapka nejvěžovatější věž. A víte, že ta nejspodnější část byla kdysi obytná?
Podle Karla Čapka nejvěžovatější věž. A víte, že ta nejspodnější část byla kdysi obytná?

Nejvěžovatější věž

Tak ji nazval spisovatel Karel Čapek a určitě věděl proč. Na téhle krásce je vidět, že vznikala v průběhu staletí. Nejnižší patro vzniklo ve 13., renesanční podobu věž získala pozdější dostavbou.

Ve zvonicovém patře najdeme čtyři zvony, z nichž nejtěžší váží 1800 kg. Moc by nás zajímalo, jak ho sem naši předci dostali. A proč vůbec vylézt nahoru? Protože ten nádherný výhled na město a řeku, která jej v meandrech obtáčí, si budete dlouho pamatovat.

Ale abyste si ho mohli dopřát, musíte vyšplhat 162 schodů. To zvládnete.

Hradní muzeum

To byste vynechat neměli. V pokladně si můžete půjčit průvodní text nebo audioprůvodce a jít se kochat devětadvaceti místnostmi. Šlechtickým rodům, které v minulosti panství vlastnily, je věnován Sál pánů z růže a Sál krumlovských vévodů.

A jak to bylo s těmi pěti růžemi? Když zakladatel rodu Vítkovců, Vítek z Prčice, umíral, rozdělil svůj majetek mezi svých pět synů. Tato událost je zachycena na slavném obraze Dělení růží.

A pány zase spíš než romantické historky bude zajímat zbrojnice a mincovna, které v muzeu také najdete.

V zámeckém muzeu najdete Sál pánů z růže s typickými symboly.
V zámeckém muzeu najdete Sál pánů z růže s typickými symboly.

Bílá paní

Perchta, sličná dcera Oldřicha II. z Rožmberka, prožila na otcově hradě v Českém Krumlově šťastné mládí. Jenže pak ji tatíček provdal proti vůli její za Jana z Lichtenštejna, který ji trápil.

Protože v té době nemohla od manžela odejít, jako by to jistě udělala dnes, vysvobodila ji až jeho smrt. Ona sama se pak dožila pouhých 49 let. Od té doby se čas od času zjevuje jako bílá paní.

Je-li spatřena v bílých rukavičkách, ohlašuje radostné události, černé naopak znamenají blížící se smrt a červené varují před požárem.

Vzhůru do podhradí

Od vzniku hradu se vedle sebe bezprostředně nacházela dvě samostatná města – Staré město, dnešní Vnitřní město, a Latrán. Mezi těmito dvěma městy panovala velká rivalita týkající se především práv, obchodu a poplatků.

Až Vilém z Rožmberka tomu udělal přítrž, když rozhodl o propojení obou měst do jediného.

Latrán

Čtvrť vznikala spontánně pod krumlovským hradem. Osídlili ji především lidé, jejichž existence byla spjata se zajišťováním hospodářského chodu hradu. K názvu a vzniku této části města se rovněž váže legenda.

Hrad a město vznikly podle jejího znění v místech, kde Vítkovci rozehnali loupežnickou bandu, která zde přepadávala. A na paměť toho, že se v těch místech skrývali lotři, dostala prý tato část města název Latrán.

Skutečnost je však mnohem prozaičtější – latus znamená latinsky postranní část a označovaly se tak usedlosti vybudované vedle hradu. Mezi dominanty Latránu patří především bývalý kostel sv. Jošta, zámecký pivovar či Budějovická brána. Ta je mimochodem jedinou dochovanou městskou branou z původních devíti.

Takhle nějak viděl své milované město Egon Schiele.
Takhle nějak viděl své milované město Egon Schiele.

Do galerie

Vnitřní město je plné zajímavých staveb, ale naše kroky povedou do renesančních budov bývalého Městského pivovaru, které byly velkoryse zrekonstruovány a dnes je zde proslulá galerie Egon Schiele Art Centrum.

Součástí galerie je expozice o životě a díle rakouského expresionisty, malíře a kreslíře, který v Krumlově často a rád pobýval.

Jenže, jak už to bývá, svým bohémským životem a odvážnými náměty svých kreseb natolik pobuřoval místní, že musel město nedobrovolně opustit. I pak se ale často vracel.

Zastávka v minulosti

Všechny milovníky fotografie jistě přiláká místo, které skrývá příběh fotografie i pohnutý osud průkopníků tohoto umění.

Muzeum fotografa Josefa Seidla je unikátní už v tom, že se nachází v původním objektu, který si tento významný fotograf nechal v roce 1905 upravit na fotoateliér.

Z dob největší slávy se zachovalo 140 000 skleněných negativů, na nichž je zachycen Krumlov a velká část Šumavy.

K zachování tohoto dědictví přispěl smutný fakt, že v roce 1948 bylo jeho synovi znárodněno množství negativů a ten od tohoto okamžiku do ateliéru téměř nevstoupil.

A tak můžete na vlastní oči spatřit stále funkční vybavení fotokomory nebo se nechat vyfotografovat v dobových kulisách.

Je libo štrúdl?
Je libo štrúdl?

Trocha odpočinku?

Pokud vás bolí nohy a chcete se také zahřát, najdete ve městě nepřeberné množství hospod, barů a kaváren. My jsem si vybrali hospodu Na louži, asi proto, že sem mířili místní a specializuje se na českou kuchyni. A neprohloupili jsme.

Večer se tu prý hraje i na piáno, to pro případ, že byste ve městě chtěli zůstat. Pokud milujete štrúdl, zajděte do stejnojmenné kavárny. Najdete tu teplou jablečnou klasiku, ale také slané druhy.

Plášťový most spojuje Horní hrad s barokním zámeckým divadlem a V. nádvořím a zámeckou zahradou. Most je tvořen třemi patry oblouků s pilíři, otevřeným krytým patrem se sochařskou výzdobou a třemi uzavřenými patry.
Plášťový most spojuje Horní hrad s barokním zámeckým divadlem a V. nádvořím a zámeckou zahradou. Most je tvořen třemi patry oblouků s pilíři, otevřeným krytým patrem se sochařskou výzdobou a třemi uzavřenými patry.

Jak ušetřit?

Vyplatí se koupit si Český Krumlov Card. Nemusíte spěchat, abyste stihli všechny expozice v jeden den. Na poznávání historie i současnosti města máte 12 měsíců. A pokud celou nabídku karty nevyčerpáte, můžete ji darovat dál.

Navíc ušetříte až 50 % z běžného vstupného. Karta vás bude stát 300 korun, důchodce polovic. Pro rodiny s dětmi je určena rodinná karta.

Text: Eva Hořánková

Foto: ceskykrumlov.com, poznavamesvet.cz,

Štítky:
reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
1.12.2023
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý m
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
5.11.2023
Posezení v Papilio restaurantu je gurmánským zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel kuchařského umění. V moderní fine dining restauraci, která nabízí nevšední gastronomický zážitek za použití sezonních a udržitelných produktů, je host skutečným králem. Šéfkuchař Jan Knedla vám představí celou škálu chutí. Pro novinky nemusí chodit daleko. Inspiruje se nejen kuchařským umě
27.10.2023
Jako dítě chtěla být úřednicí. Už jako studentka si zahrála v Národním! Zpívající herečka, co našla uplatnění na klasickém divadle, v muzikálech i v televizních inscenacích či seriálech. Naposledy hrála v seriálu Sestřičky. Její smutný konec diváci oplakali. Jako maličká prý byla exhibicionistkou. Snažila se lidi kolem zaujmout, pobavit, provokovat, rozesmát, cokoli… „Byla jsem ráda středem poz
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli