Domů     Podpořte svou imunitu před podzimními virózami
Podpořte svou imunitu před podzimními virózami
2.11.2023

Někdo ji hledá v ledové vodě, jiný v experimentech s jídelníčkem. Možnosti jsou rozmanité a vybere si úplně každý.

Co si představíte pod pojmem imunita? Každý ví, že si ji má posilovat, ale ne každý ví, co to vlastně je. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o schopnost organismu rozpoznávat cizorodé látky, bránit jejich vniknutí do těla a zajišťovat jejich likvidaci.

Tedy zabránit vzniku nemocí, ale také stresu… A udržovat biologickou rovnováhu v těle. A jak můžeme imunitu posílit?

Hlídači bran

Způsobů, jakými tělo ochranu zajišťuje, je víc, protože existuje více mechanismů, které brání vstupu mikrobů do těla a zajišťují primární obrannou reakci. Například:

* Kůže – představuje přirozenou mechanickou bariéru pro vstup patogenů do těla.

* Chlupy, ušní maz – brání vstupu větších částic do těla (v nose, v uších, řasy,…).

* Sliznice v nose i v průduškách – tvoří také mechanickou bariéru, navíc má vyvinutý vlastní imunitní systém.

* Žaludek – obsahuje agresivní kyselé prostředí, ve kterém většina organismů není schopna přežít.

* Střevní mikrobiom – ve střevech žijí bakterie, které produkují obranné látky.

* Vysoce specializované složky imunity – přidají se a začnou produkovat protilátky namíru, které vetřelce zneškodní.

Pomozme své imunitě

Většinu zbraní proti nezvaným vetřelcům dobře známe a můžeme je snadno používat. Stačí jen začít… a vytrvat. Pomáhá například správné otužování, léčivé medicínské houby (reishi, maitake, shiitake, hlíva ústřičná,…), relax a odpočinek…

1. Hýčkejte si svůj střevní mikrobiom

Lidské střevo, zejména to tlusté, osidluje velké množství rozmanitých mikrobů. Lidem prospívají při trávení, jsou zdrojem některých látek, které si tělo nedokáže samo vyrobit, a mají také značný vliv na vytváření zdravého imunitního systému.

Regulují vznik a průběh zánětlivých, infekčních i metabolických onemocnění. Vedle těch prospěšných ale mohou být ve střevě i nebezpeční patologičtí mikrobi. Ti mohou být příčinou například neurologických nemocí, zánětů i obezity.

Účinná proti nim jsou probiotika, látky které ve střevě živí prospěšné bakterie.

* Zařaďte do svého jídelníčku fermentované potraviny. Říká se jim také kvašené nebo kysané. Nejvíce známé je kysané zelí. Ovšem kvašené potraviny nejsou omezené pouze na zelí, vyzkoušejte kvašenou zeleninu, divoké bylinky i různé nápoje.

Kvašená zelenina je už částečně zpracovaná, a proto je stravitelnější. Obsahuje většinou bakterie mléčného kvašení. Podporují činnost střev, posilují imunitu, a tím celkově i zdraví.

Vedle kysaných potravin najdete přírodní probiotika také v kysaných nápojích (píšeme o nich na straně 36), vhodné jsou i kombucha, tempeh nebo miso.
Vedle kysaných potravin najdete přírodní probiotika také v kysaných nápojích (píšeme o nich na straně 36), vhodné jsou i kombucha, tempeh nebo miso.

* Hlídejte si přísun vlákniny. Denně jí potřebujete 25–30 g a najdete ji například v zelenině, ovoci, semenech a luštěninách. Je vědecky dokázáno, že strava s nízkým obsahem vlákniny nedodává střevním bakteriím dostatek živin.

Dochází tak ke snížení jejich rozmanitosti. Navíc nedostatek vlákniny snižuje čištění střeva. Vláknina podporuje přirozený způsob zbavování se odpadů a toxinů z těla.

* Ke každému jídlu si dopřejte 1 porci ovoce nebo zeleniny.

* Pokud je to možné, neloupejte slupku u ovoce (jablka, hrušky,…).

* Kupujte si celozrnné pečivo.

2. Vsaďte na zdravý spánek

Spánek je nejpřirozenější zdroj regenerace těla, posiluje imunitu přirozeným způsobem. Tedy zdravý spánek. Stejně špatný je nedostatek spánku, ale i jeho nadbytek. Neměli byste spát více než 9 hodin. Někomu stačí dokonce i pět.

Víc než kolik hodin spíte, je však důležité, kdy a jak ke spánku uléháte. Mělo by to být před půlnocí, aspoň tři hodiny po jídle a v dobře větrané místnosti. Zkuste dodržovat tato pravidla:

* Snažte se uléhat a vstávat vždy ve stejnou dobu (a to i o víkendech).

* Před ulehnutím necvičte.

* Dejte si do oken kvalitní stínění.

* Odstraňte z ložnice počítač i mobil.

* Nepijte před spaním alkohol a nekuřte.

3. Začněte se hýbat

Pohyb je přirozený, potřebný, zdravý a pro náš život, potažmo pro naši imunitu, naprosto nezbytný. Nemusíte hned závodně cvičit. Stačí, když začnete chodit ve svižném tempu. Denně minimálně 10 tisíc kroků. Vaše tělo za to bude vděčné.

Chůze je od pradávna nejpřirozenější způsob pohybu a nejjednodušší fyzická aktivita. Zlepšuje dýchání, prospívá kostem, posiluje srdce, pomáhá zhubnout, podporuje imunitu.

Při sportu (a svižná chůze už sportem je) se uvolňují endorfiny (hormony štěstí), které dokážou pozitivně naladit. Díky nim budete odolnější vůči stresu i nemocem.

Vyplavují se do organismu i další důležité tělu vlastní látky (dopamin, noradrenalin a další), které mají na regulaci imunity podstatný vliv.

Tip Paní domu: Ke správné chůzi vám pomůže skvělý pomocník – hole na nordic walking.

Chcete začít pravidelně chodit? Pořiďte si opravdu kvalitní boty.
Chcete začít pravidelně chodit? Pořiďte si opravdu kvalitní boty.

4. Zaměřte se na jídlo

Dobrá kondice a skvělá nálada je skryta také v dobře sestaveném jídelníčku. Když se řekne vyvážená strava, považuje to někdo za otravné klišé. Ovšem opravdu jen tak málo stačí k tomu, abychom svou imunitu kvalitně podpořili.

Zkuste zcela vynechat fast foody a místo toho začněte s domácí stravou. Časem se naučíte jídla, která vás časově neomezí a tělu dodají kvalitní živiny.

* Základem jsou snídaně. Naučte se pravidelně snídat.

* Nevynechávejte sacharidy, jsou důležitou formou energie. Denně byste jich měli přijmout 40 % z celkového množství jídla.

* Pokud je to možné, vyhýbejte se bílému cukru a rafinované mouce. Snižte příjem soli.

* Nebojte se tuků, jsou nezbytné pro vitaminy, které jsou v nich rozpustné.

5. Dodržujte pitný režim

Kolik vypít denně tekutin? Někdo říká, že minimálně 8 sklenic, jiný 0,3 litry na 10 kg tělesné váhy. Důležitá je pravidelnost. Zejména ženy odmítají pití kvůli nepříjemné inkontinenci.

Když ale budete pít častěji během dne a v menších dávkách, nemusíte se jí obávat. Nejlepším nápojem je pramenitá voda. Bez bublinek, které dráždí žaludek. Nedostatek vody způsobuje únavu, zácpu, svalové křeče, migrény i suchou kůži.

Voda je pro organismus potřebná, protože pomáhá s odpadními látkami a podporuje pohyb střev. Říká se, že když tělu nedodáte dostatek vody, funguje stejně, jako kdybyste nesplachovali toaletu!

Vedle vody jsou vhodné k pití také:

* čaj (bylinkové, zelené, ovocné)

* minerálky (ovšem pozor na jejich množství)

Jestli vám nechutná čistá voda, dejte si do lahve nebo skleničky plátek citronu, pomeranče, nebo kousek ananasu.
Jestli vám nechutná čistá voda, dejte si do lahve nebo skleničky plátek citronu, pomeranče, nebo kousek ananasu.

Omezit nebo zcela vynechat byste měli:

* slazené minerálky

* nápoje s bublinkami

* energetické nápoje

* ledové čaje (je v nich spousta cukru)

* alkohol

* kávu

* coca-colu

Světově uznávaná imunoložka Blanka Říhová vytvořila se svým kolegou Markem Šťastným průvodce lidskou imunitou. Nabízí srozumitelné a vědecky podložené odpovědi. Fascinující fakta se dočtete v knize Jak se dělá imunita, kterou vydalo nakladatelství CPress.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!