Domů     Podpořte svou imunitu před podzimními virózami
Podpořte svou imunitu před podzimními virózami
2.11.2023

Někdo ji hledá v ledové vodě, jiný v experimentech s jídelníčkem. Možnosti jsou rozmanité a vybere si úplně každý.

Co si představíte pod pojmem imunita? Každý ví, že si ji má posilovat, ale ne každý ví, co to vlastně je. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o schopnost organismu rozpoznávat cizorodé látky, bránit jejich vniknutí do těla a zajišťovat jejich likvidaci.

Tedy zabránit vzniku nemocí, ale také stresu… A udržovat biologickou rovnováhu v těle. A jak můžeme imunitu posílit?

Hlídači bran

Způsobů, jakými tělo ochranu zajišťuje, je víc, protože existuje více mechanismů, které brání vstupu mikrobů do těla a zajišťují primární obrannou reakci. Například:

* Kůže – představuje přirozenou mechanickou bariéru pro vstup patogenů do těla.

* Chlupy, ušní maz – brání vstupu větších částic do těla (v nose, v uších, řasy,…).

* Sliznice v nose i v průduškách – tvoří také mechanickou bariéru, navíc má vyvinutý vlastní imunitní systém.

* Žaludek – obsahuje agresivní kyselé prostředí, ve kterém většina organismů není schopna přežít.

* Střevní mikrobiom – ve střevech žijí bakterie, které produkují obranné látky.

* Vysoce specializované složky imunity – přidají se a začnou produkovat protilátky namíru, které vetřelce zneškodní.

Pomozme své imunitě

Většinu zbraní proti nezvaným vetřelcům dobře známe a můžeme je snadno používat. Stačí jen začít… a vytrvat. Pomáhá například správné otužování, léčivé medicínské houby (reishi, maitake, shiitake, hlíva ústřičná,…), relax a odpočinek…

1. Hýčkejte si svůj střevní mikrobiom

Lidské střevo, zejména to tlusté, osidluje velké množství rozmanitých mikrobů. Lidem prospívají při trávení, jsou zdrojem některých látek, které si tělo nedokáže samo vyrobit, a mají také značný vliv na vytváření zdravého imunitního systému.

Regulují vznik a průběh zánětlivých, infekčních i metabolických onemocnění. Vedle těch prospěšných ale mohou být ve střevě i nebezpeční patologičtí mikrobi. Ti mohou být příčinou například neurologických nemocí, zánětů i obezity.

Účinná proti nim jsou probiotika, látky které ve střevě živí prospěšné bakterie.

* Zařaďte do svého jídelníčku fermentované potraviny. Říká se jim také kvašené nebo kysané. Nejvíce známé je kysané zelí. Ovšem kvašené potraviny nejsou omezené pouze na zelí, vyzkoušejte kvašenou zeleninu, divoké bylinky i různé nápoje.

Kvašená zelenina je už částečně zpracovaná, a proto je stravitelnější. Obsahuje většinou bakterie mléčného kvašení. Podporují činnost střev, posilují imunitu, a tím celkově i zdraví.

Vedle kysaných potravin najdete přírodní probiotika také v kysaných nápojích (píšeme o nich na straně 36), vhodné jsou i kombucha, tempeh nebo miso.
Vedle kysaných potravin najdete přírodní probiotika také v kysaných nápojích (píšeme o nich na straně 36), vhodné jsou i kombucha, tempeh nebo miso.

* Hlídejte si přísun vlákniny. Denně jí potřebujete 25–30 g a najdete ji například v zelenině, ovoci, semenech a luštěninách. Je vědecky dokázáno, že strava s nízkým obsahem vlákniny nedodává střevním bakteriím dostatek živin.

Dochází tak ke snížení jejich rozmanitosti. Navíc nedostatek vlákniny snižuje čištění střeva. Vláknina podporuje přirozený způsob zbavování se odpadů a toxinů z těla.

* Ke každému jídlu si dopřejte 1 porci ovoce nebo zeleniny.

* Pokud je to možné, neloupejte slupku u ovoce (jablka, hrušky,…).

* Kupujte si celozrnné pečivo.

2. Vsaďte na zdravý spánek

Spánek je nejpřirozenější zdroj regenerace těla, posiluje imunitu přirozeným způsobem. Tedy zdravý spánek. Stejně špatný je nedostatek spánku, ale i jeho nadbytek. Neměli byste spát více než 9 hodin. Někomu stačí dokonce i pět.

Víc než kolik hodin spíte, je však důležité, kdy a jak ke spánku uléháte. Mělo by to být před půlnocí, aspoň tři hodiny po jídle a v dobře větrané místnosti. Zkuste dodržovat tato pravidla:

* Snažte se uléhat a vstávat vždy ve stejnou dobu (a to i o víkendech).

* Před ulehnutím necvičte.

* Dejte si do oken kvalitní stínění.

* Odstraňte z ložnice počítač i mobil.

* Nepijte před spaním alkohol a nekuřte.

3. Začněte se hýbat

Pohyb je přirozený, potřebný, zdravý a pro náš život, potažmo pro naši imunitu, naprosto nezbytný. Nemusíte hned závodně cvičit. Stačí, když začnete chodit ve svižném tempu. Denně minimálně 10 tisíc kroků. Vaše tělo za to bude vděčné.

Chůze je od pradávna nejpřirozenější způsob pohybu a nejjednodušší fyzická aktivita. Zlepšuje dýchání, prospívá kostem, posiluje srdce, pomáhá zhubnout, podporuje imunitu.

Při sportu (a svižná chůze už sportem je) se uvolňují endorfiny (hormony štěstí), které dokážou pozitivně naladit. Díky nim budete odolnější vůči stresu i nemocem.

Vyplavují se do organismu i další důležité tělu vlastní látky (dopamin, noradrenalin a další), které mají na regulaci imunity podstatný vliv.

Tip Paní domu: Ke správné chůzi vám pomůže skvělý pomocník – hole na nordic walking.

Chcete začít pravidelně chodit? Pořiďte si opravdu kvalitní boty.
Chcete začít pravidelně chodit? Pořiďte si opravdu kvalitní boty.

4. Zaměřte se na jídlo

Dobrá kondice a skvělá nálada je skryta také v dobře sestaveném jídelníčku. Když se řekne vyvážená strava, považuje to někdo za otravné klišé. Ovšem opravdu jen tak málo stačí k tomu, abychom svou imunitu kvalitně podpořili.

Zkuste zcela vynechat fast foody a místo toho začněte s domácí stravou. Časem se naučíte jídla, která vás časově neomezí a tělu dodají kvalitní živiny.

* Základem jsou snídaně. Naučte se pravidelně snídat.

* Nevynechávejte sacharidy, jsou důležitou formou energie. Denně byste jich měli přijmout 40 % z celkového množství jídla.

* Pokud je to možné, vyhýbejte se bílému cukru a rafinované mouce. Snižte příjem soli.

* Nebojte se tuků, jsou nezbytné pro vitaminy, které jsou v nich rozpustné.

5. Dodržujte pitný režim

Kolik vypít denně tekutin? Někdo říká, že minimálně 8 sklenic, jiný 0,3 litry na 10 kg tělesné váhy. Důležitá je pravidelnost. Zejména ženy odmítají pití kvůli nepříjemné inkontinenci.

Když ale budete pít častěji během dne a v menších dávkách, nemusíte se jí obávat. Nejlepším nápojem je pramenitá voda. Bez bublinek, které dráždí žaludek. Nedostatek vody způsobuje únavu, zácpu, svalové křeče, migrény i suchou kůži.

Voda je pro organismus potřebná, protože pomáhá s odpadními látkami a podporuje pohyb střev. Říká se, že když tělu nedodáte dostatek vody, funguje stejně, jako kdybyste nesplachovali toaletu!

Vedle vody jsou vhodné k pití také:

* čaj (bylinkové, zelené, ovocné)

* minerálky (ovšem pozor na jejich množství)

Jestli vám nechutná čistá voda, dejte si do lahve nebo skleničky plátek citronu, pomeranče, nebo kousek ananasu.
Jestli vám nechutná čistá voda, dejte si do lahve nebo skleničky plátek citronu, pomeranče, nebo kousek ananasu.

Omezit nebo zcela vynechat byste měli:

* slazené minerálky

* nápoje s bublinkami

* energetické nápoje

* ledové čaje (je v nich spousta cukru)

* alkohol

* kávu

* coca-colu

Světově uznávaná imunoložka Blanka Říhová vytvořila se svým kolegou Markem Šťastným průvodce lidskou imunitou. Nabízí srozumitelné a vědecky podložené odpovědi. Fascinující fakta se dočtete v knize Jak se dělá imunita, kterou vydalo nakladatelství CPress.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
22.1.2025
Vnitřní zima je větší problém než chladno venku, pak nepomáhá svetr navíc navíc ani topení zapnuté na plno. A co je horší, také příčina se obtížně hledá. Pro naše tělo je udržení stabilní vnitřní teploty životně důležité, proto ho řídí příslušné centrum v mozku. Když je kolem nás chladno, spustí mechanizmy, které pomohou udržet teplo pro vnitřní orgány. To je nutné, aby správně fungovalo předevší
20.1.2025
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z nichž však některé mohou být pro naše tělo škodlivé a nebezpe
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje