Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich?
Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor.
Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce, ale díky kyselému prostředí ho tělo lépe vstřebává.
Levné, dostupné a zdravé…
Nespornou výhodou zakysaných mléčných nápojů je, že jsou levné, takže nezatíží peněženku. Jsou běžně dostupné a můžete je užívat bez omezení. Dokonce i když máte na mléko a mléčné výrobky alergii.
Mléčné bakterie totiž zčásti rozštěpí mléčný cukr, který některým lidem dělá potíže při trávení.
Co způsobí rozdíly
Jsou to právě bakterie. Podle toho, které jsou použity, vznikne výrobek s typickou chutí, vůní i konzistencí. Rozdílné je i celkové nutriční složení jednotlivých nápojů. A jaké kultury bakterií jsou ty nejúčinnější?
Podle gastroenterologa doc. MUDr. Pavla Kohouta z Thomayerovy nemocnice se to nedá říct jednoznačně. „Každý člověk snáší jinou kulturu, což je dáno geneticky,“ doplnil. Každopádně všechny používané kultury jsou zdraví prospěšné.
Podmáslí
Získává se jako druhotný produkt při výrobě másla. Jestli se nevyrobí ze zakysané smetany, je třeba do podmáslí přidat zákys. Obvykle se používá smetanový. Protože má podmáslí velmi nízký obsahu tuku (od 0,5 do 1,5 %), hodí se i pro redukční diety. Obsahuje také lecitin, tuk důležitý pro mozek.
Tip Paní domu: Když mléko v receptu nahradíte podmáslím, bude moučník jemný a nadýchaný.
Vyzkoušejte tento recept
1 celé vejce smíchejte s ½ hrnku moučkového cukru, 1 hrnkem podmáslí, 1 lžičkou jedlé sody a 1,5 hrnku hladké mouky (prosijte ji). Přidejte 0,5 hrnku oleje a 1 vanilinový cukr.
Pečte ve vymazané formě jen 10 – 20 minut při teplotě 180 °C. Po vychladnutí polijte polevou, kterou připravíte smícháním rozpuštěné čokolády na vaření (1 tabulka) a zakysané smetany (1 kelímek).
Kysané podmáslí
… je podmáslí smíchané s mlékem, do kterého se přidá smetanový zákys.
Zákys
Co že to vlastně zákys je? Znáte ho i pod názvem kyška a jedná se vlastně o libovolný mléčný výrobek, který vznikl fermentací (tedy kvašením) pomocí mléčné kultury. Nejčastěji se používá smetanová kultura, ale může to být také jogurtová nebo kefírová.
Jedinou podmínkou, která určuje zákys, je obsah minimálně 1 milionu bakterií na jeden gram.
Kefír
Oproti podmáslí je pikantnější a jeho chuť je mírně nahořklá. Oproti ostatním kysaným mléčným nápojům se liší tím, že vzniká z kefírových zrn, která obsahují specifické mléčné bakterie, ale zároveň i kvasinky.
Proto během tohoto kombinovaného kvašení vzniká etanol (ale jen opravdu velmi malé množství). Konečný nápoj je díky tomu jemně perlivý.
Tip Paní domu: Také kefír skvěle nahradí tučnou smetanu a moučníkům dodá vláčnost.
Kefírové mléko
… je zředěný kefír, oproti kterému obsahuje pouze méně kvasinek.
Acidofilní mléko
Má podobné účinky jako kefír a jedná se prakticky o kravské mléko, která se nechá zkysat acidofilní kulturou. Stejně jako kefír je i acidofilní mléko ostré, ale je výrazně kyselejší. Je významným zdrojem vitaminu B12.
Tip Paní domu: Acidofilní mléko si můžete koupit čisté, ale také s různými ovocnými příchutěmi.
Jogurtové mléko
Velmi zjednodušeně je možné říct, že je to řídký jogurt. Dobře zahání žízeň za horkého počasí, ale z výživového hlediska jde o potravinu.
Rámeček
Až si budete zakysané nápoje kupovat, vybírejte si ty čerstvé. Tepelně ošetřené, které jsou v Tetra Packu, už v sobě nemají živé kultury, a tím jsou nutričně méně cenné. Skladujte je v lednici.
Foto: Shutterstock