Rozpadá se vám oplocení kolem domu, v rezavém pletivu zejí velké díry, zase vypadlo několik planěk a drolí se zídka? To už nový nátěr nebo oprava nezachrání – chce to nový plot!
Stejně jako rám umocňuje krásu obrazu, tak i plot kolem zahrady dokresluje její charakter a doplňuje celkovou kompozici domu s pozemkem.
Plot proto musí být sladěný barevně, a pokud možno i použitým materiálem, aby se navzájem se stavbou „netloukl“ a nekazil výsledný dojem. Současně by měl také chránit naše soukromí. Podle toho se odvíjí výška plotu.
Hodně vysoký a plný sice dokonale zajistí soukromí, ale zároveň přinese stín, především po ránu a k večeru. Naopak nechceme-li, aby náš dům působil jako pevnost, postačí oplocení do výšky 120–150 cm. Pak už zbývá rozhodnout, z čeho bude.
Drátěný plot (z pletiva)
Nejlevnější jsou drátěné ploty, které pořídíme za pár tisícovek. Tato varianta patří k nejrozšířenějším i proto, že je jeho stavba jednoduchá. Nejčastěji se používá strojové pletivo z pozinkovaného drátu.
Stále větší oblibu ale získává drátěné pletivo potažené plastem. Nevyžaduje totiž žádnou údržbu. Obojí se natahuje na ocelové sloupky, které by od sebe měly být vzdálené 2,5 až 3 metry. Nabízí se však i estetičtější varianty, například s mřížovou výplní.
Svařují se ze silných drátů a jsou různě tvarované. Výplně mají odlišné velikosti. Nejčastější velikost výplní je 120 na 200 cm. Podle typu se jejich cena obvykle pohybuje zhruba od 1000 do 3 000 Kč. Mřížové výplně je dobré osadit na podezdívce.
Jak budeme postupovat
Nejdřív pečlivě přeměříme skutečný obvod pozemku, abychom přesně zjistili, kolik materiálu budeme potřebovat.
Poté je nutné vyznačit místa, kde budou stát betonové sloupky. Místa vyznačíme už během měření obvodu pozemku, kdy každé 2–3 metry zapíchneme do země kolík.
Pak se už můžeme pustit do stavby betonových sloupků. Začneme v místech označených kolíky, kde vyhloubíme jámy minimálně 80 cm hluboké. Otvory vyplníme suchým betonem a do něj kolmo umístíme sloupky.
Na sloupky se pak přiváže vodicí drát, který budeme napínat až k poslednímu sloupku. Poté nám již zbývá natáhnout pletivo a máme hotovo.
Kovové ploty
Ve vilových čtvrtích, zvlášť u starých domů, stávají často kovové ploty. V posledních letech sestávají z aluminiových a nerez dílců. Ty totiž nepotřebují žádnou další povrchovou úpravu.
Povrch kovových plotů se totiž upravuje žárovým zinkováním a práškovou barvou – leštěným nebo broušeným komaxitem. Tento typ plotů má běžně životnost 50–60 let. Tomu ovšem odpovídají i ceny. Pohybují se přibližně mezi 4000–10000 Kč za běžný metr. Umělecky zpracovaná mříž ale může být výrazně dražší.
Plot z betonu
Estetické jsou i ploty postavené z betonu. Ovšem nejde o klasický beton. Dnes se pro ploty využívají ve většině případů betonové prefabrikáty. Vyrábí se moderními technologiemi a barví do mnoha odstínů.
K dostání je nepřeberně tvarů a velikostí – od klasických tvarovek přes prvky ve tvaru například kruhu, půlměsíce, či ve tvaru zcela nepravidelném, až po betonové desky. Ceny se liší právě podle tvaru, velikosti a barvy.
Nejjednodušší pořídíte zhruba za 35 Kč za kus, nejsložitější pak třeba za 180 Kč. Při standardní velikosti jich do metru čtverečního budete potřebovat osm. Betonová deska silná 5 cm, široká 40 cm a vysoká 2 m bude stát cca od 450 Kč.
Výhodou prefabrikátů je velmi jednoduchá stavba, kterou zvládnete i sami. Připomínají totiž stavebnici. Nezapomeňte ale na betonový základ.
Z kamene a cihel
Soukromí a částečně i ochranu před hlukem může zajistit plný plot z cihel či přírodního kamene. Takový plot vypadá velice hezky a rozhodně nenaruší kompozici zahrady a okolí domu. Zvolit můžeme třeba lícové cihly. Takový plot už není třeba dál upravovat.
Duté tvarovky ale bude nutné omítnout. Ideálně by měl být odstín omítky stejný jako na domě. V každém případě by měl alespoň barevně ladit.
Kombinace materiálů
Kámen můžeme zvolit buď umělý, nebo přírodní. Hezky vypadají například velké kameny kombinované s dřevěnými palisádami. Velkou výhodou takových plotů jsou kvalita a dlouhá životnost. Hotový plot nepotřebuje žádnou velkou péči.
Po jeho postavení zůstane bez velké údržby po dlouhou dobu v téměř původním stavu, jen časem získá přirozenou patinu a to je u kamenného plotu žádoucí. Jedinou nevýhodou je náročná stavba, proto ji přenecháme renomované firmě.
A od komplikovanější stavby plotu se také odvíjí jeho cena, kterou ve finále zaplatíte.
Dřevěný plot
Největší oblibě se ovšem stále těší ploty dřevěné. Jsou velmi elegantní a přitom nepůsobí nepatřičně k okolní přírodě a nejsou moc drahé. Navíc se nabízí mnoho variant. Je třeba se rozhodnout, jestli zvolíme celodřevěný, nebo s podezdívkou.
Pak přichází na řadu samotné řešení plotu. Nejjednodušší jsou svisle pokládané laťky nebo horizontálně kladená prkna. Podle hustoty latěk bude plot „průhledný“.
V obchodech pak lze zakoupit i různé polotovary, ať už plaňky nebo celé plotové díly nejrůznějších tvarů. Jejich ceny začínají od cca 1500–2000 Kč/m². Běžný metr obyčejného laťkového plotu lze pořídit zhruba od 300–400 Kč výše.
Výsledek ovlivní i odstín barevného laku (pro venkovní použití). Hezky působí lak bezbarvý. Dřevo si totiž díky němu zachová přírodní ráz.
Jak budeme postupovat
Dřevěný plot by neměl být vyšší než člověk, neměl by tedy být vyšší než dva metry.
Nejprve vyměříme místo pro krajní sloupky a ty spojíme provázkem.
Podle něj rozmístíme další sloupky, jen musíme dát pozor, abychom udrželi pravidelné rozestupy.
Sloupky poté můžeme zatlouct do země anebo stejně jako u pletivového plotu vykopeme jámu, kterou zalijeme do jedné čtvrtiny betonem. Do ní vložíme sloupky, zasypeme zeminou a opět přidáme vrstvu betonu.
Nakonec už jen mezi ukotvené sloupky vložíme rámy s dřevěnými lamelami.
Záleží jen na nás, jaký typ plotu zvolíme. Každý má své klady i zápory, a proto záleží jen na tom, co preferujeme a co se nám líbí.
Musíme mít stavební povolení?
Pokud se chystáte oplotit svůj dům, pak nezapomeňte, že i plot je považován za stavbu, a proto se na něj vztahují určitá pravidla.
Pomůže stavební úřad
Před tím, než se do stavby pustíte, byste si měli na příslušném stavebním úřadu zjistit, jaké předpisy musíte dodržet. Ty se mohou u každého stavebního úřadu trochu lišit, obvykle ale bývá stanovena maximální výška plotu.
Na straně směrem do ulice také může být předepsán jeho konkrétní typ, který musí korespondovat s okolím. Pro boční ploty, které směřují k sousedům či k nezastavěným pozemkům, platí mnohem volnější podmínky. Na podobě plotu je ale nutné se dohodnout i se sousedy.
Než kopneme poprvé…
Podle zákona je před zahájením stavebních prací nutné ohlásit záměr příslušnému stavebnímu úřadu.
Pokud budova, kterou chcete oplotit, stojí na chráněném území, nebo je zapsána na seznamu stavebních památek, musí ohlášení stavebnímu úřadu obsahovat také stanovisko Státní památkové péče.
Při volbě vhodného plotu je nutné vycházet ze stylu domu, z jeho tvaru a barvy fasády a také z prostředí, ve kterém se dům nachází. Dobré je brát v úvahu i životní styl rodiny, která v domě bydlí.
Řadu informací a tipů pro dům i jeho okolí najdete na stránkách rodinné bydlení.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock