Vlhko a plíseň spolu kráčí ruku v ruce. Jak se jich zbavit a co na ně platí? Paní domu přináší několik rad a tipů, jak s nimi zatočit.
V místnostech, kde je v bytě vysoká vlhkost – v koupelně, kuchyni, v komoře, ve sklepě – se dřív či později objeví i plíseň. V zimě, kdy je chladno a venku vládne sychravé počasí, jde samozřejmě o mnohem vážnější problém.
Vlhkosti především nahrává nedostatečné větrání, netěsnící okna a celá řada dalších faktorů, které dům promění přímo v ideální prostředí pro podhoubí plísní.
Ty se objevují na zdi, na tapetách, mezi kachlíky, ve stropních obkladech, v rozích podlahy, v dřevěném obložení, prakticky kdekoliv.
Spory těchto nezvaných hostů s sebou přinášejí nemalé zdravotní problémy – alergie, bolest hlavy či chronické záněty dýchacích cest.
Zarosená okna, mokré zdi
Vzdušná vlhkost se podle podmínek v interiéru mění. Zásadně ji zvýší třeba i sprchování, nebo pobyt více osob najednou. Například čtyřčlenná rodina ze svých těl za den vypaří až 10 litrů vody. Ideální vlhkost v bytě je 50–60 %.
Pokud je vyšší, problém je na světě. A jestliže se na oknech, dokonce i na zdech, často objevují kapičky vysrážené vody, hrozí vznik plísní. Kondenzované páry stékají na okolní stěny a zvlhčují malbu, dřevěné obklady a ostatní vybavení. Největší problémy nastávají právě v období, kdy se venku ochladí.
10 rad, jak předejít vlhkosti
Opravte stavební nedostatky, ať už netěsnící okna nebo díry ve střeše, kterými zatéká.
Na okna pomůže fólie, která se natahuje mezi skla, dovnitř nepropustí chlad a voda se nebude srážet.
Často a intenzivně větrejte a zvyšte v místnosti teplotu.
Při vaření používejte digestoř, nemá-li odvod par, větrejte jednorázově otevřeným oknem.
Hrnce zakrývejte poklicemi, snížíte vznik páry na minimum.
V koupelně či v místnosti, kde sušíte prádlo, a také po koupání, pravidelně větrejte a topte.
Odstraňte překážky bránící radiátorům rozvést teplo, odstavte nábytek, shrňte z nich záclony a závěsy.
V místnostech, kde je větší vlhko, v zimě odsuňte od zdi nábytek, aby dýchala a mohla se prohřát.
Do pokoje pořiďte pohlcovače vlhkosti, buď elektrické nebo sběrné nádoby s kapslemi či sáčky, vodu pravidelně vylévejte.
Nestavte k radiátorům odpařovací nádoby s vodou, vázy s květinami a akvária.
Co dělat, když se objeví
Pokud jste už v bytě objevili plesnivé skvrny, dejte se do jejich likvidace. Nejjednodušším způsobem, jak se jich zbavit, je opakovaně použít kvalitní fungicidy. Napadená místa několikrát postříkejte přípravkem proti plísni. Vždy při tom i dostatečně větrejte!
Rozhodně pak ošetřené místo neomývejte, zvýšili byste jeho vlhkost. Postižené místo ani mechanicky neseškrabujte ani nedrhněte nasucho kartáčem. Spory plísně jen rozvíříte a přenesete na další místa a navíc se jich nadýcháte.
Stačí, když necháte přípravek zaschnout. Napadená místa otřete hubkou nebo suchým hadrem jen v případě, že se objeví na omyvatelném povrchu.
Pomůže chlór
Plísně spolehlivě zničíme čtyřmi různými metodami. Nejznámější a nejběžnější je použití přípravků s chlórem (třeba sava), případně s obsahem jiných chemikálií. Stejně účinné jsou i biologické přípravky či nové typy speciálních nátěrových hmot.
Nevýhodou chlorových přípravků je to, že nemají preventivní účinek. Plíseň sice velmi rychle zničí, ale ta se zas brzy vrátí. Hodí se zejména na méně postižená místa a při aplikaci je nutné hodně větrat.
Ideální je si vybrat likvidující i preventivní přípravek (nejlépe od jednoho výrobce) a vzájemně je kombinovat.
Další pomocníci
Ani s biologickými přípravky nemáme jednoznačně vyhráno. Využívají sice mezidruhový parazitismus, ale jsou jen preventivní, vzniklou plíseň s nimi nezničíme a s chemickými přípravky kombinovat nejdou.
Pokud plíseň postihla velké plochy, pořádně postižená místa ošetříme a natřeme je speciální nátěrovou hmotou. Je dlouhodobě funkční a odolná.
Prevencí je pořádek
Důkladný pořádek a čistota jsou důležité, aby neměla plíseň živnou půdu. Ale samotná aplikace speciálního přípravku nestačí.
Vyčištěné povrchy, vany, umyvadla, sprchový kout či dlažbu důkladně opakovaně opláchněte horkou vodou, aby se všechny nečistoty a tím i živná půda dokonale vyplavily ze spár. Pak teprve naneste účinnou látku.
Spláchněte ho až po dokonalém zaschnutí, respektive – řiďte se přesně přiloženým návodem. A dostatečně větrejte! Po sprchování vzniká v koupelně vlhkost až 95 %, tedy ideální prostředí pro plísně. V místnosti bez oken pomůže ventilátor.
Text: Marie Šrámková, Foto: Shutterstock