Domů     Petra Černocká: Staré kousky v bytě mají své kouzlo
Petra Černocká: Staré kousky v bytě mají své kouzlo
24.6.2021

I se šesti křížky stále krásná žena. Vystudovala operní zpěv a pak to ve Slavíku dotáhla až na „bramborový“ stupínek. Její hity Koukej, se mnou si píseň broukej nebo Náklaďák zná snad každý. Zpívá stále, ale také si užívá čas s rodinou, s vnučkou. Co schází? No, přece Saxana!

Jako malá bydlela v Praze v Holešovicích, v činžáku poblíž nádraží. „Dodnes mám ráda ten lomoz kolem vlaků. Když někdy nocujeme někde poblíž dráhy, všichni jsou vzhůru, jen já spím jak zabitá.

Připadám si jako doma.“ Maminka byla úřednice a otec právník, má o pět let staršího bratra Pavla. Její dětství bylo poznamenáno faktem, že maminka byla vážně nemocná, trpěla srdeční poruchou, často byla v nemocnici. A když bylo Petře devět, zemřela.

„Tatínek se staral, dělal, co mohl, ale…“ Za čas znovu oženil, vzal si řidičku tramvaje. „Byla jsem ve věku, kdy mi bodlo, že přišla, a měla jsem ji opravdu ráda.“

Od Rusalky do Semaforu

Umělecké sklony v Petře Černocké možná probudil starší bráška, který se brzy nadchl pro bigbít. Byl svého času zpěvákem skupiny Donald (a v letech pozdějších prvním zdejším diskžokejem).

Petra ráda zpívala, hrála na klavír, a tak si na konci základní školy podala přihlášku na konzervatoř. Vzali ji.

„Usoudili, že jsem dost muzikální na to, abych se stala studentkou oboru operní zpěv a klavír.“ Ne, že by tak tíhla ke klasice, ale tehdy se jiný pěvecký obor na té škole neučil. Už v té době si psala písničky.

„Můj absolventský koncert, na kterém jsem zpívala třeba árii kuchtíka z Rusalky, byl mým posledním živým kontaktem s klasickou hudbou.“ V tu dobu už byla v angažmá v divadle Semafor.

Mimochodem – ještě před Semaforem si přivydělávala v Kabaretu u Fleků. „Myslela jsem si, jaká jsem úžasná, a tam jsem se srovnala! Tam byli staří rutinéři, opravdoví mistři, úžasní machři. Já tam přišla s despektem – kabaret, no a co? Ale byla to těžká dřina a hodně jsem se tam naučila.“

Hudebník Jiří Pracný a zpěvačka Petra Černocká
Hudebník Jiří Pracný a zpěvačka Petra Černocká

Léta mezi kardinály

Po 68. roce u nás neměly bigbítové kapely zrovna na růžích ustláno a namále měli i jistí The Cardinals. Pokud chtěli dále hrát, museli si počeštit jméno i repertoár. Když si navíc pořídili zpěvačku, měli skoro vyhráno.

Petru do Kardinálů angažoval Jan Vaculík, její budoucí první muž. Zanedlouho „do party“ přibyl i muzikant a skladatel Zdenek Merta, který se ujal role kapelníka, a dlouhá populární éra mohla začít.

Saxana sháněla ucho…

Nepominutelným bodem Petřiny kariéry je nepochybně pohádková komedie Dívka na koštěti a její čarodějnice-žákyně Saxana. To prý jednou do Semaforu na představení Čarodějky přišel režisér Václav Vorlíček a Petra, která ve zmíněném kusu hrála, ho zaujala.

Natolik, že ji pozval na konkurz na hlavní roli v připravovaném filmu. „To, že bych měla hrát, mě nikdy nenapadlo, ale když přišla nabídka, řekla jsem si, proč ne?

Jsem docela pragmatická, tak jsem už věděla, že mi to v rozjezdu zpěvačky třeba pomůže.“ Roli dostala a zvládla ji báječně, dokonce získala v divácké anketě titul Herečka roku 1971! Navíc nazpívala i píseň Saxana, která zní ve filmu při závěrečných titulcích a dodnes v rádiích.

Zpívá celá rodina

Jak už bylo řečeno, poprvé se Petra vdala za zpěváka a později manažerem Kardinálů Jana Vaculíka. Manželství vydrželo dvanáct let, ale dodnes zůstali přáteli. První dítě, syn, jim zemřel krátce po narození. Po šesti letech se pak narodila Barbora.

Vystudovala sociální vědy, ale zvolila si dráhu zpěvačky. „Řekla bych, že zpívá líp než já, ale dneska je těžké se prosadit. Je úžasná, chytrá, když se potřebuju poradit, tak jdu za ní,“ přiznává maminka Petra. Díky Báře je už sedm let babičkou.

Občas i hlídací babičkou. „Sice jsem léty zlenivěla, ale ne natolik, abych kdykoli neotevřela náruč vnučce, zatímco její matka vyrábí ve studiu kulturní hodnoty,“ uvedla v jednom rozhovoru.

A dodala: „Dcera si mě nikdy tak neužila jako teď, když hlídám. Zpočátku jsem si říkala: nebudu hlídací babička! To by se jim tak hodilo!

A teď už dolejzám, když Coco dlouho nevidím.“ Druhým, nynějším manželem Petry Černocké je od roku 2004 kytarista a zpěvák Jiří Pracný. „Druhý platný a definitivní pokus. Jirka je normální, hodný chlap. Takový bonus na závěr…“

Domov s atmosférou

Zpěvačka bydlí v Praze už léta v řadovém domku postaveném krátce po válce. Mírně ho zrekonstruovala, ale jen tak, aby netratil atmosféru. Té pomáhá i nábytek, zvlášť kusy, které se s Petrou kdysi, než tu zakotvila, stěhovaly.

Jsou to spíš starožitnosti – třeba psací stůl. Je dost nepraktický, ale moc krásný. Dovedu ocenit krásný moderní interiér, ale stejně bych v tom žít nechtěla. Staré kousky prostě mají svoji minulost a duši.“

Chalupa od Bródi

Chalupařím doslova od kočárku,“ prohlásila jednou. Chalupu poblíž České Kamenice údajně pořídili rodiče na popud příbuzného, slavného českého herce Vlastimila Brodského, který byl Petřiným bratrancem.

„Táta se sem k stáru nastěhoval a chalupu sám přestavěl. Nic jsem tady od té doby neměnila.“ Zpěvačka s manželem tam pravidelně tráví léto. „Nezahradničím. Jsem tu na údržbu interiéru a přes kuchyň.

Co ale miluji, je sedět večer na zápraží, s kočkou na klíně a jen tak si přemýšlet.“

Vaření je intuitivní proces

Zpěvačka si o sobě nemyslí, že je bůhvíjak skvělá kuchařka, ale její muž prý chválí. „Jirka je naštěstí nenáročný. O každém jídle, které udělám, prohlásí, že ho má nejradši.

To se mi to pak krásně vaří.“ Říká, že důležité je zvolit zdravé suroviny a mít fantazii. „Nikdy nepostupuju podle nějaké kuchařky, vždycky je to intuitivní práce. Občas váhám – mám to tam prsknout, nemám to tam prsknout?

Každopádně používám jen samé zdravé věci, přičemž se často snažím opominout maso.“ Třeba takové těstoviny s orestovanou zeleninou a žampiony, to celé zapečené a posypané strouhankou s česnekem a parmazánem – dali byste si? „A dá se to jíst jen vidličkou! Miluju jídla na jedno nářadí.“

Není nad přirozenost!

Věřili byste, že Petra Černocká hrávala kdysi basket? „Byť jsem výškově podměrečná! Byla jsem rozehrávačka. A to jsem náturou pořád.

Když všichni stojí a nic nedělají, tak vždycky jako první rozrazím dveře a zahájím k akci.“ I dnes se snaží udržovat se fit – hodně chodí pěšky, cvičí, v létě jezdí na kole. „Nekupuji drahé krémy. Jsem příznivec přirozené krásy lehce domalované barvičkami.“

Text: Helena Leitlová

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale