Domů     Petr Stach: Chtěl bych pochopit smysl…
Petr Stach: Chtěl bych pochopit smysl…
19.6.2021

Vojín Dubálek ve filmu Tobruk. Jiří Palach v Hořícím keři. Petr Anděl v Případech 1. oddělení. Znělý, zapamatovatelný hlas, ostře řezané rysy a sportovní figura – předpoklady pro sebevědomou hereckou hvězdu. Přesto je plachý a až přehnaně sebekritický…

Já jsem byl jako malý asi hrozně hodný. Byl jsem krásné blonďaté dítě s malým nosem. Bavilo mě to ve škole, měl jsem hrozně rád sloh, psal jsem si povídky. Chodil jsem do hudebky, do sboru.

K hudbě jsem inklinoval od dětství, hlavně díky dědovi, který je skvělý muzikant.

Byl truhlář, ale hrál na klarinet a saxofon, vystupoval v lázeňských big bandech, měl i svoji kapelu.“ Petr se v lidušce učil hrát nejprve na zobcovou a pak i na příčnou flétnu, sám se pak naučil na saxofon, na který hraje i dnes v některých představeních.

Doba předherecká

Jsem – kromě dědy – z naprosto neumělecké rodiny. Maminka dělala ve fabrice, táta měl pojízdnou prodejnu, projížděl malé vesnice v Jizerských horách.

Jako malý kluk jsem s ním občas jezdil a připadal jsem si hrozně důležitý.“ Petr Stach o sobě říká, že býval třídním šaškem: „Za to jsem skrýval nesmělost.

Spousta herců jsou strašně stydliví lidé…“ Po devítce uvažoval o herectví, ale všichni okolo ho prý od toho zrazovali. „Ať neblázním! Co si o sobě myslím?!“ A tak šel na učňák a vyučil se číšníkem.

Představoval si, že bude kasírovat, že bude pracovat někde na horách, ve smokingu… „Dva roky jsem pak dělal v jedné restauraci u nás v Jablonci. Byl jsem číšníkem z nutnosti! To bylo na počátku devadesátých let, v době rychlokvašených podnikatelů. Hrozné typy!“

V životopisném filmu Hořící keř si zahrál Jiřího Palacha. Na snímku s Martinem Sittou (2013).
V životopisném filmu Hořící keř si zahrál Jiřího Palacha. Na snímku s Martinem Sittou (2013).

Doba studentská

Po vojně při číšnictví absolvoval nástavbu s maturitou a pak už mu nic nebránilo v tom přihlásit se k přijímacím zkouškám na DAMU. „Na ty jsem se připravoval úplně sám!

Řekl jsem si, že to musím zkusit, abych si to jednou nevyčítal.“ Mimochodem – úplně bez herecké praxe prý nebyl: „Na vojně jsem si přivydělával. No, přivydělával… Prostě jsem za panáky zpíval v hospodě Gotta. Nejoblíbenější byla:

Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš.“ Na divadelní akademii ho vzali, byl v ročníku, který vedl Ivan Rajmont, a další léta pak studoval loutkové a alternativní herectví. „Třeba marionety, to je hrozná dřina. Jsou veliké, každá ta loutka dovede něco jiného…“

Doba herecká

Po absolutoriu šel hrát do Divadla Minor, které od roku 1991 neslo název Minor – Divadlo herce a loutky. Synové režiséra Miloše Formana Matěj a Petr tam právě inscenovali Klapzubovu jedenáctku.

„Padli jsme si do noty, a když později s otcem připravovali pro Národní divadlo Dobře placenou procházku, vzpomněli si na mě a nabídli mi postavu Uliho.“ Petr Stach v jednom rozhovoru přiznal, že měl z Miloše Formana velké obavy:

„On dělal s velkými světovými herci, a co já tady, takovej šmírák…“ Obavy se ale rychle rozptýlily. „Miloš Forman byl nesmírně přátelský, žádný zadumaný intelektuál. Rozhodně nechodil kolem horké kaše. Při zkouškách klidně řekl:

S tímhle běž do pr…., na tohle se nebudu koukat! Tak jsem zamakal, zkusil to jinak a on hned: No, vidíš, že to jde, Stachu. Dobrý!“ Opravdu dobrý – v Minoru hraje Petr Stach dodnes.

Jako kapitán Petr Anděl v seriálu Případy 1. oddělení, na fotografii s Jarmilou Vlčkovou (2014).
Jako kapitán Petr Anděl v seriálu Případy 1. oddělení, na fotografii s Jarmilou Vlčkovou (2014).

První byl vojín Dubálek

První filmovou zkušeností byl pro Petra Stacha Tobruk – a že to byla nějaká maturita! Natáčení filmu režiséra Václava Marhoula, filmu o lidské statečnosti, filmu věnovaného československým vojákům bojujícím za 2. sv.

války v Africe, bylo pro všechny herce mimořádně fyzicky náročné.

Petr, který byl vojínem Dubálkem, během natáčení spolu s dalšími kolegy okusil nejprve ve výcvikovém středisku ve Vyškově a pak v tuniském písku a tuniské výhni život, jejž žili před lety vojáci skuteční, a nejen on si sáhl téměř na samé dno fyzických a mentálních sil.

Pravdivým bratrem Jana…

Před několika lety rozvlnil poklidnou hladinu české filmové scény snímek Hořící keř, snímek polské režisérky Agnieszky Holland.

Film o sebeupálení 20letého studenta Jana Palacha v roce 1969 a o tom, co následovalo. Petr Stach získal v konkurzu roli Palachova bratra Jiřího a popasoval se s ní skvěle – byl nominován na Českého lva v kategorii hlavní herec.

Tu cenu sice nedostal, ale jeho hereckému sebevědomí to nepochybně prospělo. „Když máte hrát někoho, kdo ještě žije a jehož životní příběh navíc nebyl žádná veselice, tak k tomu přistupujete se zvláštní zodpovědností.

Zároveň ale nelze být příliš sentimentální. S panem Jiřím Palachem jsem se nesetkal. A vlastně jsem ani nechtěl, protože kdybych s ním navázal nějaký osobní vztah, tak by to bylo určitě ještě těžší.“

S Matúšem Krátkým a Petrem Lněničkou ve válečném filmu Tobruk (2008).
S Matúšem Krátkým a Petrem Lněničkou ve válečném filmu Tobruk (2008).

Operativec Anděl

Mimořádnou příležitostí nedávné doby byla pro Petra Stacha práce na Případech 1. oddělení, kde byl členem vyšetřovacího týmu pražské kriminálky Petrem Andělem. „Pro mě to bylo setkání s mnoha profesionály a skutečnými mistry, a to nejen z branže umělecké, ale i policejní.

Byla to pro mě příležitost se hodně učit a koukat zkušeným kolegům pod ruku. Jsem rád, že byl seriál tak divácky úspěšný a za to patří dík všem, kdo se na něm podíleli. Všem lidem před kamerou i za ní.“ Nedávno vzpomínal, jak mu Případy zpříjemnily život:

„Kupoval jsem si zmrzlinu, a když jsem chtěl platit, tak na mě paní prodavačka spiklenecky mrkla a řekla: To nechte bejt, určitě zase někam spěcháte vyšetřovat.“

V seriálu Bohéma s Michalem Balzarem (2017).
V seriálu Bohéma s Michalem Balzarem (2017).

Petr Stach ve zkratce

Narodil se 29. června 1974 v Jablonci nad Nisou

Od r. 1999 hraje stále v Divadle Minor

2001 absolvoval na DAMU, alternativní a loutkové divadlo

Hrál také v Rokoku, v Národním divadle, v Divadle Semafor

Nyní v Divadle Ungelt, ve Studiu DVA, v Divadle na Fidlovačce, v Divadle Palace a také na Letních shakespearovských slavnostech

Filmy: např. Tobruk (2008), Lidice (2011), Hořící keř (2013), Příběh kmotra (2013), Nejlepší přítel (2017), Balada o pilotovi (2018)

Seriály: např. Bazén (2005), Případy 1. oddělení (2014), Labyrint (2015), Single Lady (2017), Bohéma (2017), Život a doba soudce A. K. (2017)

Animovaný film: např. Vánoční svatba sněhuláka Karla (2017)

Často jezdí na kole, i po Praze „do práce“.

Co řekl o…

… o rozhovorech: „Při rozhovorech na mě jde úzkost. To je hrozný! V roli se člověk naučí text, ale tohle… Třeba se provalí, že jsem úplně blbej. Nemám pocit, že bych měl co říct národu.“

… o úspěšných lidech: „Vždycky se snažím zjistit, jestli vědí něco zásadního, něco, co já nevím. Snažím se přijít na to, co jim dává tu sílu, že jsou tak dobrý. A většinou přijdu na to, že jsou to lidi jako jiní, ale důvěra v sebe sama je silnější. Když mají nápad, tak jsou o něm přesvědčeni a nepochybují.“

… o policistech: „Policajtem bych být nechtěl, musí to být psychicky strašně náročná práce, pořád se hrabete v odporných věcech. Udržovat nějakou psychickou hygienu musí být hrozně těžké. K tomu musí být vlohy.“

… o sobě: „Jsem dost neurotický člověk úzkostného ladění, ale snažím se tomu čelit tím, že přijímám takové výzvy, jako byla role ve filmu Hořící keř. Vím o sobě, že umím být dost vzteklý a cholerický. Někdy je to vnitřní motor, a někdy je to na obtíž.

Naopak bych se pochválil za vytrvalost. Myslím si, že když se pro něco rozhodnu, umím být paličatý a jít si za tím.“

… o divadle: „V divadle je tím nejmagičtějším divák. Divák, který vám věří a společně přistupujete na tu hru na hlediště a jeviště. Je to pro mě další herecký kolega. A každé představení je jiné, i když se opakuje stejný text, stejné aranžmá.

Prostě všichni zúčastnění přináší nějakou svou energii, své emoce, a to všechno se potom smíchá a výsledek může být pokaždé trochu jiný.“

… ještě o sobě: „Nevypadám jako kluk z reklamy na spodní prádlo. Ale mně to nevadí. Kdybych byl krásnej, tak bych možná zase byl blbej.“

… o spokojenosti: „Jsem spokojený, když mě opustí ambice, když odejde ten pocit, že člověk něco musí, nebo by měl, to je pak hezký. To se daří třeba někde v lese… To si tam pak nevadím.“

… o životě: „Přál bych si pochopit smysl. A abych jednou umíral bez strachu ze smrti…“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, CSFD, ČT, Nova, HBO, Divadlo Minor, Divadlo na Fidlovačce

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zbytečně ji zabila má hysterie
skutecnepribehy.cz
Zbytečně ji zabila má hysterie
Kdykoliv se vracím do svého rodiště, musím myslet na osudný den, kdy předčasně zemřela moje nejlepší kamarádka. A pořád to bolí. Pocit viny je stejný jako v osudný den. Neprávem jsem obvinila svoji nejlepší kamarádku Janu. Ta měla ještě o dva roky staršího bratra Miloše. Právě on byl mojí první láskou. Napřed jsme byli tříčlenná parta, ale
Nová edice per Montblanc Enzo Ferrari v ikonické žluté barvě
iluxus.cz
Nová edice per Montblanc Enzo Ferrari v ikonické žluté barvě
Montblanc využívá své mistrovství a cit pro vyprávění příběhů, aby zachytil další kapitolu jedné z největších legend automobilového závodění a technické inovace. Životní dílo Enza Ferrariho – jehož čá
Utajený rozchod Hybnerové s dalším partnerem?
nasehvezdy.cz
Utajený rozchod Hybnerové s dalším partnerem?
Bylo velkým překvapením, když se herečka ze seriálů Ulice a Jedna rodina Vanda Hybnerová (56) objevila na rozhovoru s novým partnerem Lukášem. Vypadalo to, že je pojí vášnivá láska a vzájemné porozum
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz
Originální zázrak moderní architektury
Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci, jejíž vnější i vnitřní podoba je svébytným odrazem představivosti a tvůrčích schopností člověka. Ať je to rozmarné, přála si paní domu. A hodně odvážné, doplnil ji manžel. Právě na základě těchto lakonických, leč striktně daných vodítek se světově proslulá firma Thompson Vaivoda & Associates pustila do navrhování
Ovocný pohár s vanilkovou šlehačkou
tisicereceptu.cz
Ovocný pohár s vanilkovou šlehačkou
Pohár rozhodně na dětské party nesmí chybět. Které ovoce na jeho přípravu použijete, je čistě na vás. Ingredience hrst jahod hrst borůvek 1 větší nektarinka nebo broskev 2 kiwi 300 ml šlehač
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
epochalnisvet.cz
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
Soudní tribunál nijak netrápí, že před ním stojí jeden z nejbrilantnějších vědců a filozofů tehdejší doby. „Odsuzuje se k smrti,“ zní verdikt. Životní cesta ruského da Vinciho tak končí na popravišti a jeho tělo v hromadném hrobě.   Své matematické i duchovní zaměření Pavel Alexandrovič Florenskij (1882–1937) podědil. Mezi předky má ortodoxního kněze, otec je železničním inženýrem. Po
Nešťastná Markéta Habsburská měla v lásce smůlu
historyplus.cz
Nešťastná Markéta Habsburská měla v lásce smůlu
Královské děti si hrají s míčem. Snaží se ho vhodit do koše. Zatímco Filip se ne a ne z předepsané vzdálenosti trefit, jeho mladší sestřička Markéta míč jednoduše vezme, dojde až těsně ke koši a míč do něj mrskne. Otec Maxmilián I. Habsburský se spokojeně usměje. „O budoucnost své dcery se nemusím strachovat. Bude vždycky
Kuřecí plátek se zeleninou
nejsemsama.cz
Kuřecí plátek se zeleninou
Toto jídlo je jednoduché a zvládnete si ho připravit i ráno do krabičky do práce. Zeleninu obměňujte podle sezony. Ingredience na 4 porce: ● 4 plátky kuřecího masa ● 4 avokáda ● 200 g mini mozzarelly ● lžíce bazalkového pesta ● 200 g cherry rajčátek ● hrst listového salátu ● 1 lžička uzené mleté papriky ● 1 limetka ● olivový olej ● sůl ● pepř Postup: Plátky masa potřete olejem, osolte, opepřete a posypte
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
epochaplus.cz
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou
Tajemné podzemí Potštejna: Co objevil hrabě posedlý hledáním pokladu?
epochanacestach.cz
Tajemné podzemí Potštejna: Co objevil hrabě posedlý hledáním pokladu?
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem.
5 věcí, které jste nevěděli o tajemném obrazu Poslední večeře: Je v něm zakreslen i rok, kdy skončí svět?
enigmaplus.cz
5 věcí, které jste nevěděli o tajemném obrazu Poslední večeře: Je v něm zakreslen i rok, kdy skončí svět?
Mnoha otazníky je obklopen jak renesanční umělec Leonardo da Vinci, tak i jeho dílo. Zejména pak slavný obraz Poslední večeře nacházející se v milánském kostele Santa Maria. Zde je pět největších taje
Syfilis: Nechtěný suvenýr z objevení Ameriky
21stoleti.cz
Syfilis: Nechtěný suvenýr z objevení Ameriky
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeve