Domů     Alternativa ke klasické medicíně
Alternativa ke klasické medicíně
od 17.7.2020

Uvažujete o alternativních způsobech léčby a nevíte, kam se obrátit? Většina alternativních terapií se věnuje stejným potížím a je na nás, pro kterou se rozhodneme. Přesto se ale mnoho nemocí neobejde bez klasické léčby.

Tradiční čínská medicína, TCM

Tradiční čínská medicína je dalším směrem, který je založený na celostním pohledu na člověka.

Na základě tisíciletého pozorování zákonitostí přírody i lidského těla čínští lékaři tvrdí, že to, co se odehrává v přírodě (říkejme tomu v makrokosmu), se odráží v malém měřítku i v každém z nás a v našich nemocech (člověk je vlastně mikrokosmem).

reklama

Je to velmi široký pojem, tradiční čínské metody léčení využívají mnoho různých metod diagnostiky, na které navazuje léčení šité na míru každému pacientovi zvlášť.

Cíl léčby

Cílem léčení v čínské medicíně je obnovit v lidském těle tok energie zvané čchi tím, že uvedeme do rovnováhy jin a jang a pět elementů a naučit pacienta zdravému životnímu stylu v souladu s přírodou a jeho přirozeností.

Diagnóza

Diagnóza se v tradiční čínské medicíně stanovuje na základě nahmatání pulzu na několika místech na zápěstí, prohlídkou jazyka, obličeje, stavu pokožky, nehtů a vlasů, poslechem vašeho hlasu, ale i dalších zvuků, které tělo vydává, jako kašel nebo kručení v břiše, a důkladným rozhovorem o celkovém zdravotním stavu, o životním stylu, o nemoci atd.

Využití

Tradiční čínská medicína se využívá u mnoha akutních i chronických onemocnění. Může se i kombinovat s klasickou léčbou.

reklama

Typické problémy, se kterými se Evropané obracejí k tradiční čínské medicíně, jsou alergie, migrény, bolesti, zažívací potíže, astma a různé nemoci z nachlazení.

Cena: Diagnostika cca 800 Kč, kontroly jsou levnější, cca 300 Kč, hodinová masáž zhruba 600 Kč, cena bylinných léků se velmi liší, pohybuje se zhruba řádově v desítkách či stovkách korun. Bude zapotřebí několika návštěv.

Klasická akupunktura

Akupunktura je vlastně součástí tradiční čínské medicíny. Patří sem nejen známé zapichování tenkých jehliček do různých přesně určených bodů, ale také moxování, léčba pomocí speciálních bylinných „svící“.

reklama

Základem akupunktury je učení o jin a jang a učení o pěti elementech. Životní energie čchi protéká energetickými drahami neboli meridiány, které si můžeme představit jako propojenou síť, jež spojuje různé části našeho těla.

Cíl léčby

Cílem léčby je obnovit pomocí akupunkturních jehel tok energie čchi a uvést pacienta znovu do energetické rovnováhy, a tím mu umožnit, aby se uzdravil.

Diagnóza

Léčba probíhá individuálně a to, které body je třeba stimulovat, se určuje až na základě důkladného vyšetření (diagnóza se určuje metodami běžnými v čínské medicíně, tedy diagnostikou jazyka, pulzu atd.) a stanovení anamnézy.

Využití

V našich podmínkách se využívá třeba k léčení dýchacích obtíží, zažívání, při alergiích, depresích, stavech vyčerpání, kdy se nedaří přijít na příčinu, špatné imunitě, při migrénách, poruchách spánku, ale také při revmatických onemocněních a mnoha dalších diagnózách.

Cena: Vstupní vyšetření vyjde zhruba na 800 Kč jako u TCM, ošetření asi 600 Kč. Obvykle je třeba opakovaných ošetření.

Bachova květová terapie

Tenhle druh terapie vyvinul anglický lékař Edward Bach ve třicátých letech dvacátého století. Všimnul si, že květy některých rostlin mají pozitivní vliv na lidské zdraví, protože jsou schopné pomoct mu nalézt rovnováhu.

Našel celkem 38 účinných květů a jako další komponentu použil vodu z léčivého pramene. Kapky, připravené z jednotlivých květů, mohou pomoct odbourávat napětí a oslabení člověka a posílit ho v boji s nemocí i v překonávání ran osudu. Květové esence pomůžou nastartovat a podpořit hojení a uzdravování těla i duše.

Cíl terapie

Celkem 38 květových esencí se dělí do sedmi skupin, ke kterým se řadí různé duševní stavy: únava, strach, nezájem o přítomný okamžik, osamělost, přehnaná péče o ostatní, přecitlivělost a nejistota.

Cílem použití Bachovy květinové terapie je pomoci pacientovi, aby zjistil, ve které životní oblasti jde takříkajíc špatným směrem, a potom ho nasměrovat ke změně životních postojů a způsobu života. Květové esence přitom harmonizují negativní duševní stavy.

Diagnóza

Terapeut, který využívá květové esence, může doporučit konkrétní esenci (nebo jejich kombinaci) na základě podrobného rozhovoru o pacientových potížích. Často se kombinuje s diagnostikou kineziologickou nebo některým intuitivním postupem.

Využití

Bachova květová terapie může pomáhat lidem, kteří svým negativním nastavením nebo nedobrými charakterovými vlastnostmi škodí sobě nebo svému okolí. Využívá se proto jak při tělesných, tak při duševních problémech.

Esence se užívá ve formě kapek jednou nebo několikrát denně. Kapky obsahují alkohol, takže jejich použití je třeba u vyléčených alkoholiků nutno zvážit. V takovém případě se může využít esence ve formě globulí. Během léčby se rozhodně nemají vysazovat obvyklé léky.

Cena: Ceny konzultace se pohybují zhruba v rozmezí 300 – 700 Kč za hodinu, esence se obvykle platí zvlášť, kolem 150 Kč za lahvičku. Obvykle není třeba docházet k terapeutovi často, stačí jedna či dvě konzultace.

Homeopatie

Tenhle druh alternativní léčby je u nás dost rozšířený. Hlavní princip homeopatie zní „podobné se léčí podobným“.

Princip podobnosti znamená, že přípravek, který by u zdravého člověka vyvolal podobné potíže, jaké má konkrétní nemocný člověk, se po speciální homeopatické proceduře využije k léčení.

Proměna působení látky z nebezpečné na léčivou probíhá speciálním homeopatickým postupem, při kterém se látka potencuje a dynamizuje (ředí se a zároveň protřepává).

Během léčby bychom se měli vyvarovat některých pochutin a například používat speciální zubní pastu.

Cíl léčby

Cílem homeopatické léčby je harmonizovat pacienta natolik, aby příznaky nemoci zmizely. Konkrétní léčivý prostředek homeopat volí na základě rozboru různých hlavních a vedlejších symptomů.

Diagnostika

Léčitel – homeopat hledá homeopatický přípravek, který vykazuje stejné příznaky, jako jsou příznaky, kterými trpí nemocný člověk. Homeopatické prostředky jsou podávány ve zředěné (takzvaně potencované formě).

Využití

Homeopatická léčba má svá omezení, při akutních onemocněních je třeba obrátit se na klasickou medicínu. Využívá se u psychosomatických potíží, často u alergií, ekzémů a podobně, při léčbě dětí, zvířat či ve sportovní medicíně.

Cena: Za úvodní vyšetření zaplatíte zhruba 1000 – 1200 Kč za hodinu, cena se liší v závislosti na terapeutovi. Za kontroly zaplatíte méně, zhruba 400 Kč, a kontrol bude zapotřebí několik.

Ajurvéda

Také ajurvéda léčí člověka jako celek. Každý člověk je tvořen stejně jako všechny věci na světě z pěti základních elementů – prostoru, vzduchu, ohně, vody a země, a je ovlivňován třemi životními energiemi zvanými dosha.

Dóša určuje druh temperamentu a životní energie. Každý člověk má podle ajurvédy všechny tři druhy energie, některé má víc, některé míň. Souhra těchto energií vytváří konstituční typ člověka.

Cíl léčby

Souhra energií rozhoduje o našich silných a slabých stránkách, o náchylnosti k určitým nemocem, o vztahu mezi tělem a psychikou i o tom, jak budeme reagovat na určité potraviny, vlivy počasí, léky a tak dále.

Dóši na sobě vzájemně závisí, a abychom zabránili vzniku nemoci, musí být v co největším souznění. Ajurvéda je prastará věda, která se neomezuje jen na u nás známé masáže či cvičení jógy.

V Evropě se ale obvykle se skutečnou ajurvédskou medicínou nesetkáme, nabízejí se tu jen některé „líbivější“ a jemnější techniky.

Aby se vyrovnala nerovnováha, využívají se půsty, olejové masáže, koupele, různé formy meditace, jóga, barvová terapie, aromaterapie nebo muzikoterapie.

Ajurvéda zná také asi 5000 různých léčivých rostlin a používají se i ajurvédské léky – tady je ale třeba zvýšené opatrnosti a dobře zvážit, kde takový lék kupujeme.

Diagnostika

Na počátku léčby lékař vyšetří pacienta pohmatem, čichem, poslechem a dopodrobna se vyptá na životní styl. Ajurvéda využívá i diagnostiku pomocí vyšetření tepu, prohlídkou jazyka, tváří, očí, nehtů a rtů.

Využití

V našich podmínkách se ajurvéda používá hlavně u psychosomaticky podmíněných nemocí, tedy tam, kde se za vznikem nemoci skrývá nějaký psychický problém.

Cena: Úvodní celkové vyšetření stojí asi 1000 Kč a trvá přibližně hodinu. Za jednotlivé procedury se platí v řádech několika set korun do zhruba 2000 Kč, ale náklady se velmi liší.

Procedury je třeba opakovat, správně by bylo vhodné chodit na ošetření pravidelně s delším časovým odstupem.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel