Domů     Perla Středomoří: Kypr
Perla Středomoří: Kypr
15.1.2020

Zatímco se u nás jarní sluníčko teprve nesměle rozpaluje na obloze, teplého počasí vhodného ke koupání bychom si už teď mohli užít na dovolené na Kypru.

Na nejvýchodnějším ostrově Středozemního moře najdete téměř vše – úžasné pláže, divoké pohoří a spoustu rozmanitých památek. Ostrovem kráčely dějiny, osídlený byl už sedm tisíc let před Kristem.

Jméno údajně získal podle mědi (latinsky se řekne cuprum), kterou v horách těžili už Římané. Jižní pobřeží je rájem koupání. K vlídnému klimatu tady navíc přispívá celková geografie.

Středem protáhlého ostrova od východu na západ se vypíná pohoří, které brání případným studeným větrům a dešťům ze severu.

Bílé pláže a tyrkysová voda

Podle turistických průvodců je nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším letoviskem Agia Napa. Pláž Nissi s bílým pískem a průzračně modrou vodou nemá v Evropě konkurenci. V sezoně však bývá dost obsazená.

Kromě fantastického koupání s možností provozování snad všech vodních sportů to tu žije i bohatým nočním životem. Bary, diskotéky, kluby,… Ale i přes den má místo nezaměnitelnou atmosféru.

Navštívit lze klášter Agia Napa z 16. století, poblíž letoviska zas nádherný útes Mys (Cape) Gkreko. Skaliska vybíhající do vody patří k nejfocenějším místům ostrova a ve skutečnosti jsou snad ještě krásnější než na pohlednicích.

Vrstvy bílého a sytě růžového vápence se odrážejí v blankytné vodě, tříštící se pod útesy do šlehačkové pěny.

Starověké skvosty

Kromě pláží se ostrov pyšní starobylými památkami, často pocházejícími z období římské nadvlády. Blízko Limassolu se dochovalo nově zrestaurované divadlo Kourion. Z jeho hlediště se nabízí krásný pohled do okolní krajiny. Stojí tu i zachovalý středověký hrad.

V něm se během třetí křížové výpravy oženil v květnu 1191 král Richard Lví srdce s navarskou princeznou Berengarií.

Napůl řecká, napůl turecká

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou na Kypru, rozhodně musíte navštívit jeho hlavní město – Nikósii, která je posledním evropským městem rozděleným po turecké invazi na dvě části (podobně, jako byl Berlín) patřící různým státům.

Historický střed metropole je obehnaný mohutnými hradbami (4,5 km), které na přelomu 15. a 16. století postavili Benátčané, obávající se turecké expanze. Kruhové opevnění rozděluje jedenáct bastionů.

Některé se zachovaly dodnes, jiné slouží jako parkoviště, další jsou zbořené. Úchvatné centrum je však už desítky let rozpůlené přesně v polovině.

Celý ostrov se rozdělil na dvě části, řeckou a tureckou, už před 35 lety, nyní se však už jedná o jeho opětovném sloučení.

Kontrast Evropy a Orientu

Chvíli procházíte hlavní třídou v Nikósii, všude kolem jsou terasy restaurací či obchody s luxusním zbožím. Stačí však dojít na konec a najednou se ocitnete v  polorozbořeném „území nikoho“.

Projdete dvěma celnicemi, a za chvíli už kráčíte po orientálním arabském bulváru, lemovaném bazary a stánky s gyrosem, čajovnami a kavárničkami s muži kouřícími vodní dýmky. Je to jiný svět.

Minarety se prolínají s gotickými chrámy, ozývá se muezzin svolávající k modlitbě. Prostředí je drsnější, působí exotičtěji, ale vše je také špinavější.

Nenechte si ujít

V turecké části rozhodně stojí za návštěvu starý zájezdní hostinec Büyük Han, který je jednou z nejkrásnějších staveb celého ostrova, nebo Katedrála sv. Sofie z 13. století, postavená ve stylu lusignanské gotiky, přestavěná na mešitu i s minaretem.

Vnitřní gotická výzdoba zmizela a nahradily ji kaligrafie z koránu. Místo lavic před oltářem tu leží modlitební koberce. Turisty láká i další atrakce, takzvaný karavan serail.

Nocležiště pro zvířata, nad kterými v patře odpočívali jejich majitelé, se dnes proměnilo v obchůdky se suvenýry. Sousední uličky obléhají prodavači čínského textilu a celá atmosféra dýchá Orientem.

Výlet k bohyni

Na ostrově se rozhodně musíte zastavit v městečku Paphos, nedaleko něhož se podle legendy zrodila z mořské pěny nejkrásnější antická bohyně Afrodita.

V místě jejího zrození stojí nedaleko břehu tři skaliska, která musí obeplout každá návštěvnice ostrova, protože se jí podle pověry umažou z tváří vrásky.

A pokud usilujete o potomka, stačí tu na keříky uvázat kapesník, a Afrodita – bohyně plodnosti – už práci udělá za vás. V Paphosu jsou prosebné keře ovázané stovkami kapesníčků.

Ve městě si můžete prohlédnout i ruiny antického města a slavné hrobky králů v systému chodeb a jeskyní vytesaných do skály.

Na čem si pochutnáte?

Řecká kuchyně patří k nejlepším a nejzdravějším na světě. V žádné domácnosti nikdy nechybí zelenina, maso, sýr, olivový olej a víno. Pokud si chcete dát typické kyperské jídlo, běžte do tzv. taverny. Dřevěné uhlí je základ pro přípravu každého pokrmu.

Na plodech moře si nejvíce pochutnáte v místních rybárnách. I známý gyros a kebab tu chutnají lépe než u nás.

• Halloumi – zapečený grilovaný sýr s čerstvou zeleninou a chlebem

• Moussaka – vrstvy mletého masa, baklažánu, cukety a brambor zalité bešamelem

• Pastisjo – nákyp z mletého masa, makarónů a bešamelu

• Souvlaki – špíz z několika druhů masa

• Pita – slaný koláč plněný špenátem, šunkou či sýrem

Kleopatřino víno

Každý, kdo navštíví Kypr, by měl ochutnat jedno z nejslavnějších vín světa – sladkou commandarii. Tohle víno milovala už samotná Kleopatra a říkala o něm, že je sladké jako láska. Ostatně právě egyptská kráska dostala ostrov darem od Caesara.

Na Kypru stejně jako v celém Středomoří se pije výborné Ouzo (pálenka) a na venkově kyperské brandy. Kávu i čaj místní konzumují ve velkém. Pije se i pivo – Keo a Carlsberg. Voda je všude pitná a balenou si můžete koupit na každém rohu.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
19.1.2025
Když v roce 2021 vyšla kniha Magnetický vítr Gabriely Vránové, byla vůbec první knihou, která přináší souborný materiál o naší výrazné herecké osobnosti. Během následujících dvou let její autoři Pavel Mészáros a Ondřej Kepka dospěli k závěru, že se do ní spousta vzpomínek nevešla. Vznikla proto tak trochu neobvyklá, téměř pětihodinová koláž slova, hudby, poezie, a hlavně vzpomínek a emocí, kte
6.1.2025
Před lety prozradil, že jeho dětským snem bylo dělat nosiče v Tatrách. Zatím se stihl stát dvojnásobným mistrem republiky v závodech plachetnic, vystudovat „na elektrikáře“ i „na herce“ a založit divadelní spolek. A také se přiženit do slavné herecké rodiny! Martin Trnavský je Brňák. Jeho maminka bývala tanečnicí, později pracovala ve školství, tatínek vystudoval fakultu tělesné výchovy a sport
19.12.2024
Máte-li chuť udělat si výlet, historické město Slezska, Benátky střední Evropy, kterému my Češi také říkáme Vratislav, vás určitě nadchne. Navíc to sem nemáme daleko, zejména Slezané. Wroclav je totiž jen 60 km od našich hranic, a tak o české návštěvníky nemá nouzi. To platí i v době adventu, kdy historické centrum ovládnou vánoční trhy, které jsou stejně jako ty krakovské, vyhlášené široko dalek
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje