Domů     Pavel Liška: „Kvůli divadlu se nezblázním“
Pavel Liška: „Kvůli divadlu se nezblázním“
24.7.2020

Je originál, ve všem. Ve způsobu hraní, v tom, jak mluví, v tom, jak vypadá. Už není kluk, ale do škatulky herec střední generace také moc nezapadá. Vlasatý, vousatý… Prostě Lišák.

První veliký úspěch přišel s hlavní rolí ve filmu Návrat idiota, bezelstného chlapce vracejícího se do běžného života z léčebny, pro kterého je všechno nové.

Pak se začal v televizních pořadech objevovat ulízaný, obrejličkovaný, lehce přihlouplý Jaroušek Lídlů, figurka, kterou má Pavel Liška dovedenou k dokonalosti.

A dovolte mi i soukromé setkání – pokaždé, když sednu do auta a aktivuju navigaci, přivítá mě Pavlův hlas: „Já jsem se na tebe táák těšil. Táááák jsem se na tebe těšil! Tak frčíme. Za sto dvacet dva metrů tak ňák rovně…“ To se to cestuje. 

V televizní pohádce Škola princů s Matoušem Rumlem (2010)
V televizní pohádce Škola princů s Matoušem Rumlem (2010)

Byl jsem kecálista…

O prázdninách jezdíval Pavel Liška k babičce do Blažovic u Brna. Nedaleko odtamtud jsou Šlapanice, rodiště slavné Popelky Libuše Šafránkové. Pavel si vymyslel, že se znají.

Vždycky, když se pak vrátil domů do Liberce a kamarádi se ptali, jestli zase jezdil na koni se Šafránkovou, kýval. „Jo, zase…“ Dnes to komentuje: „Byl jsem velký kecálista. Teď spíš mystifikuji. Řeknu něco do novin, oni mi na to skočí a pak se tomu směju.“

Geny po dědovi

Divadlo ho chytlo jako puberťáka. Začal hrát v amatérském souboru a také chodit do místního divadla F. X. Šaldy. „Na střední škole se to rozrostlo do takových rozměrů, že jsem doma říkal, že jdu do tanečních, a přitom jsem šel do divadla.

Někdy jsem tam byl třikrát čtyřikrát týdně.

A byl jsem nadšený, když jsem se pak dostal do hospody, kde jsem mohl sedět s herci.“ Možná se projevily herecké geny po dědečkovi – Miloš Liška, který zemřel už před Pavlovým narozením, hrál v Mahenově divadle v Brně, také v Praze v Divadle E. F. Buriana.

Jenže závěr jeho kariéry moc šťastný nebyl. Proto měl Pavlův otec ze synova nadšení pro divadlo pramalou radost. „Říkal, že průměrný herec je nešťastný herec.“

Návrat idiota (1995)
Návrat idiota (1995)

Nejkrásnější léta v Brně

Po maturitě se dostal Pavel Liška na JAMU. V Brně pak prožil, jak často vzpomíná, ta nejkrásnější léta… Se spolužáky a kamarády, dnes také známými herci, Josefem Poláškem, Markem Danielem a Tomášem Matonohou, který byl v ročníku nad nimi, prožil studia a táhne to s nimi dodnes.

„To byly bouřlivé časy. Poznávali jsme hospody a současně jsme žili divadlem. Chodili jsme do HaDivadla, na Provázek… A diskutovali o ženských, o divadle, o náboženství i o politice, přeli se a opíjeli a ráno vstávali s pomačkanými ksichty.

Zkoušeli jsme si činohru i loutkové divadlo, komedii dell’arte, vlastní texty, zkrátka všechno.“

Mluví hůř než Polívka!

Pavel není k práci herce zrovna předurčen, technika jeho mluvy není, mírně řečeno, dokonalá. Profesoři říkali: „… že jsem šikovný, ale že mi není rozumět. Že prý mluvím ještě hůř než Polívka!

Ale ten že dělal pantomimu!“ A tak chodil na předmět, který se jmenuje technika mluveného projevu, téměř po celou dobu studia, zatímco ostatní jen tři semestry. „Někdy se probudím a lehce se mi mluví, krásně artikuluju.

A jindy, což je častěji, mi není skoro rozumět. Nevím, proč to tak je. Asi proto, že jsem splašený a myslím hodně dopředu.“

Se Zuzanou Bydžovskou si zahrál v dramatu Venkovský učitel (2007).
Se Zuzanou Bydžovskou si zahrál v dramatu Venkovský učitel (2007).

Vytoužené angažmá

Po škole se dostal Pavel Liška do divadla, které si vysnil – do brněnského HaDivadla.

„Přečetl jsem celou jeho historii a představoval si, že i já budu dělat divadlo přesně tak jako oni v sedmdesátých a osmdesátých letech.“ V Brně zůstal osm sezon, pak se přemístil do Prahy na Zábradlí.

„Změny v HaDivadle mě přestaly inspirovat a HaDivadlo jsem přestal inspirovat já.“ Jistě v rozhodování Pavlovi pomohlo i to, že se v té době oženil s Pražačkou Kristýnou Bokovou.

Partneřil s Lukavským!

Už během svého brněnského angažmá Pavel hostoval v pražském Národním divadle. V Jiráskově Lucerně dostal roli Mladého vodníka, přičemž Starého vodníka hrál Radovan Lukavský. „Vznikl třeskutý střet starého moudrého světa s mladým, klackovským světem.

Kultivovaný projev pana profesora a proti němu zbrklý puboš. Tam jsem obstál. Nebylo tam moc textu a nebylo to ve verších.“ Dva roky nato ale přišla, jak říkají herci, kláda – Romeo! Zpětně v rozhovorech přiznává, že se s tímhle úkolem hodně trápil.

Hlasově zvládnout obrovský prostor Národního, Shakespearovy verše… „Můj Romeo byl Lišák, protože já jsem Lišák. Nejtěžší bylo umluvit verše tak, aby jim lidi rozuměli. Aby mi to věřili, aby Romeo nebyla nějaká umělá figura, ale živý člověk, normální kluk.“

Při práci na seriálu vinaři se setkal s kolegy Lukášem Langmajerem, Tomášem Matonohou, Hynkem Čermákem a Pavlem Nečasem (2014).
Při práci na seriálu vinaři se setkal s kolegy Lukášem Langmajerem, Tomášem Matonohou, Hynkem Čermákem a Pavlem Nečasem (2014).

Kamarádi v dobrém i zlém

V Brně založil Pavel s již zmíněnými kolegy a kamarády Poláškem, Danielem a Matonohou. autorské divadlo Komediograf, které existuje s pauzami dodnes. „Dodneška máme stejný humor a stejné nazírání.

I když jsme teď každý někde jinde, tak naše autorské divadlo stále funguje.“ Před několika lety natočili film nazvaný Polski film. „My čtyři kamarádi v dobrém i zlém jsme si splnili sen. Fikce se v něm mísí s realitou a dokumentem.

Chtěli jsme do toho dát kus naší duše, věci, do kterých nikomu nic není, ale nějak o nás vypovídají. Já jako Pavel Liška tak odkryju velkou část svého soukromí. Ale právě proto je tam i ta mystifikace. Divák nemůže tušit, co je pravda a co ne…“

Táta loupežník

Z prvního manželství má Pavel Liška dnes desetiletého syna Šimona, s tanečnicí a herečkou Kristýnou Bokovou se ale před časem rozešli. V jednom rozhovoru to okomentovala: „Náš vztah vypadal jako jedna velká pohádka. Potkali jsme se, zamilovali se, měli dítě.

Já byla praštěná, naivní holčička, on blázen. A dva blázni dohromady, to prostě nejde.“ Dnes je Pavel opět šťastný „táta od rodiny“. Údajně při natáčení televizního seriálu Marta a Věra si padli do oka s kolegyní Barborou Polákovou.

„Cítíme mnohé podobně a stejným věcem se i smějeme. Chtěli bychom si určitě vyzkoušet něco autorského.“ Jedno společné autorství už mají – vloni v září se jim narodila dcera Ronja. „Je to skandinávské jméno, z pohádky Ronja, dcera loupežníka.

V té pohádce se Ronja narodí za veliké bouře. Je to velmi statečné a rozhodné děvče.“

Pavla Lišku můžete vidět také v Divadle Kalich ve hře Už nikdy sám. Na snímku s Zuzanou Bydžovskou.
Pavla Lišku můžete vidět také v Divadle Kalich ve hře Už nikdy sám. Na snímku s Zuzanou Bydžovskou.

Řidičem od dětství

Mopeda proháněl v okolí rodinné chalupy ve Smržovce už jako kluk. Pak závodil na minikárách.

„… a sotva jsme s bratrem dosáhli na pedály, posadil nás táta za volant a naučil nás řídit.“ Před pár lety se Pavel rozhodl, že si ke čtyřicátinám pořídí „dospělou“ motorku. „Uvažoval jsem o harleyi, protože jsem staromilec.

Jenomže do terénu tenhle typ motorky nepatří.“ Koupil cestovní enduro a díky tomu se dostal do party projektu Moto cestou necestou – známé tváře se za řídítky těchto motocyklů vydávají do světa a jejich zážitky zaznamenává dokumentární kamera.

Pavel už takhle absolvoval cestu po Turecku, poznával Kavkaz a vloni byl uchvácený Jižní Amerikou, zvláště Bolívií. „Žije tam původní indiánské obyvatelstvo, cítíte, že patří k dávné civilizaci.

Umějí se neuvěřitelně radovat ze života, jsou šťastní i s tím málem, co mají. A jsou tam nejkrásnější děti na světě! A fantastické přírodní scenérie. Samota, ticho, jen vítr a neskutečná krása.“ V koutku duše sní Pavel Liška i o cestě kolem světa:

„Putovat někde sám a být odkázaný jenom sám na sebe. Sbírám zkušenosti a hledám odvahu…“

Pavel Liška (44) ve zkratce:

• Narodil se 29. ledna 1972 v Liberci

• 1986-1990 SOU s maturitou, obor textilák-mechanik, seřizovač přádelnických strojů

• Hrál v amatérském divadelním kroužku

• 1990-90 studium herectví na brněnské JAMU

• 1995-2003 první angažmá v brněnském HaDivadle

• 2003-2012 člen souboru Divadla Na Zábradlí

• Hostování: v Brně např. Divadlo Husa na provázku, Divadlo Bolka Polívky, v Praze Divadlo Ungelt a Národní divadlo

• Od 2012 hercem na volné noze

• Filmy a TV: např. Návrat idiota (1999), Divoké včely (2001), Pupendo (2003), Štěstí (2005 – Cena Český lev za hlavní mužskou roli), Účastníci zájezdu (2006), Venkovský učitel (2007), Polski film (2012)

• Seriály: např. Vinaři (2014), Marta a Věra (2014)

• Moderuje výchovné koncerty s Českou filharmonií pro děti 1. stupně ZŠ

• Rodina: Z prvního manželství s tanečnicí a herečkou Kristýnou Bokovou má syna Šimona Samuela (10). Z nynějšího vztahu s herečkou a zpěvačkou Barborou Polákovou dceru Ronju (8 měsíců).

• Kde ho můžete vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/pavel-liska

Pavel Liška jako Pavel Liška v komedii Polski film (2012).
Pavel Liška jako Pavel Liška v komedii Polski film (2012).

Co řekl o…:

… o nadhledu: „Nechci ztratit sám sebe a zblbnout. Stalo se to mému dědovi. Mám v sobě zakódované, že divadlo nechci brát tak vážně. Není pro mě to nejdůležitější. Baví mě, je krásné, ale nezblázním se kvůli němu.“

… o výdrži: „Nepatřím mezi herce, kteří mají výdrž a jdou z role do role, a tak si to představují. Moje energie a představa o čase, který strávím svojí prací, je nastavena jinak než u většiny herců v mém věku. Musím si šetřit taky něco pro život.“

… o svém optimismu: „Jeden důvod jsou děti. Když se mi v osmnácti narodil brácha, už jeho generace mi připadala úplně jiná. A naše děti jsou ještě jinačejší. Přijdou mi osvícenější, vnitřně moudřejší, než jsme byli my a naši rodiče. Druhý důvod je sobecký: líp se žije, když se svět vidí pozitivně.“

… o životopisech: „Já si všude ve svých životopisech píšu: studium práv nedokončil. Tedy já jsem je nikdy ani studovat nezačal. Ale pamatuju si, že když jsme se ve škole učili o různých osobnostech, tak tam vždycky bylo: studium práv nedokončil…“

Text: Helena Leitlová; foto: ČT, CSFD, TV Nova, TV Prima

reklama
Související články
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!