Domů     Pavel Liška: „Kvůli divadlu se nezblázním“
Pavel Liška: „Kvůli divadlu se nezblázním“
24.7.2020

Je originál, ve všem. Ve způsobu hraní, v tom, jak mluví, v tom, jak vypadá. Už není kluk, ale do škatulky herec střední generace také moc nezapadá. Vlasatý, vousatý… Prostě Lišák.

První veliký úspěch přišel s hlavní rolí ve filmu Návrat idiota, bezelstného chlapce vracejícího se do běžného života z léčebny, pro kterého je všechno nové.

Pak se začal v televizních pořadech objevovat ulízaný, obrejličkovaný, lehce přihlouplý Jaroušek Lídlů, figurka, kterou má Pavel Liška dovedenou k dokonalosti.

A dovolte mi i soukromé setkání – pokaždé, když sednu do auta a aktivuju navigaci, přivítá mě Pavlův hlas: „Já jsem se na tebe táák těšil. Táááák jsem se na tebe těšil! Tak frčíme. Za sto dvacet dva metrů tak ňák rovně…“ To se to cestuje. 

V televizní pohádce Škola princů s Matoušem Rumlem (2010)
V televizní pohádce Škola princů s Matoušem Rumlem (2010)

Byl jsem kecálista…

O prázdninách jezdíval Pavel Liška k babičce do Blažovic u Brna. Nedaleko odtamtud jsou Šlapanice, rodiště slavné Popelky Libuše Šafránkové. Pavel si vymyslel, že se znají.

Vždycky, když se pak vrátil domů do Liberce a kamarádi se ptali, jestli zase jezdil na koni se Šafránkovou, kýval. „Jo, zase…“ Dnes to komentuje: „Byl jsem velký kecálista. Teď spíš mystifikuji. Řeknu něco do novin, oni mi na to skočí a pak se tomu směju.“

Geny po dědovi

Divadlo ho chytlo jako puberťáka. Začal hrát v amatérském souboru a také chodit do místního divadla F. X. Šaldy. „Na střední škole se to rozrostlo do takových rozměrů, že jsem doma říkal, že jdu do tanečních, a přitom jsem šel do divadla.

Někdy jsem tam byl třikrát čtyřikrát týdně.

A byl jsem nadšený, když jsem se pak dostal do hospody, kde jsem mohl sedět s herci.“ Možná se projevily herecké geny po dědečkovi – Miloš Liška, který zemřel už před Pavlovým narozením, hrál v Mahenově divadle v Brně, také v Praze v Divadle E. F. Buriana.

Jenže závěr jeho kariéry moc šťastný nebyl. Proto měl Pavlův otec ze synova nadšení pro divadlo pramalou radost. „Říkal, že průměrný herec je nešťastný herec.“

Návrat idiota (1995)
Návrat idiota (1995)

Nejkrásnější léta v Brně

Po maturitě se dostal Pavel Liška na JAMU. V Brně pak prožil, jak často vzpomíná, ta nejkrásnější léta… Se spolužáky a kamarády, dnes také známými herci, Josefem Poláškem, Markem Danielem a Tomášem Matonohou, který byl v ročníku nad nimi, prožil studia a táhne to s nimi dodnes.

„To byly bouřlivé časy. Poznávali jsme hospody a současně jsme žili divadlem. Chodili jsme do HaDivadla, na Provázek… A diskutovali o ženských, o divadle, o náboženství i o politice, přeli se a opíjeli a ráno vstávali s pomačkanými ksichty.

Zkoušeli jsme si činohru i loutkové divadlo, komedii dell’arte, vlastní texty, zkrátka všechno.“

Mluví hůř než Polívka!

Pavel není k práci herce zrovna předurčen, technika jeho mluvy není, mírně řečeno, dokonalá. Profesoři říkali: „… že jsem šikovný, ale že mi není rozumět. Že prý mluvím ještě hůř než Polívka!

Ale ten že dělal pantomimu!“ A tak chodil na předmět, který se jmenuje technika mluveného projevu, téměř po celou dobu studia, zatímco ostatní jen tři semestry. „Někdy se probudím a lehce se mi mluví, krásně artikuluju.

A jindy, což je častěji, mi není skoro rozumět. Nevím, proč to tak je. Asi proto, že jsem splašený a myslím hodně dopředu.“

Se Zuzanou Bydžovskou si zahrál v dramatu Venkovský učitel (2007).
Se Zuzanou Bydžovskou si zahrál v dramatu Venkovský učitel (2007).

Vytoužené angažmá

Po škole se dostal Pavel Liška do divadla, které si vysnil – do brněnského HaDivadla.

„Přečetl jsem celou jeho historii a představoval si, že i já budu dělat divadlo přesně tak jako oni v sedmdesátých a osmdesátých letech.“ V Brně zůstal osm sezon, pak se přemístil do Prahy na Zábradlí.

„Změny v HaDivadle mě přestaly inspirovat a HaDivadlo jsem přestal inspirovat já.“ Jistě v rozhodování Pavlovi pomohlo i to, že se v té době oženil s Pražačkou Kristýnou Bokovou.

Partneřil s Lukavským!

Už během svého brněnského angažmá Pavel hostoval v pražském Národním divadle. V Jiráskově Lucerně dostal roli Mladého vodníka, přičemž Starého vodníka hrál Radovan Lukavský. „Vznikl třeskutý střet starého moudrého světa s mladým, klackovským světem.

Kultivovaný projev pana profesora a proti němu zbrklý puboš. Tam jsem obstál. Nebylo tam moc textu a nebylo to ve verších.“ Dva roky nato ale přišla, jak říkají herci, kláda – Romeo! Zpětně v rozhovorech přiznává, že se s tímhle úkolem hodně trápil.

Hlasově zvládnout obrovský prostor Národního, Shakespearovy verše… „Můj Romeo byl Lišák, protože já jsem Lišák. Nejtěžší bylo umluvit verše tak, aby jim lidi rozuměli. Aby mi to věřili, aby Romeo nebyla nějaká umělá figura, ale živý člověk, normální kluk.“

Při práci na seriálu vinaři se setkal s kolegy Lukášem Langmajerem, Tomášem Matonohou, Hynkem Čermákem a Pavlem Nečasem (2014).
Při práci na seriálu vinaři se setkal s kolegy Lukášem Langmajerem, Tomášem Matonohou, Hynkem Čermákem a Pavlem Nečasem (2014).

Kamarádi v dobrém i zlém

V Brně založil Pavel s již zmíněnými kolegy a kamarády Poláškem, Danielem a Matonohou. autorské divadlo Komediograf, které existuje s pauzami dodnes. „Dodneška máme stejný humor a stejné nazírání.

I když jsme teď každý někde jinde, tak naše autorské divadlo stále funguje.“ Před několika lety natočili film nazvaný Polski film. „My čtyři kamarádi v dobrém i zlém jsme si splnili sen. Fikce se v něm mísí s realitou a dokumentem.

Chtěli jsme do toho dát kus naší duše, věci, do kterých nikomu nic není, ale nějak o nás vypovídají. Já jako Pavel Liška tak odkryju velkou část svého soukromí. Ale právě proto je tam i ta mystifikace. Divák nemůže tušit, co je pravda a co ne…“

Táta loupežník

Z prvního manželství má Pavel Liška dnes desetiletého syna Šimona, s tanečnicí a herečkou Kristýnou Bokovou se ale před časem rozešli. V jednom rozhovoru to okomentovala: „Náš vztah vypadal jako jedna velká pohádka. Potkali jsme se, zamilovali se, měli dítě.

Já byla praštěná, naivní holčička, on blázen. A dva blázni dohromady, to prostě nejde.“ Dnes je Pavel opět šťastný „táta od rodiny“. Údajně při natáčení televizního seriálu Marta a Věra si padli do oka s kolegyní Barborou Polákovou.

„Cítíme mnohé podobně a stejným věcem se i smějeme. Chtěli bychom si určitě vyzkoušet něco autorského.“ Jedno společné autorství už mají – vloni v září se jim narodila dcera Ronja. „Je to skandinávské jméno, z pohádky Ronja, dcera loupežníka.

V té pohádce se Ronja narodí za veliké bouře. Je to velmi statečné a rozhodné děvče.“

Pavla Lišku můžete vidět také v Divadle Kalich ve hře Už nikdy sám. Na snímku s Zuzanou Bydžovskou.
Pavla Lišku můžete vidět také v Divadle Kalich ve hře Už nikdy sám. Na snímku s Zuzanou Bydžovskou.

Řidičem od dětství

Mopeda proháněl v okolí rodinné chalupy ve Smržovce už jako kluk. Pak závodil na minikárách.

„… a sotva jsme s bratrem dosáhli na pedály, posadil nás táta za volant a naučil nás řídit.“ Před pár lety se Pavel rozhodl, že si ke čtyřicátinám pořídí „dospělou“ motorku. „Uvažoval jsem o harleyi, protože jsem staromilec.

Jenomže do terénu tenhle typ motorky nepatří.“ Koupil cestovní enduro a díky tomu se dostal do party projektu Moto cestou necestou – známé tváře se za řídítky těchto motocyklů vydávají do světa a jejich zážitky zaznamenává dokumentární kamera.

Pavel už takhle absolvoval cestu po Turecku, poznával Kavkaz a vloni byl uchvácený Jižní Amerikou, zvláště Bolívií. „Žije tam původní indiánské obyvatelstvo, cítíte, že patří k dávné civilizaci.

Umějí se neuvěřitelně radovat ze života, jsou šťastní i s tím málem, co mají. A jsou tam nejkrásnější děti na světě! A fantastické přírodní scenérie. Samota, ticho, jen vítr a neskutečná krása.“ V koutku duše sní Pavel Liška i o cestě kolem světa:

„Putovat někde sám a být odkázaný jenom sám na sebe. Sbírám zkušenosti a hledám odvahu…“

Pavel Liška (44) ve zkratce:

• Narodil se 29. ledna 1972 v Liberci

• 1986-1990 SOU s maturitou, obor textilák-mechanik, seřizovač přádelnických strojů

• Hrál v amatérském divadelním kroužku

• 1990-90 studium herectví na brněnské JAMU

• 1995-2003 první angažmá v brněnském HaDivadle

• 2003-2012 člen souboru Divadla Na Zábradlí

• Hostování: v Brně např. Divadlo Husa na provázku, Divadlo Bolka Polívky, v Praze Divadlo Ungelt a Národní divadlo

• Od 2012 hercem na volné noze

• Filmy a TV: např. Návrat idiota (1999), Divoké včely (2001), Pupendo (2003), Štěstí (2005 – Cena Český lev za hlavní mužskou roli), Účastníci zájezdu (2006), Venkovský učitel (2007), Polski film (2012)

• Seriály: např. Vinaři (2014), Marta a Věra (2014)

• Moderuje výchovné koncerty s Českou filharmonií pro děti 1. stupně ZŠ

• Rodina: Z prvního manželství s tanečnicí a herečkou Kristýnou Bokovou má syna Šimona Samuela (10). Z nynějšího vztahu s herečkou a zpěvačkou Barborou Polákovou dceru Ronju (8 měsíců).

• Kde ho můžete vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/pavel-liska

Pavel Liška jako Pavel Liška v komedii Polski film (2012).
Pavel Liška jako Pavel Liška v komedii Polski film (2012).

Co řekl o…:

… o nadhledu: „Nechci ztratit sám sebe a zblbnout. Stalo se to mému dědovi. Mám v sobě zakódované, že divadlo nechci brát tak vážně. Není pro mě to nejdůležitější. Baví mě, je krásné, ale nezblázním se kvůli němu.“

… o výdrži: „Nepatřím mezi herce, kteří mají výdrž a jdou z role do role, a tak si to představují. Moje energie a představa o čase, který strávím svojí prací, je nastavena jinak než u většiny herců v mém věku. Musím si šetřit taky něco pro život.“

… o svém optimismu: „Jeden důvod jsou děti. Když se mi v osmnácti narodil brácha, už jeho generace mi připadala úplně jiná. A naše děti jsou ještě jinačejší. Přijdou mi osvícenější, vnitřně moudřejší, než jsme byli my a naši rodiče. Druhý důvod je sobecký: líp se žije, když se svět vidí pozitivně.“

… o životopisech: „Já si všude ve svých životopisech píšu: studium práv nedokončil. Tedy já jsem je nikdy ani studovat nezačal. Ale pamatuju si, že když jsme se ve škole učili o různých osobnostech, tak tam vždycky bylo: studium práv nedokončil…“

Text: Helena Leitlová; foto: ČT, CSFD, TV Nova, TV Prima

reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk