Domů     Co potřebuje kočka když…
Co potřebuje kočka když…
27.11.2019

Kočky si přes dlouhá tisíciletí soužití s člověkem udržely svou samostatnost a v našich domovech si žijí po svém. Ovšem i když se jim dá těžko něco vnucovat, musíme dohlédnout, aby měly vše, co pro zdravý život potřebují. A to se trochu liší u koček čistě bytových a těch, které chodí lovit ven.

…žije trvale v bytě

Nekrmím ji moc, nebo naopak málo?

Na kolik ji dávka krmení vyhovuje, poznáte podle toho, jak často má misku prázdnou. Kočka se chodí krmit během dne i noci, takže jí ráno nasypte porci, a uvidíte, zda zmizí už během dne, nebo bude v misce zbývat ještě následující ráno.

Podle toho dávkování můžete upravit. Zdravé zvíře toho nebude zneužívat, protože nebude mít sklon se přežírat. U konzerv ale pozor, necháváme je kočce k dispozici jen asi na dvě hodiny, než se v nich teple nezačnou množit bakterie. Je tedy lepší dávat kočce menší porce.

Žebrá v kuchyni: Co jí můžu dát?

Syrové maso: Řada majitelů věří, že syrové maso je pro kočky přirozená potrava, proto jim ho dávají. Má to svá podstatná „ale“: Kočka, která loví myši, má vypěstovanou dobrou imunitu vůči běžným mikrobům, které může s potravou pozřít.

Tuto imunitu si každý den s dalším lovením udržuje. Bytová kočka tuto výhodu nemá, takže po kousku kuřecího masa může mít průjem.

Kromě toho pokud domácí kočce dáme kousek syrového masa jen na zpestření jídelníčku, pak je to oproti běžnému krmivu velká změna a už jen ta může vyvolat průjem.

Mléko: Kočky, podobně jako lidé, přirozeně ztrácejí schopnost trávit mléko, pokud ho po odstavu už pravidelně nedostávají. Když se tedy rozhodneme dát dospělé kočce na přilepšenou trochu mléka, pak to pravděpodobně skončí průjmem.

Jen při pravidelném podávání se trávení opět přizpůsobí. Ale upřímně řečeno – kočka mléko nepotřebuje.

Uzeniny: Pro kočky jsou naprosto nevhodné, ba vlastně jedovaté.

Škodí jim obrovské množství soli, které hrozí rozvratem metabolismu, i dusičnany a dusitany, které omezují schopnost červených krvinek vázat kyslík, odborně řečeno pak vyvolávají tkáňové dušení.

Kočky (ale i psi) jsou na tyto potravinářské chemikálie mnohem citlivější než my, protože mají menší tělo, a víte, že ani člověku žádný lékař uzeninu nedoporučí.

Kočka nepije, co s tím?

Je to zlozvyk mnoha koček a mnoho koček z toho má vážné zdravotní potíže. Trápí je záněty močových cest a mohou se tvořit močové kameny. Zvlášť u kocourů pak často dochází k ucpání močových cest, kdy kocour nemůže močit a to se musí řešit rychle na veterině.

Jak kočku přemluvit, že pít musí? Dobrý trikem je vodní fontánka, která kočku láká. Mnohé kočky se také rády chodí napít do misky pod květináčem. Musíme je ale udržovat čisté nebo misku jen dát pod květináč bez odtokového otvoru.

Jak jí zajistit dostatek pohybu?

Nejlepší je pořídit si víc koček, aby si hrály spolu. O zábavu se postará i škrábadlo nebo prolézačka, kam kočce můžeme i schovávat dobroty a tak ji přimět k pohybu.. Kočce hračky obměňujte, aby se jí neomrzely, a střídejte je..

Co jí hrozí, když se nebude pohybovat?

V podstatě to samé co lidem. Obezita a všechny s tím spojené zdravotní potíže. Srdeční problémy, endokrinologické choroby, močové potíže.

Co může ještě bytová kočka potřebovat?

Škrábadlo – kočkám se drápky na rozdíl od psů nestříhají, takže potřebuje mít možnost zkrátit si je přirozeným způsobem. Škrábadlo navíc kočku láká víc než nábytek, takže se vyhneme škodám.

Kočičí trávu – tu bychom měli kočce občas koupit, je to přirozená cesta, jak se kočka zbavuje cizích těles z trávicího traktu, především trichobezoárů čili zplstnatělých kousků spolykaných chlupů.. A kočky trávu prostě milují.

Další kočku – problémem osamocené kočky v bytě bývá nuda. Můžeme se pokusit ji zabavit různými hračkami, ale nejlepší je pořídit jí společnost.

…chodí lovit ven

Myslím, že si loví myši, ale stačí jí to? Mám ji ještě krmit?

Pro nasycení by kočka musela ulovit průměrně 7 myší denně, což není vždy reálně, zvláště ne v zimě. Proto bychom ji měli vždy přikrmovat a připravit jí misku s krmením a vodou. Sama pozná, jestli má hlad.

Dobrým ukazatelem toho, v jakém je výživovém stavu, jsou výkaly kočky. Problém s nimi ale bývá, že je zahrabává a málokdy je najdeme.

Když ji přikrmovat, tak čím?

Krmivem pro kočky, zbytky z kuchyně nejsou pro žádné zvíře vhodné, pro kočku už vůbec ne. Mohla by trpět nedostatkem živin a onemocnět z toho. Její potřeba živin je odlišná od lidské.

Někdy se vrací poškrábaná a zraněná, dá se nějak snížit riziko, že se jí něco vážného stane?

Obrovským problémem jsou úrazy, kdy kočku srazí auto. Pokud přežije, bývá v šoku a schová se, aby ji nikdo nenašel. A když ji opravdu nikdo nenajde, pak v úkrytu zemře.

Ale ani v případě, že je kočka nalezená živá, nemusí být vyhráno, může trpět už velkou ztrátou krve a být ve vážném stavu.

Zranění nemusí být někdy hned patrné, proto je důležité kočku prohlédnout vždy, když se vrátí, zda je v pohodě, zda není odřená, pokousaná nebo zda nereaguje na dotek citlivě.

Dalším nebezpečím jsou otravy – může třeba sežrat otrávenou kořist nebo olízat nějakou chemikálii. Když jí nebude dobře, schová se zase do úkrytu, kde může zemřít.

To, že je samostatná, by nemělo znamenat, že ji ponecháme jejímu osudu. A na internetu se dají sehnat rozmanitá sledovací zařízení – obojky se signálem GPS nebo miniaturní kamery.

Ve vyšší věku kočka potřebuje domov, teplo a klid. To musíme zajistit i venkovní kočce.

Co s nechtěným potomstvem?

Řešení je jediné a to kastrace. Zabíjení živě narozených koťat může být trestným činem. A je to nelidské. Kastrace je rozumným řešením i pro kocoura, pokud ho nemáme jako chovného.

Kocouři jsou schopní se ve rvačkách mezi sebou jinak velmi vážně zranit, což kastrací omezíme.

Potřebuje ještě další zdravotní prevenci?

Určitě bychom ji měli chránit před parazity, přípravky se dají běžně koupit v lékárně. A také ji pravidelně očkovat a odčervovat. Je to důležité i jako prevence nepříjemné přenosné nemoci toxoplasmózy.

Ta je známá hlavně proto, že ohrožuje těhotné a jejich ještě nenarozené děti. Neodčervená kočka může nemoc roznášet exkrementy, aniž bychom o tom věděli. Z tohoto důvodu je na venkově rozumné zabránit kočkám v přístupu na záhony se zeleninou nebo jahodami.

V noci to může být i kočka kohokoli z okolí, která na záhonku své výkaly zahrabe, což kočky s oblibou dělají. Ty se pak s nedostatečně omytým salátem dostanou až na váš stůl, aniž byste o tom měli tušení. Sní-li je těhotná, je může to mít katastrofální následky.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
1.12.2023
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý m
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
5.11.2023
Posezení v Papilio restaurantu je gurmánským zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel kuchařského umění. V moderní fine dining restauraci, která nabízí nevšední gastronomický zážitek za použití sezonních a udržitelných produktů, je host skutečným králem. Šéfkuchař Jan Knedla vám představí celou škálu chutí. Pro novinky nemusí chodit daleko. Inspiruje se nejen kuchařským umě
27.10.2023
Jako dítě chtěla být úřednicí. Už jako studentka si zahrála v Národním! Zpívající herečka, co našla uplatnění na klasickém divadle, v muzikálech i v televizních inscenacích či seriálech. Naposledy hrála v seriálu Sestřičky. Její smutný konec diváci oplakali. Jako maličká prý byla exhibicionistkou. Snažila se lidi kolem zaujmout, pobavit, provokovat, rozesmát, cokoli… „Byla jsem ráda středem poz
25.10.2023
Hlavní město Slovenska můžete poznávat různými způsoby. Jestliže milujte zeleň, můžete využít širokou síť cyklotras a kochat se pohledem na třetí nejzelenější hlavní město na světě ze sedla jízdního kola. V případě, že máte rádi dobré jídlo a víno, právě nyní, na podzim, je ten pravý čas vychutnat si dobroty, které voní z každého koutu města. Chcete-li však poznat Bratislavu naplno, využijte možno
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř