Domů     Pavel Liška: „Kvůli divadlu se nezblázním“
Pavel Liška: „Kvůli divadlu se nezblázním“
24.7.2020

Je originál, ve všem. Ve způsobu hraní, v tom, jak mluví, v tom, jak vypadá. Už není kluk, ale do škatulky herec střední generace také moc nezapadá. Vlasatý, vousatý… Prostě Lišák.

První veliký úspěch přišel s hlavní rolí ve filmu Návrat idiota, bezelstného chlapce vracejícího se do běžného života z léčebny, pro kterého je všechno nové.

Pak se začal v televizních pořadech objevovat ulízaný, obrejličkovaný, lehce přihlouplý Jaroušek Lídlů, figurka, kterou má Pavel Liška dovedenou k dokonalosti.

A dovolte mi i soukromé setkání – pokaždé, když sednu do auta a aktivuju navigaci, přivítá mě Pavlův hlas: „Já jsem se na tebe táák těšil. Táááák jsem se na tebe těšil! Tak frčíme. Za sto dvacet dva metrů tak ňák rovně…“ To se to cestuje. 

V televizní pohádce Škola princů s Matoušem Rumlem (2010)
V televizní pohádce Škola princů s Matoušem Rumlem (2010)

Byl jsem kecálista…

O prázdninách jezdíval Pavel Liška k babičce do Blažovic u Brna. Nedaleko odtamtud jsou Šlapanice, rodiště slavné Popelky Libuše Šafránkové. Pavel si vymyslel, že se znají.

Vždycky, když se pak vrátil domů do Liberce a kamarádi se ptali, jestli zase jezdil na koni se Šafránkovou, kýval. „Jo, zase…“ Dnes to komentuje: „Byl jsem velký kecálista. Teď spíš mystifikuji. Řeknu něco do novin, oni mi na to skočí a pak se tomu směju.“

Geny po dědovi

Divadlo ho chytlo jako puberťáka. Začal hrát v amatérském souboru a také chodit do místního divadla F. X. Šaldy. „Na střední škole se to rozrostlo do takových rozměrů, že jsem doma říkal, že jdu do tanečních, a přitom jsem šel do divadla.

Někdy jsem tam byl třikrát čtyřikrát týdně.

A byl jsem nadšený, když jsem se pak dostal do hospody, kde jsem mohl sedět s herci.“ Možná se projevily herecké geny po dědečkovi – Miloš Liška, který zemřel už před Pavlovým narozením, hrál v Mahenově divadle v Brně, také v Praze v Divadle E. F. Buriana.

Jenže závěr jeho kariéry moc šťastný nebyl. Proto měl Pavlův otec ze synova nadšení pro divadlo pramalou radost. „Říkal, že průměrný herec je nešťastný herec.“

Návrat idiota (1995)
Návrat idiota (1995)

Nejkrásnější léta v Brně

Po maturitě se dostal Pavel Liška na JAMU. V Brně pak prožil, jak často vzpomíná, ta nejkrásnější léta… Se spolužáky a kamarády, dnes také známými herci, Josefem Poláškem, Markem Danielem a Tomášem Matonohou, který byl v ročníku nad nimi, prožil studia a táhne to s nimi dodnes.

„To byly bouřlivé časy. Poznávali jsme hospody a současně jsme žili divadlem. Chodili jsme do HaDivadla, na Provázek… A diskutovali o ženských, o divadle, o náboženství i o politice, přeli se a opíjeli a ráno vstávali s pomačkanými ksichty.

Zkoušeli jsme si činohru i loutkové divadlo, komedii dell’arte, vlastní texty, zkrátka všechno.“

Mluví hůř než Polívka!

Pavel není k práci herce zrovna předurčen, technika jeho mluvy není, mírně řečeno, dokonalá. Profesoři říkali: „… že jsem šikovný, ale že mi není rozumět. Že prý mluvím ještě hůř než Polívka!

Ale ten že dělal pantomimu!“ A tak chodil na předmět, který se jmenuje technika mluveného projevu, téměř po celou dobu studia, zatímco ostatní jen tři semestry. „Někdy se probudím a lehce se mi mluví, krásně artikuluju.

A jindy, což je častěji, mi není skoro rozumět. Nevím, proč to tak je. Asi proto, že jsem splašený a myslím hodně dopředu.“

Se Zuzanou Bydžovskou si zahrál v dramatu Venkovský učitel (2007).
Se Zuzanou Bydžovskou si zahrál v dramatu Venkovský učitel (2007).

Vytoužené angažmá

Po škole se dostal Pavel Liška do divadla, které si vysnil – do brněnského HaDivadla.

„Přečetl jsem celou jeho historii a představoval si, že i já budu dělat divadlo přesně tak jako oni v sedmdesátých a osmdesátých letech.“ V Brně zůstal osm sezon, pak se přemístil do Prahy na Zábradlí.

„Změny v HaDivadle mě přestaly inspirovat a HaDivadlo jsem přestal inspirovat já.“ Jistě v rozhodování Pavlovi pomohlo i to, že se v té době oženil s Pražačkou Kristýnou Bokovou.

Partneřil s Lukavským!

Už během svého brněnského angažmá Pavel hostoval v pražském Národním divadle. V Jiráskově Lucerně dostal roli Mladého vodníka, přičemž Starého vodníka hrál Radovan Lukavský. „Vznikl třeskutý střet starého moudrého světa s mladým, klackovským světem.

Kultivovaný projev pana profesora a proti němu zbrklý puboš. Tam jsem obstál. Nebylo tam moc textu a nebylo to ve verších.“ Dva roky nato ale přišla, jak říkají herci, kláda – Romeo! Zpětně v rozhovorech přiznává, že se s tímhle úkolem hodně trápil.

Hlasově zvládnout obrovský prostor Národního, Shakespearovy verše… „Můj Romeo byl Lišák, protože já jsem Lišák. Nejtěžší bylo umluvit verše tak, aby jim lidi rozuměli. Aby mi to věřili, aby Romeo nebyla nějaká umělá figura, ale živý člověk, normální kluk.“

Při práci na seriálu vinaři se setkal s kolegy Lukášem Langmajerem, Tomášem Matonohou, Hynkem Čermákem a Pavlem Nečasem (2014).
Při práci na seriálu vinaři se setkal s kolegy Lukášem Langmajerem, Tomášem Matonohou, Hynkem Čermákem a Pavlem Nečasem (2014).

Kamarádi v dobrém i zlém

V Brně založil Pavel s již zmíněnými kolegy a kamarády Poláškem, Danielem a Matonohou. autorské divadlo Komediograf, které existuje s pauzami dodnes. „Dodneška máme stejný humor a stejné nazírání.

I když jsme teď každý někde jinde, tak naše autorské divadlo stále funguje.“ Před několika lety natočili film nazvaný Polski film. „My čtyři kamarádi v dobrém i zlém jsme si splnili sen. Fikce se v něm mísí s realitou a dokumentem.

Chtěli jsme do toho dát kus naší duše, věci, do kterých nikomu nic není, ale nějak o nás vypovídají. Já jako Pavel Liška tak odkryju velkou část svého soukromí. Ale právě proto je tam i ta mystifikace. Divák nemůže tušit, co je pravda a co ne…“

Táta loupežník

Z prvního manželství má Pavel Liška dnes desetiletého syna Šimona, s tanečnicí a herečkou Kristýnou Bokovou se ale před časem rozešli. V jednom rozhovoru to okomentovala: „Náš vztah vypadal jako jedna velká pohádka. Potkali jsme se, zamilovali se, měli dítě.

Já byla praštěná, naivní holčička, on blázen. A dva blázni dohromady, to prostě nejde.“ Dnes je Pavel opět šťastný „táta od rodiny“. Údajně při natáčení televizního seriálu Marta a Věra si padli do oka s kolegyní Barborou Polákovou.

„Cítíme mnohé podobně a stejným věcem se i smějeme. Chtěli bychom si určitě vyzkoušet něco autorského.“ Jedno společné autorství už mají – vloni v září se jim narodila dcera Ronja. „Je to skandinávské jméno, z pohádky Ronja, dcera loupežníka.

V té pohádce se Ronja narodí za veliké bouře. Je to velmi statečné a rozhodné děvče.“

Pavla Lišku můžete vidět také v Divadle Kalich ve hře Už nikdy sám. Na snímku s Zuzanou Bydžovskou.
Pavla Lišku můžete vidět také v Divadle Kalich ve hře Už nikdy sám. Na snímku s Zuzanou Bydžovskou.

Řidičem od dětství

Mopeda proháněl v okolí rodinné chalupy ve Smržovce už jako kluk. Pak závodil na minikárách.

„… a sotva jsme s bratrem dosáhli na pedály, posadil nás táta za volant a naučil nás řídit.“ Před pár lety se Pavel rozhodl, že si ke čtyřicátinám pořídí „dospělou“ motorku. „Uvažoval jsem o harleyi, protože jsem staromilec.

Jenomže do terénu tenhle typ motorky nepatří.“ Koupil cestovní enduro a díky tomu se dostal do party projektu Moto cestou necestou – známé tváře se za řídítky těchto motocyklů vydávají do světa a jejich zážitky zaznamenává dokumentární kamera.

Pavel už takhle absolvoval cestu po Turecku, poznával Kavkaz a vloni byl uchvácený Jižní Amerikou, zvláště Bolívií. „Žije tam původní indiánské obyvatelstvo, cítíte, že patří k dávné civilizaci.

Umějí se neuvěřitelně radovat ze života, jsou šťastní i s tím málem, co mají. A jsou tam nejkrásnější děti na světě! A fantastické přírodní scenérie. Samota, ticho, jen vítr a neskutečná krása.“ V koutku duše sní Pavel Liška i o cestě kolem světa:

„Putovat někde sám a být odkázaný jenom sám na sebe. Sbírám zkušenosti a hledám odvahu…“

Pavel Liška (44) ve zkratce:

• Narodil se 29. ledna 1972 v Liberci

• 1986-1990 SOU s maturitou, obor textilák-mechanik, seřizovač přádelnických strojů

• Hrál v amatérském divadelním kroužku

• 1990-90 studium herectví na brněnské JAMU

• 1995-2003 první angažmá v brněnském HaDivadle

• 2003-2012 člen souboru Divadla Na Zábradlí

• Hostování: v Brně např. Divadlo Husa na provázku, Divadlo Bolka Polívky, v Praze Divadlo Ungelt a Národní divadlo

• Od 2012 hercem na volné noze

• Filmy a TV: např. Návrat idiota (1999), Divoké včely (2001), Pupendo (2003), Štěstí (2005 – Cena Český lev za hlavní mužskou roli), Účastníci zájezdu (2006), Venkovský učitel (2007), Polski film (2012)

• Seriály: např. Vinaři (2014), Marta a Věra (2014)

• Moderuje výchovné koncerty s Českou filharmonií pro děti 1. stupně ZŠ

• Rodina: Z prvního manželství s tanečnicí a herečkou Kristýnou Bokovou má syna Šimona Samuela (10). Z nynějšího vztahu s herečkou a zpěvačkou Barborou Polákovou dceru Ronju (8 měsíců).

• Kde ho můžete vidět: https://www.i-divadlo.cz/profily/pavel-liska

Pavel Liška jako Pavel Liška v komedii Polski film (2012).
Pavel Liška jako Pavel Liška v komedii Polski film (2012).

Co řekl o…:

… o nadhledu: „Nechci ztratit sám sebe a zblbnout. Stalo se to mému dědovi. Mám v sobě zakódované, že divadlo nechci brát tak vážně. Není pro mě to nejdůležitější. Baví mě, je krásné, ale nezblázním se kvůli němu.“

… o výdrži: „Nepatřím mezi herce, kteří mají výdrž a jdou z role do role, a tak si to představují. Moje energie a představa o čase, který strávím svojí prací, je nastavena jinak než u většiny herců v mém věku. Musím si šetřit taky něco pro život.“

… o svém optimismu: „Jeden důvod jsou děti. Když se mi v osmnácti narodil brácha, už jeho generace mi připadala úplně jiná. A naše děti jsou ještě jinačejší. Přijdou mi osvícenější, vnitřně moudřejší, než jsme byli my a naši rodiče. Druhý důvod je sobecký: líp se žije, když se svět vidí pozitivně.“

… o životopisech: „Já si všude ve svých životopisech píšu: studium práv nedokončil. Tedy já jsem je nikdy ani studovat nezačal. Ale pamatuju si, že když jsme se ve škole učili o různých osobnostech, tak tam vždycky bylo: studium práv nedokončil…“

Text: Helena Leitlová; foto: ČT, CSFD, TV Nova, TV Prima

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští