Domů     Otužování a sauna jako rozcvička pro imunitu
Otužování a sauna jako rozcvička pro imunitu
od 7.2.2022

Zimní období je pro náš organismus náročné. Povětrnostní vlivy, někdy i nedostatečné topení v bytech a rychlé prochlazení, nás může upoutat na lůžko. Ve většině případů jde o virové nebo bakteriální onemocnění v zimním období, kdy jsme již vyčerpáni.

Otužování je jednou z cest, jak se nemocnosti vyhnout, sauna druhou. Zajímá vás, která metoda by byla pro vás užitečnější a vhodnější?

K čemu dochází při otužování

Když vidím na Štěpána televizní šot, jak se do studené vody noří otužilci, je mi zima už při pohledu na ně. Otužilci to však vnímají spíše jako slast, která má pro ně skvělé zdravotní účinky.

reklama

Jednou z cest – pro nás neotužilce – je i pravidelné sprchování studenou vodou. Zpočátku je to nepříjemné, ale postupně si zvykneme.

V okamžiku prudkého ochlazení organismu se tělo snaží zachovat si stálou teplotu, tím se nabudí systém bílých krvinek a ty se pak zmnoží.

Jak víte ze školy, bílé krvinky jsou naším imunitním obráncem. To znamená, že v okamžiku, kdy do těla pronikne infekce, bílé krvinky je zapouzdří a tohoto nežádoucího vetřelce zlikviduje. Infekce v těle se nerozvine.

Při oslabení imunity je tomu právě naopak: počet bílých krvinek poklesne, proto je člověk náchylnější k tomu, aby propadl infekci.

Jak se otužovat?

Chlad se pro nás může tedy stát dobrým pomocníkem. Začátečníci by se měli denně sprchovat studenou vodou.

– Nejprve je třeba začít vlažnou vodou a postupně ji ochlazovat. Měli bychom to praktikovat brzy po probuzení. Studenou vodou se můžeme samozřejmě sprchovat i večer, ale tato procedura nenahradí ranní dávku, která má být dvakrát delší.

– V zimě se doporučuje strávit pod studenou vodou 1 – 3 min., v létě pak 3 – 5 min.

– Při sprchování bychom se měli ve sprchovém koutu nebo ve vaně stále pohybovat. Doporučuje se nestát na místě.

– Sedavá koupel však není vhodná.

– Po osprchování se otřeme suchým ručníkem, čímž se de facto namasírujeme. Hlavu si však nenamáčíme, můžeme ostatně použít i koupací čepici.

Komu se doporučuje

Otužovat se může začít každý bez rozdílu věku. Opět záleží na zdravotním stavu.

Se sprchováním studenější vodou lze začít už i u dětí od věku 2 – 3 let. Skutečně otužilým člověkem

se můžete stát po dvou letech pravidelného otužování. Procedura se studenou vodou musí tedy být pravidelná, ale pokud jste v časové tísni nebo ve stresu, pak sprchování studenou vynechte. Nebylo by to dobré pro naši psychiku.

reklama

Cílem je posílení naší obranyschopnosti, neboť, jak jsme se zmínili, otužilcům se vyhýbají běžné infekce. Dále se snižuje riziko vysokého krevního tlaku, má příznivý vliv i na alergie.

Ti, kteří se otužují pravidelně, nejsou náchylní na změny počasí. Svoji roli také hraje pěstování silné vůle, vytrvalosti i trpělivosti. To vše v souhrnu z nás činí pozitivně naladěné.

Kdy raději ne: Rozhodně se neotužujte v akutní fázi nachlazení a podobných onemocnění. V případě oběhových a srdečních potíží se poraďte s lékařem, zda je ve vašem případě otužování vhodné.

Podobně působí i pobyt v sauně

Máme na vybranou saunu s teplotou okolo 90 stupňů Celsia, ale můžeme zkusit i saunu tropickou s vysokou vlhkostí, což je sauna s nižší teplotou, vhodná pro lidi se zdravotním omezením.

reklama

Jakou saunu tedy zvolit, záleží na našem zdravotním stavu a stavu libosti či nelibosti v potní fázi, která je nejméně příjemná.

Kdy raději ne: Obecně se nedoporučuje saunování lidem se závažnějšími srdečními problémy, popřípadě s vysokým tlakem a při migrénách. Dá se to však zvládnout po poradě s lékařem a s pomalejším postupem pocení s nižší teplotou.

Co dokáže finská sauna

Má výrazné zdravotní účinky a při intenzívním pocení se odstraňují z těla odpadní látky. Současně se posiluje funkce krevního oběhu. Působí rovněž příznivě při syndromu studených nohou.

Je proto nutné hlídat – a to platí pro každého – délku jednoho potního cyklu. Je také dobré sledovat při pocení přesýpací hodiny. Pro pobyt v sauně také platí pravidelnost, tedy nejméně 1x měsíčně. Po potním cyklu můžeme ve sprše používat tzv.

skotské střiky, což je rychlé střídání prudkého proudu studené a horké vody. Potom skočíme, ale opatrně (v saunách bývá velmi kluzko) do bazénku. Sauna má velmi příznivý vliv na metabolismus, je to i forma otužování, a tedy i prevence. Příjemný je relax a po něm následuje hluboký a ozdravný spánek.

Jakou saunu si vybrat?

– Finská sauna spočívá v dosti horkém potním režimu a teplota se zde pohybuje kolem 90 -100 stupňů Celsia. Je třeba organismus připravit na zátěž a nejprve si sednout raději na dolní lavici, aby se tělo na náročné pocení postupně připravilo.

Někdo volí formu ležení na nejvyšším patře, kde dochází k rychlejšímu pocení. Efekt je stejný, je však pochopitelně rozdílná doba potní fáze. Doporučená doba pobytu je 5 až 15 minut.

– Sauna s parním nárazem je ta, ve které se v pravidelných intervalech polévají rozpálené kameny. Zde je teplota 80 – 90 stupňů Celsia, vlhkost je tu však 10 – 30 %. Doporučený pobyt by neměl přesáhnout 10 -15 min.

– Parní lázeň s ochlazením (dříve známá jako pára), má sice teplotu snesitelnou, což je 40 – 50 stupňů Celsia, ale někomu nemusí být vlhkost příjemná. Zde je možné zůstat maximálně 10 až 20 min.

– Tropická sauna má teplotu 50 – 60 stupňů Celsia, vlhkost 50 – 60 %, pobyt v ní se doporučuje

10 -25 min. Zde máme opravdu pocit pobytu v tropech i se zatížením organismu vlhkem.

– Herbální sauna, jak název napovídá, je prosycena bylinnými silicemi, které vnímáme jako velmi příjemné, nadechujeme neznámé vůně a je nám blaze. Pro někoho ale možná nebudou tyto vůně úplně podle jejich „chuti“, jsou jakoby sladce kořeněné.

V herbální sauně je 40 až 50 stupňů Celsia, vlhkost 10 až 20 %, doporučená doba pobytu 10 až 30 minut.

Efekt ochlazení

Po všechny typy saun pak platí, že k ozdravnému efektu dochází pro prudkém ochlazení.

Do bazénu s velmi studenou vodou vstupujte pomalu, neboť náraz by byl pro tělo a pro starší lidi dosti nebezpečný. Ochlaďte nejprve nohy a postupně se pomalu ponořujte. Pokud vám to prostor bazénku umožní, udělejte pár temp.

K ochlazení můžete využít i ledovou studnu a ochlazovací vědro s ledem. Můžete také využít sprchy s vodním mlžením.

Nespěchejte

Čas strávený v odpočívárně, ať už čtením časopisů nebo jen poslechem příjemných melodií, dovrší celý pobyt. Odpočívejte dostatečně dlouhou dobu a hlavně doplňujte ztracené tekutiny ovocnými šťávami. Velmi dobrá je šťáva z okurek nebo přírodní nebarvené citrusové nápoje.

Příznivé zdravotní účinky při pravidelné návštěvě zvoleného druhu sauny pocítíte především tak, že nebudete tolik náchylní k nákazám.

Efekt otužování spojený s příjemnými zážitky, a často i hezkým popovídáním s lidmi, se nedá než doporučit a za tu trochu nepříjemného potního stadia to opravdu stojí.

Otužovat se můžete i tzv. skotskými střiky, které masírují tělo, zejména páteř, a přitom střídáte teplou a studenou vodu několikrát po sobě. Priessnitzovy metody vodoléčby v dnešním moderním podání jsou neocenitelné. Potom už vás čeká jen hluboký a zdravý osvěžující spánek s příjemnou únavou.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
31.1.2023
Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v životě čeká... Přesně tohle dovedou chiromantici – lidé, kteří se vyznají v čarách osudu, které máme vetkané v dlani. Víte, že existuje mapa našeho života? No ano – je zapsaná v našich dlaních – v jedné máte načrtnut projekt svého života a z druhé (tato je tzv. hlavní) můžete číst, jak se naplňuje. Je to jako letecký snímek všech zážitků, které jsou vám so
28.1.2023
Že se drahé kameny a polodrahokamy používají v lidovém léčitelství, je všeobecně známé. Ale víte, že mohou svou energii předat i vodě? Můžete to zkusit. Není to nic složitého, budete potřebovat jen různé léčivé kameny, láhev a vodu z kohoutku. Možná už při prvním pokusu budete překvapeni, jak je taková voda lahodná. Dejte je do skla Na přípravu drahokamové vody potřebujete skleněný džbán nebo l
27.1.2023
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si připravit odřezek z fošny (s kůrou vypadá kouzelně, ale tento kous
25.1.2023
Jméno, srdíčko, čtyřlístek pro štěstí nebo prostě jen ornamenty. Vypalovací pájkou můžete ozdobit nejen vařečky a prkýnka. Jestli jste kreativní, vypalovací pájku se vám vyplatí. Seženete ji už od 250 Kč a velmi snadno s její pomocí vytvoříte jednoduché dekorace prakticky na cokoli. Budete potřebovat kreativní vypalovací pero (říká se mu také hrotová pájka) s vyměnitelnými hroty a „raznicemi“
19.1.2023
Bílé vlasy už nejsou výsadou vysokého věku, ale staly se jedním z módním trendů. Proto také začalo vizážisty zajímat, jak by se bělovlásky měly líčit. Bílé vlasy jsou výrazně kontrastní prvek a zařadí vás rázem do chladného barevného typu. Problém je, že s tím tón pleti nemusí vždy souhlasit. Pleť může mít zlatavý nebo meruňkový odstín, což je u nás velmi častý typ. Tím vzniká určitá disharmonie,
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
enigmaplus.cz
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
Psal se rok 1917, evropská pevnina i okolní moře byly dějištěm první světové války. U pláže jižně od francouzského přístavu Cherbourg byla objevena opuštěná britská plachetnice Zebrina. Ne, nejednalo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
Nad manželstvím herečky Tori Spelling (49) se zase stahují mračna. Není to sice poprvé, co se její vztah s hercem Deanem McDermottem (56) otřásá v základech, ostatně i loni plnily titulní strany bu
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p