Domů     Otužování a sauna jako rozcvička pro imunitu
Otužování a sauna jako rozcvička pro imunitu

Zimní období je pro náš organismus náročné. Povětrnostní vlivy, někdy i nedostatečné topení v bytech a rychlé prochlazení, nás může upoutat na lůžko. Ve většině případů jde o virové nebo bakteriální onemocnění v zimním období, kdy jsme již vyčerpáni.

Otužování je jednou z cest, jak se nemocnosti vyhnout, sauna druhou. Zajímá vás, která metoda by byla pro vás užitečnější a vhodnější?

K čemu dochází při otužování

Když vidím na Štěpána televizní šot, jak se do studené vody noří otužilci, je mi zima už při pohledu na ně. Otužilci to však vnímají spíše jako slast, která má pro ně skvělé zdravotní účinky.

Jednou z cest – pro nás neotužilce – je i pravidelné sprchování studenou vodou. Zpočátku je to nepříjemné, ale postupně si zvykneme.

V okamžiku prudkého ochlazení organismu se tělo snaží zachovat si stálou teplotu, tím se nabudí systém bílých krvinek a ty se pak zmnoží.

Jak víte ze školy, bílé krvinky jsou naším imunitním obráncem. To znamená, že v okamžiku, kdy do těla pronikne infekce, bílé krvinky je zapouzdří a tohoto nežádoucího vetřelce zlikviduje. Infekce v těle se nerozvine.

Při oslabení imunity je tomu právě naopak: počet bílých krvinek poklesne, proto je člověk náchylnější k tomu, aby propadl infekci.

Jak se otužovat?

Chlad se pro nás může tedy stát dobrým pomocníkem. Začátečníci by se měli denně sprchovat studenou vodou.

– Nejprve je třeba začít vlažnou vodou a postupně ji ochlazovat. Měli bychom to praktikovat brzy po probuzení. Studenou vodou se můžeme samozřejmě sprchovat i večer, ale tato procedura nenahradí ranní dávku, která má být dvakrát delší.

– V zimě se doporučuje strávit pod studenou vodou 1 – 3 min., v létě pak 3 – 5 min.

– Při sprchování bychom se měli ve sprchovém koutu nebo ve vaně stále pohybovat. Doporučuje se nestát na místě.

– Sedavá koupel však není vhodná.

– Po osprchování se otřeme suchým ručníkem, čímž se de facto namasírujeme. Hlavu si však nenamáčíme, můžeme ostatně použít i koupací čepici.

Komu se doporučuje

Otužovat se může začít každý bez rozdílu věku. Opět záleží na zdravotním stavu.

Se sprchováním studenější vodou lze začít už i u dětí od věku 2 – 3 let. Skutečně otužilým člověkem

se můžete stát po dvou letech pravidelného otužování. Procedura se studenou vodou musí tedy být pravidelná, ale pokud jste v časové tísni nebo ve stresu, pak sprchování studenou vynechte. Nebylo by to dobré pro naši psychiku.

Cílem je posílení naší obranyschopnosti, neboť, jak jsme se zmínili, otužilcům se vyhýbají běžné infekce. Dále se snižuje riziko vysokého krevního tlaku, má příznivý vliv i na alergie.

Ti, kteří se otužují pravidelně, nejsou náchylní na změny počasí. Svoji roli také hraje pěstování silné vůle, vytrvalosti i trpělivosti. To vše v souhrnu z nás činí pozitivně naladěné.

Kdy raději ne: Rozhodně se neotužujte v akutní fázi nachlazení a podobných onemocnění. V případě oběhových a srdečních potíží se poraďte s lékařem, zda je ve vašem případě otužování vhodné.

Podobně působí i pobyt v sauně

Máme na vybranou saunu s teplotou okolo 90 stupňů Celsia, ale můžeme zkusit i saunu tropickou s vysokou vlhkostí, což je sauna s nižší teplotou, vhodná pro lidi se zdravotním omezením.

Jakou saunu tedy zvolit, záleží na našem zdravotním stavu a stavu libosti či nelibosti v potní fázi, která je nejméně příjemná.

Kdy raději ne: Obecně se nedoporučuje saunování lidem se závažnějšími srdečními problémy, popřípadě s vysokým tlakem a při migrénách. Dá se to však zvládnout po poradě s lékařem a s pomalejším postupem pocení s nižší teplotou.

Co dokáže finská sauna

Má výrazné zdravotní účinky a při intenzívním pocení se odstraňují z těla odpadní látky. Současně se posiluje funkce krevního oběhu. Působí rovněž příznivě při syndromu studených nohou.

Je proto nutné hlídat – a to platí pro každého – délku jednoho potního cyklu. Je také dobré sledovat při pocení přesýpací hodiny. Pro pobyt v sauně také platí pravidelnost, tedy nejméně 1x měsíčně. Po potním cyklu můžeme ve sprše používat tzv.

skotské střiky, což je rychlé střídání prudkého proudu studené a horké vody. Potom skočíme, ale opatrně (v saunách bývá velmi kluzko) do bazénku. Sauna má velmi příznivý vliv na metabolismus, je to i forma otužování, a tedy i prevence. Příjemný je relax a po něm následuje hluboký a ozdravný spánek.

Jakou saunu si vybrat?

– Finská sauna spočívá v dosti horkém potním režimu a teplota se zde pohybuje kolem 90 -100 stupňů Celsia. Je třeba organismus připravit na zátěž a nejprve si sednout raději na dolní lavici, aby se tělo na náročné pocení postupně připravilo.

Někdo volí formu ležení na nejvyšším patře, kde dochází k rychlejšímu pocení. Efekt je stejný, je však pochopitelně rozdílná doba potní fáze. Doporučená doba pobytu je 5 až 15 minut.

– Sauna s parním nárazem je ta, ve které se v pravidelných intervalech polévají rozpálené kameny. Zde je teplota 80 – 90 stupňů Celsia, vlhkost je tu však 10 – 30 %. Doporučený pobyt by neměl přesáhnout 10 -15 min.

– Parní lázeň s ochlazením (dříve známá jako pára), má sice teplotu snesitelnou, což je 40 – 50 stupňů Celsia, ale někomu nemusí být vlhkost příjemná. Zde je možné zůstat maximálně 10 až 20 min.

– Tropická sauna má teplotu 50 – 60 stupňů Celsia, vlhkost 50 – 60 %, pobyt v ní se doporučuje

10 -25 min. Zde máme opravdu pocit pobytu v tropech i se zatížením organismu vlhkem.

– Herbální sauna, jak název napovídá, je prosycena bylinnými silicemi, které vnímáme jako velmi příjemné, nadechujeme neznámé vůně a je nám blaze. Pro někoho ale možná nebudou tyto vůně úplně podle jejich „chuti“, jsou jakoby sladce kořeněné.

V herbální sauně je 40 až 50 stupňů Celsia, vlhkost 10 až 20 %, doporučená doba pobytu 10 až 30 minut.

Efekt ochlazení

Po všechny typy saun pak platí, že k ozdravnému efektu dochází pro prudkém ochlazení.

Do bazénu s velmi studenou vodou vstupujte pomalu, neboť náraz by byl pro tělo a pro starší lidi dosti nebezpečný. Ochlaďte nejprve nohy a postupně se pomalu ponořujte. Pokud vám to prostor bazénku umožní, udělejte pár temp.

K ochlazení můžete využít i ledovou studnu a ochlazovací vědro s ledem. Můžete také využít sprchy s vodním mlžením.

Nespěchejte

Čas strávený v odpočívárně, ať už čtením časopisů nebo jen poslechem příjemných melodií, dovrší celý pobyt. Odpočívejte dostatečně dlouhou dobu a hlavně doplňujte ztracené tekutiny ovocnými šťávami. Velmi dobrá je šťáva z okurek nebo přírodní nebarvené citrusové nápoje.

Příznivé zdravotní účinky při pravidelné návštěvě zvoleného druhu sauny pocítíte především tak, že nebudete tolik náchylní k nákazám.

Efekt otužování spojený s příjemnými zážitky, a často i hezkým popovídáním s lidmi, se nedá než doporučit a za tu trochu nepříjemného potního stadia to opravdu stojí.

Otužovat se můžete i tzv. skotskými střiky, které masírují tělo, zejména páteř, a přitom střídáte teplou a studenou vodu několikrát po sobě. Priessnitzovy metody vodoléčby v dnešním moderním podání jsou neocenitelné. Potom už vás čeká jen hluboký a zdravý osvěžující spánek s příjemnou únavou.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Štítky:
Související články
15.1.2025
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak příčinou může být právě nevhodná poloha při spánku. Není to banalit
9.1.2025
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. K tomu nepotřebujete spoustu líčid
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
reklama
Šikovné tipy
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Svítící domečky pro pohodovou atmosféru
Den se krátí, brzo je tma a podvečer je ten pravý čas na šálek horkého nápoje a tvoření. Třeba kouzelných domečků s vánoční atmosférou. Už jste zkoušeli samotvrdnoucí hmotu? Ta se vám pod rukama může proměnit doslova v cokoliv. My vám přinášíme návod na domečkové svícínky, které si s trochou trpělivosti vymodeluje i úplný začátečník. Budete potřebovat: […]
Květiny na vánoční stůl
Nejen kapr a cukroví, pro sváteční dojem by na prostřeném stole neměly chybět ani květiny. Klasikou je vánoční hvězda, krásná je sama o sobě, což pak teprve v parádním aranžmá. Poinsettie ve voskové misce Skutečně, miska, v níž je toto aranžmá usazené, vznikla z vosku, či spíše z parafínových svíček. Není to nic složitého a […]
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč