Domů     Otužování a sauna jako rozcvička pro imunitu
Otužování a sauna jako rozcvička pro imunitu

Zimní období je pro náš organismus náročné. Povětrnostní vlivy, někdy i nedostatečné topení v bytech a rychlé prochlazení, nás může upoutat na lůžko. Ve většině případů jde o virové nebo bakteriální onemocnění v zimním období, kdy jsme již vyčerpáni.

Otužování je jednou z cest, jak se nemocnosti vyhnout, sauna druhou. Zajímá vás, která metoda by byla pro vás užitečnější a vhodnější?

K čemu dochází při otužování

Když vidím na Štěpána televizní šot, jak se do studené vody noří otužilci, je mi zima už při pohledu na ně. Otužilci to však vnímají spíše jako slast, která má pro ně skvělé zdravotní účinky.

Jednou z cest – pro nás neotužilce – je i pravidelné sprchování studenou vodou. Zpočátku je to nepříjemné, ale postupně si zvykneme.

V okamžiku prudkého ochlazení organismu se tělo snaží zachovat si stálou teplotu, tím se nabudí systém bílých krvinek a ty se pak zmnoží.

Jak víte ze školy, bílé krvinky jsou naším imunitním obráncem. To znamená, že v okamžiku, kdy do těla pronikne infekce, bílé krvinky je zapouzdří a tohoto nežádoucího vetřelce zlikviduje. Infekce v těle se nerozvine.

Při oslabení imunity je tomu právě naopak: počet bílých krvinek poklesne, proto je člověk náchylnější k tomu, aby propadl infekci.

Jak se otužovat?

Chlad se pro nás může tedy stát dobrým pomocníkem. Začátečníci by se měli denně sprchovat studenou vodou.

– Nejprve je třeba začít vlažnou vodou a postupně ji ochlazovat. Měli bychom to praktikovat brzy po probuzení. Studenou vodou se můžeme samozřejmě sprchovat i večer, ale tato procedura nenahradí ranní dávku, která má být dvakrát delší.

– V zimě se doporučuje strávit pod studenou vodou 1 – 3 min., v létě pak 3 – 5 min.

– Při sprchování bychom se měli ve sprchovém koutu nebo ve vaně stále pohybovat. Doporučuje se nestát na místě.

– Sedavá koupel však není vhodná.

– Po osprchování se otřeme suchým ručníkem, čímž se de facto namasírujeme. Hlavu si však nenamáčíme, můžeme ostatně použít i koupací čepici.

Komu se doporučuje

Otužovat se může začít každý bez rozdílu věku. Opět záleží na zdravotním stavu.

Se sprchováním studenější vodou lze začít už i u dětí od věku 2 – 3 let. Skutečně otužilým člověkem

se můžete stát po dvou letech pravidelného otužování. Procedura se studenou vodou musí tedy být pravidelná, ale pokud jste v časové tísni nebo ve stresu, pak sprchování studenou vynechte. Nebylo by to dobré pro naši psychiku.

Cílem je posílení naší obranyschopnosti, neboť, jak jsme se zmínili, otužilcům se vyhýbají běžné infekce. Dále se snižuje riziko vysokého krevního tlaku, má příznivý vliv i na alergie.

Ti, kteří se otužují pravidelně, nejsou náchylní na změny počasí. Svoji roli také hraje pěstování silné vůle, vytrvalosti i trpělivosti. To vše v souhrnu z nás činí pozitivně naladěné.

Kdy raději ne: Rozhodně se neotužujte v akutní fázi nachlazení a podobných onemocnění. V případě oběhových a srdečních potíží se poraďte s lékařem, zda je ve vašem případě otužování vhodné.

Podobně působí i pobyt v sauně

Máme na vybranou saunu s teplotou okolo 90 stupňů Celsia, ale můžeme zkusit i saunu tropickou s vysokou vlhkostí, což je sauna s nižší teplotou, vhodná pro lidi se zdravotním omezením.

Jakou saunu tedy zvolit, záleží na našem zdravotním stavu a stavu libosti či nelibosti v potní fázi, která je nejméně příjemná.

Kdy raději ne: Obecně se nedoporučuje saunování lidem se závažnějšími srdečními problémy, popřípadě s vysokým tlakem a při migrénách. Dá se to však zvládnout po poradě s lékařem a s pomalejším postupem pocení s nižší teplotou.

Co dokáže finská sauna

Má výrazné zdravotní účinky a při intenzívním pocení se odstraňují z těla odpadní látky. Současně se posiluje funkce krevního oběhu. Působí rovněž příznivě při syndromu studených nohou.

Je proto nutné hlídat – a to platí pro každého – délku jednoho potního cyklu. Je také dobré sledovat při pocení přesýpací hodiny. Pro pobyt v sauně také platí pravidelnost, tedy nejméně 1x měsíčně. Po potním cyklu můžeme ve sprše používat tzv.

skotské střiky, což je rychlé střídání prudkého proudu studené a horké vody. Potom skočíme, ale opatrně (v saunách bývá velmi kluzko) do bazénku. Sauna má velmi příznivý vliv na metabolismus, je to i forma otužování, a tedy i prevence. Příjemný je relax a po něm následuje hluboký a ozdravný spánek.

Jakou saunu si vybrat?

– Finská sauna spočívá v dosti horkém potním režimu a teplota se zde pohybuje kolem 90 -100 stupňů Celsia. Je třeba organismus připravit na zátěž a nejprve si sednout raději na dolní lavici, aby se tělo na náročné pocení postupně připravilo.

Někdo volí formu ležení na nejvyšším patře, kde dochází k rychlejšímu pocení. Efekt je stejný, je však pochopitelně rozdílná doba potní fáze. Doporučená doba pobytu je 5 až 15 minut.

– Sauna s parním nárazem je ta, ve které se v pravidelných intervalech polévají rozpálené kameny. Zde je teplota 80 – 90 stupňů Celsia, vlhkost je tu však 10 – 30 %. Doporučený pobyt by neměl přesáhnout 10 -15 min.

– Parní lázeň s ochlazením (dříve známá jako pára), má sice teplotu snesitelnou, což je 40 – 50 stupňů Celsia, ale někomu nemusí být vlhkost příjemná. Zde je možné zůstat maximálně 10 až 20 min.

– Tropická sauna má teplotu 50 – 60 stupňů Celsia, vlhkost 50 – 60 %, pobyt v ní se doporučuje

10 -25 min. Zde máme opravdu pocit pobytu v tropech i se zatížením organismu vlhkem.

– Herbální sauna, jak název napovídá, je prosycena bylinnými silicemi, které vnímáme jako velmi příjemné, nadechujeme neznámé vůně a je nám blaze. Pro někoho ale možná nebudou tyto vůně úplně podle jejich „chuti“, jsou jakoby sladce kořeněné.

V herbální sauně je 40 až 50 stupňů Celsia, vlhkost 10 až 20 %, doporučená doba pobytu 10 až 30 minut.

Efekt ochlazení

Po všechny typy saun pak platí, že k ozdravnému efektu dochází pro prudkém ochlazení.

Do bazénu s velmi studenou vodou vstupujte pomalu, neboť náraz by byl pro tělo a pro starší lidi dosti nebezpečný. Ochlaďte nejprve nohy a postupně se pomalu ponořujte. Pokud vám to prostor bazénku umožní, udělejte pár temp.

K ochlazení můžete využít i ledovou studnu a ochlazovací vědro s ledem. Můžete také využít sprchy s vodním mlžením.

Nespěchejte

Čas strávený v odpočívárně, ať už čtením časopisů nebo jen poslechem příjemných melodií, dovrší celý pobyt. Odpočívejte dostatečně dlouhou dobu a hlavně doplňujte ztracené tekutiny ovocnými šťávami. Velmi dobrá je šťáva z okurek nebo přírodní nebarvené citrusové nápoje.

Příznivé zdravotní účinky při pravidelné návštěvě zvoleného druhu sauny pocítíte především tak, že nebudete tolik náchylní k nákazám.

Efekt otužování spojený s příjemnými zážitky, a často i hezkým popovídáním s lidmi, se nedá než doporučit a za tu trochu nepříjemného potního stadia to opravdu stojí.

Otužovat se můžete i tzv. skotskými střiky, které masírují tělo, zejména páteř, a přitom střídáte teplou a studenou vodu několikrát po sobě. Priessnitzovy metody vodoléčby v dnešním moderním podání jsou neocenitelné. Potom už vás čeká jen hluboký a zdravý osvěžující spánek s příjemnou únavou.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
30.11.2023
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů. Proto i ženy, které se v mládí trápily s čas
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vážky, které vám neulétnou
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a […]
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř