Domů     Opary: Hlavní sezónu mají v létě, ale potrápit mohou kdykoliv
Opary: Hlavní sezónu mají v létě, ale potrápit mohou kdykoliv
4.2.2023

Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž.

Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru:

HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2, jenž se vyskytuje v genitáliích. Smůla je, že když už virus jednou ve vašem těle je, nikdy se ho nezbavíte.

Ale můžete leccos udělat pro to, abyste se bolestivému oparu vyhnuli, nebo pokud už se vyskytne, co nejrychleji ho vyléčili. A pozor, onemocnění je opravdu velmi nakažlivé.

Přenese se snadno dotykem, polibkem, ale třeba i ze špatně umyté sklenice či při používání společné láhve. Přenést se může dokonce i vzduchem.

Jak mu předcházet?

S výskytem oparu většinou souvisí snížená imunita, stres jakéhokoliv druhu nebo špatná životospráva.

– Omezte stres. Stresem pro tělo je samozřejmě přílišné slunění, ale i kombinace únavy ze sportu s opalováním.

– Chraňte rty a celý obličej před sluncem tyčinkou s ochranným UV filtrem.

– Neuškodí také zvýšit spotřebu vitaminů, zvláště vitaminů skupiny B a také vitaminu C.

– Zbytečně neponocujte.

– V létě se chceme chlubit štíhlou postavou, ale na drastické diety raději zapomeňte.

– Vyhněte se jídlům, která mají nepříznivý vliv na vaši imunitu. V létě je to asi těžké, ale zkuste to.

Omezte cukr, tedy různé sladké limonády a zmrzliny, ale i ořechy a bílé pečivo.

Pijte méně alkoholu a pozor si dejte i na přemíru konzervovaných jídel a vůbec průmyslově zpracovaných potravin.

Jak to probíhá?

Každý, kdo na opary trpí, vám potvrdí, že o sobě dají vědět dřív, než je vidíte. Například tím, že postižené místo z ničeho nic začne svědit nebo pálit. Teprve poté se začnou tvořit puchýřky, které se naplňují tekutinou.

Ty postupně vysychají, až se vytvoří strup. A téměř po celou dobu jste infekční. Někteří lidé se také necítí dobře.

Mají pocity jako při začínající viróze, může se přidat mírná teplota, nebo bolest v tříslech či uzlinách, která s objevením puchýřků většinou odezní. To vše až do zmizení oparu trvá asi 9 až 14 dní.

Pokud by se vám ho do této doby nedařilo vyléčit, určitě navštivte lékaře. Stejně tak ho vyhledejte při jakýchkoliv komplikacích, nebo když se puchýřky vytvoří v blízkosti oka.

Jak léčit?

V lékárně dostanete léky, které pomáhají urychlit hojení a zmírní bolest. Většinou jde o různé mastičky nebo gely. Ty se dají aplikovat již při prvních příznacích. Existují i antivirotika v tabletkách, které předepíše lékař.

I u nich platí, že čím dřív je nasadíte, tím bude průběh onemocnění lehčí a rychlejší. Mohou se užívat i preventivně, ale o vhodnosti takové léčby se musíte poradit s lékařem.

Použít můžete i různé náplasti, které kromě vlhkého hojení také opar mechanicky izolují. Dají se koupit i průhledné a docela nenápadné.

Antibiotika nepomohou

Jsou lidé a není jich málo, kteří věří, že s oparem si poradí antibiotika. Neporadí. Opar je virové onemocnění a na to nemá antibiotická léčba vliv. Jiná situace by byla, kdyby se do ložiska dostala bakteriální infekce a místo se zanítilo. Pak má smysl použít třeba antibiotickou mast.

Něco babských rad

Když jako obvykle funguje zákon schválnosti a opar se vám vyrazí v nejméně vhodnou chvíli, kdy opravdu žádný lék není po ruce, nezbývá, než se podívat po něčem dostupnějším. Máme pro vás několik rad, které by mohly pomoci.

Droždí: Zřeďte kousek droždí vodou a poté kašičkou potřete opar. Ten vyschne a rychleji se zahojí. Za rychlou léčbu mohou vitaminy skupiny B, které droždí obsahuje. Přidejte droždí i do svého jídelníčku.

Kypřicí prášek do pečiva: Smíchaný s vodou opar vysuší.

Česnek: Při prvních příznacích si vezměte stroužek česneku a přiložte ho na chviličku na bolavé místo. Vyzkoušet můžete i cibuli nebo citron.

Ledový obklad: Pomůže zmírnit svědění, zejména na počátku. Místo ledu se dá použít zmražený sáček už vylouhovaného černého čaje.

Mléko: Od bolesti uleví také tampon namočený do studeného mléka.

Tea tree olej: Smíchaný s olivovým v poměru 1:1 zmírní svědění a pomůže opar vysušit.

Lékořice: Můžete si vyrobit mast nebo olej, hodí se vám i na jakoukoliv letní vyrážku. Mast vyrobíte tak, že lékořicový prášek smícháte s vazelínou. Lékořicový olej vznikne, když v jakémkoliv oleji louhujete 14 dnů kořen lékořice.

Propolis: S hojením pomůže ať už v podobě masti, nebo tinktury, ale pozor si musí dát alergici. Pokud si nejste jisti, vyzkoušejte ho nejdřív třeba na kousku kůže na předloktí.

Tip: Pokud trpíte na opary, vyzkoušejte doplněk stravy STRONGIMUN®. Jeho hlavní součástí jsou přírodní vitaminy B z pohanky, na posílení imunity obsahuje vitaminy C a D a minerály zinek a selen.

Foto Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut