Nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků.
Potíž je v tom, že až donedávna medicína pracovala s jediným modelem lidského organizmu, samozřejmě s výjimkami, jako je gynekologie. Až v posledních letech se bere větší zřetel na odlišnosti způsobené rozdíly mezi fungováním ženského a mužského organizmu.
* Obecně známým už se stal příklad „ženského“ infarktu bez typické bodavé bolesti na hrudi, který probíhá jen jako schvácenost, slabost a nevolnost. Jenže takových rozdílů v průběhu nemocí, ale ve sklonu k určitým chorobám je daleko více.
* Například tuková tkáň, která je u žen přirozeně mohutnější, je výrazným producentem určitých hormonů a imunitních složek vyvolávajících záněty. To se pak projeví například tím, že ženy mají mnohem větší sklon k autoimunitním onemocněním.
Na co si dát pozor
Imunita
V plodném věku je mnohem aktivnější než u mužů. Není to jednoznačně výhoda. Imunitní systém dokáže ničit nejen buňky nežádoucích vetřelců, ale i naše vlastní. Proto také ženy mnohem více trpí revmatickými záněty, což jsou typické autoimunitní nemoci.
Co dělat: Vyhýbejte se preventivnímu užívání přípravků pro posílení imunity. Ženy by po nich měly sáhnout až při konkrétním riziku nákazy infekční nemocí. Revmatologové varují hlavně před přípravky s hlívou ústřičnou.
Játra
Tento orgán, zásadní pro metabolismus, je u žen nejen menší než u mužů, ale má také slabší výkon. Proto pomaleji zpracovává živiny a odbourává toxiny. Tím může zásadně ovlivnit užívání léků.
Co dělat: Při užívání jakéhokoli léku sledujte, zda se neprojeví nežádoucí účinky. Při pomalejším odbourávání se v těle hromadí větší množství účinné látky, než by mělo.
Stát se to může i z toho důvodu, že dávkování se testuje především na mužských dobrovolnících.
Ledviny
U žen ve zralejším věku ledviny rychleji ztrácejí svou schopnost čistit krev a odvádět škodliviny. Trpí tedy častěji než muži slabostí ledvin. To, podobně jako u jater, znamená, že v těle zůstávají déle léky. V tomto případě ty přípravky, které z těla odcházejí s močí.
Co dělat: Snažte se ledviny chránit před prochlazením a nepřehánějte to s množstvím bílkovin na jídelníčku. Rizikové jsou i proteinové tyčinky nebo nápoje, které představují zbytečnou zátěž pro ledviny.
Pevnost kostí
Aneb osteoporóza: Ta představuje velké riziko pro ženy po menopauze. Stejně staří muži si s řídnutím kostí ještě starosti dělat nemusí. Zlomeniny kvůli křehkosti kostí je trápí spíš až po sedmdesátce.
Co dělat: Jídelníček bohatý na vápník a vitamin D ze slunečního záření jsou jen dílčí prevencí. Stejnou a možná i větší měrou záleží posilování hustoty kostí také na aktivním pohybu. Má to svůj důvod.
Kostní buňky se totiž nejen ve stáří, ale po celý život průběžně odbourávají a znovu tvoří. Zda jich při této obnově přibývá nebo naopak ubývá, řídí naše tělesná aktivita.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock